Mikrofon Gboard Sorunda Çalışmıyor Nasıl Onarılır

Android akıllı telefonumda Gboard kullanıyorum çünkü platform için en iyi klavye uygulamalarından biri. Hepsi Gboard’un içinde Google Arama, Haritalar ve çeviri ile uygulama içi entegrasyon gibi bir dizi özellik ile birlikte gelir.

Fix Microphone Not Working On Gboard Issue

Ancak, mikrofonu kullanırken birçok kullanıcı sorunla karşı karşıya kalmıştır. Gboard kullanarak yazmak için ses girişi onlar için çalışmıyor.

Bu, özellikle hızlı bir mesaj göndermeniz gerektiğinde sinir bozucu olabilir. Mikrofonu kullanmak böyle durumlarda zaman kazandırabilir. Daha fazla uzatmadan, burada Gboard sorunu üzerinde çalışmayan mikrofonu çözmek için bazı çözümler.

Hadi başlayalım.

1. Ses Girişini Etkinleştir

Konuşmayı Gboard uygulaması aracılığıyla metin girmek için kullanmadan önce, önce ayarlarında etkinleştirmeniz gerekir. Zaten etkinse, devre dışı bırakmayı ve yeniden etkinleştirmeyi deneyin. Bu sorunu kolayca çözebilir.

Bunu yapmak için, Google simgesine dokunun ve menü simgesini seçin.

Fix Microphone Not Working On Gboard 1Fix Microphone Not Working On Gboard 2

Ayarlar’a dokunun ve burada Tercihler’e gidin.

Fix Microphone Not Working On Gboard 3Fix Microphone Not Working On Gboard 4

Bu seçeneği etkinleştirmek için Sesli giriş tuşuna dokunun. Zaten etkinse, bir kez devre dışı bırakın ve yeniden etkinleştirin. Sesinizi şimdi kullanarak metin girip giremediğinizi test edin. Klavyenizin sağ üst köşesindeki mikrofon simgesini görmelisiniz.

Fix Microphone Not Working On Gboard 5Fix Microphone Not Working On Gboard 6

Görsel-işitsel bir ipucu görmek ve net bir şekilde konuşmaya başlamak için üzerine bir kez basın.

2. Sesli Dil Paketleri

Gboard birkaç dil paketini destekler ve indirilemeyen ve seçilmeyen bir dilde konuşuyorsanız, Gboard mikrofonu çalışmaz. Kontrol etmek için, son adımda yaptığınız gibi tekrar Ayarlar’ı açın ve Sesle yazma ve ardından Diller’i seçin.

Fix Microphone Not Working On Gboard 7Fix Microphone Not Working On Gboard 8

Kaydırıp tercih ettiğiniz dili seçebileceğiniz yeni bir açılır pencere göreceksiniz.

Fix Microphone Not Working On Gboard 9

Burada birden fazla dil seçebilirsiniz; Gboard mikrofonu hepsini tanır. Sık sık seyahat ederken ve birden fazla dilde mesaj yazmanız gerektiğinde kullanışlıdır. Gboard mikrofonunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

3. Google Arama’yı Etkinleştir

Bu çok garip bir çözüm, ancak az sayıda kullanıcı Google Arama’yı Gboard’da etkinleştirmenin Gboard mikrofonunun çalışmama sorununu çözmesine yardımcı olduğunu iddia etti. Sonuçta nasıl bir Google ürünü olduğunu görmenin bir anlamı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, kullanışlı bir özelliktir.

Ayarlar’a gidin ve Ara üzerine dokunun. Burada “Ara ve daha fazlasını göster” düğmesini etkinleştireceksiniz.

Fix Microphone Not Working On Gboard 10Fix Microphone Not Working On Gboard 11

Geri dön ve Gboard’u başlat. Eğer görünmüyorsa G düğmesini görmelisiniz.

