Metin mesajı gönderemeyen / alamayan Samsung Galaxy A5 (2017) nasıl düzeltilir [Sorun Giderme Kılavuzu]

Kısa mesaj gönderme ve alma, akıllı telefonun sorunsuzca yapabilmesi gereken en yaygın işlevlerden ikisidir. Aslında, iletişim kurmak istediğiniz insanlar olmadan düzgün iletişim kurabilmeniz için bu ikisinin ayrılmaz olması gerekir. Yani, bir metin mesajı gönderebiliyorsanız, bir tane de alabilmelisiniz, bunun tersi de mümkündür. Ancak, kullanıcıların kısa mesaj gönderebildiği ancak alamadığı ve SMS veya MMS gönderemeyen ancak iyi alabilen başkaları da var.

Samsung Galaxy A5, sorun gidermemize konu olan bu soruna bakmalıyız. Telefonunuzun neden kısa mesaj gönderip alamadığını ve / veya alamadığını anlayana kadar her olasılığı düşünmeye ve bunları tek tek ortadan kaldırmaya çalışalım. Bu cihazın sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer sorunlar yaşıyorsanız, bu yazı bunları düzeltmenize yardımcı olabileceğinden aşağıdaki okumaya devam edin.

Ancak uygun sorun gidermeye gitmeden önce, farklı bir soruna çözüm aradığınız için bu sayfayı bulursanız, bu konuda en sık bildirilen sorunları ele aldığımız için Galaxy A5 sorun giderme sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz. aradığınızı ve orada aradığınızı bulabilirsiniz. Sunduğumuz çözümleri ve geçici çözümleri kullanmaktan çekinmeyin. Sizin için işe yaramıyorlarsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, Android sorunları anketimizi doldurun ve gönder’i tıklayın; size yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız.

Kısa mesaj gönderemeyen ancak alabilen Galaxy A5 sorun giderme

Sorun: Merhaba droid adam. Telefonum harekete geçtiğinden yardımınıza çok ihtiyacım var. Gerçekten o kadar sık metin göndermiyorum ama arkadaşlardan gelen bazı mesajlara metin yoluyla cevap vermem gereken zamanlar var. Ancak son zamanlarda, telefonum kısa mesaj göndermeyi bıraktı ve neye neden olduğunu veya nedenini bilmiyorum. Eminim, anlamadığım hiçbir şeyi değiştirmediğim için neden olabileceği ayarları değiştirmedim. Bu sorunla ilgili bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

Sorun Giderme: Daha sık olarak, sorun mesajların gönderilmesiyle ilgili ise, ağınızla ilgili bir sorundur, ancak telefonunuzun sağlayıcınızın şebekesine düzgün bir şekilde bağlandığını ve kuleden iyi sinyal aldığını doğrulamamız gerekir. Daha önce telefonun kısa mesaj gönderememesinin nedeni sinyal alımının olduğu sorunlarla karşılaştık. Aşağıdaki sorun giderme adımları çok pratiktir ve sizin gibi ortalama kullanıcılar için hazırlanmıştır.

Adım 1: Telefonunuzun kuleden iyi sinyal aldığından emin olun

Telefonunuzun operatörünüzün kulesinden iyi sinyal alıp almadığını bilmek için gerçekten süslü bir şey yapmanız gerekmez; tek yapmanız gereken telefonunuzun durum çubuğuna bakmak ve sinyal göstergesini bulmak. Telefonunuzda en az 1 bar sinyal olduğu sürece kısa mesaj gönderebilmelidir. Sinyal göstergesinin yanında bir uçak simgesi görebiliyorsanız Uçuş Modu etkinleştirilir. Telefonunuzun kablosuz iletişiminin devam edebilmesi için devre dışı bırakmanız gerekir.

  Ana ekrandan Uygulamalar tepsisine dokunun. Ayarlar> Bağlantılar öğesine dokunun. Uçak modu öğesine dokunun. Uçak modunu kaydırın Sağa KAPALI konumuna getirin.

