LG V40 ThinQ Nasıl USB Kullanarak Veri Aktarılamıyor Nasıl Onarılır

#LG # V40ThinQ, geçtiğimiz Ekim ayında piyasaya sürülen birkaç mükemmel özelliğe sahip bir amiral gemisi telefonu. Bu telefon, hem ön hem de arkada Corning Gorilla Glass tarafından korunan bir Alüminyum çerçeve kullanıyor. 6.4 ″ QHD + FullVision OLED ekrana sahiptir ve çeşitli multimedya içeriklerini görüntülemek için mükemmeldir. Kaputun altında 6GB RAM ile birleştirilmiş güçlü Snapdragon 845 işlemci var. Bu sağlam bir performans cihazı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, LG V40 ThinQ’nun USB kullanarak verileri PC’ye aktaramayacağını ele alacağız.

Bir LG V40 ThinQ veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

LG V40 ThinQ Nasıl USB Kullanarak Veri Aktarılamıyor Nasıl Onarılır

Sorun: Telefonum veri aktarım kablolarını tanımıyor – ne taktığım önemli değil. Drone’umu orijinal drone kablosunu kullanarak çalıştırmayı denedim ve orijinal telefon veri / şarj kablosunu kullanarak PC’ye veri aktarmayı denedim. Drone diğer tablet bağlantılarıyla ve PC USB de diğerleriyle (ve diğer Samsung galaksi telefonlarıyla) çalışır. Farksız fabrika sıfırlama telefonunu denedim, usb hala otomatik olarak şarj olmaya başlıyor. Asıl sorun android sistemi USB SEÇENEĞİ DEĞİŞTİRMEYE İZİN VERMİYOR. Sizden bu eski sorun çekim makalesini buldum, ilk adamla aynı problemim var gibi görünüyor ama çözümüm benim için çalışmıyor çünkü sistemim sadece bir usb seçeneği seçmeme izin vermiyor.

Çözüm: Bu telefonda herhangi bir sorun giderme adımı uygulamadan önce, en son yazılım sürümünde çalıştığından emin olmak en iyisidir. Bir güncelleme varsa, önce indirip yüklemenizi öneririm.

Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, telefonun şarj bağlantı noktasının herhangi bir kir veya kalıntı içermediğinden emin olmaktır, çünkü bu veri aktarım sürecine müdahale edebilir. Bir kutu basınçlı hava kullanarak telefonun şarj portunu temizleyin. Bu yapıldıktan sonra, aşağıda listelenen adımları uygulayın.

    Telefonun açık olduğundan emin olun, ardından USB-C kablosunun USB-C ucunu cihazın altındaki bağlantı noktasına takın. USB-C kablosunun USB ucunu bilgisayardaki açık bir bağlantı noktasına takın. Bildirim çubuğundan aşağı kaydırarak ve ardından Android Sistem Şarjı bildirimi> Medya senkronizasyonu (MTP)> istediğinizi seçerek cihazı doğru USB moduna getirmelisiniz. PC’nizden Dosya Gezgini simgesini ve ardından Bu PC’yi tıklatın. Yeni bağlanan aygıt sürücüsünü açın, ardından istediğiniz klasöre gidin. Aktarmak için aygıt sürücüsüne / aygıtından dosya sürükleyip bırakın.

Yukarıdaki prosedür başarısız olursa, farklı bir USB-C kablosuyla tekrar yapmayı deneyin. Bu yine de başarısız olursa, aşağıda listelenen ek sorun giderme adımlarını uygulayın.

Yazılımdan sıfırlama gerçekleştirme

Genellikle bir aygıtta küçük yazılım hataları oluştuğunda gerçekleştirilen yumuşak sıfırlama. Bu işlem, cihaz kapanana kadar yaklaşık 8 saniye Güç düğmesine ve Sesi Kısma düğmesine basıp basılı tutarak yapılır. Telefon tamamen açıldıktan sonra sorunun devam edip etmediğini kontrol etmeyi deneyin.

Sorunun Güvenli Modda olup olmadığını kontrol edin

Son zamanlarda indirdiğiniz bir uygulamanın bu soruna neden olabileceği durumlar olabilir. Bu, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların bu modda çalışmasına izin verildiğinden telefonu Güvenli Mod’da başlatarak kontrol edilebilir.

    Ekran açıkken Güç tuşunu basılı tutun. Görüntülenen seçenekler menüsünde Güç düğmesini basılı tutun. Güvenli Modda yeniden başlatmanız istendiğinde Tamam’a dokunun. Cihazınız yeniden başladıktan sonra cihazın alt kısmında Güvenli mod görüntülenir. ekran.

Sorun bu modda ortaya çıkmazsa, sorun indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Önbellek bölümünü silin

Telefonunuz geçici verileri, depolama alanındaki cihazın uygulamaların sorunsuz çalışmasına yardımcı olan özel bir bölümde saklar. Bu veriler bozulursa, cihazda sorunlar oluşabilir. Soruna neden olan şeyin bu olmadığından emin olmak için telefonun önbellek bölümünü temizlemeniz gerekir.

    Ana ekrandan Ayarlar öğesine dokunun. ‘Genel’ sekmesine dokunun. Depolama> Dahili depolama öğesine dokunun. Hesaplama işlemini bitirmek için menü seçenekleri için bekleyin. Boş alan boşalt öğesine dokunun. Geçici dosyalar ve ham dosyalar öğesine dokunun.Aşağıdaki seçenekleri belirleyin: Önbellek verileri, Klip tepsi geçici dosyaları, Kameradan ham dosyalar Sil> SİL üzerine dokunun. Sorun devam edip etmediğini kontrol edin.

Fabrika ayarlarına sıfırlama

Yukarıdaki adımlar sorunu çözmezse gerçekleştirebileceğiniz son bir sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bunun telefon verilerinizi sileceğini unutmayın, böylece devam etmeden önce telefon verilerini yedeklemek en iyisidir.

    Fabrika ayarlarına sıfırlama yapmadan önce dahili bellekteki verileri yedekleyin.Ana ekrandan Ayarlar kısmından ‘Genel’ sekmesine dokunun. Yeniden başlat ve sıfırla öğesine dokunun. Fabrika verilerine sıfırla öğesine dokunun. İsterseniz SD kartı sil onay kutusuna dokunun. – Tümünü sil – SIFIRLA

Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini donanım tuşlarını kullanarak da yapabilirsiniz.

    Ana sıfırlama gerçekleştirmeden önce dahili bellekteki tüm verileri yedekleyin Aygıtı kapatın. Güç ve Sesi azaltma düğmelerini basılı tutun. LG logosu göründüğünde, Sesi basılı tutmaya devam ederken Güç düğmesini hızlı bir şekilde serbest bırakın ve ardından yeniden basılı tutun ‘Tüm kullanıcı verilerini sil (LG ve operatör uygulamaları dahil) ve tüm ayarları sıfırla’ mesajı görüntülendiğinde, Evet seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma düğmesini kullanın. Cihazı sıfırlamak için Güç düğmesine basın

Yukarıda listelenen adımları uyguladıktan sonra bile sorunun devam etmesi durumunda, bu zaten hatalı donanım bileşeninden kaynaklanmış olabilir. Şu anda yapılacak en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuyoruz ancak hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.