Fix Microphone Not Working On Gboard 12Fix Microphone Not Working On Gboard 13

Mikrofon şimdi çalışıyor mu?

4. Uygulama İzinleri

Gboard veya mikrofonun ses girişi almak için uygun izinleri bulunmaması da mümkündür. Android Ayarları uygulamasını açın ve Yüklü uygulamalar üzerine veya telefonunuzda yüklü tüm uygulamaların listesini bulabileceğiniz bir yere dokunun. Gboard’u burada bul ve aç.

Fix Microphone Not Working On Gboard 14Fix Microphone Not Working On Gboard 15

Uygulama izinleri üzerine dokunun ve eğer değilse buradan Mikrofonu açın.

Fix Microphone Not Working On Gboard 16Fix Microphone Not Working On Gboard 17

Bu noktada, Google Asistan ayarlarını tekrar denemek zorunda kalacağınızı unutmayın. Yapmanız istenmese bile yapmanızı öneririm. Bu kılavuzun 6. maddesinde sesinizi tanımak için Google Asistan’ın nasıl yeniden eğitileceğini bulacaksınız. Yardımcı olabilecekleri gibi diğer noktalardan geçin.

5. Sanal Klavyeyi Kapatın

Ama telefonumda zaten Gboard’un ne olduğu sanal bir klavye var, değil mi? Android akıllı telefonlar ayrıca fiziksel Bluetooth klavyelerle de bağlanabilir. Bu durumda, sanal klavye seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir. Etkinleştirilmişse ve fiziksel bir klavye kullanmıyorsanız, Gboard’u kırabilir. Sanal klavyeyi kapatmak için, Ayarlar’ı açın ve Ek ayarlar’ın altında Dil ve girişi bulun.

Fix Microphone Not Working On Gboard 18Fix Microphone Not Working On Gboard 19

Fiziksel klavyeye dokunun ve Sanal klavyeyi göster seçeneğini kapatın.

Fix Microphone Not Working On Gboard 20Fix Microphone Not Working On Gboard 21

Aynı ekranda, Sanal klavyeye dokunun ve otomatik olarak etkinleştirilmezse Google sesle yazmayı açın.

Fix Microphone Not Working On Gboard 22Fix Microphone Not Working On Gboard 23

Mikrofonun tekrar Gboard’da çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

6. Güç Tasarruf Modu

Güç tasarrufu modu bir nedeni var. Hiç bir sebep olmadan çok fazla pil suyu tüketen, güç gerektiren uygulamaları kontrol ederek akıllı telefonun pil ömrünü uzatır. Kontrol etmek için Ayarlar’ı açın ve Batarya ve performans üzerine dokunun ve Gboard uygulamasını arayın.

Fix Microphone Not Working On Gboard 24Fix Microphone Not Working On Gboard 25

Gboard’u açın ve Arkaplan faaliyetini kısıtla seçili olup olmadığına bakın. İdeal olarak, bu Pil koruyucu olmalıdır, ancak bu sizin için çalışmıyorsa, burada kısıtlama yok.

Fix Microphone Not Working On Gboard 26

GBoard Yeni Klavye mi

Gboard Android akıllı telefonlar için en iyi klavyelerden biridir. Özellikle ihtiyaç duyduğunuzda, gerektiği gibi çalışmadığı zaman üzücü. Mikrofon sorunu çoğu kullanıcı için büyük bir sorun olmasa da, herkes yazı yazmak için ses kullanmıyor ve yine de yapanlar için cehennem gibi can sıkıcı olabilir.

Yukarıdaki çözümlerden biri sorunun çözülmesine yardımcı olmalıdır. Telefonun fabrika ayarlarına sıfırlanması veya sıfırlanması gibi aşırı önlemlerin alınmaması gerekir.

Sıradaki: Hala Gboard ile ilgili sorunlar mı yaşıyorsunuz? İşte Android akıllı telefonunuz için 5 şaşırtıcı Gboard alternatifi.