2. Adım: Herhangi bir numaraya telefon araması yapmayı deneyin

Telefonunuz sinyalinin iyi olduğunu ve durum çubuğunda uçak simgesi olmadığını gösteriyorsa, yapmanız gereken bir sonraki şey budur. Sorunu çözmez, ancak sorunun ağda olup olmadığını belirlemede çok yardımcı olur.

Bir telefon görüşmesi yapabiliyorsanız, telefonunuz kuleye bağlanır ve aslında bir sinyal alır, ancak metin mesajları geçmez. Bu durumda, burada farklı bir açıdan bakmanın zamanı geldi çünkü belki ayarlarla bir ilgisi var.

3. Adım: Mesaj Merkezi Numarasını kontrol edin

Mesaj Merkezi Numarası aslında bir telefon numarasına benzeyen bir numara kümesidir. Telefonunuz tarafından servis sağlayıcınızın şebekesine kısa mesaj göndermek için kullanılır. Kısa mesajlar aslında doğrudan mesaj attığınız numaraya gönderilmez, sunuculara ve oradan iletişim kurduğunuz numaraya gönderilir. Bu yüzden merkez numarası çok önemlidir. Değiştirilir veya silinirse, telefonunuz ne olursa olsun kısa mesaj gönderemez ve bu şekilde kontrol edebilirsiniz:

  Ana ekrandan Uygulamalar simgesine dokunun. Bul ve Mesajlar öğesine dokunun. Menü simgesine (ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta) dokunun. Ayarlar’a dokunun. Şimdi Metin mesajları’na dokunun.

Alanda bir sayı görebiliyorsanız, doğru olup olmadığını kontrol etmeye çalışın. Sağlayıcınızı arayarak doğru merkez numarasını isteyebilirsiniz veya çevrimiçi olup google. Alanda merkez numarası yoksa da aynı işlemi yapın.

4. Adım: Dosyalarınızı ve verilerinizi yedekleyin ve ardından telefonunuzu sıfırlayın

Merkez numarasının doğru olduğunu doğruladıktan sonra sıfırlamaya başvurma zamanı. Telefonunuzu fabrika varsayılan ayarlarına geri döndürür ve telefonunuzdaki bazı uygunsuz ayarlarla ilgili bir şey olması koşuluyla sorunu çözebilir. Bununla birlikte, dosyalarınızı ve verilerinizi sıfırlama işlemi sırasında silinecekleri için yedeklemeniz gerekir ve bundan sonra cihazınızı sıfırlamak için şu adımları izleyin:

  Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Google hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve Ana sıfırlamayı bitirmek için Google kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacak. Ana ekrandan Uygulamalar tepsisine dokunun. Ayarlar> Bulut ve hesaplar öğesine dokunun. İsterseniz, kaydırıcıyı AÇIK veya KAPALI konuma getirmek için Verilerimi yedekle’ye dokunun. İsterseniz kaydırıcıyı AÇIK veya KAPALI’ya taşımak için Geri Yükle’ye dokunun. Geri düğmesine Ayarlar menüsüne dokunun ve Genel Yönetim> Sıfırla> Fabrika verilerine dokunun Ekran kilidiniz açıksa, kimlik bilgilerinizi girin. Devam seçeneğine dokunun. Tümünü sil seçeneğine dokunun.

Tüm bunları yaptıktan ve telefonunuz hala kısa mesaj gönderemediğinde, servis sağlayıcınızdan yardım almanın zamanı geldi.

Metin gönderebilen ancak alamayan Galaxy A5’inizle ilgili sorun giderme

Sorun: Merhaba arkadaşlar. Şubat ayında Galaxy A5’i satın aldığım için birkaç aydır blogunuzu takip ediyorum. Anladığımdan beri birkaç hıçkırıkla karşılaştım, ancak bunları kendi başıma çözebildim. Ancak son zamanlarda kısa mesaj almadım ve arkadaşlarımın ve ailemin günlük mesaj göndereceğini biliyorum. Telefona ne olduğundan tam olarak emin değilim ama sadece eskisi gibi çalışmasını istiyorum. Ne yapabilirim?

