Mesajlar uygulaması metin gönderirken fotoğraf ekine izin vermiyorsa Galaxy S9 nasıl düzeltilir

Merhaba ve bugünkü sorun giderme yayınına hoş geldiniz. Bu makale birçok # GalaxyS9 kullanıcısının karşılaşabileceği ortak bir soruyu yanıtlamaya çalışacaktır – Mesajlar uygulaması, SMS gönderirken fotoğraf ekleme yeteneğini kaybeder. Umarız bunu faydalı bulursunuz.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altındaki bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Sorununuzu tarif ederken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınız konusunda bir fikir vereceğiniz kesin hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, bunlardan bahsettiğinizden emin olun, böylece cevaplarımızda atlayabilirsiniz.

Günümüzün sorunu: Galaxy S9 Mesajlar uygulaması, metinleri gönderirken fotoğrafın eklenmesine izin vermez

Bir Galaxy S9’um var ve Mesajlar uygulamasını metinleri göndermek için kullanıyorum. Tüm fotoğraflarımı Galeri uygulamasında tutuyorum ve yakın zamana kadar bir kısa mesaja ve Eklenti’ye bir fotoğraf eklemek istediğimde, Galeri uygulamasını seçip uygun bir albüme gidip istediğim fotoğrafı seçebildim. Şimdi, Ekle ve Resim seçtiğimde sahip olduğum tek seçenek iki Google hesabım. Galeri uygulamasına nasıl tekrar erişebilirim? Önbellek bölümünü boşuna boşalttım. Bunu değiştirmek için hiçbir şey yapmadım ve fotoğraflarım işime veya kişisel Google hesabıma kaydedilmedi ve olmalarını da istemiyorum. – Jeanette Kettlewell

Çözüm: Merhaba Jeanette. Sorununuza neden olabilecek birkaç olası neden var. Nasıl düzeltileceği ile ilgili önerilerimizi inceleyin.

1. Çözüm: Uygulama izinlerini kontrol edin

Android’de izinler artık uygulama düzeyinde yönetiliyor ve kullanıcı bir uygulamanın hangi tür verilere erişebileceğini özelleştirebiliyor. Bu, gizlilik bilincine sahip kullanıcılar için ileriye atılmış iyi bir adım olsa da, Android’e meraklı olmayanlar, izinleri düzgün bir şekilde yönetemezlerse, yaşadıklarınız gibi sorunları bulabilirler. Bazı uygulamalar yalnızca gerekli izinler verildiğinde çalışabilir, diğerleri ise tüm izinler kapalı olsa bile işlevsel olmaya devam edebilir.

Samsung Mesajlar uygulamasının istediğiniz gibi çalışabilmesi için tüm izinlerin ve özellikle Depolama izninin etkin olduğundan emin olmalısınız. Mesajlaşma uygulamanızın Galeri uygulamanıza kaydedilmiş bir fotoğraf ekleyebilmesi için, Depolama alanına erişmesine izin verilmelidir.

Mesajlar uygulamanızın Depolamaya erişmesine izin verilip verilmediğini kontrol etmek için:

    Ayarlar uygulamasını açın.Tap Uygulamaları.Tap Mesajları.Tap İzinleri. İzinleri kontrol edin. Bir öğeyi etkinleştirmek için kaydırıcıyı sağa doğru hareket ettirin.

2. Çözüm: Uygulama tercihlerini sıfırlayın

İzinleri etkinleştirmek işe yaramazsa, yapmak istediğiniz bir sonraki sorun giderme adımı, tüm uygulama tercihlerinin varsayılan ayarlarına sıfırlanmasını sağlamaktır. Uygulamalar, görevleri gerçekleştirmek için diğer uygulamalar ve servislerle birlikte çalışır. Mesajlar uygulaması tek başına çalışmıyor ve SMS ve MMS göndermek ve almak için diğer servislere ihtiyacı var. Bazen, çekirdek varsayılan uygulamalar kasıtlı olarak devre dışı bırakılabilir veya yanlışlıkla onlara bağlı olan diğer uygulamalarla ilgili sorunlara neden olabilir. Tüm gerekli uygulamaların çalışır durumda olduğundan ve çalıştığından emin olmak için, tüm uygulama tercihlerini sıfırlama konusunda aşağıdaki adımları izleyin:

    Ayarlar uygulamasını açın. Apps.Tap sağ üst sağdaki Diğer ayarlar üzerine dokunun (üç-nokta simgesi) .Seçenek tercihlerini sıfırla’yı seçin.

