Microsoft Office Lens vs Adobe Scan: Hangi Tarayıcıyı Kullanmalısınız?

Microsoft Office Lens ve Adobe Scanner, Camscanner’dan sonra en popüler belge tarama uygulamalarından ikisidir. Bunların her ikisi de, bir düğmeye basarak basılı metni dijital metne dönüştürme rahatlığını sunar. İhtiyacınız olan tek şey, bazı iyi aydınlatma ve işin geri kalanı ilgili uygulamalar tarafından yapılacaktır.

Microsoft Office Lens Vs Adobe Scan Which Scanner Should You Use On Your Phone

Ama hepimizin bildiği gibi, mükemmel bir uygulama bir efsanedir. Ve bu uygulamalar aynı zamanda bir veya iki kusurludur.

Office Lens ve Adobe Scan arasında en iyisini seçmek söz konusu olduğunda, karşılaştırmalar gerçekleşmeye mecburdur. Bu nedenle, bugün bu yazımızda, Office Lens’i Adobe Scan ile karşılaştıracağız ve hangi tarayıcının sizin için en iyisi olduğunu göreceğiz.

Daha fazla uzatmadan, doğrudan dalın.

Çok Sayfalı Tarama

Bir sürü sayfayı birlikte taramanız gerektiğinde, Çok Sayfalı Tarama kullanışlı olur. Aynı zamanda, sıra veya sayfaların izini kaybetmek istemezsiniz. Uygulamanın tüm bu sayfaları düzgün bir PDF dosyasına dizme özelliği varsa, bu ek bir avantajdır.

Bir belgeyi taradıktan sonra, Adobe Scan size daha fazla sayfa ekleme seçeneği sunar (evet, soldaki minik simge). Tek yapmanız gereken, Galeri’nizden bir belge almak veya yeni bir belgeyi taramak ve sonra bunları bir PDF’de birleştirmek.

Microsoft Office Lens Vs Adobe Scan Which Scanner Should You Use On Your Phone 6Microsoft Office Lens Vs Adobe Scan Which Scanner Should You Use On Your Phone 7

En iyi bölüm, ayrımı kolaylaştırmak için dokümanın ayrı sayfalara bölünmesidir.

Objektif aynı özelliğe sahip olsa da (en alttaki Kamera + simgesi), sonuçta ortaya çıkan PDF varsayılan olarak tüm sayfalar üst üste istiflendiğinden dolayı karışık görünmektedir. Bu da belgeye darmadağın bir görünüm vererek sona erer.

Microsoft Office Lens Vs Adobe Scan Which Scanner Should You Use On Your Phone 13Microsoft Office Lens Vs Adobe Scan Which Scanner Should You Use On Your Phone 1

Tek tip sayfaları tararken durum çok belirgin olmasa da, birlikte makbuzları ve faturaları tararken PDF gerçekten dağınık görünmeye başlar.

İyi haber şu ki, Lens taranmış kopyalarını telefonunuzun galerisine tek tek dosyalar olarak indirmenize izin veriyor. Bunu kullanarak daha sonra bunları bir PDF’ye dizebilirsiniz. Amaca? Emin ol.

Peyzaj Belgeleri

Manzara modunda belgeleri taramaya gelince, Adobe Scan işte üstünlük sağlar. Belge düzenini neredeyse anında tanır ve görüntüsünü yakalar. Belgeye dokunmanıza gerek yoktur; Odağı da ayarlamanıza gerek yok. Her şeyi otomatik olarak yapar ve çok güzel yapar.

Microsodft Lens Vs Adobe Scan 1

İlginç bir şekilde, Office Lens de yatay moddaki belgeleri tanıyabilir. Ancak, tanıma hızlı ve hızlı değildir ve özellikle arka plan açıksa, kamera konumu ile biraz mücadele etmeniz gerekebilir. Aslında, denemelerimden birinde, Lens belgenin çekimi ile birlikte beyaz tablonun bir uzunluğunu yakaladı.

Microsodft Lens Vs Adobe Scan 2

Sonuçta her iki uygulama da işi iyi yapıyor, ancak incelik söz konusu olduğunda, Adobe Scan daha iyi yapıyor.

Taramalarını Kare Et

Neyse ki, hem Adobe Scan hem de Office Lens taranan belgelerin sınırlarını ayarlamanıza izin verir. Adobe Scan durumunda, her taramadan sonra veya daha sonra sınırları elle ayarlamak isteyip istemediğiniz sorulur. Genellikle, ilk seçeneği tercih ederim, çünkü PDF olarak kaydetmeden önce belge kenarlarını elle denetlememe izin veriyor.

Microsoft Office Lens Vs Adobe Scan Which Scanner Should You Use On Your Phone 2

Office Lens durumunda, sınır tanıma varsayılan olarak otomatiktir. Tarama işlemi tamamlandığında, tercihinize göre daha da fazla ince ayar yapmak için kırpma aracını kullanabilirsiniz.

Microsoft Office Lens Vs Adobe Scan Which Scanner Should You Use On Your Phone 12Microsoft Office Lens Vs Adobe Scan Which Scanner Should You Use On Your Phone 14

Kazanan? Burada bir beraberlik diyelim.

