Maalesef Google Play Servisleri Nasıl Çalışıyor?

‘Maalesef, Google Play hizmetleri durdu.’ Telefonunuzda bu hatayı gördünüz mü? Hata oluşmaya devam ettiği için Android telefonunuzu veya tabletinizi kullanamıyor musunuz? Endişelenme. Bu yazı ile işler değişecek.

Google Play Services Stop 1

Google Play Hizmetleri, telefonunuza önceden yüklenmiş bir uygulama, telefonunuzun normal çalışmasında çok önemli bir rol oynar. Bunda herhangi bir yanlışlık varsa, Android telefonunuz ‘Google Play Servisleri durmaya devam ediyor’ hatası dahil olmak üzere hatalar ve çökmeler şeklinde sinir krizi geçirmeye başlayacaktır.

Hatayı gidermek için Play Services’i düzeltmeniz gerekir. Burada, Play Services ile ilgili herhangi bir sorunu çözmek için sayısız yol bulacaksınız. Onları tanıyalım.

1. Telefonu yeniden başlatın

Telefonunuzu yeniden başlatarak sorun gidermeye başlayalım. Evet. Bazen, telefonu yeniden başlatmak gibi basit bir ipucu akla gelmeyen sorunları çözebilir. Bu yüzden bir deneyin.

Restart

2. Önbelleği ve Verileri Temizle

Herhangi bir konuda merak uyandıran bir diğer basit çözüm, belirli bir uygulamanın önbelleğini ve tarihini temizlemektir. Bu durumda, Google Play Servisleri ve Google Play Store için önbelleği ve verileri temizlememiz gerekir.

Bunlardan herhangi birini yapmak, telefonunuzdan hiçbir veriyi silmez. Ancak, verileri temizlemek sizi Play Store’dan çıkarır ve ayarlarını sıfırlar. Önbellek ve verilerin nasıl temizleneceğini görelim.

Adım 1: Telefon ayarları’nı açın ve Uygulamalar / Uygulama Yöneticisi’ne gidin.

Google Play Services Not Updating 4

2. Adım: Tüm uygulamalar altında, Google Play Hizmetlerini arayın.

Google Play Services Not Updating 5

Adım 3: Depolama seçeneğine, ardından bir sonraki ekranda Önbelleği temizle öğesine dokunun.

Google Play Services Not Updating 6Google Play Services Not Updating 7

Google Play Store için adımları tekrarlayın. Telefonunuzu tekrar başlatın. Sorun devam ederse, adımları tekrarlayın ve Önbelleği temizle yerine Verileri / depolamayı temizle üzerine dokunun.

3. Play Services Güncellemelerini Kaldırma

Google Play Hizmetleri bir sistem uygulaması olduğundan, onu telefonunuzdan tamamen kaldıramazsınız. Ancak, telefonunuzu otomatik olarak güncellemeye zorlayan fabrika sürümüne geri döndürecek olan güncellemeleri kaldırabilir ve böylece herhangi bir sorunu çözebilirsiniz.

Bunu yapmak için, temiz önbellek yönteminin 1. ve 2. adımlarını izleyin. Ardından, Google Play Servisleri ekranında, sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun. Menüden Güncelleştirmeleri kaldır seçeneğini seçin.

Google Play Services Not Updating 13Google Play Services Not Updating 14

4. Oyun Servislerinin Etkin Olduğunu Doğrulayın

Play Services’ı devre dışı bırakmak zor. Ama imkansız değil. Olasılıklar Play Services telefonunuzda devre dışı bırakılmış olabilir. Bu durumda, etkinleştirmeniz gerekir.

Bunun için Ayarlar> Uygulamalar> Google Play Servisleri bölümüne gidin. Etkinleştir seçeneğini görebilirseniz, üzerine dokunun. Bu, Play Services’ın devre dışı bırakıldığı anlamına gelir. Ancak, Devre Dışı Bırak seçeneğini gri renkte görürseniz, bu zaten etkin olduğu ve herhangi bir işlem yapmanız gerekmediği anlamına gelir.

Google Play Services Not Updating 12

5. Google Play Hizmetlerini Güncelle

Yüklenmiş diğer uygulamaların aksine, Google Play Hizmetlerini manuel olarak güncellemeniz gerekmez. Android telefonunuz tarafından arka planda otomatik olarak yapılır.

Ancak, bazen sorun güncellemenin kendisindedir. Bu nedenle manuel olarak daha yeni veya eski sürüme güncellemeniz gerekir. Google Play Hizmetlerini ayrıntılı olarak güncellemenin çeşitli yollarını ele aldık. Bunu kontrol et. Güncelleme sırasında herhangi bir sorunla karşılaşırsanız düzeltmeleri kontrol edin.

