LG V40 ThinQ metin mesajı gönderip alamıyorsa ne yapmalı?

Faturalı veya ön ödemeli bir planda olsanız da, LG V40 ThinQ cihazınızın kısa mesaj gönderme ve alma konusunda herhangi bir sorunu olmamalıdır, ancak bazı kullanıcıların bu sorunları yaşadığı görülüyor. Çoğu zaman, sorun gerçekten telefonla değil ağla veya bazı ayarlarla oluyor. Söylemeye gerek yok, manifatura sorunları mağazaya veya servis sağlayıcınıza bir gezi yapmadan düzeltilebilir.

Bu yazıda, artık metin mesajları göndermeyen ve / veya alamayan LG V40 ThinQ cihazınızı nasıl gidereceğiniz konusunda çok pratik yöntemler paylaşacağım. Sorunun ne olduğunu, her olasılığı göz ardı ederek belirlemeye çalışacağız. Bu nedenle, bu cihazın sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer bir sorundan şikayet ediyorsanız, bu gönderi size bir şekilde yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Her şeyden önce, cihazınızla ilgili başka sorunlarınız varsa, bu cihazla ilgili birkaç sorunu daha önce ele aldığımız için sorun giderme sayfamıza göz atmaya çalışın. Muhtemelen benzer sorunları çözen bir gönderi yayınladık. Şu anda sahip olduklarınızla benzer semptomları olan ve bulmaya çalıştığımız çözümleri kullanmaktan çekinmeyin. Sizin için çalışmazlarsa veya hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, anket formumuzu doldurun ve bize ulaşmak için gönder düğmesine basın.

SMS gönderemeyen / alamayan LG V40 ThinQ nasıl giderilir

Telefon sorunları nedeniyle mesajlaşma sorunları sizin dükkanınıza gitmeden bile sizin tarafınızdan çözülebilir, ancak sağlayıcınız veya ağınızla ilgili bir sorun varsa, o zaman bu konuda yapabileceğiniz çok fazla şey vardır. Şimdi, V40 ThinQ’nuz artık metin mesajı gönderemiyorsa veya almıyorsa, yapmanız gerekenler.

    Arama yapmak için herhangi bir numarayı çevirin; bu, sorun yalnızca mesajlaşma servisindeyse veya arama hizmeti de etkilenirse derhal size haber verir. Bir telefon görüşmesi yapabiliyorsanız, sorun telefonunuzda olabilir ve bu sorunu mesajlaşma sorunu gibi değerlendirmelisiniz. Bununla birlikte, çağrı geçmezse, düşündüğümüzden daha ciddi olabilir. Bir sonraki çözüme geçin. Sinyal göstergesini kontrol edin – daha önce yapmış olabilirsiniz ancak telefonunuzun iyi bir sinyal alıp almadığını ve yanında bir uçak simgesi olup olmadığını görmek için tekrar kontrol etmeye çalışın çünkü varsa etkin. Hizmeti tekrar kazanmak için devre dışı bırakmalısınız. Sinyal göstergesi telefonunuzun kapsama alanının iyi gittiğini ve yanında uçak simgesi olmadığını gösteriyorsa, bir sonraki çözümü deneyin. Hala bir arama yapabileceğinizi varsayalım – mesaj gönderdiğiniz numaranın doğru olup olmadığını kontrol edin. Daha da iyisi, mesajınızın gönderilip gönderilmediğini ve gerçekten alabilecek olup olmadığını hemen bilmeniz için kendi numaranıza bir kısa mesaj göndermeyi deneyin. Mesaj gönderilmezse, sorun Mesaj Merkezi Numarasında olabilir ancak gönderilir ancak alınmazsa, telefonunuzun deposunu azalıyor olabilir gibi kontrol etmelisiniz. Yalnızca kısa mesaj gönderdiğinizden emin olun. – herhangi bir eke veya ifadeye sahip olmaması gerektiği anlamına gelir çünkü metin olarak kabul edilmeyen tek bir karakter varsa, mesaj otomatik olarak mobil veri gerektiren bir MMS’e dönüştürülür. Kötü bir şekilde göndermeniz gerekiyorsa, mobil verileri açmanız gerekir ve bu işlem devam eder ancak ücretsiz değildir. Mesaj Merkezi Numarasını kontrol edin – faturalı veya ön ödemeli bir plan olsun, cihazınız operatörünüz veya servis sağlayıcınız altında servis almanız için uygun şekilde sağlanacaktır. Cihazınızda bir Mesaj Merkezi Numarası belirlenir ve kısa mesaj gönderip alabilmek için şebekeye uygun olmalıdır. Doğru Merkez Numarasını bilmiyorsanız, bu noktada, sağlayıcınızın teknik desteğini aramalı ve temsilciden, telefonunuzun doğru Merkez Numarasına sahip olduğundan emin olmak için size yol göstermesini istemeniz gerekir. Hatta, hesabınızın durumunu ve bölgenizde mevcut bir kesinti olup olmadığını kontrol etmek de akıllıca olacaktır. Telefonunuzda Ana Sıfırlama gerçekleştirin – yukarıda belirtilen prosedürleri uyguladıktan sonra ve telefonunuz hala metin mesajı gönderemiyor ve / veya alamıyor. Aygıt yazılımıyla ilgili bir sorun olma olasılığını ortadan kaldırmak için aygıtı sıfırlamanız gerekir. Bundan sonra ve problem devam ettikten sonra, mağazaya veya servis sağlayıcıya geri getirmelisiniz, böylece iyice kontrol edilebilir.

LG V40 ThinQ cihazınızdaki Ana Sıfırlamayı nasıl yapacağınız…

    Ana sıfırlama yapmadan önce dahili bellekteki tüm verileri yedekleyin. Cihazı kapatın. Güç ve Sesi azaltma düğmelerine basın ve basılı tutun. LG logosu göründüğünde, basılı tutmaya devam ederken Gç düğmesini hızlı bir şekilde bırakın ve tekrar basılı tutun. Ses seviyesini azaltma düğmesi. ‘Tüm kullanıcı verilerini sil (LG ve operatör uygulamaları dahil) ve tüm ayarları sıfırla’ mesajı göründüğünde, Evet öğesini vurgulamak için Ses seviyesini azalt düğmesini kullanın. Cihazı sıfırlamak için Güç düğmesine basın.

Bu sorun giderme kılavuzunun bir şekilde veya başka şekilde size yardımcı olabileceğini umuyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.

İLGİLİ POSTLAR:

    LG V40 ThinQ Rastgele Yeniden Başlatma Nasıl Yeni LG V40 ThinQ şarj olmuyorsa ne yapılmalıYeni LG V40 ThinQ’nuz açılmazsa ne yapmalıLG V40 ThinQ Reset Kılavuzu: Ağ sıfırlama, ağ ayarlarını sıfırlama ve fabrika ayarlarına dönme V40 ThinQ

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bunun için bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen gönderilerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak ya da Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da Twitter’da bizi takip ederek sözcüğü yayın.