LG G7 ThinQ yanıt vermeyen ekran sorunu nasıl düzeltilir

Akıllı telefonlar söz konusu olduğunda uğraşılması zor sorunlardan biri, yanıt vermeyen bir ekran sorunudur. Bugünün sorun giderme makalesi, LG G7 ThinQ’daki yanıt vermeyen ekran sorununu çözmeye çalışacaktır. Cihazınızın onarılması gerekip gerekmediğini veya düzeltmek için seviyenizde yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını kontrol etmenin yollarını öğrenin.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun: LG G7 ThinQ yanıt vermeyen ekran sorunu

Telefonumu düşürdüm ve telefonun sağ alt tarafındaki küçük bir alanı paramparça ettim. Sonra telefon hala işlevsel oldu. Telefon ettim ve mesaj attım. Ekran çalıştı tüm düğmeler ve fonksiyonlar çalıştı. Sonra öldü ve şarj ettikten sonra ekran şimdi siyah ve tepkisiz. Açabilirim ve yeşil mavi ve kırmızı ışıklarla ilgili bildirimlerim olduğunu görebiliyorum ama hepsi bu. Ekran siyah kalır ve hiçbir çağrı gelmez. Açıkçası yeşil ışıklı bir bildirimim varsa bir çeşit mesajlaşma geldi.

Çözüm: Sorunun açıklamasına bağlı olarak, ekranın yanıt vermemesinin en olası nedeni donanım arızasıdır. Fiziksel olarak kötü etkilenmiş olabilir, bu da çalışmayı durdurur. Durumun bu olup olmadığını kontrol etmek için bazı dolaylı sorun giderme adımları gerçekleştirmeyi deneyebilirsiniz. Durumunuzda gerçekten bir donanım arızası varsa, aşağıdaki önerilerin sadece olası yazılım sorunlarını kontrol etmesi amaçlandığından boşuna olabileceğini unutmayın.

LG G7 ThinQ’nuzu yeniden başlatmaya zorlayın

LG G7 ThinQ’nuz sadece komik, yavaş veya tamamen tepkisiz davranıyor olsa da, basit ama sıklıkla etkili bir sorun giderme adımı gerçekleştirmeniz önemlidir: zorunlu yeniden başlatma. Böylece hiçbir kişisel veri silinmez, böylece güvenli bir şekilde yapılabilir. Zorla yeniden başlatma, pili fiziksel olarak çıkarmaya eşdeğerdir. Pili LG G7 ThinQ cihazınızdan ayıramazken, zorla yeniden başlatma yaparak etkilerini simüle edebilirsiniz. Bunu yapmak için, Güç ve Sesi azaltma tuşunu 8 saniye basılı tutmanız yeterlidir. Bu, pilin bağlantısı kesilmiş gibi cihazı kapatmaya zorlar ve ardından pili tekrar takmışsınız gibi tekrar açılır.

Başka bir aksesuar seti kullanarak şarj edin

Eski bir USB kablosu kullanıyorsanız, yeni bir kablo alın ve bunun işe yarayıp yaramayacağını görün. USB kabloları fazla mesai yapar, özellikle de bunlara dikkat etmezseniz. İçindeki küçük teller kolayca kırılabilir. Bu teller ne kadar çok koparsa, şarj sırasında adı geçen kablonun taşıma kapasitesi o kadar az olur. Sonunda, adaptörden telefona enerji aktarmak için yeterli kablo olmayacak ve bu da düşük şarj performansına neden olacaktır.

Kabloyu değiştirirken LG’den resmi bir USB kablosu almaya çalışın.

Güvenli Modda Gözlemleyin

Android’e müdahale eden ve ekranın düzgün çalışmasını engelleyen bir uygulama varsa, Güvenli Mod’da neler olduğunu görmeyi deneyebilirsiniz. Bu modda, hiçbir üçüncü taraf uygulamasının (indirilen uygulamalar) çalışmasına izin verilmez. Yani, telefon herhangi bir sorun olmadan güvenli modda çalışırsa, kötü bir uygulamanın suçlu olduğunu iddia edebilirsiniz.

LG G7 ThinQ cihazınızı güvenli moda yeniden başlatmak için:

    Ekran açıkken Güç tuşunu basılı tutun. Görüntülenen seçenekler menüsünde Güç düğmesini basılı tutun. Güvenli Modda yeniden başlatmanız istendiğinde, Tamam öğesine dokunun. Cihazı güvenli moddayken en az 24 saat kullanın. Bu, performansta herhangi bir fark olup olmadığını görmek için yeterli zaman vermelidir.

Güvenli modda bir sorun yoksa, aşağıdaki adımları uygulayarak uygulamayı saptamayı deneyebilirsiniz:

    Güvenli moda önyükleme yapın.Sorunu kontrol edin.Bir üçüncü taraf uygulamasının suçlanacağını onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğiniz uygulamalarla başlamanızı öneririz. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin. LG G7 ThinQ’nuz hala sorunluysa, 1-4. Adımları tekrarlayın.

Ana sıfırlama

Cihazınızın yazılım varsayılanlarını geri yüklemek sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Bu, sorunun nedenine bir yazılım hatası nedeniyse oluşabilir. LG G7 ThinQ’nuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

    Ana sıfırlama gerçekleştirmeden önce dahili bellekteki tüm verileri yedekleyin Cihazı kapatın. Güç ve Sesi azaltma düğmelerini basılı tutun. LG logosu göründüğünde, basılı tutmaya devam ederken Güç düğmesini hızlı bir şekilde serbest bırakın ve ardından yeniden basılı tutun. Sesi kısma düğmesi. ‘Tüm kullanıcı verilerini sil (LG ve operatör uygulamaları dahil) ve tüm ayarları sıfırla’ mesajı görüntülendiğinde, Evet seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma düğmesini kullanın. Cihazı sıfırlamak için Güç düğmesine basın.

Profesyonel yardım alın

Ekran ölü veya tamamen yanıt vermiyorsa ve cihazla hiçbir şey yapamıyorsanız, yukarıdaki önerileri atlayın ve bir teknisyenin incelemesi için izin verin. Hasara bağlı olarak, cihaz tamir edilebilir. Değilse, muhtemelen değiştirilmeniz gerekecektir.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.