LG V30S ThinQ Sorunu Açmaz

#LG # V30S #ThinQ, ilk olarak Mart 2018’de piyasaya sürülen birinci sınıf bir Android akıllı telefon. Metal ve camdan yapılmış sağlam bir yapı kalitesine sahip. Cihazın kendisi MIL-STD-810G uyumludur ve IP68 sertifikalıdır. 1440 x 2880 piksel çözünürlüğe sahip 6 inçlik bir P-OLED ekrana sahiptir. Arka tarafta bir çift kamera sistemi bulunurken, ön tarafında tek bir 5MP selfie kamerası bulunur. Kaputun altında 6 GB RAM ve 3300 mAh pil ile eşleştirilen Snapdragon 835 işlemciyi bulacaksınız. Bu, sağlam bir performans sergileyen cihaz olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde LG V30S ThinQ ürününü açmayacağız.

Bu konuda bir LG V30S ThinQ veya başka bir Android cihaza sahipseniz, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili herhangi bir endişeniz konusunda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Bu, ip takılmadan sunulan ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

LG V30S ThinQ Sorunu Açmaz

Telefonunuzda gerçekleşmesini istemediğiniz bir konu, açılmadığı zamandır. Bu, çok çeşitli nedenlerden dolayı olabilir, ancak çoğu durumda, telefonun ne zaman düştüğü veya cihazın su hasarından muzdarip olduğu gibi zarar görmüş bir cihaz olabilir. Sorun hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklanıyorsa, cihazın servis merkezinde kontrol edilmesi en iyisidir. Bununla birlikte, problemin sadece kolayca düzeltilebilen bir yazılım probleminden kaynaklanabileceği durumlar vardır. Telefonunuzu bir servis merkezine göndermeden ve onarıma göndermeden önce, bu sorun için önerilen aşağıda listelenen sorun giderme adımlarını uyguladığınızdan emin olun.

Telefonu şarj et

Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, telefon bataryasının yeterli şarj olduğundan emin olmaktır. Telefon sahibinin cihazı şarj etmeyi unuttuğu birkaç durum olmuştur ve bu faktör, aşağıda listelenen adımları izleyerek ilk önce ortadan kaldıracağımız şeydir.

    Telefonun şarj portunu basınçlı hava kabı kullanarak temizleyin. Bu bağlantı noktasına takılan kir veya pisliklerin giderildiğinden emin olun. Telefonu duvar şarj cihazıyla tamamen şarj edin. Telefon şarj olmazsa, farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanmayı deneyin. Duvar şarj aletini kullanarak şarj etmenin başarısız olması durumunda telefonu bir bilgisayarın USB portundan şarj etmeyi de denemelisiniz.

Batarya tam olarak şarj olduğunda, telefonu açmayı deneyin. Hala açılmıyorsa, aşağıda listelenen ek sorun giderme adımlarına devam edin.

Yumuşak sıfırlama gerçekleştir

Küçük bir yazılım aksaklığından kaynaklanabilecek problemi ortadan kaldırmak için telefon yazılımını yenilemeye çalışın. Her ne kadar prosedür genellikle telefon yanıt vermediğinde gerçekleştirilir, ancak bu durumda da çalışması gerekir. Bunu, cihazı yeniden başlatarak yapabilirsiniz. Aygıt kapanana, yaklaşık 8 saniye sonra Güç düğmesine ve Sesi Azalt düğmesine basın ve sonra bırakın.

LG V30S ThinQ’un açılmayacağını kontrol edin, sorun hala devam ediyor.

Telefonun önbellek bölümünü silin

Telefonun özel bölümünde depolanan önbellek verilerinin bozulabileceği durumlar vardır. Bu olduğunda, bu genellikle telefonda bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Soruna neden olanın bu olasılığını ortadan kaldırmak için, telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silmeniz gerekir.

    Telefonu kapatın. Aşağıdaki tuşlara aynı anda basın ve basılı tutun: Sesi Azaltma Tuşu + Gç / Kilit Tuşu yaklaşık 10 saniye basılı tutun. Sistem kurtarma ekranı görüntülendiğinde her iki tuşu da serbest bırakın. Silmek için ses tuşuna basın. önbellek seçeneği daha sonra seçmek için açma / kapatma tuşuna basın. Telefonu başlatın.

Fabrika ayarlarına sıfırlama yap

LG V30S ThinQ’un açılmaması durumunda sorun devam ederse, gerçekleştirebileceğiniz en son sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bunun telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

    Telefonu kapatın. Aşağıdaki tuşlara aynı anda basın ve basılı tutun: Ses Azaltma Tuşu + Gç / Kilit Tuşu yaklaşık 10 saniye basılı tutun. Veri Sıfırlama seçeneği daha sonra seçmek için açma / kapatma tuşuna basın. Telefonu başlatın.

Yukarıdaki adımların sorunu çözmemesi durumunda, telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve bunun zaten hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklanmış olabileceğinden kontrol ettirmeniz gerekir.

Bizimle meşgul

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve problemlerinizi bize göndermekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazını destekliyoruz. Ve endişelenme, sorularınız için sizden tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuruz ancak hızlı bir cevap vermeyi garanti edemeyiz. Size yardım edebilseydik, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak bu sözcüğü yaymamıza yardımcı olun.