Bozulma ve Tarama Kalitesi

Tarama uygulamalarını kullanarak beyaz belgeleri taramak hiçbir zaman sorun olmaz. Parlak belgeler ve sorunlara neden olan renkli kağıt. Bazı durumlarda, renk kanamasını fark edebilirsiniz. Ya da en kötü senaryolarda, renkli arka plan metni tanınmaz hale getirir.

Screenshot 20190705 113231

Neyse ki, hiçbiri bu iki uygulama ile durum böyle değil. Ancak renkleri daha iyi kullanabilmek için Adobe Scan’i buldum. Objektif, renkleri uygulamadan önce seçenekler arasında çimdikleyebilen biraz renk alma eğilimindedir.

Metin Tanıma ve Diğer Çeşitli Özellikler

Burada da Adobe Scan daha iyi. Metni kopyalamak için sadece taranmış bir belgeye uzun basmanız gerekir. Elbette, el yazınız benimki kadar kötüyse, Scan tanımak için çok az şey yapabilir. Ancak, yazdırılan metne ve nispeten kolay anlaşılır el yazısına gelince, Scan metni kopyalamanızı ve istediğiniz yere yapıştırmanızı sağlar.

Microsoft Office Lens Vs Adobe Scan Which Scanner Should You Use On Your Phone 8Microsoft Office Lens Vs Adobe Scan Which Scanner Should You Use On Your Phone 9

Bunun da ötesinde, Adobe Scan, Adobe’nin diğer uygulamalarının ek avantajına sahiptir. Bu nedenle, telefonunuzda Acrobat yüklüyse, PDF dosyalarını doğrudan açmak için kullanabilirsiniz.

Microsoft Office Lens Vs Adobe Scan Which Scanner Should You Use On Your Phone 196

Bunun dışında Adobe Scan, taramaları yeniden sıralamanıza, üstüne açıklama eklemenize veya değerli yorumlarınızı eklemenize izin veren başka yararlı özelliklere sahiptir.

Ne yazık ki, Office Lens oldukça basit ve herhangi bir OCR aracıyla gelmiyor. Sadece taramanıza izin veriyor ve bu konuda.

Başta, taranan belgelerin üstüne metin eklemenizi, modu değiştirmenizi veya açıklama eklemenizi sağlar. Ayrıca, Sürükleyici Okuyucu seçeneğini etkinleştirdiğinizde, taranan belgedeki metni okur.

Microsoft Office Lens Vs Adobe Scan Which Scanner Should You Use On Your Phone 15Microsoft Office Lens Vs Adobe Scan Which Scanner Should You Use On Your Phone 16

Depolama

Depolama konusuna gelince, Microsoft Office Lens oyunu eller aşağı kazanır. Bu küçük tarayıcı, taramalarınızı saklamak için size bolca seçenek sunar.

Microsoft Office Lens Vs Adobe Scan Which Scanner Should You Use On Your Phone 15 Copy

Telefonunuzun galerisinde veya PDF dosyaları olarak saklamayı seçebilirsiniz. Daha da önemlisi, belgeye her yerden erişmek için OneNote’u kullanabilirsiniz.

Bunun dışında, Lens, bu belgeleri Microsoft Word ve PowerPoint’e vermenize de olanak sağlar.

Microsoft Office Lens Vs Adobe Scan 2Microsoft Office Lens Vs Adobe Scan 1

Taranan belgedeki bazı hataları fark ederseniz ve tekrar baskı veya tarama yapmadan önce düzeltmeniz gerekiyorsa, bu yararlıdır.

Öte yandan, Adobe Scan’in sınırlı seçenekleri vardır. Bu Adobe uygulaması buluttaki her şeyi depolar, böylece belgelerinizi nasıl yönettiğiniz konusunda daha az kontrol sahibi olursunuz. Bu belgeleri doğrudan düzenleyemezsiniz. Ancak, neyse ki, PDF sürümünü posta veya WhatsApp ile paylaşabileceğiniz bir kopya oluştur seçeneği vardır.

Adobe Scan Vs Lens 1Adobe Scan Vs Lens 2

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, PDF dosyalarını her zaman Adobe Cloud’a kaydedebilirsiniz.

Karar: Adobe Tarama

Geri döndüm, ilk Android telefonumu aldığımda, Camscanner kurduğum ilk uygulamalardan biriydi. Ancak birkaç yıl sonra, premium sürüm için fiyat etiketi benim zevkime göre biraz dik oldu. Ve bu mükemmel tarama uygulaması için avıma başladı.

Basitliği ve kullanım kolaylığı için Microsoft Office Lens’i beğendim. Ayrıca, taranmış belgeleri telefonunuzun galerisinde ve OneDrive’da saklaması da en üstte bulunan kirazdı. Ancak, tüm bu şık özellikler, Adobe Scan’in dokümanı tanıdığı ve taradığı kusursuzluğu geçemedi. Ayrıca, otomatik yakalama özelliği üstte bulunan kirazdır. Benim için hala büyülü.

Ama günün sonunda benim fikrim bu. En çok hangi uygulamayı beğendiniz?

Sıradaki: Fotoğraflarınızı ve videolarınızı yedeklemek için OneDrive’a mı geçmelisiniz? Daha fazla bilgi için derinlemesine karşılaştırmamıza bakın.