Mi Tarayıcı vs Google Chrome: Hangisini Kullanmalısınız?

Google Chrome, mobil web tarayıcı yarışını daha büyük bir pazar payı ile yönlendirir. Bu, her birkaç yılda bir büyüyen yeni mobil tarayıcılar için kimsenin ruhunu azaltmaz. Xiaomi'nin MIUI arayüzü, Chrome ile sessizce savaşmaya başladığından bu yana Mi Tarayıcı'yı içeriyor.

Her Mi telefonu kullanıcısı, özellikle uygulamalar tarayıcıyı seçmenize izin vermeden bir bağlantı açtığında, Mi tarayıcı ve Chrome arasında sıklıkla dolaşır. Bu sizi merak ettirebilir – bu ikisi herhangi bir şekilde farklı mı ve sadece ikisini mi kullanmalısınız?

Burada öğreneceğimiz şey bu. Aralarındaki farkı bulmak için Mi ve Chrome tarayıcılarını karşılaştıracağız.

Tasarımda Neler Var

İlk önce kullanıcı arayüzü ile başlayalım.

Başlangıç sayfası

Chrome, arama çubuğuna sahip basit bir başlangıç sayfası, birkaç özelleştirilebilir kısayol ve önerilen makaleler sunar. Sekme değiştirici ve menü simgeleri sağ üst köşede bulunur.

Mi Browser'ın başlangıç sayfası birçok şeyi barındırıyor. En üstte, arama çubuğunu ve ardından düzenlenemeyen web sitesi kısayollarını bulacaksınız. Ardından bir veya iki önerilen bağlantı elde edersiniz. Bundan daha fazlası var.

Önerilen bağlantılara doğru ilerlemeye başladığınızda, tarayıcı sizi kriket, politika, sağlık, vs. gibi çok çeşitli konulardan trend haberlerini bulabileceğiniz tamamen yeni bir bölüme götürür tarayıcı ana düğmesine dokunun veya bir web sitesini açın.

Neyse ki, Mi Browser'ın başlangıç sayfası beğeninize uymuyorsa, onu özel bir başlangıç sayfasına değiştirebilirsiniz. Bu can sıkıcı haber akışını devre dışı bırakacaktır.

Ana Tarama Penceresi

Tarama penceresinin düzeni her iki uygulamada da farklıdır. Chrome, her seçeneği en üste yerleştirir. Mi Tarayıcı, alt kısımda navigasyon kontrollerini, sekme değiştiriciyi, okuma modunu ve ayarları içeren uygun bir çubuk sağlar. Gezintiyi mutluluklandırmak için barı severim.

Sekme Değiştirici

Bazıları dikey yerleşimleri tercih ederken, diğerleri yatay görünümleri tercih edebilir. İkisine de önem veren Mi Browser, sekme değiştirici için her iki mizanpajı sunar (Ayarlar> Gelişmiş> Çoklu pencere yönetimi bölümünden değiştirilebilir). Ayrıca, Tarayıcı gizli mod ve tüm sekmeleri kapatmak için kolayca erişilebilir düğmeler sağlar. Ne yazık ki, Chrome'da dikey bir düzende yaşamak zorunda kalacaksınız.

Kolayca Kontrol Edin

Kuşkusuz el hareketleri hayatınızı kolaylaştırır, çünkü size dokunmadan belirli fonksiyonları gerçekleştirebilirsiniz. Her iki tarayıcı da hareketleri desteklese de, Chrome daha fazlasını sağlayan Mi Tarayıcıyı parçaladı. Örneğin, sekmeler arasında geçiş yapmak için adres çubuğunda sola veya sağa kaydırın, sekme değiştiriciyi açmak için yukarıdan aşağı kaydırın, Chrome'da desteklenen hareketlerden bazıları.

Mi tarayıcı yalnızca bir hareketi destekler – sayfada sağa veya sola kaydırın. Bu hareketin varsayılan niteliği ileri veya geri gitmek olsa da, ayarları sekmelerde değiştirmek için bunu değiştirebilirsiniz. Ayrıca, sekme değiştiricideki sekmelerin genel kaydırma hareketini, üzerlerine kaydırarak destekler.

Also on Guiding Tech
MIUI vs Stock Android: Which is Better?

Read More

Hızlıca Kaydıralım

Mi Tarayıcı iki ek kaydırma modu sunar – hızlı kaydırma ve ses seviyesi tuşlarıyla kaydırma. Birincisi, uzun ayarlarda otomatik olarak etkinleşirken, ikincisini tarayıcı ayarlarında etkinleştirmeniz gerekir. Chrome, yalnızca temel kaydırma seçeneğini ve hiçbir şeyi fantezi olarak desteklemektedir.

Karanlık Mod Burada

Eğer ölümsüz bir karanlık mod hayranıysanız, Mi Browser sizi korumanızı sağladı. Sadece iki dokunuşla etkinleştirebilirsiniz. Aynı okuma modu için de geçerli. Etkinleştirme seçeneği iki yerde bulunur – üst ve alt çubuk. Kolayca erişilebilen okuma modu tüm dikkat çekici unsurları çıkarır ve yalnızca metne odaklanmanıza izin verir. Bir tema ayarlayabilir, yazı tipini kişiselleştirebilir ve hatta okuma modunu zamanlayabilirsiniz.

