MicroSD kartınızı onarmak: bu verilerinizi kurtaracaktır

MicroSD kartları akıllı telefonunuzun dahili belleğini artırabilir ve fotoğraflarınız, videolarınız, müzikleriniz ve önemli dosyalarınız için daha fazla alan yaratabilir. Ancak MicroSD kartınız aniden çalışmazsa ne olur? Veya yanlışlıkla bir dosyayı silerseniz? Burada size MicroSD kartınızı onarmayı ve verilerinizi kaydetmeyi göstereceğiz.

  • Android telefonunuz için en iyi MicroSD kartını nasıl seçebilirsiniz?
  • MicroSD kartlarını dahili bellek olarak biçimlendirme

Bir bölüme atla:

  • Verilerinizi yedekleyin
  • Windows'la MicroSD kartınızı onarın
  • DiskDigger ile dosyaları onarın ve kurtarın
  • Android ve köklendirme ile Micro SD kartınızı onarın
  • Silinen dosyaları Mac OS X kullanarak kurtarma

Verilerinizi yedekleyin

Elbette, hepsini daha önce duymuşsunuzdur, ancak kaçırdıysanız: dosyalarınızı düzenli olarak yedeklemelisiniz. En kötü senaryonun vurulması ve bir şeylerin kopması halinde, bu, dosyaların yedek kopyalarına sahip olduğunuz ve verilerinizi kaydetmek için bir kurtarma misyonu başlatmanız gerekmediği anlamına gelir. Şu anda Android için mevcut en iyi yedekleme programlarının bir listesi:

  • En iyi yedekleme uygulamaları: tekrar uygulama verileri kaybetme konusunda hiçbir zaman endişelenme

Windows'la MicroSD kartınızı onarın

Önce akıllı telefonunuzu kapatın, MicroSD kartını çıkarın ve Windows ile çalışan herhangi bir bilgisayara takın. Bilgisayar kartı tanıyorsa, Explorer'ı sağ tıklatın ve ardından Özellikler'i seçin. Bundan sonra, Araçlar sekmesine gidin ve Hata Denetimi alanında Şimdi Denetle'yi tıklayın.

Use the “Error checking” option to let Windows check for errors. / © ANDROIDPIT

İlk kontrolden sonra, MicroSD kartı tamir edilmelidir. Her şey işe yaradıysa, verilerinize tekrar erişebilirsiniz.

Windows MicroSD kartınızı tanımazsa, soldaki listeden Sistem Yöneticisi'ni açın ve ardından Disk Yönetimi'ni tıklayın. MicroSD kartınızı sağdan görürseniz üzerine sağ tıklayın ve ardından sürücü harfini ve yolunu değiştirin.

Use the Disk Manager to find your SD card. / © ANDROIDPIT

Bu yeni bir pencere açılacak ve burada Ekle'ye tıklayıp MicroSD kartı için bir sürücü harfi atamanız gerekecek. İşiniz bittiğinde, Windows Gezgini'nde görünür olmalı ve MicroSD kartı daha önce anlatıldığı gibi onarılmıştır.

Opinion by Angela PalmerI do a backup of my data at least once a month.What do you think?505079 participants

DiskDigger ile dosyaları onarın ve kurtarın

Eğer bu ipuçlarından hiçbiri işe yaramazsa, MicroSD kartınızı onarmanıza yardımcı olabilecek başka birçok araç ve program olduğu için umutsuzluğa kapılmayın. Bunlardan biri DiskDigger. Bu program test süresince ücretsiz olarak kullanılabilir ve bir PC için tek bir kullanıcı lisansı 14,99 dolar civarında geri ayarlar.

DiskDigger'ı indirip yükledikten sonra, programı başlatın ve MicroSD kartınızı seçin. "Sonraki" sekmesine üç kez tıklayın ve ardından DiskDigger MicroSD kartınızı tarar. Bu biraz zaman alabilir, ancak bu oldukça normal. Bunu yaptıktan sonra, tarama sırasında alınan tüm dosyalar görüntülenecektir.

Recover your lost cat pictures with DiskDigger. / © DiskDigger

Kaydetmek istediğiniz dosyaları seçin ve "Seçilen dosyaları kurtar" seçeneğini tıklayın. Şimdi tek yapmanız gereken dosyaların nereye kaydedileceğini seçmek ve Tamam'ı tıkladıktan sonra, hepsi bitti.