6. Güvenli Modda önyükleme

Yeniden başlatmaya benzer şekilde, bazen güvenli modda önyükleme yapmak, Android telefonundaki çeşitli sorunları giderir. Yine, bunu yapmak sizi verileri silmez ve güvenli modda erişebilirsiniz. Telefonu güvenli modda çalıştırmak, üçüncü taraf uygulamaların neden olduğu sorunları belirlemede de yardımcı olur.

Güvenli modda başlatmak için, farklı güç seçeneklerini görene kadar telefonunuzun güç düğmesini basılı tutun. Kapat seçeneğine uzun dokunun. Sizden güvenli moda geçmenizi onaylamanızı isteyen bir pencere açılacaktır. Tamam üzerine dokunun. Cihazınız sol alt köşedeki Güvenli Mod metni ile gösterilen güvenli modda çalışacaktır.

Android Silent Mode Automatically 7

Yukarıdaki yöntem işe yaramazsa, telefonunuzu kapatın. Kapatıldıktan sonra, açmak için güç düğmesini basılı tutun. Üretici logosunu görene kadar basılı tutun. Sonra güç düğmesini bırakın ve ses kısma düğmesine basmaya başlayın. En altta Güvenli Mod logosunu görene kadar basılı tutun.

Güvenli moddayken birkaç dakika bekleyin. Play Services hatası burada görünmezse, üçüncü taraf bir uygulama soruna neden olabilir. Kısa süre önce herhangi bir uygulama yüklediniz mi? Kaldırmayı dene.

7. Uygulama Tercihlerini Sıfırla

Play Services çekirdek sistem dosyalarına sahip olduğundan, bir sistem ayarının değiştirilmesi performanslarını da etkiler. Bunu düzeltmek için uygulama tercihlerini sıfırlamamız gerekiyor.

Bunu yapmak telefonunuzdaki veriler üzerinde hiçbir etkisi olmaz. Ancak, izin kısıtlamaları, arka plan verileri, varsayılan uygulamalar ve daha fazlası gibi birkaç şeyi sıfırlar.

Uygulama tercihlerini sıfırlamak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Ayarlar’ı açın ve Application Manager / Apps’a gidin.

Adım 2: Tüm uygulamalar ekranı altında, üstteki üç nokta simgesine dokunun ve menüden Uygulama tercihlerini sıfırla’yı seçin. Seçiminizi onaylamanızı isteyen bir açılır pencere belirecektir.

Google Play Store Stopped Working Issue 12Google Play Store Stopped Working Issue 13

Alternatif olarak, Ayarlar> Sistem> Seçenekleri sıfırla> Uygulama tercihlerini sıfırla seçeneğine gidin. Uygulama tercihlerini sıfırladıktan sonra ne olacağını ayrıntılı olarak öğrenin.

8. Doğru Tarih ve Saati Ayarlayın

Telefonda doğru tarih ve saatin ayarlanması, Play Services sorunlarının giderilmesine de yardımcı olur. Zamanın doğru olduğundan emin olmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Adım 1: Ayarlar’ı açın ve sisteme gidin.

Google Play Store Stopped Working Issue 1

Adım 2: Tarih ve saat üzerine dokunun. Otomatik tarih ve saati etkinleştirin. Zaten etkinse, kapatın ve ardından tekrar etkinleştirin.

Google Play Store Stopped Working Issue 2Google Play Store Stopped Working Issue 3

9. Telefon Güncelleme

Bu, sorunun Google Play Hizmetleri ile ilgili olması durumunda bir kişinin asla bakmayacağı bir alandır. Ancak, telefon yazılımının güncellenmesi birçok kullanıcı için yararlı oldu. Bunu yapmak için, Ayarlar> Sistem (veya Telefon Hakkında)> Güncelle seçeneğine gidin. Güncelleme için kontrol et üzerine dokunun. Bir güncelleme varsa, en erken kurun.

Düzeltelim

Umarız yukarıdaki çözümler Google Play Servislerinin telefonunuzdaki sorunu durdurmaya devam etmesini sağlamıştır. Popup telefonunuzun tadını çıkarmanıza izin vermiyorsa, ne kadar sinir bozucu olabileceğini biliyorum. Play Services ve Play Store için önbelleği temizlemek, çoğu kullanıcı için sorunu çözecektir. Bazıları için, Play Servislerinin güncellenmesi de kurtarmaya geliyor. Sizin için neyin işe yaradığını aşağıdaki yorumlarda bize bildiriniz.

Sonraki: Hareketler, bir ayara erişme süresini azaltır ve musluktan tasarruf sağlar. Android birçok hareketi destekliyor. Telefonunuzda mevcut olan bazı harika hareketleri bilin.