Sorun Giderme: Bu sorunu bazı pratik yollarla çözmeye çalışalım ve bu bir sorun giderme kılavuzu olduğundan, bunu çözebileceğimizin garantisi yok, ancak lütfen sizi durdurmasına izin vermeyin, ancak sorunu düzeltmek için bir şeyler yapın. Bununla birlikte, yapmanız gerekenler…

1. Adım: Kendi numaranıza kısa mesaj gönderin

Kısa mesaj gönderebilirsiniz ancak alamazsınız, bu nedenle kendi numaranıza bir kısa mesaj gönderdiğinizde, gönderilir ancak daha sonra onu alamayabilir, ancak deneyebilirsiniz.

İleti alınırsa, sorun olmaz. Bunu zaten yapıp yapmadığınızdan emin değilim, ancak mesajı alıp almadıysanız, o zaman gerçekten bir sorun var.

2. Adım: Telefonunuzdaki kullanılabilir depolama alanını kontrol edin

Kısa mesajlar, telefonunuzun belleğinde çok az yer kaplar, bu nedenle mesajlar nedeniyle telefonunuzda yer kalması neredeyse imkansızdır. Ancak, fotoğraf çekmeyi veya video kaydetmeyi seviyorsanız, telefonunuzun tüm depolama alanını zaten kullandığınızı fark etmemiş olabilirsiniz. Bu nedenle, telefonunuzun belleğini kontrol etmeniz zorunludur. İşte böyle…

  Herhangi bir Ana ekrandan Uygulamalar simgesine dokunun. Ayarlar öğesine dokunun. Depolama öğesine dokunun. Kullanılabilir alan değerini görüntüleyin.

Alan yaklaşık 200 MB veya daha azsa, şüphemiz doğrudur. Biraz yer açmak için bazı dosyalarınızı bir bilgisayara veya SD karta aktarırsınız. Bu durumda, yer açtığınız anda, kısa mesaj almaya hemen başlayabilirsiniz. Lütfen, telefonunuzun depolama alanında daha fazla yer açmak için aşağıdakileri de yapmayı düşünün…

  Gereksiz metin mesajlarını (SMS) ve resimli mesajları (MMS) silme Fotoğrafları ve medyayı telefon belleğinden kaldırmak için bir bilgisayara aktarın Tarayıcı önbelleğini, çerezleri veya geçmişi temizleyin. Aşağıdaki bölüme bakınArama günlüklerini silin

3. Adım: Mesajlaşma uygulamasını yalnızca bir aksaklık olabileceği için sıfırlayın

Biraz yer açtıktan sonra veya telefonunuzda hala yeterli depolama alanı varsa ve bu sorun hala devam ediyorsa, mesajlaşma uygulamasını sıfırlamanın zamanı gelmiştir. Bazen uygulamalar bazı hıçkırıklarla karşılaşabilir ve bu sorun da dahil olmak üzere çeşitli sorunlar oluşabilir. Bu nedenle, bu adımda, önbellek ve verilerini temizleyerek mesajlaşma uygulamasını sıfırlamayı deneyin:

  Herhangi bir Ana ekrandan Uygulamalar simgesine dokunun.Ayarlar öğesine dokunun. ve ardından Tamam öğesine dokunun.

Bundan sonra, bu sefer alıp alamayacağınızı görmek için kendi numaranıza bir kısa mesaj gönderin. Hala hayır ise, bir sonraki adıma geçin.

