Microsoft Formları vs Google Formları: Anket ve Anketler İçin Daha İyidir

Birkaç yıl öncesine kadar, Google Forms anketler ve anketler oluşturmak için fiili bir hizmetti. Anlaşılması kolay arayüzü, işlerin teknik yönüyle iyi niyetli olmayan insanlar arasında popülerdi. Eylül 2018'de Microsoft, anketler, anketler ve sınavlar oluşturma hizmeti olan Microsoft Forms'u başlattı.

Bu nedenle, yalnızca hizmetleri karşılaştırmak ve ihtiyaçlarınız için hangisinin daha uygun olduğunu bulmak anlamlıdır. Bu yüzden özelliklerini ve yükseltmelerini karşılaştırmak için birbirimize karşı çıkacağız. Ortak özelliklerle başlayacağız ve sonra nadir olanlara geçeceğiz.

Microsoft Forms ve Google Forms arasındaki savaş başlasın.

Microsoft Forms'u ziyaret edin

Google Formları'nı ziyaret et

Also on Guiding Tech
CamScanner vs Google Drive: In-Depth Comparison

Read More

Ortak özellikler

Google Formlar ve Microsoft'un temel işlevleri hemen hemen aynıdır ve bunlara hızlıca göz atacağız.

Soru-Cevap Türleri

Farklı seçenekler ve özellikler, iyi hizmeti mükemmel bir hizmetten ayıran şeydir. Google Form, bir dizi soru türü sağladığı için önderlik eder. Çoktan seçmeli cevaplardan ve onay kutularından doğrusal ölçeklendirmeye ve metin tabanlı cevaplara kadar çok şey sunar.

Bu çeşitli elemanlar, çeşitli sınavlar ve formlar hazırlamayı kolaylaştırır. Eklemek için bu öğelere tıklamanız yeterli. Ayrıca, tek bir formu kolayca birden çok bölüme ayırabilir veya koşullu mantık ekleyebilirsiniz. Kısacası, her ihtiyacınızı karşılamak için çok sayıda seçenek var.

Microsoft Forms'daki cevap türlerinin oldukça sınırlı olduğunu söylemek üzücü. Birden çok seçenek, Metin, Derecelendirmeler ve diğerlerini içeren yalnızca altı seçeneğiniz vardır.

Her ne kadar Microsoft Forms ayrı bölümler için destek almasa da, genellikle Dallanma olarak adlandırılan koşullu mantık eklemenize izin verir.

Dallanma kolay görünmez ve üç nokta menüsünden eklemeniz gerekir.

Paylaşma ve İşbirliği

Microsoft Form'da testler ve anketler oluşturma söz konusu olduğunda, etkin bir Microsoft Kimliğine ihtiyacınız olacaktır. Neyse ki, bağlantıya sahip olan herkes onlara yanıt verebilir. Ve paylaşım söz konusu olduğunda, bağlantıyı doğrudan kullanıcılarla paylaşabilir veya onlara e-posta ile gönderebilirsiniz. Ayrıca formu herhangi bir web sayfasına gömebilirsiniz.

Ayrıca, standart sürüm bazı özelliklerin sınırlandırılmasını sağlar. Birincisi, bir Office 365 Eğitim veya Office 365 Ticari aboneliğiniz yoksa, izleyici kitlenizi kuruluşunuzun insanlarıyla sınırlandıramazsınız. Aynı şekilde, standart sürümdeyseniz ortak çalışan ekleyemezsiniz.

Google Formlar da benzer paylaşım özelliklerini destekler; bağlantıyı doğrudan e-postayla gönderebilir veya paylaşabilirsiniz. Ancak, spot ışığı çalan (ücretsiz) özellik, Ortak Çalışanlar Ekle'dir. Çalışan bir e-posta adresi olan herhangi birini ortak çalışan olarak ekleyebilirsiniz.

Ayrıca erişimlerini düzenleyebilir veya ortak çalışan olarak daha fazla kişi eklemelerini engelleyebilirsiniz.