  • DiskDigger ile bellek kartındaki fotoğrafları kurtarma

Android ve köklendirme ile Micro SD kartınızı onarın

Akıllı telefonunuz köklü ise ve MicroSD kartı telefonunuzdan doğrudan onarmak istiyorsanız, Google Play Store'da bir de Android DiskDigger sürümü mevcuttur. Ücretsiz sürümü görüntüleri (JPG ve PNG) ve videoları (MP4 ve 3GP) geri yüklemenizi sağlar. Pro sürümü size MicroSD karttaki diğer dosyaları da onarma imkanı sunar.

  • Android için en iyi 15 kök uygulama

Ayrıca, root erişimi olmaksızın çalışan Android için DiskDigger Pro'yı da edinebilirsiniz. Bununla birlikte, bu orijinal dosyaları yeniden yapılandırmaz, bunun yerine orijinallerin önizlemelerini geçici olarak geri yükler. Sonuç olarak, dosya kurtarma işleminin kökten olmayan sürümü yalnızca düşük çözünürlüklü resimleri kaydedebilir.

DiskDigger for rooted Android smartphones. / © Google Playstore

Android işlemi, yukarıda açıklanan şekilde hemen hemen aynı şekilde çalışıyor. Bununla birlikte, DiskDigger'ın Android sürümünün MicroSD kartlarınızı onarmak için Windows sürümü kadar etkili olmadığını unutmayın. Ayrıca, akıllı telefonunuzun kök salması gerekir, çünkü genişletilmiş sistem erişimi olmadan uygulama etkin bir şekilde çalışamaz.

DiskDigger Pro file recovery

DiskDigger photo recovery

Silinen dosyaları Mac OS X kullanarak kurtarma

Mac'inizi MicroSD kartlara veri geri yüklemek için de kullanabilirsiniz. Mac için Veri Kurtarma Sihirbazı, bu görevi yapabilen ücretsiz bir programdır ve üreticinin web sitesinden indirilebilir.

Programı indirmeyi tamamladıktan sonra, hafıza kartını Mac'ınıza takın ve programı başlatın. Bu yazılımdaki herhangi bir seçenek veya menü hakkında endişelenmenize gerek yok, ancak Veri Kurtarma Sihirbazı süreç boyunca adım adım yol gösterecektir. Ardından, geri yüklemek istediğiniz veri türlerinin yanı sıra bellek kartını da seçin.

Data Recovery Wizard: Chose your SD card. / © ANDROIDPIT

Kısa bir taramadan sonra uygulama hangi dosyaların kurtarılabileceğini gösterecektir. Örneğin, yanlışlıkla sildiğiniz dosyalar burada görüntülenir. Bir başka isteğe bağlı bellek kartı derinlemesine taramasıdır. Açılan pencerede kaybolan dosyaları seçebilirsiniz.

Data Recovery Wizard: choose the type of document. / © ANDROIDPIT

Son adım dosyanız için yeni bir yer seçmektir. Dosyayı orijinal yerine geri yüklemek özellikle SD kartta bir hata varsa önerilmemektedir.

Data Recovery Wizard: choose the file you want to recover. / © ANDROIDPIT

Veri Kurtarma Sihirbazı Windows sürümünde de mevcuttur. Ücretsiz sürümü yalnızca 2 GB veri geri yükler. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, daha pahalı seçeneğe sahip olmanız ve 89,95 $ sürümünü satın almanız gerekir.

Sonuç

Hiçbir koşulda, verileri kaydetmek istiyorsanız, MicroSD kartınızı biçimlendirmeyin. Ayrıca, başarılı bir veri kurtarma işleminden sonra MicroSD kartı çıkarmanız ve daha fazla veri kaybını önleyebilmeniz için yenisini satın almanız önerilir. Dosyaları yanlışlıkla sildiyseniz, hafıza kartına olabildiğince az veri yazmaya çalışmalısınız.

Önemli verileri kaybetme talihsiz tecrübeniz oldu mu? Geri alabileceğiniz şeyleri görmek için bu yöntemlerden herhangi birini kullanıyor musunuz? Aşağıdaki yorumları bize bildirin.