MicroSD kartlarını dahili bellek olarak biçimlendirme

MicroSD kartınızı gerçek bir bellek uzantısı olarak kullanmak ve üzerine uygulamalar yüklemek istiyor musunuz? Ardından, onu dahili bellek olarak formatlamanız gerekir. Maalesef, Sony, LG veya Samsung gibi bazı üreticiler fabrikadan bunu yapamazlar. Ancak akıllı telefonunuzda Android Marshmallow veya daha yeni bir sürümü varsa, bir komut satırı istemi yardımcı olacaktır. Bu makalenin başındaki yeni ipuçlarını izleyerek kederin sistem güncellemelerini önleyin.

  • Android için en iyi MicroSD kartı nasıl seçilir?
  • Dahili depolama MicroSD kartlardan daha iyi

Bu yöntemle Android güncellemeleri ve Nougat sorunları

Bazı okuyucular, sistem güncellemelerini yüklerken zorluklar bildirdiler. Android 7.0 Nougat güncellemesi özellikle aşağıda açıklandığı gibi elle bölünmüş MicroSD kartlarıyla mümkün görünmüyor. Android 7.0 Nougat'a güncellenmiş inceleme cihazlarımız aşağıda gösterilen konsol komutlarına bile cevap vermiyor.

Netle ilgili dokümantasyon yokluğunda, bir sistem güncellemesi öncesinde aşağıda açıklanan adımları tersine çevirmenizi tavsiye edebiliriz. Bilgisayarınızda veya bulutta fotoğrafları veya müzikleri yedekleyin ve SD kart ve akıllı telefonda olabildiğince fazla bellek boşaltın. Gereksiz uygulamaları kaldırın ve verilerinizi dahili belleğe geri götürün. Ardından MicroSD kartı çıkarılabilir ortam olarak biçimlendirin. Ancak o zaman bir Android güncellemesi yüklemek güvenli olur.

Android 6.0 Marshmallow'da sorun yoktu.

Bir MicroSD kartı dahili hafıza olarak biçimlendirildiğinde, uygulamalar tamamen üzerine depolanabilir. Bu, toplam 2 GB'lık bir uygulama indirirseniz, SD kartta 2 GB boş alan kalması gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, MicroSD kartı yalnızca bir yedekleme belleği olarak biçimlendirilirse, durum böyle değildir; çünkü PLATYPUS_DIARRHEA Reddit'e yazmaktadır.

Android Marshmallow'da bir seçenekle, teorik olarak MicroSD kartları dahili bellek olarak kullanmak mümkündür. Uygulamalarınızın verileriyle birlikte tamamen taşınmasına olanak tanır. Yani akıllı telefonun hafızası aslında genişletilebilir. Maalesef bazı akıllı telefon üreticileri SD kartlarını Marshmallow varyantı için dahili bellek olarak biçimlendirmek için menü seçeneğini atladılar.

Use only fast MicroSD cards, otherwise the memory upgrade will be a tempo downgrade. / © AndroidPIT

Yapamıyorum, orada değil

Menü seçeneği görünmez olduğu için çalışmadığı anlamına gelmez. Reddit'in yayınından birkaç gün sonra, Galaxy S7'de MicroSD kartlarını dahili bellek olarak biçimlendirebilen bir komut satırı istemi geldi. Android 6.0 Marshmallow'ı çalıştırırken talimatları Samsung Galaxy S7, Sony Xperia Z5 ve LG G4 ile başarıyla test ettik.

Her üç akıllı telefon da fabrikadan veya güncelleme yoluyla Android 6.0 Marshmallow ile çalışır ve MicroSD kartları için bir yuvasına sahiptir. Buna ek olarak, MicroSD kartı dahili bellek olarak biçimlendirmek için menü seçeneği eksik. Giriş sadece One A9'da ve Motorola ile tüm Moto akıllı telefonlarda HTC'de mevcuttur.

Come to the dark side of memory expansion. / © AndroidPIT

Neden Samsung, LG ve Sony bize bu menü seçeneğinin kaçtığını göstermiyor. Üç akıllı telefonun herbirini bilgisayara bağladım ve her birinde bir adet MicroSD kartı vardı.

Daha sonra ADB araçlarına Paul O'Brien'ın blog yazısında anlattığı komut satırı komutlarını yazdım. Komut satırı penceresi açıkken ve akıllı telefon bağlandığında, ilk komutu girebilirsiniz:

adab kabuğu

Artık komut satırı akıllı telefonunuza sistem komutları vermeniz için hazır. Bu durumda, SD kartı veya hafızasının bir bölümünü dahili bellek olarak biçimlendirmek istiyoruz. Sony, Samsung ve LG bize bir grafik kullanıcı arabirimi aracılığıyla imkânı reddetse bile, komutu akıllı telefona bir konsol komutu olarak aktarabiliriz. Ancak, önce, SD kartının kimliğine ihtiyacımız var. Bunları aşağıdaki komutla buluyoruz:

sm liste diskleri

Benim durumumda, disk 179.64 olarak adlandırılır. Sizin için belki de farklıdır. Tam tanımlayıcıyı not edin. Bir sonraki komutta, MicroSD kartını biçimlendireceğiz ve parçalayacağız. İçeriğiniz silinecek. Kartta önemli dosyalar varsa, bunları başka bir diske kopyalayın. MicroSD hafıza kartını akıllı telefondan kalıcı olarak tutmak istiyorsanız, artık hafızanızın tamamını bölebilirsiniz. Bunu yapmak için şunu yazın:

