Microsoft Launcher 5.0 için Tam Kılavuz

Microsoft, Ekim 2017'de beyaz bayraklı akıllı telefon yarışına el salladı. Mobil donanımdan bulut bilişim hizmetlerine odaklanmaya devam etti. Aynı zamanda, bir Microsoft Garaj uygulaması olan Ok başlatıcısı Android'de 'Microsoft Launcher' olarak tanıtıldı ve yeniden markalandı.

Microsoft, Android işletim sisteminin açık yapısını kullanmak ve hizmetlerini ana ekranın yanı sıra kullanıcı arabirimine de entegre etmek istiyor gibi görünüyor.

V5.0 (sonraki sürüm v5.1) güncellemesiyle Microsoft, Timeline, Hey Cortana ve verimlilik uygulamaları desteği gibi birçok Windows 10 tabanlı özellik ekledi. Günlük sürücü olarak Android telefon ve Windows bilgisayar kullanan herkes için harika bir uygulama.

Geçmişte en iyi Microsoft Launcher ayarlarını zaten yaptık. Bu yazıda, v5.0 / v5.1 güncellemesi ile yeni ilavelerde size rehberlik edeceğiz.

Microsoft Launcher'ı indirin

Tamamen Yenilenmiş Besleme Arayüzü

V5.0 güncellemesinden önce, Microsoft Launcher, profil bilgileri, Outlook takvimi, Belgeler sekmesi, Haberler sekmesi ve kişilerim eklentileriyle birlikte ortalama çalışan bir Bakışta bakış açısı sundu. Pratik olarak, diğer OEM'ler tarafından yapılan uygulamaya kıyasla önemsiz bir avantaj sağladı. Yeni güncellemeyle, Windows Zaman Çizelgesi'nin (daha sonraları), Newsfeed ve yenilenmiş bir Bakışta Kullanıcı Arabiriminin tanıtımıyla işler değişti.

Sola kaydırdığınızda, başlatıcı sizi Windows Zaman Çizelgesi, Haberler ve Bakışta ayrılmış üç sekmeli bir UI ile değerlendirir. Glance UI ile ilgili en büyük engellerden biri içindeki Haber entegrasyonu idi ve Haber sekmesi sık sık yenilenmeye devam etti. Sonuç olarak, kaydırma durgunlaştı. V5.0 güncellemesiyle, Haber aşağıdaki resimde gösterildiği gibi özel bir bölüm elde etti ve bir de haber çıkarlarını sağ üst köşe menüsünden özelleştirebiliyor.

Bakış beslemesi, okunmamış takvim randevuları, hava durumu, kameralı yuvarlak bir arama çubuğu ve Cortana entegrasyonu içeren daha temiz bir profil alanı gibi UI geliştirmeleri de yaptı. Alt panel, son etkinlik, Outlook Sekmesi, Kişiler bölümü ve yüklü uygulamaların widget'ları ile aynı kalır. Özelleştirme, sekmelerin yeniden düzenlenmesi ve istenmeyen bölümlerin kapatılmasıyla aynı kalır.

Başka bir ek fotoğraflar için PC'de devam ediyor. Glance UI'den PC'ye hızlıca resim göndermenin kolay bir yoludur. Son etkinlik sekmesindeki son fotoğraflara dokunun, PC'de devam et düğmesine basın; başlatıcı fotoğrafı OneDrive'a yükleyip bir bildirim olarak PC'ye gönderir.

Gelecekteki güncellemelerde, sekmelerin ve köşelerin köşelerinde yuvarlatılmış köşeler görmek istiyoruz. Ayrıca, Giden Kullanıcı Arayüzündeki Twitter için Trendler sekmesi gibi sosyal medya uygulamalarının bazılarıyla derinlemesine entegrasyon hoş bir değişiklik olacaktır.

Also on Guiding Tech
12 Top Microsoft Launcher Tips & Tricks That You Should Know

Read More

Windows Zaman Çizelgesi

Microsoft, Windows 10 Nisan 2018 güncelleştirmesiyle Timeline desteğini başlattı. Buradaki fikir, Zaman Çizelgesi sekmesinde depolanan göz atma oturumlarının ve Office uygulamalarının etkinliklerinin geçmişini tutmaktır. Biri geçmişleri tarihleyebilir ve doğrudan Zaman Çizelgesi bölümünden bir etkinliğe atlayabilir. Şimdiye kadar, işlevsellik Windows 10 ile sınırlıydı. Microsoft Launcher v5.0 ile şirket onu mobil platforma da getiriyor.

Windows Zaman Çizelgesi, hem Android hem de PC'nin Edge tarayıcısından tarama geçmişini birleştirir. Bir makaleyi okumaya devam edebilir veya telefondaki bir belge üzerinde çalışmaya başlayabilir ve doğrudan PC'deki Zaman Çizelgesi'nden açabilirsiniz. Bir şekilde, Zaman Çizelgesi iki platform arasında bir köprü görevi görür. Mobil cihazdaki Tümünü gör simgesine basın veya PC'deki Zaman Çizelgesi düğmesine basın; günün tüm tarama geçmişini görmek için zamanda geriye dönebilirsiniz.

Şu andan itibaren, yalnızca Edge tarayıcı ve Office uygulamalarıyla çalışıyor. Ancak Microsoft, gelecekteki diğer uygulamalar için açılmasını onaylamıştır. İşlevsellik ve üçüncü taraf desteği konusunda ne kadar ileri gittiğini görmek ilginç olacak.

