Metin (SMS) mesajları gönderemeyen Xiaomi Mi 6 nasıl düzeltilir? Sorun Giderme Kılavuzu]

Mobil eğlencenin yanı sıra, akıllı telefonlar, özellikle iletişim amacı söz konusu olduğunda birçok kişi tarafından diğer günlük gereksinimler arasında etiketlenir. Akıllı telefonlarla, ağ sinyali mevcut olduğu sürece herkes her zaman ve her yerde iş ve diğer kişisel işlemleri yapabilir. Ancak yine de, mobil iletişim teknolojisinin ne kadar gelişmiş olduğuna bakılmaksızın, sistem hala sorunlara açıktır.

Aslında, telefonun kısa mesaj veya SMS gönderemediği bir konuda Xiaomi Mi 6 da dahil olmak üzere bir dizi akıllı telefon kullanıcısı tarafından ilgili şikayetler dile getirildi. Bazı nedenlerden dolayı, cihaz belirli hatalarla soruyor ve SMS gönderemiyor. Bu sorunun ortaya çıkmasına ne neden olur ve nasıl düzeltilir? Bu soruların cevaplarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Ancak sorun gidermemize gitmeden önce, farklı bir soruna bir çözüm arıyorsanız, sizinkiyle benzer endişeleri zaten ele almış olabileceğimiz için Xiaomi Mi 6 sorun giderme sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz. Çözümlerimizi ve geçici çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Çalışmazlarsa ve daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurarak ve gönderime basarak her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Xiaomi Mi 6’nızın kısa mesaj veya SMS gönderememesinin olası nedenleri

Mobil cihazlardaki mesajlaşma sorunlarının çoğu yazılımla ilgilidir. Bazı durumlarda, sorun, bir güncelleme yüklendikten sonra kullanılan mesajlaşma uygulaması bozulur veya garip davranıyor gibi bir uygulamada izole edilir. Sorunun, ağın şu anda kullanılamaması ve diğer sinyal sorunlarının olduğu gibi ağ sisteminde olduğu başka durumlar da vardır. Mesajlaşma servislerinin şebeke sistemine bağlı olduğunu unutmayın, bu nedenle şebeke ile ilgili bir sorun oluşursa SMS ve MMS mesajlarını içeren giden servisler de aynı şekilde etkilenir. Hesap sorunları, benzer sorunlarla uğraşırken dikkate alınması gereken diğer faktörler arasındadır. Servis sağlayıcılar genellikle sorunlu veya gecikmiş hesaplarla yumuşak bir bağlantı keser. Bu durumda, arama ve mesajlaşma gibi giden hizmetler geçici olarak kullanılamaz hale gelir. Gelen servisler bundan etkilenmez, böylece yine de cihazınızdan gelen aramaları ve kısa mesajları alabilirsiniz. Giden hizmetlerin devam edebilmesi için, servis sağlayıcınıza başvurmanız ve karşılaşabileceğiniz hesap sorunlarını çözmeniz gerekir.

Sorun, telefonunuz ıslandıktan veya düşürüldükten sonra başlamazsa, Xiaomi Mi 6’nızda mesajlaşma sorunlarına neden olan donanım hasarı olasılığını ortadan kaldırabilirsiniz. Aksi takdirde, suçlular arasında fiziksel veya sıvı hasarı sayılabilir.

Xiaomi Mi 6’daki SMS sorunları ile başa çıkmak için olası çözümler ve çözümler

Aşağıda, Xiaomi Mi 6 cihazında kısa mesaj gönderme ile ilgili sorunlara yönelik genel çözümler açıklanmaktadır. Bu yöntemler olası nedenlere dayanmaktadır. Mümkün olduğunca, gereksiz sorun giderme yöntemlerini uygulamada zamandan ve emekten tasarruf etmek için sorunun temel nedenini belirlemeye çalışın.

Sorunun zaten giderilip giderilmediğini ve Xiaomi Mi 6’nızın kısa mesaj veya SMS gönderebildiğini belirlemek için her yöntemi tamamladıktan sonra cihazınızı test ettiğinizden emin olun.

Adım 1: Xiaomi Mi 6’nızda yumuşak bir sıfırlama (yeniden başlatma) yapın.

Bir cihazın yeniden başlatılması, küçük yazılım hatalarının veya uygulama arızalarının düzeltilmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle, cihazınızın manifatura hataları gibi işlevlerinden herhangi birinde bir sorun olduğunda bunu yapmamaya dikkat edin. Yumuşak sıfırlama, telefonu her zamanki gibi kapatarak, en az 30 saniye kapalı bırakın ve ardından tekrar açın. Mobil cihazlarda küçük yazılım sorunları ile uğraşırken basit ama etkili bir süreçtir. İşlem sırasında hiçbir veri etkilenmeyecektir, bu nedenle güvenlidir.