4. Adım: Telefonunuzu Güvenli modda çalıştırın ve numaranıza bir metin gönderin

Mesajlaşma uygulamasının önbelleğini ve verilerini temizledikten sonra sorun devam ederse, yüklediğiniz uygulamalardan birinin soruna neden olup olmadığını görmenin zamanı gelmiştir. Tüm üçüncü taraf uygulamalarını geçici olarak devre dışı bırakmanız ve kendi numaranıza kısa mesaj göndermeye çalışmanız gerekir. İndirilen tüm uygulamaları bir kerede devre dışı bırakmak için telefonunuzu güvenli modda yeniden başlatın, aşağıdaki adımları izleyin:

  Cihazı kapatın. Güç tuşunu cihaz adıyla ekranın ötesine basılı tutun. Ekranda ‘SAMSUNG’ görüntülendiğinde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. ‘Güvenli Mod’ seçeneğini gördüğünüzde Sesi azaltma tuşunu serbest bırakın.

Bu moddayken, kendi numaranıza bir kısa mesaj gönderin ve hala alamadıysanız, bellenimden sonra gitme zamanı. Ancak, mesaj bu modda alınırsa, soruna hangi uygulamanın neden olduğunu bulmanız ve kaldırmanız gerekir:

  Herhangi bir Ana ekrandan Uygulamalar simgesine dokunun. Ayarlar seçeneğine dokunun. Uygulamalar seçeneğine dokunun. Uygulama yöneticisi seçeneğine dokunun. İstediğiniz uygulamaya dokunun Kaldır düğmesine dokunun. Onaylamak için Kaldır düğmesine tekrar dokunun.

5. Adım: Değiştirilecek tüm sistem önbelleklerini silin

Şimdi bellenimden sonra gitme zamanı ve yapmanız gereken ilk şey, bazıları zaten bozulmuş olabileceğinden ve soruna neden olabileceğinden tüm sistem önbelleklerini silmek. Telefonunuzu Kurtarma modunda çalıştırmanız ve önbellek bölümünü silmeniz gerekir, işte böyle…

  Galaxy A5’inizi kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Ana Ekran tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Cihaz logosu ekranı görüntülendiğinde, yalnızca Güç tuşunu serbest bırakın Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın ( ‘sistem önbellek bölümünü sil’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. ” önbellek bölümünü sil ‘seçeneğini vurgulamak için Güç tuşuna basın. ‘Evet’i seçin ve seçmek için Güç tuşuna basın. Önbellek bölümünü sil tamamlandığında,’ Sistemi şimdi yeniden başlat ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Önbellekleri yeniden oluştururken telefonun yeniden başlatılması biraz daha zaman alacaktır, bu nedenle etkinleşmesini bekleyin ve ardından kendi numaranıza başka bir kısa mesaj göndermeyi deneyin. Hala alabiliyorsanız, telefonunuzu sıfırlamanın zamanı geldi.

6. Adım: Galaxy A5’inizde ana sıfırlamayı yapın

Bu, son çare ve muhtemelen telefonu mağazaya veya servis sağlayıcınıza götürmeye karar vermeden önce yapmanız gereken son şeydir. Ancak sıfırlamadan önce, önemli dosyalarınızın ve verilerinizin silineceğinden yedeklediğinizden emin olun. Bundan sonra, cihazınızdan kilitlenmemeniz için Fabrika Sıfırlama Korumasını devre dışı bırakın.

Galaxy A5’inizin Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Koruması nasıl devre dışı bırakılır

  Ana ekrandan Uygulamalar simgesine dokunun. Ayarlar öğesine dokunun. Hesaplar öğesine dokunun. Google öğesine dokunun. Google Kimliği e-posta adresinize dokunun. Birden çok hesap ayarınız varsa, bu adımları her hesap için tekrarlamanız gerekir. Daha Fazla’ya dokunun. Hesabı kaldır’a dokunun.

Galaxy A5’inizi nasıl sıfırlayabilirsiniz?

  Sesi Açma tuşunu ve Ana Ekran tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Cihaz logosu ekranı görüntülendiğinde, yalnızca Güç tuşunu serbest bırakın Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme) ‘, Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir).’ Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. ‘seçeneğini seçmek için Güç düğmesine basın.’ Evet – tüm kullanıcı verilerini sil ‘seçeneği vurgulanır. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında,’ Sistemi şimdi yeniden başlat ‘vurgulanır Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Umarım bu sorun giderme kılavuzu yardımcı olur.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ama aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.