LG G6 Plus, Black Screen of Death sorunu ile nasıl düzeltilir (kolay adımlar)

Siyah ekran (BSoD) zaman zaman ortaya çıkabilir ve kullandığınız telefondan bağımsız olarak düşündüğünüzden daha sık karşılaşabilirsiniz. Yanıt vermeyi bıraktığı bildirilen cihazlarından şikayet eden LG G6 Plus’a sahip okuyucularımız var. Bazıları telefonlarının kapandığını ve tekrar açılmayacağını söylerken, diğerleri bir gece şarj ettikten sonra sabahları cihazlarını siyah bir ekranla bulduğunu söyledi.

LG G6 + aslında bazı etkileyici donanım özelliklerine sahip, bu yüzden parmağımızı bu soruna neden olmasının nedeni olarak yapısına gösteremeyiz. Mesele şu ki, çoğu zaman ölümün siyah ekranı küçük bir bellenim meselesidir ve deneyimlerimize dayanarak, bir teknisyenin yardımı olmadan kendi başınıza düzeltebilirsiniz. Bu nedenle, bu yazıda, böyle sorunları çözmek için her zaman kullandığımız çözümü sizinle paylaşacağım, bu yüzden daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Devam etmeden önce, telefonunuzla ilgili bir soruna çözüm arıyorsanız, cihazınızı destekleyip desteklemediğimizi görmek için sorun giderme sayfalarımıza göz atmayı deneyin. Telefonunuz desteklenen cihazlar listemizdeyse, sorun giderme sayfasına gidin ve benzer sorunları arayın. Çözümlerimizi ve geçici çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Endişelenme ücretsiz. Ancak yine de yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bize ulaşmak için gönder’i tıklayın.

LG G6 Plus’ınızı ölüm sorununun siyah ekranı ile nasıl düzeltebilirsiniz?

Bir bellenim, telefonunuzun bazı ciddi donanım sorunlarına sahip olduğu izlenimini bırakabilir, ancak gerçekte bu, bellenimdeki küçük bir sorundur. Ancak, telefonunuzu sert bir yüzeye düşürdüyseniz veya uzun süre suya batırdıysanız, bu sorun fiziksel veya sıvı hasarından kaynaklanabilir. Ancak sorunun belirgin bir neden veya sebep olmadan başladığını varsayarsak, işte bu konuda yapmanız gerekenler:

İlk çözüm: Zorunlu Yeniden Başlatma işlemini deneyin

Aslında, bu sorun gerçekten bir bellenim çökmesinden kaynaklanıyorsa, düzeltmek için yapmanız gereken tek şey Zorla Yeniden Başlatma’dır. Yaptığı şey, pil bağlantısını keserek simüle ederek telefonunuzun belleğini yenilemek. Pil çekme prosedürüne aşina iseniz, çıkarılabilir pilleri olan telefonlara yapıyoruz, o zaman bunun karşılığı. Akü bağlantısını kesme simülasyonunun yanı sıra, tüm uygulamalar, hizmetler ve temel işlevler yeniden yüklenir. LG G6 + ‘da bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Sesi azaltma düğmesini ve açma / kapatma tuşunu 5 saniye veya daha uzun süre birlikte basılı tutun.

Yöntemin işe yarayıp yaramadığını bilirsiniz çünkü telefon açılır ve bu sorunun sonu olabilir. Cihazınız yanıt vermese bile, kombinasyon düzgün bir şekilde yapılırsa akü bağlantısının bağlantısını simüle etmek için kablolu olduğundan bu prosedüre yanıt verecektir. Dolayısıyla, telefon ilk denemede yanıt vermezse, aynı prosedürü birkaç kez daha yapın veya bunu deneyebilirsiniz:

    Sesi Kısma düğmesini basılı tutun ve bırakmayın.Şimdi Sesi Kısma düğmesini basılı tutarken Güç tuşunu basılı tutun. Her iki tuşu da 10 saniye veya daha fazla basılı tutun. Logo göründüğünde, her iki tuşu da bırakın.

Bunun gibi bir kombinasyon yaparken, tuşları belirli bir süre basılı tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Başka herhangi bir tuştan önce Güç tuşuna basmak her zaman istediğimiz sonuca götürmez. Ancak, Güç tuşuna basmadan önce Sesi Kısma düğmesine basmanın farklı bir etkisi vardır ve bu ikinci prosedürde yaptığımız şeydir. Telefonunuz buna hala yanıt vermiyorsa bir sonraki çözümü deneyin.

İkinci çözüm: Telefonunuzu şarj etmeyi deneyin ve yeniden başlatmaya zorlayın

Pilin tamamen boşalmış olması mümkündür, bu yüzden telefonunuz artık açılamaz. Batarya boşaltıldığında ve telefonun tüm hizmetleri kapatmak ve tüm donanımı kapatmak için yeterli zamanı olmadığında, bir sistem çökmesine neden olabilir ve telefonunuzun yanıt vermemesinin nedeni bu olabilir. Bu sorunu çözmek için bu numarayı deneyin…

    Şarj cihazını çalışan bir duvar prizine takın. LG G6 Plus’ınızı orijinal kabloyu kullanarak şarj cihazına bağlayın. Telefonu şarj cihazına bağlı olarak on dakika kadar bırakın. Şimdi, açma / kapatma tuşunu ve ses açma tuşunu basılı tutun 10 saniye boyunca aynı anda.

Bu, telefonunuza bir şekilde pilini şarj etmek için yeterli zaman verecektir. Ancak, sabit bir güç kaynağına sahip olduğundan emin olmak için zorla yeniden başlatma prosedürünü tekrar yapmaya çalıştığınızda şarj cihazıyla bağlantısını kesmeyin.

Tüm bunlardan sonra ve telefon hala yanıt vermiyorsa veya hala siyah bir ekrana sahipse, sorun donanımda olabilir. Şimdi telefonu tekrar mağazaya veya mağazaya getirerek bir teknisyenden yardım almanın zamanı geldi.

Umarım çözümümüz sizin için çalışır. Bu sorunla ilgili olarak bizimle paylaşmak istediğiniz başka şeyler varsa, aşağıya bir yorum bırakın.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ama aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.

Kontrol etmek isteyebileceğiniz gönderiler:

    Galaxy S9 hızlı şarj olmuyor, Uyarlanabilir Hızlı şarj işlemi durdu [sorun giderme kılavuzu] Samsung Galaxy S9 cihazınız çok yavaş şarj oluyorsa ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu ve Şarj İpuçları] Samsung Galaxy S9 cihazınızla artık şarj edilmeyen ne yapmalı Samsung Galaxy S9 cihazınızda pil tasarrufu nasıl yapılır (Pil Tasarruf İpuçları) Aniden ölmüş ve açılmayacak bir Samsung Galaxy S9 nasıl düzeltilir (kolay adımlar) Kendi kendine kapanıp kazanan bir Galaxy S9 nasıl düzeltilir? tekrar açma [sorun giderme kılavuzu]