2. Adım: Ağ durumunuzu kontrol edin.

Ağ kesintileri, herhangi bir cihazdaki mesajlaşmayı, aramayı ve diğer ağ işlevlerini kesintiye uğratabilecek faktörler arasındadır. Ağ kullanılamıyorsa, bu hizmetlerin hiçbiri de çalışmaz. Telefonunuzu kontrol edin ve aktif ağ bağlantısına sahip olduğundan ve iyi sinyal aldığından emin olun. Bu durumda cihazınızın durumundaki sinyal çubukları veya ağ göstergesi ipucu görevi görür. Herhangi bir hizmet, sinyal veya diğer ağ sorunları almıyorsanız, telefonunuzun mesajlaşma işlevlerinin amaçlandığı gibi normal şekilde çalışmasını sağlamak için önce ağ sorunu ile uğraşmanız gerekir.

Adım 3: Mesaj Merkezi Numarasının (SMSC numarası) doğru olduğundan emin olun ve doğrulayın.

Birçok insan bu sayıların var olduğunun farkında değil. Mesaj Merkezi Numarası, ağınız üzerinden kısa mesaj gönderebilmesi veya alabilmesi için cihazınıza atanan özel bir numara kümesinden oluşur. Bu numara cihazınızda silinir veya değiştirilirse, büyük olasılıkla kısa mesaj gönderme veya alma konusunda sorun yaşarsınız. Güncelleme kurulumu, bilmeden bile bu numaraları cihazınızda değiştirebilir. Bu, akıllı telefonlardaki güncelleme sonrası diğer sorunlar arasında mesajlaşma hatalarının neden ortaya çıkmasının nedenlerinden biridir. Bu sayılar, fabrika ayarlarına sıfırlama yapıldıktan sonra da değiştirilebilir. Bu bilgileri doğrulamak için servis sağlayıcınızı aramanız gerekir.

4. Adım: Mesaj uygulamasındaki önbelleği ve verileri temizleme

Sorunun kullandığınız mesajlaşma uygulamasında izole olma olasılığı göz önüne alındığında, uygulamanın önbelleğini ve verilerini temizlemek, aksaklığın giderilmesine, bozuk içeriğin veya bozuk dosyaların kaldırılmasına ve uygulamanın tekrar normal şekilde çalışmasına yardımcı olabilir. Uygulamalarınız için verileri ve önbelleği cihazınızdaki Uygulama Yöneticisi’nden temizleyebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  Telefonunuzun Ayarlar bölümüne gidin. Yüklü uygulamalar seçeneğine dokunun. Tümü sekmesine dokunun. Önbelleğini ve verilerini silmek istediğiniz mesajlaşma uygulamasını bulun.

Önemli Not:

Uygulamanın verilerini temizlemek, kullanıcı adı ve şifreler gibi giriş bilgileri dahil olmak üzere verilerinizi uygulamadan siler. Devam etmeden önce bu bilgileri not ettiğinizden emin olun.

5. Adım: Güvenli Mod’da önyükleme yapın ve üçüncü taraf uygulamasını teşhis edin.

Güvenli moda önyükleme, sorunu izole etmenize ve üçüncü taraf uygulamalar veya hizmetler tarafından tetiklenip tetiklenmediğini belirlemenize yardımcı olabilir. Üçüncü taraf hizmetleri bu durumda geçici olarak devre dışı bırakılır, bu nedenle bunu yapmanız daha kolay olacaktır. Güvenli moddayken kendi numaranıza göndermek için bir test mesajı oluşturun. Mesajı gönderip alabilirseniz, sorun bir üçüncü taraf uygulaması tarafından tetiklenir. Xiaomi Mi 6’nızda Güvenli Mod’a nasıl gireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  Telefonunuzu açın. Güç düğmesine birkaç saniye basın ve menü ekranı göründüğünde düğmeyi bırakın. Android Güvenli Mod etiketi görünene kadar ekrandaki Güç Kapalı seçeneğine uzun dokunun. Android Kasa’da yeniden başlatma seçeneğini seçin. Bittiğinde, ekranınızda özel bir filigran göreceksiniz ve şu anda hangi ortamda olduğunuzu size bildirecek.

Yukarıdaki yöntem sizin için işe yaramazsa, Xiaomi Mi 6’nızı Güvenli Mod’da başlatmak için bu alternatif yöntemi düşünün:

  Xiaomi Mi 6’nızı yeniden başlatın. Yeniden başlatma sırasını başlattığında, Kilit ekranı görünene kadar menü düğmesine dokunmaya başlayın. Güvenli Mod etiketi görürseniz, cihazınız zaten güvenli modda çalışıyor demektir.

