Metin mesajı gönderemeyen / alamayan Samsung Galaxy Note8’inizi düzeltme [Sorun Giderme Kılavuzu]

Kısa mesaj gönderme ve alma, telefonun sorunsuzca yapması gereken en temel işlevler arasındadır. Ancak, yeni Samsung Galaxy Note8’in bazı sahipleri için durum böyle değil. Günümüzde akıllı telefonların birçok sorunu var gibi görünüyor ve bunlar gibi temel işlevler genellikle en sık bildirilen sorunlar arasında.

Bu yazıda, Note8 sorun giderme işlemimizin konusu olmasıyla bu sorunu çözeceğiz. Sadece sorunun bir teknoloji yardımı olmadan düzeltilip düzeltilemeyeceğini belirlememiz gerekir, çünkü değilse, mağazaya geri getirmeli ve sağlayıcınızın teknolojisini sizin için kontrol etmesini sağlamalısınız. Sonuçta, yeni ve teknoloji de tamir edemezse değiştirmeleri gerekir. Bu nedenle, bu telefonun sahiplerinden biriyseniz, bu yazı size yardımcı olabileceğinden aşağıdaki okumaya devam edin.

Farklı bir soruna bir çözüm arıyorsanız, bu cihazla ilgili bazı genel sorunlara zaten çözümler sunduğumuz için Galaxy Note8 sorun giderme sayfamızı ziyaret etmek için zaman ayırın. Sizinkine benzer sorunları bulmaya çalışın ve önerdiğimiz çözümleri ve çözümleri kullanın. Benzer bir şey bulamazsanız ve yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurarak bizimle iletişime geçmeyi düşünün. Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için bize ihtiyacımız olan bilgileri sağladığınızdan emin olun. Endişelenme, ücretsiz.

SMS gönderemeyen / alamayan Galaxy Note8 ile ilgili sorunları giderme

Yalnızca telefonun hala yeni olması durumunda temel sorun giderme işlemlerini yapmamız gerekiyor. Su veya fiziksel hasardan kaynaklanmayan herhangi bir sorunun ürün yazılımı ile ilgisi olmalıdır. Sorun donanımla ilgiliyse, sağlayıcınızın sorusunu değiştirmesi gerekir. Şimdi, bu sorun için yapmanız gerekenler:

1. Adım: Telefonunuzun iyi sinyal alıp almadığını kontrol edin

Telefonunuzun sağlayıcınızın ağına bağlanmasını gerektiren işlevler söz konusu olduğunda, sinyal çok önemlidir, bu yüzden kontrol etmeniz gereken ilk şey bu olmalıdır. Bunu yapmak için süslü bir şey yapmanıza gerek yoktur çünkü iyi bir sinyal alıp almadığını öğrenmek için durum çubuğundaki sinyal göstergesine bakmanız yeterlidir. Bu sorunun nedeni olup olmadığını hemen söyleyebilmelisiniz.

Ayrıca, durum çubuğunda böyle bir simge varsa, tüm kablosuz iletişimi devre dışı bırakan uçuş modunun etkinleştirildiği anlamına gelir, çünkü bir uçağa benzeyen bir simge bulup bulamayacağınızı görmeye çalışın. Sadece uçuş modunu devre dışı bırakın ve telefonunuz hizmetini yeniden kazanmalıdır.

Telefonunuzun gerçekten iyi sinyal aldığını ve hiçbir uçak simgesi olmadığını varsayarsak, bir sonraki adıma geçin.

2. Adım: Telefonunuzu Güvenli Modda yeniden başlatın ve mesaj göndermeyi deneyin

Bu sorunun üçüncü taraf bir uygulamadan kaynaklanma olasılığını ortadan kaldırmalıyız. Telefonunuzu güvenli modda önyükleyerek tüm üçüncü taraf uygulamalarını bir kerede devre dışı bırakmayı deneyin. Bu moda geçtikten sonra, kendi numaranıza bir kısa mesaj göndermeyi deneyin, böylece bu mesajın geçip geçmediğini ve telefonunuzun gerçekten alabileceğini biliyor olursunuz. Şimdi, telefonunuzu güvenli modda şu şekilde açabilirsiniz:

    Cihazı kapatın. Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar ses kısma tuşu Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

Telefonunuz hala kısa mesaj gönderemiyorsa bir sonraki adıma geçin. Ancak, mesajı gerçekten gönderebiliyor ancak alamıyorsa, 4. adıma atlayın.