Aksine, Chrome on Android okuma ve karanlık modunu desteklese de, Mi Browser'daki özellikler daha doğal, ulaşılabilir ve özelleştirilebilirdir. Chrome'da, göz atma oturumu boyunca varsayılan olarak etkinleştiren Mi'nin aksine, modlardan herhangi birini her sayfaya ayrı ayrı uygulamak zorundasınız.

İndirme Konumunu Değiştir

İndirme konumunu özelleştirmek birçokları için önemli bir faktör olmayabilir, ancak bazı kullanıcıların işleri düzenli tutmak isteyebileceğinden eminim. Varsayılan klasörden indirme konumunu değiştirmek kullanışlı olur. Neyse ki, Mi Browser indirme klasörünü değiştirmeyi destekliyor, oysa Chrome indirme konumunu SD kart olarak değiştirmenize izin verecek.

Sinir bozucu reklamları engelle

İki tarama uygulamasının hiçbiri, reklamları engelleme konusunda yerel bir yetenek sağlamıyor. Ancak, her ikisinde de açılır pencereleri kapatabilirsiniz.

Bazı Verileri Kaydet

Android, uygulama veri kullanımını azaltmak için yerel bir ayar ile gelirken, her iki uygulama da tüm sayfalara otomatik olarak uygulanan özel bir veri koruma modu sunar. Tek fark, Chrome zaman içinde kaydettiği veri miktarını gösterecek kadar zarif.

Note: Data saver works only with a mobile data connection.

Also on Guiding Tech

.camp-list-536{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/215436/AirDroid-vs.-Join_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1549555448’);background-size:cover;background-position:center center}

#comparison

Click here to see our comparison articles page

Birden Çok Arama Motoru

Chrome, Google’ın ürünü olsa da, varsayılan arama motorunu değiştirmenize olanak sağlar. Aynı şey aynı zamanda arama motorunu değiştirmenize izin veren Mi Tarayıcı için de geçerli.

Masaüstü Sitesi

Diyelim ki belirli bir web sitesinin mobil versiyonunu beğenmediniz. Bu web sitesinin masaüstü görünümünü almak için Chrome'u kullanabilirsiniz. İşlevsellik, yalnızca masaüstü sürümüne özel özellikler için oldukça kullanışlı hale geliyor.

Senkronizasyon Önemlidir

Nefret et veya sev, tarihin ve yer imlerinin senkronizasyonu Chrome'un parlamasının yollarından biridir. İOS üzerinde veya PC'nizde gezinirken, Android cihazınızda oluşturulan yer imlerine erişebilir veya tam tersi yapabilirsiniz.

Aksine, Mi tarayıcısının tarama etkinliklerini Mi Cloud ile senkronize ederken, bu verilere yalnızca diğer MIUI cihazlarında erişilebilir.

Hızlı Tercüme

Google Chrome, web sayfalarını etkili bir şekilde çevirmek için bilinir. Bu özellik, Mi Browser'da bulunmayan mobil uygulamaların bir parçasıdır.

İzlemeyin

Her iki tarayıcı da gizli modu desteklerken, Chrome da İzleme Yapma özelliğini sunar. İkisinin de ne kadar güvenli olduğundan emin değilim.

Onları Kaldırabilir miyim

Evet ve hayır. Her ikisi de MIUI cihazlarda sistem uygulamaları olarak önceden yüklenmiştir, böylece bunları devre dışı bırakamaz veya kaldıramazsınız. Ancak, şansınızı diğer Android telefonlarda Google Chrome ile deneyebilirsiniz.

Also on Guiding Tech
7 Awesome Google Chrome Tricks to Boost Your Productivity

Read More

Diğer Cihazlara Kurulum

Chrome'u farklı platformlarda (Android, iOS, macOS veya Windows) yükleyebilir ve keyfini çıkarabilirsiniz. Ne yazık ki, aynısı Mi Browser için söylenemez, çünkü sadece MIUI kullanan cihazlarla sınırlıdır.

Google Chrome İndir

En Üst Nokta İçin Bir Savaş

Sayfalar neredeyse her iki tarayıcıya da anında yüklenir ve ikisinde de önemli bir gecikme görmedim. Yani hız bir sorun değil. Genel deneyime gelince, Mi Browser'ı kullanmaktan zevk aldım. Ancak, tamamen Chrome'dan Mi tarayıcısına geçmek zordur. Mi Browser daha iyi gezinme ve okuma deneyimi sunsa da, Chrome, platformlar arasında kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak sizi büyük ölçüde zorlamaktadır.

Mi Tarayıcı hala bazı temel seçeneklerden bahsetmektedir ve yalnızca MIUI ekosisteminde kendisini sınırlandırmaya devam etmektedir. Xiaomi tarafından üretilen bir telefona veya tablete sahipseniz, kısa vermeli ve Chrome ile birlikte kullanmalısınız.

Sıradaki: Chrome alternatifleri mi arıyorsunuz? Edge tarayıcısının Microsoft'tan Chrome'a nasıl çalıştığını aşağıdaki linkten öğrenin.