Bir sınama iletisi (SMS) oluşturun ve güvenli moddayken iletiyi gönderip alamayacağınızı görün. Yapabiliyorsanız, muhtemelen çakışmaya neden olan uygulama olduğu için indirdiğiniz en son uygulamayı kaldırmanız gerekebilir.

Son çare: Fabrika ayarlarına sıfırlama.

Yukarıda belirtilen prosedürlerin hiçbiri sorunu çözemezse ve Xiaomi Mi 6’nız hala SMS veya metin mesajı gönderemiyorsa, bu noktada fabrika ayarlarına sıfırlamayı tercih edebilirsiniz. Soruna, yalnızca cihazı silerek giderilebilen bazı ciddi hatalar veya sistem aksaklıkları neden olabilir. Ancak, telefonunuzda depolanan tüm kişisel bilgileri siler, bu nedenle cihazınızı önceden yedeklediğinizden emin olun. Xiaomi Mi 6 cihazınızda fabrika ayarlarına sıfırlama şu şekilde yapılır:

  Telefonunuzu her zamanki gibi açın. Ana menüye gidin Ayarlar’ı seçin. Yedekle ve Sıfırla bölümüne gidin.Fabrika Verilerini Sıfırla’yı seçin.Telefonu Sıfırla’ya dokunun. Bunu yaptığınızda sıfırlama uyarısı içeren bir açılır menü açılır. Mesajı okuyun ve gözden geçirin, ardından Her şeyi Sil seçeneğini seçin.

Alternatif olarak, Xiaomi cihazınızı sıfırlamak için donanım anahtarı kombinasyonunu yapabilirsiniz. Şöyle çalışır:

  Cihazınızı tamamen kapatmak için Güç düğmesine basın. Sesi Aç ve Güç düğmesini birkaç saniye aynı anda basılı tutun. Mi logosu göründüğünde her iki düğmeyi de bırakın Kaydır ve ardından Silme Sıfırla seçeneğini seçmek veya vurgulamak için Sesi Kısma tuşunu kullanın. Seçimi onaylamak için Güç düğmesine basın. Tüm Verileri Sil’i seçmek için Sesi Kısma tuşunu kullanın, ardından seçimi onaylamak için Güç düğmesine basın. Aygıtta fabrika ayarlarına sıfırlamayı onaylamak ve başlatmak için Evet’i seçin.

Sıfırlamadan sonra, telefonunuzun artık SMS veya kısa mesaj gönderip gönderemeyeceğini görün.

Diğer Yararlı Öneriler

  Mesajları veya mesaj dizilerini telefonunuzdan veya SIM belleğinden silin ve ardından bir test mesajı oluşturun. Göndermeye çalıştığınız iletinin eki varsa, iletiyi ekli dosya olmadan göndermeyi deneyin. Bu, ekli dosyanın bozuk olma ve gönderme sırasında hataya neden olma olasılığını ortadan kaldırmaktır. “Alıcı numarasının mesaj alamadığını belirten bir uyarı mesajı görüntülenir. Mesaj engelleme etkin ”, bu kısa mesaj alıcısının cihazında engellemenin etkin olduğu anlamına gelir. Alıcının sonunda devre dışı bırakılmalıdır. Uluslararası bir numaraya SMS veya kısa mesaj gönderemiyorsanız, alıcının ülke kodundan ve telefon numarasından önce + işareti veya 011 kullandığınızdan emin olun. Ayrıca herhangi bir sembol, imza veya ekli dosya kullanmayın. Telefonunuzdaki tarih ve saatin doğru olduğundan emin olun.

Daha fazla yardım alın

Önceki yöntemleri uyguladıktan sonra hala Xiaomi Mi 6’nıza kısa mesaj veya SMS gönderemiyorsanız sorunu artırmak için operatörünüze başvurun. Karşılaştığınız şeyin, yalnızca servis sağlayıcınızın ucundaki özel bir araçla çözülebilecek daha karmaşık bir sorun olması mümkündür. Yetkili bir teknisyenle servis randevusu ayarlamak, özellikle telefonda fiziksel veya sıvı hasarının size bu soruna neden olduğundan şüpheleniyorsanız da bir seçenektir. İkinci seçenek, özellikle cihazınızda belirli bileşenlere zarar verebilecek daha önce düşme veya sıvıya maruz kalma durumları varsa, Xiaomi Mi 6’nızın bazı şekillerde metin mesajı gönderememesi için önerilir.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.