Şablonlar

Google Formlar'ı kullanmamın en temel nedenlerinden biri, kendine özgü şablon yelpazesidir. Düz metin tabanlı bir anket oluşturmaktan zarif bir davetiye hazırlamak için hemen hemen her şey bu basit araçla yönetilebilir. Tek gereken Şablon Galerisi'ne tıklamak ve mevcut şablonlar düzgün şekilde görüntülenecek.

Ve şablon kavramına sadık kalmak, önceden belirlenmiş soruları vardır. Cevap türünü eklemeniz, değiştirmeniz veya birkaç soru daha eklemeniz gerekir, hepsi bu.

Buna karşılık, Microsoft Forms, şablonlara gelince ayakta durmaya çalışıyor. Yazarken sadece üç tip gördüm – Form, Quiz ve Parti Davetiyesi.

Kullanıcılar bu şablonları kendi ihtiyaçlarına göre uyarlamak için değiştirebilirler. Yani, formunuzu belli bir şekilde görünmesi için görselleştirdiyseniz, zamanınıza ve enerjinize yatırım yapmanız gerekecektir. Onlarla ilgili size yardımcı olacak hiçbir ön ayar yok.

Also on Guiding Tech

.camp-list-670{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/207887/Use-Multiple-Dropbox-and-Google-Drive-Accounts-on-One-Computer_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1541690557’);background-size:cover;background-position:center center}

#google drive

Click here to see our google drive articles page

Temalar Galore

Microsoft Forms'un Şablonlar biçiminde kaybedeceği şey, temalarla uydurmaya çalışır. Uzun lafın kısası, çeşitli çekici renk tonlarında yeterli grafik teması taşır. Ve en iyi yanı, Microsoft Forms'ın, forma genel bakış ve izlenimini geliştirmek için temayı tüm forma uygulamasıdır.

Buna karşın, Google’ın Temalar’a yaklaşımı biraz eski görünüyor. Aynı eski pastel renkli temaları alırsınız ve yalnızca ana renk üst kısma uygulanır. Duh.

Neyse ki, her iki hizmet de özel görüntüler yüklemenize izin veriyor. Microsoft tüm arka planı boyarken, Google bunları yalnızca başlıklara uygular.

Video ve Diğer Ortamları Katıştırma

Anketlerinize ve anketlerinize sık sık video ve fotoğraf ekler misiniz? Cevabınız evet ise, Google Forms ile yan yana olmak isteyebilirsiniz. Microsoft Forms, video ve resim eklemeye izin vermesine rağmen, yalnızca soruların bir parçası olarak yapılabilir. Bunları sorular arasına veya ayrı bir bölüme dahil edemezsiniz.

Birçoğunun amacına hizmet etse de, ancak doğum günü veya parti davetleri hazırlamak söz konusu olduğunda, ciddi bir sınırlama olduğunu kanıtlar.

İlginçtir, Google Formlar, soruların bir parçası olarak resim eklemenize izin verir. Ayrıca, videoları ayrı bir bölüme ekleyebilirsiniz. Yani, formunuza gerçek bir iş başlamadan önce güzel bir video ile başlamak istiyorsanız, mümkün.

Her iki hizmet de bilgisayarınızdan YouTube URL'leri ve resimler eklemeye izin verir.

Yaygın olmayan özellikler:

QR kod

Düzensiz bir arayüz ya da harika bir grafik temalı tema olsun, Microsoft Forms biraz daha modern bir his veriyor. Bu şık görünümün bir parçası, QR tabanlı paylaşım seçeneğinin eklenmesidir.

Bununla beraber, bir QR kodunu yanıtlayanlarınızla paylaşarak tablet kullanıcılarının ve mobil kullanıcıların yanıt vermesini inanılmaz derecede kolaylaştırabilirsiniz.

Buna ek olarak, anketör QR kodunu indirebilir veya kolayca erişilebilir hale getirmek için e-postalara ekleyebilir.

Dosya yükleme

Düzenli bir Google Form kullanıcısıysanız, Dosya Yükleme özelliğinin 2016 yılına kadar ortak bir özellik olmadığını hatırlayabilirsiniz. Bu temel özellik, kolej / okul görevlerini takip etmenizi kolaylaştırır. Çoğu Google hizmetinde olduğu gibi, adımların anlaşılması kolaydır.