3. Çözüm: İletiler önbelleğini silin

Bu durumda yapabileceğiniz başka bir sorun giderme adımı, Mesajlar uygulamanızın önbelleğini temizlemektir. Uygulamalar, verimli çalışmak için bir dizi geçici dosya ve başka şeyler kullanır. Bazen bir uygulama önbelleği, uygulama davranış sorunlarına neden olarak eski veya bozuk olabilir. Şu anda sorun yaşamanız için uygulamanızın iyi önbelleklere sahip olduğundan emin olmak için önce mevcut olanlarını temizlemelisiniz. İşte bunun nasıl yapılacağı:

    Ayarlar uygulamasını açın.Tap Apps.Tap sağ üstteki Diğer ayarlar üzerine dokunun (üç-nokta simgesi) .Sistem uygulamalarını göster’i seçin. Uygulamanızı bulun ve dokunun.

4. Çözüm: Mesaj uygulama verilerini temizleme

Uygulamanızın önbelleğini silmek yardımcı olmazsa, yapabileceğiniz bir sonraki mantıksal sorun giderme, Mesajlar uygulamanızın verilerini silmektir. Bu, uygulamayı fabrika durumuna döndürür ve mesajlarınızı da siler. Mesajları kaybetmek istemiyorsanız, uygulamanızın verilerini silmeden önce onları yedeklediğinizden emin olun. Mesajlarınızı nasıl yedekleyeceğinizi merak ediyorsanız, Samsung Smart Switch’i kullanmanızı öneririz. Telefonunuza önceden yüklenmiştir, ancak bilgisayarınıza da yüklemeniz gerekir. Akıllı Anahtar’ın nasıl kullanılacağına dair hızlı bir eğitim için lütfen bu gönderideki talimatları izleyin:

Smart Switch ile Samsung cihazından bilgisayarınıza yedekleme nasıl oluşturulur?

Mesajlarınızı yedekledikten sonra Mesajlar uygulamanızın verilerini silebilirsiniz. Yapmanız gerekenlerle ilgili aşağıdaki adımları izleyin:

    Ayarlar uygulamasını açın.Tap Apps.Tap’ın üstünde sağ üstteki Daha fazla ayar seçeneğine dokunun (üç noktalı simge) .Sistem uygulamalarını göster’i seçin. Uygulamanızı bulun ve dokunun.

Çözüm # 5: Fabrika ayarlarına sıfırlama

İdeal olarak, sorununuz şu ana kadar giderilmiş olmalı, ancak sorun devam ederse, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini yaparak telefonu silmenizi kesinlikle öneririz. Bu, zamanla oluşabilecek herhangi bir yazılım hatasını ortadan kaldırmanızı sağlayacaktır. Fabrika ayarlarına sıfırlama, telefonu silecek ve fotoğraflar, videolar, belgeler vb. Kullanıcı verilerini silecektir. Yapmadan önce onları yedeklediğinizden emin olun.

S9’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazdaki bir Samsung hesabına giriş yaptıysanız, Hırsızlığa karşı koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve ana sıfırlamayı bitirmek için Samsung kimlik bilgilerine ihtiyacınız olacak. Cihazı kapatın. Sesi Aç tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye gösterecektir). veri / fabrika ayarlarına sıfırlama ‘seçeneğini seçin. Güç düğmesine basarak seçin.’ Evet – tüm kullanıcı verilerini sil ‘seçeneğinin üzerine gelinceye kadar Ses kısma düğmesine basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Şimdi ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

 


Bizimle meşgul

Cihazınızla ilgili bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu yüzden Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurmanız yeterlidir ve cevaplarımızı sonraki yayınlarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmek için başka bir yol bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. DroidGuy sosyal ağ varlığına da sahip olduğundan Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşimde bulunmak isteyebilirsiniz.