Yapışkan Notlar ve Microsoft Yapılacaklar eklentileri

Bir yıldan fazla bir süredir, Microsoft, başlatıcının Bakış Arayüzünde rasgele notlar ve görev yönetimi hizmetleri kullanmaya devam etti. Başlatıcı v5.1 (şu an beta sürümünde) ile her ikisi de Microsofts uygulamalarıyla yeniden düzenlendi. Yapışkan Notlar 3.0, karanlık bir tema, formatlama seçeneği, yeni UI ve bulut senkronizasyon yetenekleri sunar. İlk olarak, Microsoft, OneNote mobil uygulamasına entegre etti ve şimdi de tam olarak başlatıcının Kullanıcı Arayüzünde oturuyor.

'+' Simgesine basın, bir not ekleyin, senkronize etmesine izin verin ve PC'de erişin. Unutmayın, bulut senkronizasyon özelliği için Windows uygulamasını v3.0 olarak güncellemeniz gerekir.

Microsoft To-Do (bir Wunderlist halefi) uygulaması nihayet şirketten biraz sevgiler aldı. Görevler sekmesi artık Outlook takviminden, Skype'tan ve Microsoft Yapılacaklar uygulamasından kalan yapılacakları gösteriyor. Varsayılan olarak, eklenen görevleri Yapılacaklar uygulamasına dahil eder. Ayrıca, görevleri zamana, tarihe ve tekrar eden etkinliklere göre özelleştirmenize izin verir. Artık bir kişi verilere erişebilir veya Windows 10 Store uygulamasından yeni görevler ekleyebilir ve verileri iki platform arasında senkronize halde tutabilir.

Yapışkan Notlar ve Microsoft Yapılacaklar zaten Android'de ayrı uygulamalar olarak kullanılabilir, ancak şimdi yalnızca Microsoft Launcher'da bir kaydırma hareketi var.

Also on Guiding Tech
Nova Launcher vs Microsoft Launcher: Which Android Launcher is Better?

Read More

Dijital Sağlık

Android 9.0 Pie ile Google, her uygulamanın kullanım süresini gösteren, iOS'daki Ekran Zamanına benzer bir Dijital Refah özelliği ekledi. Alınan bildirilerin sayısı, bir gündeki kilitlerin sayısı ve telefonun toplam ekran kullanım süresi gibi cihaz kullanım şekillerine kısa bir bakış sunar. Şimdiye kadar, işlevsellik Pixel telefonlarla ve bir avuç üçüncü parti cihazla sınırlı. Microsoft Launcher v5.1 Android 5.0 Lollipop ve daha yüksek sürümlerde çalışan cihazlara benzer bir özellik getiriyor.

Microsoft Launcher, Bakış Arayüzüne Ekran saati sekmesini ekledi. Zamanında ekranı, kilit açma sayısını ve uygulamaların kullanımıyla ilgili küçük bir tabloyu görüntüler. Hepsini ayrıntılı olarak kontrol etmek için, çubuk grafiklerle cihazın kullanımını, zaman verili en çok kullanılan uygulamaları ve bir uygulamanın en uzun oturumunu görmek için Diğer simgesine tıklayın. Varsayılan olarak, son 7 gündeki verileri kaydeder ve ortalama bir SOT (Zamanında ekran) ve telefon kilidini açma sayıları verir.

Kullanıcı, uygulamanın belirtilen kullanım süresi dolduktan sonra kullanmaya çalışırsa, bir uygulamayı engellemek için uygulama kilitleme özelliğini görmek isteriz.

Selam Cortana

Microsoft, ABD kullanıcılarına Google Asistan için "Ok Google" kısayol kelimesi gibi benzer bir deneyim sağlama konusunda 'Hey Cortana' desteği ekledi. Ancak, Cortana desteği şu an için bölge kilitli.

Cortana ses yardımcısı şimdi Microsoft To-Do uygulamasına yeni hatırlatıcılar ekler ve başlatıcı simgesine bir bildirim gönderir. Arama çubuğundaki mikrofon simgesine dokunun, bir hatırlatıcı ekleyin, Cortana görevler sekmesinde kaydeder.

Tek bir sesli hatırlatma, mobil cihazlarda ve PC’de Glance UI’da ve Microsoft To-Do uygulamasında anında kaydedildiğinden, tüm işlem kesintisiz olarak gerçekleşir.

Also on Guiding Tech

.camp-list-189073{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/196055/hide-dock-apps-in-action-launcher-tips-tricks_173f115dae2ef2c5c4143c76a0e83be6_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1527775223’);background-size:cover;background-position:center center}

#Android Launcher

Click here to see our Android Launcher articles page

Yeni bir başlangıç

Yıllarca, Microsoft mobil alanda bir yer almak için mücadele etti. Microsoft Launcher ile şirket, Google'ın Windows platformunu Chrome ile nasıl yönettiğini kopyalamaya çalışıyor. Microsoft, rakibinin işletim sisteminin bir bölümünü devralmakla tehdit eden etkileyici bir yazılım yapmak istiyor.

Bunun gibi sürekli geliştirmelerle, yalnızca Microsoft Launcher'a giden daha fazla özellik ve iyileştirme görmeyi bekleyebilirsiniz. Microsoft’un önümüzdeki aylarda Android’in Google’da başlatıcısına nasıl katılacağını görmek heyecan verici olurdu.