Anlayabileceğiniz gibi, Microsoft Forms, bu tür bir yeterliliğe sahip değil, atamaları veya belge doğrulaması gerektiren herhangi bir anketi göndermek için kullanılamaz hale getiriyor.

Yazma sırasında, birçok kullanıcı UserVoice'daki ile ilgili bir geri bildirim paylaştı. Ekibe göre, Microsoft güncelleştirme üzerinde çalışıyor.

Dahili Elektronik Tablo Desteği

Her iki hizmet de elektronik tabloları destekliyor. Google Formlar Sayfaları, MS Formlar da MS Excel'i destekler. Fark, elektronik tabloları bağlama görevini nasıl gerçekleştirdikleridir. İyi haber şu ki, Google Forms her şeyi bulutta depolar. Sayfalardaki Yanıtları Görüntüle düğmesine tıkladığınızda ilgili sayfa hemen açılır.

Form verilerini kolayca Microsoft Excel'e aktarabilmenize rağmen, elektronik tabloyu sisteminize indirmeniz gerekir. Yine, sisteminizin açılabilmesi için etkin bir Office Paketi olması gerekir.

En kötü senaryoda, sisteminizde bir tane yoksa, Yanıtlar sekmesindeki verilerle yetinmek zorundasınız.

Yanıt Doğrulama

2018’de Google, yanıt vermeden önce gönderilecek yanıtları kontrol edecek bir güncelleme yayınladı. Dolayısıyla, yapımcılar yalnızca bir e-posta adresi veya URL isterse, sınavı hazırladıklarında aynı şekilde belirtebilirler ve ilgilenilir.

Buna ek olarak, metin tabanlı cevapları ve sayıları doğrulama seçeneği de vardır.

Şimdilik, Microsoft Forms yalnızca sayıları doğrulamanıza izin verir. Size daha büyük, daha az genel seçenek sunacaktır.

E-posta Adreslerini Toplama

Google Formlar, form yanıtlayanlarınızın e-posta adreslerini toplamanızı sağlayan küçük bir özelliğe sahiptir.

Bu zorunlu bir seçenek değildir ve ihtiyaç duyulduğunda üreticiler kullanmayı tercih edebilir.

Arayüz: Kullanım Kolaylığı

Google Forms'a gelince, arayüzü biraz tarihli buluyorum. Demek istediğim, gerekli tüm unsurları ve özellikleri bulacaksınız, ancak genel izlenim, uzun zamandır (görünümler açısından) güncellenmemiş bir sisteminkidir.

Aksine, Microsoft Forms belirli öğelerden yoksun olsa da, kısmen çekici renkler ve zarif grafiklerin kullanılması nedeniyle şık ve modern görünüyor.

Ancak, erişilebilirlik söz konusu olduğunda, Google Forms kazanır. Tüm araçlar düzgünce bölümlere ayrılmıştır. Ne yazık ki, Microsoft’un karmakarışık olmasının da, özellikle yeni iseler, insanları şaşırtmasına neden olabilir.

Dallanma ekleme seçeneği, üç nokta menüsünün altında, resim / video ekleme seçeneği olarak gizlenir.

Also on Guiding Tech
Why You Should Ditch Google Forms for Typeform and How to Use this Awesome Tool

Read More

Anket Superstar Kimdir?

Çok yönlü araçları ve özellikleri ile Google Forms, anketörün hayalidir. Belgeleri yüklemekten, serin parti şablonları oluşturmaya kadar, hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz. Bu hizmet 2012'de yeniden başladı ve o zamandan beri Checkbox Grid ve Response Validation gibi faydalı özellikler eklendi.

Aksine, yalnızca 2016'da Microsoft Forms'un başlangıçta piyasaya sürülmesiydi. Her ne kadar özellikler ona doğru gidiyor olsa da, arzulanan çok şey bırakıyor. Umarım, düzenli güncellemeler ile, sonuçta anketler ve anketler için en üst düzey hizmet için yer işgal edebilecektir.

Sıradaki: Google Drive, depolama alanınızdakiler konusunda net değil. Neyin önemli olduğunu ve neyin olmadığını bilmek için bu kılavuzu okuyun.