LG G5 Parmak İzi Tarayıcı, Yazılım Güncelleme Sorunu ve Diğer İlgili Sorunlardan Sonra Çalışmıyor

#LG # G5, diğer amiral gemisi telefonların eksik olduğu ve modüler işlevselliği olan bir özelliğe sahiptir. Telefon temelde bir port çeşitli Magic eklenti ile birlikte gelir cihaz geliştirmek için bağlanabilir modüller eklenebilir. Geçen yıl piyasaya sürülen bu model, çıkarılabilir pili (bugün oldukça nadir) olan daha yeni amiral gemisi modellerinden biridir. Birçok kişi bu telefonu güvenilir günlük sürücüsü olarak kullanıyor olsa da, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, LG G5 parmak izi tarayıcısının yazılım güncelleme sorunu ve diğer ilgili sorunlardan sonra çalışmadığını ele alacağız.

Bir LG G5 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

LG G5 Parmak İzi Tarayıcısı Yazılım Güncellemesinden Sonra Çalışmıyor

Sorun: Birkaç hafta önce telefonumu nugaya güncelledim ve o zamandan beri parmak izi tarayıcısı ve telefonu uyandırmayla ilgili sorunlar yaşadım. Şimdi parmak izi tarayıcısı çalışmıyor ve telefonu kapatamıyorum.

Çözüm: Bu durumda ilk olarak yapmak isteyeceğiniz şey, telefonunuzdaki kayıtlı parmak izi verilerini silmek ve daha sonra tekrar kurmaktır.

    Ana ekrandan Ayarlar öğesine ve ardından Kilit ekranı öğesine dokunun. Ekran kilidini seç öğesine dokunun. Parmak İzleri öğesine dokunun. Kaldırmak istediğiniz parmak izine dokunun ve basılı tutun.

Tüm parmak izleri silindikten sonra parmak izi tanıma kurulumuna devam edin.

    Ana ekrandan Ayarlar öğesine ve ardından Kilit ekranı öğesine dokunun. Ekran kilidini seç öğesine dokunun. Parmak İzleri öğesine dokunun. Talimatları gözden geçirin, ardından İLERİ öğesine dokunun. Ekrandaki komut istemlerini kılavuz olarak kullanarak parmak izinizi taramak için Güç düğmesine birkaç kez hafifçe dokunun. tamamlandığında, tamamlandıysa Tamam öğesine veya parmak izi eklemeye devam etmek için DAHA FAZLA EKLE üzerine dokunun.

Sorun bundan sonra da devam ediyorsa, bir sonraki adım, sorunun bir yazılım aksaklığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmektir. Bunun için telefon verilerinizi yedeklemeniz ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekir. Sıfırlamadan sonra telefonunuzu yeniden ayarlamanız gerekir.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

LG G5 Şarj Portu Bozuldu

Sorun: Şarj portu kırıldı, bu yüzden telefonuma koyduğumda yeni bir pil ve alt parça (modül) aldım, telefonu başlatmak için uyumlu bir modül koymak diyor, ne yapabilirim?

Çözüm: Şarj bağlantı noktasının yanı sıra başka bir bileşen kırılmış gibi görünüyor. Satın aldığınız pil ve alt modül başka bir cihazda çalışacak şekilde test edilmişse, telefonunuzu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

LG G5 Wi-Fi Anahtarı Gri Renkte

Sorun: WiFi işlevi gri görünüyor ve “WiFi’ye izin verilmiyor” yazıyor. Fabrika ayarlarına sıfırlama dahil her düzeltmeyi denedim. WiFi 18/06/17 sabahı çalışıyordu ve aynı gün öğleden sonra durdu. Küçük hasar geçersiz kılma garantisi nedeniyle 250 sterlin bile bakmak isteyen onarım için sağlayıcıya gönderdim. Yardım

Çözüm: Zaten fabrika ayarlarına sıfırlama yaptıysanız ve sorun devam ederse, bu soruna büyük olasılıkla hasarlı bir Wi-Fi yongası neden olmaktadır. Bunu düzeltmenin tek yolu bir servis merkezidir, çünkü bu yongayı değiştirmek için doğru araçlara sahip olacaklardır.

LG G5 Şarj Olmuyor

Sorun: Eşim yeni bir LG G5 telefonu aldı (Mayıs 2017). Tüm çıkışlardan şarj olmaz, bazı işler, diğerleri yapmaz, bu yüzden sorun kablo (aynı kablo) değildir ve bağlantı noktası olamaz. Benim tek tahminim, farklı çıkışlardan amperlerde ince farklılıklar olabileceğidir ve buna karşı hassastır. Verizon mağazasına bir teknisyenle konuşmak için geri götürüyoruz, parmak çarpı işareti biraz çözünürlük alıyoruz. (Android sürümünden emin değilim). Herhangi bir düşünce en hoş geldiniz.