3. Adım: Mesaj merkezi numarasını kontrol edin

Mesaj merkezi numarası, telefonunuzun sağlayıcınızın şebekesine başarılı bir şekilde bağlanabilmesi ve kısa mesaj gönderebilmesi için gereklidir. Herhangi bir nedenle silinmiş veya değiştirilmiş olabilir ve bu genellikle sağlayıcınıza getirdiğiniz telefon için gerçekleşir. Bununla birlikte, servis sağlayıcınız tarafından taşınan telefon genellikle sıfırlanmış olsa bile numaranın hala aynı olacağı önceden ayarlanmış bir mesaj merkezi numarasına sahiptir. Bu noktada, servis sağlayıcınızı aramanızı ve doğru merkez numarasını sormanızı öneririm.

Mesaj gönderme sorunları genellikle bir ağ sorununa bağlıdır ve merkez numarasını kontrol etmenizi önerdiğimde, silindiğini öğrenseniz bile yapabileceğiniz çok şey yoktur.

4. Adım: Telefonunuzda yeterli depolama alanı olduğundan emin olun

Cihazınız bir mesajı başarıyla gönderebilir ancak alamazsa, telefonla ilgili sorun daha olasıdır, çünkü bir ağ sorunu olsaydı, mesaj ilk etapta gönderilmemelidir. Mesajların alınmamasının en yaygın nedenleri arasında telefonunuzun dahili belleğindeki depolama alanı yer alır. Mesajlar aslında indiriliyor, bu nedenle yeterli alan yoksa, telefonunuz bunları alabiliyor olsa bile indirilmeyecek. Büyük bir dosyayı silmeyi deneyin ve bu sürenin geçip geçmediğini görmek için kendi numaranıza bir kısa mesaj gönderin. Hala hayır ise, o zaman bazı ciddi ürün yazılımı sorun giderme zamanı.

5. Adım: Önbellek bölümünü silin

Bu sorunun bazı bozuk sistem önbelleklerinden kaynaklanma olasılığını ortadan kaldırmanın zamanı geldi, bu nedenle bu adımda önbellekleri telefonunuzdan yenileriyle değiştirilecek şekilde silmeyi deneyin. Endişelenmeyin, bu silme ve değiştirme işlemleri otomatik olarak yapılır. Sadece şu adımları izleyin ve iyi olmalısınız…

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir ‘önbellek bölümünü sil’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın ve Güç düğmesine basın. önbellek bölümü tamamlandı, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Bundan sonra sorun devam ederse, bir sonraki adıma geçin.

6. Adım: Dosyalarınızı yedekleyin ve telefonunuzu sıfırlayın

Bu, sorun gidermemizdeki son adımdır, ancak sorunun bazı aksaklıklar veya ürün yazılımı ile ilgili küçük sorunlar ile ilgili olduğunu varsayarsak potansiyel olarak etkilidir. Sıfırlama, telefonu kutudan çıktığı yapılandırmaya geri getirir ve tüm dosyalarınızı ve verilerinizi siler, bu nedenle sıfırlamadan önce yedeklerini aldığınızdan emin olun. Ayrıca, cihazınızdan kilitlenmemeniz için telefonunuzun Fabrika Sıfırlama Korumasını devre dışı bırakmayı deneyin.

Galaxy Note8’de Fabrika Sıfırlama Koruması nasıl devre dışı bırakılır

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere hızlıca kaydırın.Ayarlar> Bulut ve hesaplar’a dokunun. Hesaplar’a dokunun. Google’a hafifçe vurun. Birden fazla hesap ayarınız varsa, bu adımları her hesap için tekrarlamanız gerekir. 3 nokta simgesine dokunun. Hesabı kaldır’a dokunun. HESABI KALDIR öğesine dokunun.

Galaxy Note8’unuzu Nasıl Sıfırlarsınız

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ önce yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir Android veri kurtarma menü seçeneklerini gösterir). “Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. öğesini seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat” vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Telefonunuzu Ayarlar menüsünden de sıfırlayabilirsiniz…

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir noktaya hızlıca kaydırın. Ayarlar> Bulut ve hesaplar öğesine dokunun. Yedekle ve geri yükle öğesine dokunun. Kaydırıcıyı AÇIK veya KAPALI’ya getirmek için geri yükleyin.Ayarlar düğmesine Ayarlar menüsüne dokunun ve Genel Yönetim> Sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla’ya dokunun. Sıfırla’ya dokunun. Ekran kilidiniz açıksa, kimlik bilgilerinizi girin. .

Bundan sonra sorun devam ederse, telefonunuzu tekrar mağazaya getirin ve değiştirin.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.