LG G7 ThinQ Hızlı Şarj Nasıl Onarılır

#LG # G7ThinQ, bu yılın başlarında piyasaya sürülen ve bazı olağanüstü özelliklere sahip bir amiral gemisi telefonu. Bu telefonun hem ön hem de arka tarafında Gorilla Glass 5 bulunan bir Alüminyum çerçeve var. 19.5: 9 en boy oranına sahip 6.1 inç QHD + FullVision MLCD ekrana sahiptir. Kaputun altında 6GB RAM ile birleştirilmiş güçlü Snapdragon 845 işlemci var. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde LG G7 ThinQ’nun hızlı şarj sorunu olmadığını ele alacağız.

Bir LG G7 ThinQ veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

LG G7 ThinQ Hızlı Şarj Nasıl Onarılır

Sorun: hey G7 ThinQ’um hızlı şarj olmuyor. Standart hızlı şarj cihazını kablolarla birlikte kutusundan çıkarıyorum. Hızlı şarj cihazını telefona bağladığımda kablo şarjı (tam şarj için yaklaşık 5 saat) diyor. Bir akü sorunu veya şarj bağlantı noktası sorunu i dün düzgün şarj oldu çünkü bir yazılım sorunu sanmıyorum ama aynı zamanda biraz su hızlı şarj telefon durdurabilirsiniz? Lütfen yardım et!!!!

Çözüm: Sorun giderme adımlarına devam etmeden önce, telefonun en son yazılım sürümünde çalıştığından emin olmak en iyisidir. Bir güncelleme varsa, telefonunuza indirip yüklemeniz gerekir.

Telefonun şarj bağlantı noktasını temizleme

Şarj bağlantı noktasının, bağlantı noktasında sıkışmış kir veya kalıntı olmadığından emin olun; bu, telefonun düzgün şarj olmamasına neden olabilir. Bu bağlantı noktasını basınçlı hava kullanarak temizleyin.

Duvar şarj cihazını kullanarak telefonu şarj etme

Duvar şarj cihazını kullanarak telefonu şarj etme

Şarj bağlantı noktasında herhangi bir kir veya kalıntı bulunmadığında, cihazı şarj etmek için telefonla birlikte verilen şarj cihazını kullanın. Sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanmayı deneyin

Kullandığınız şarj cihazının soruna neden olma olasılığını ortadan kaldırmak için farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanmayı denemelisiniz. Kullanacağınız bu şarj cihazının Quick Charge 3.0 özelliğine sahip olduğundan emin olun.

Yumuşak Sıfırlama Yapma

Sorun devam ederse, sorunun bir yazılım aksaklığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmenin zamanı geldi. Önce cihazda yazılımdan sıfırlama yapmayı deneyin.

    Güç düğmesine birkaç saniye veya güç menüsü görünene kadar basın. Menüden Kapat’ı seçin. Cihazın kapanmasını onaylamak için Tamam’a dokunun. 30 saniye sonra, cihaz açılana kadar Güç düğmesine tekrar basın.

Sorunun Güvenli Modda olup olmadığını kontrol edin

Telefonunuzdaki bir uygulamanın, telefonun yavaş şarj olmasını sağlayan çok fazla pil gücü kullanacağı durumlar olabilir. Durumun bu olup olmadığını kontrol etmek için, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların bu modda çalışmasına izin verildiğinden telefonu Güvenli Mod’da başlatmalısınız.

    Sistem kurtarma ekranı görüntüleninceye kadar her iki düğmeyi bırakana kadar Sesi Kısma düğmesini ve Güç düğmesini basılı tutun. Seçeneği vurgulamak için Ses Seviyesi düğmelerini ve seçmek için Güç düğmesini kullanarak Güvenli modu seçin. cihaz sol altta ‘Güvenli mod’ ile başlar.

Sorun bu modda ortaya çıkmazsa, sorunun nedeni indirdiğiniz bir uygulama olabilir. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Fabrika ayarlarına sıfırlama

Son çare olarak fabrika ayarlarına sıfırlamayı düşünmelisiniz. Bu, telefonunuzu orijinal fabrika durumuna geri döndürür ve genellikle bir yazılım aksaklığından kaynaklanıyorsa sorunu çözer. Sıfırlamayı yapmadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

    Fabrika ayarlarına sıfırlama yapmadan önce dahili bellekteki verileri yedekleyin.Ana ekrandan Ayarlar kısmından ‘Genel’ sekmesine dokunun. Yeniden başlat ve sıfırla öğesine dokunun.Veri verilerini sıfırla öğesine dokunun. – Tümünü sil – SIFIRLA

Donanım tuşlarını kullanarak fabrika ayarlarına sıfırlama da yapabilirsiniz.

    Ana sıfırlama gerçekleştirmeden önce dahili bellekteki tüm verileri yedekleyin Cihazı kapatın. Güç ve Sesi azaltma düğmelerini basılı tutun. LG logosu göründüğünde, Sesi basılı tutmaya devam ederken Güç düğmesini hızlı bir şekilde serbest bırakın ve ardından yeniden basılı tutun ‘Tüm kullanıcı verilerini sil (LG ve operatör uygulamaları dahil) ve tüm ayarları sıfırla’ mesajı görüntülendiğinde, Evet seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma düğmesini kullanın. Cihazı sıfırlamak için Güç düğmesine basın

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda buna hatalı bir donanım bileşeni neden olabilir. Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.