Çözüm: Farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanmayı denemenizi ve ardından aynı sorunun oluşup oluşmadığını kontrol etmenizi öneririm. Sorun çözülmediyse, sorunun nedeni kullandığınız kablo veya şarj cihazı olabilir.

Sorun devam ederse, başka bir cihaz kullanarak sorunu simüle etmeyi kontrol etmeyi deneyin. Bu cihazı kullandığınız çeşitli prizlere şarj edin. Bu diğer cihaz aynı sorunu yaşamıyorsa, telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

LG G5 SIM Kart Yok Hatası

Sorun: Kilitsiz bir LG G5 aldım, inanılmaz bir güç olduğu ve ABD’deki tüm büyük taşıyıcıları desteklediği için aldım. Ancak, kilidini açtıktan sonra artık tercih ettiğim şebekeyi seçemedim ve SIM kartımı taktığımda SIM kart olmadığını ve tipik olarak hiç sinyali olmadığını söylüyor. Sprint’i defalarca aradım ve yardım almadım ve en yakın mağazalarına gitmemi tavsiye ettiler ve hatalarında bana yardım etmediler. Ne yapabilirim?

Çözüm: Bu diğer SIM kartın başka bir cihazda çalıştığından emin olmak için telefonunuzda farklı bir SIM kart kullanmayı deneyin. Bu şekilde, sahip olduğunuz SIM kartın soruna neden olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Sorun devam ederse, telefon verilerinizi yedekleyin ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın. Sıfırlama tamamlandığında hemen aynı sorunu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

LG G5 Şarj Sırasında Yüksek Sıcaklık Algılandı

Sorun: lg g5’im doğru şarj olmuyor “yüksek sıcaklık algılandı kapatıldı” ifadesini şarj ederken açtığımda ve şarj olurken% 3’e ulaşacağını söylüyor ve “telefon sıcaklığı çok yüksek veya düşük diğerine geçti” diyor yer ”lütfen lütfen bana yardım et

Çözüm: Bu özel durumda yapmanız gereken ilk şey, yüklediğiniz bir uygulamanın soruna neden olup olmadığını kontrol etmektir. Bunu yapmak için telefonu Güvenli Modda başlatın. Sorun bu modda ortaya çıkmazsa, soruna hangi uygulamanın neden olduğunu bulmanız ve kaldırmanız gerekir.

Sorun Güvenli Modda ortaya çıkarsa, telefon verilerinizi yedeklemenizi ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlamanızı öneririm. Sıfırlamadan sonra telefonunuza henüz herhangi bir uygulama yüklemeyin. Önce sorunun devam edip etmediğini kontrol etmeye çalışın. Varsa, aşağıda listelenen ek sorun giderme adımlarıyla devam edin.

    Telefonun şarj bağlantı noktasını basınçlı hava kullanarak temizleyin. Telefonu farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanarak şarj etmeyi deneyin. Farklı bir pil kullanmayı deneyin.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

LG G5 Bootloop’ta Şarj Olmuyor

Sorun: Telefonu% 17 şarjla aldım ve kullanmaya çalıştım. Kilit ekranında garip bir çöküş vardı, bu yüzden fabrika ayarlarına sıfırlamaya karar verdim. Ayarlara giriyorum, ancak yeniden biçimlendirmek için en az% 30 ücrete ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bu yüzden onu takmaya gidiyorum ve çökecek ve bir bootloop girecekti. Stok LG şarj cihazını ve diğer üçüncü tarafların tonlarını kullandım ve işe yaramadı. Telefonun donanımının mı yoksa pilin mi bozuk olduğundan emin değilim. Ayrıca çökmeden önce hafif sıcak ısınmaya dikkat çekmek istiyorum.

Çözüm: Telefonun pilini ve microSD kartını çıkarmayı deneyin (takılıysa). Güç düğmesini en az bir dakika basılı tutun ve pili tekrar takın. Telefonunuzun şarj bağlantı noktasını basınçlı hava kullanarak temizleyin, ardından bu yapıldıktan sonra telefonu şarj etmeyi deneyin. Şarj olmuyorsa, yeni bir pil almayı deneyin. Yeni bir pil takıldığında fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi yapabilirsiniz. Sıfırlamanın telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.