sm bölme diski: 179.64 özel

İşlem, hafıza kartının kapasitesine bağlı olarak birkaç saniye veya dakika sürer. Belli bir yüzdeyi kullanmak için diğer aygıtlar tarafından okunabilmesini istiyorsanız, onu özel bölüme dahil etmemelisiniz. 50:50 bölümleme komutu şu şekilde görünür:

sm bölme diski: 179.64 karışık 50

Bu, Paul O'Brien'ın rehberinin sonu, ancak çalışmanın sonu değil. Kabul edilen belleği bu şekilde kullanmak istiyorsanız, uygulamaları ve verileri de taşımanız gerekir. Bu, Android ayarlar menüsünün depolama bölümü aracılığıyla yapılabilir. MicroSD kartına dokunun, ardından menünün sağ üst köşesine gidin ve Verileri taşı üzerine tıklayın. Bölümleme işleminden önce bu menü öğesini seçemezsiniz.

Migrate the data after partitioning the SD card. / © AndroidPIT

Şimdi ve gelecekte, indirilen uygulamalar tamamen MicroSD kartına yazılmıştır. Yalnızca sistem uygulamaları ve güncellemeleri dahili belleği kullanır. Bu, bir uygulama güncellemesi beklemede olursa, alan eksikliği nedeniyle bir daha asla hata mesajları almamanız gerektiğini ifade eder.

With the Sony Xperia Z5, the total memory is strangely displayed. The memory of the SD card is the one you must keep in mind. / © AndroidPIT

Kanca nerde

MicroSD kartlar akıllı telefonun dahili belleği kadar hızlı değildir. Bu nedenle daha ucuz olanlara para harcamayın ve bunun yerine kendinize makul bir okuma oranı olan bellek kartları edinin. Sandisk'in Extreme Artıları ve Extreme Plus MicroSD kartları, bize göre para için en iyi değer olduğu kanıtlanmıştır. 74 MB / s yazma oranı ile gündelik yaşamda herhangi bir gecikme yaşamamanız ve oldukça büyük bir hafızadan kar elde etmenizi öneririz.

İlginçtir, yalnızca LG G4, edinilen hafızayı doğru bir şekilde okuyabildi. Samsung doğal olarak yüksek miktarda bellek kullandı ve Sony'nin değeri negatifti bile. Bununla birlikte, herhangi bir zorluk çekmedik ve bilgisayara bağlandığımızda bile, belleğin yalnızca paylaşılan ve özel bölümünü göremediğimiz halde tüm verilerimize düzgün şekilde erişebildik. Zorluklar yalnızca sistem güncellemeleri geldiğinde ortaya çıktı (yukarıya bakın).

Depolama alanı kazancı: tam bir başarı

Manuel olarak bölünmüş cihazları tekdüzeli dayanıklılık testine tabi tuttuk. Final Fantasy IX'i tüm cihazlara kurduk. Oyun 1.8 GB boyutundadır. Kurulumdan sonra dahili veya SD kartlardan hangisinin kullanıldığını görmek kolaydır. Her durumda, SD kart üzerine kurulumdan sonra, 1.8 GB daha az alan mevcuttu. Tamamıyla veri taşınması mümkün olmadığından, bu ölçüde bir başarı, değiştirilebilir hafıza olarak biçimlendirilmiş SD kartlarla elde edilemez.

Prova için ekran görüntüsündeki dahili belleğin ve SD bellek kartının değerlerini karşılaştırın.

Here’s the picture proof: only the memory of the SD card is affected by the game. / © AndroidPIT

Ne oluyor…

Tabii ki soru, MicroSD kartı sistemden çıkarıldığında ne olacağıdır. Aslında, uygulamalarınız için ciddi bir sorun oluşturuyor. Sonuçta, artık verilerine erişemiyorlar. İşletim sisteminizdeki bölümler ve fabrika ayarlarına sıfırlama bilgileri hala dahili belleğe kaydedildiğinden, çıkarılmış veya bozuk bir SD kart hiçbir zarar vermez. MicroSD kartını çıkardığımızda, uygulama simgeleri hızla bir yer tutucu ile değiştirildi ve yerlerine yeniden yüklendiğinde hemen geri yüklendi.

SD kartı kaybederseniz veya bir kusur varsa, verileriniz kaybolur. Bunlar dahili bellek olarak şifrelendiğinden, veri kurtarma için umut vermemelisiniz. Bunun yerine, düzenli yedeklemeler uygundur. Ancak bu kural yine de geçerlidir. Bu yüzden, Marshmallow akıllı telefonunuzun ucuz hafıza genişletmesiyle eğlenin.

Dahili olarak bölünmüş SD kartı güvenli bir şekilde çıkarın

SD kartını akıllı telefondan güvenli bir şekilde çıkarmak için, yukarıdaki işlemi tersine çevirmeniz gerekir. Dahili bellekteki depolama alanınız muhtemelen yetersiz olduğundan, öncelikle resimleri başka bir depolama biçimine aktarmanız ve uygulamaları kaldırabilirsiniz. Daha sonra Bellek ve USB ayarlarına dönün ve menüde Dahili bellek'in altındaki Verileri taşı seçeneğine dokunun. Ardından SD karta gidin ve mobil bellek olarak biçimlendirin. Verilerinizin kaybolmaması için iki adım da (yedekleme ve biçimlendirme) yapın ve SD kartı diğer cihazlarla birlikte kullanabilirsiniz.

Bu süreç sizin için mi işe yaradı? Hangi MicroSD kartını kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumları bize bildirin.