Mint Tarayıcı vs Chrome: Hangisi Daha İyi?

Çoğu Android telefon Google Chrome tarayıcısıyla önceden yüklenmiş olarak gelirken, herkes hayran değildir. Google Play Store’da birçok alternatif mevcuttur ve her birinin Chrome’a göre avantaj ve dezavantajları vardır.

Xiaomi kısa süre önce Chrome ile rekabet edebilmek için Mint Tarayıcı olarak bilinen yeni ve hafif bir tarayıcı başlattı. Bir uygulama hafif olması nedeniyle, bazı özellikler eksik olması gerektiğini düşünebilir. Bu doğru mu?

En popüler tarayıcıyla karşılaştırarak öğrenelim – Google Chrome.

Boyut Önemlidir

Süper hafif bir tarayıcı olarak nitelendirilen Mint Browser, yaklaşık 10 MB ağırlığa sahipken, muadili 45-50 MB’a kadar çıkıyor.

Platformlar Arası Kullanılabilirliği

Yalnızca Xiaomi’nin MIUI çalışan telefonları ile sınırlı olan Mi Browser’ın aksine, Mint tarayıcısı, Android, MIUI veya başka bir özel cilde sahip olup olmamasına bakılmaksızın tüm Android telefonlar ve tabletler için Play Store’da bulunmaktadır.

Chrome, tüm Android telefonlarda bulunmasının yanı sıra, iOS cihazlarına, macOS ve Windows PC’lerine de indirilebilir.

Dostu Arayüz

Tarayıcıda alt kısımdaki gezinme düğmelerini tercih ederseniz, aynısını sunduğu için Mint Browser’ı seveceksiniz. Alt çubuk, tarayıcı menüsünü, sekme değiştiriciyi, giriş düğmesini ve geri / ileri düğmelerini barındırır. Ancak, adres kutusu hala üstte oturuyor.

Chrome’da, adres kutusu, sekme değiştirici ve menü en üstte yer alır. Bir web sayfasında gezinirken her iki tarayıcı da adres kutusunu gizler.

Ana ekranda, Mint Browser, kolayca değiştirilebilen (kaldırılan / eklenen) bir dizi kısa yol simgesine sahip temiz bir düzen sunar. Altlarında sesli arama yapmak için kullanılan büyük mikrofon simgesi yatıyor. Chrome kısayollar sunsa da, yalnızca sekiz kısayol ekleyebilirsiniz. Chrome’un ana ekranı, temiz görünümü sağlayan önerilen makalelerle doludur. Neyse ki, onları devre dışı bırakabilirsiniz.

İlginçtir ki, Mint Browser, manzarayı dikeyden yataya değiştirebileceğiniz çoklu pencere yönetimi için ek bir özellik sunar. Dikey sekme değiştiricisinde sıkışıp kaldığınız Chrome’da özellik eksik.

Sesli Aramayı Kullanma

İlk bakışta, Mint Browser’ın ses özelliği Chrome’dakinden farklı görünmüyor. Mint Browser bile Google’ın ses özelliğini kullanıyor, aradaki fark çalışmalarında yatıyor. Mikrofonu Mint Browser’da kullandığınızda, ses yeteneğinin sadece ses yazmaya sınırlı olduğu Chrome’un aksine, doğrudan web’deki sorguyu arar. Yani, aramaya başlamak için daha sonra arama simgesine basmanız gerekir.

Mint Browser sesli arama özelliğine sahip olduğundan, Chrome’un adres çubuğunda bulunan küçük bir mikrofon simgesinin aksine, ana sayfada büyük bir mikrofon simgesi sunar.

Karanlık mod, orada mısın?

Nane Tarayıcı karanlık modu desteklerken, sadece uygulama ile sınırlıdır. Karanlık modu web sayfalarına yayılmaz, çünkü sadece ayarlar, ana ekran, gezinti çubuğu ve benzeri uygulamalarda kullanılabilir. Web sayfalarında kullanmak için, okuma modunu etkinleştirmeniz ve orada koyu tema uygulamanız gerekir.

Kullanıcılar en uzun süredir Chrome’daki karanlık modu istiyorlar. Neyse ki, haberler Google’ın üzerinde çalıştığını ve yakında yayınlanması gerektiğini söyledi. Bu arada, Android telefonunuzda bu temiz hile kullanarak etkinleştirin.

Reklamsız Yaşam

Google Play Store’da bulunan birçok tarayıcı, uygulama içi reklamlarla birlikte gelir. Neyse ki, ne Google ne de Mint Tarayıcı sizi bu korkunç yolculuğa çıkarmaz. Her ikisi de pop-up reklamları engellemenize izin verirken, Mint Tarayıcı, tarayıcıda bir reklam engelleyici önererek bir adım öne geçer.

Etkinleştirmek için, Ayarlar> Gelişmiş> Reklam engelleyiciyi etkinleştir bölümüne gidin. Alternatif olarak, tarayıcı menüsünde bulunan Reklamları engelle seçeneğine dokunun.

Hareketleri Kullanarak Kontrol Etme

Hareketlerin çalışmamızı kolaylaştırdığı gerçeğini inkar etmek mümkün değil. Chrome tarayıcısı, adres çubuğunu kaydırarak açık sekmelerde gezinme gibi birçok hareketi desteklerken, Mint Tarayıcı, sıkıştırma ve yakınlaştırma dışında hiçbir hareketi desteklemez. Kardeşi için garip Mi Browser bunlardan bir kaçını destekliyor.

Masaüstü Moduna Geç

Chrome mobil tarayıcıda masaüstü moduna geçmek, bazı özellikler yalnızca daha büyük ekranla sınırlı olduğunda oldukça kullanışlı olur. Neyse ki, Mint Tarayıcı bile masaüstü moduna geçmenizi sağlar. Bunun için, alttaki üç çubuk simgesine dokunarak tarayıcı menüsünü açın ve Masaüstü seçeneğine basın.

Senkronize Et

İnsanların Chrome’u sevmesinin nedeni, platformlar arasındaki erişilebilirliğidir. Bu sayede, yer imleriniz, geçmişiniz, şifreleriniz ve daha fazlası cihazlar arasında paylaşılır.

Aksine, Nane Tarayıcısı için işler farklı. Öncelikle, yer imleriniz Android ile sınırlıdır ve Nane Tarayıcısına giriş yapmak, yer imlerinizi yalnızca diğer Android cihazlarında kullanılabilir duruma getirir. İkincisi, senkronizasyon yalnızca yer imleriyle sınırlıdır. Son olarak, yer imlerini diğer tarayıcılara vermek veya almak için hiçbir araç yoktur.

Çabuk Çevir

Google Chrome, web sayfalarını hızlı bir şekilde çevirmek için yerel bir özelliğe sahiptir. Nane Tarayıcısında özellik eksik.

İyi ve kötü

Her iki tarayıcı da benzer özellikler sunar, ancak sonuçta onların yararlarına ve hakaretlerine kadar kaynar. Her iki tarayıcı da gizli modu destekler, veri kullanımını azaltır ve arama motorunu değiştirmenize izin verir. Hız konusunda bile çok fazla fark görmedim.

Mint Browser hem iç hem de dış olmak üzere hafif ve reklam içermez. Ancak, hareketler söz konusu olduğunda uygulama yoksundur. Chrome, tüm veriler için senkronizasyon olanağı sunarken, bazıları yalnızca yer imlerini senkronize etmeyi tercih edebilir. Yukarıda belirtilen özelliklerle yaşayabilirseniz, Nane Tarayıcısı Chrome’a hafif bir alternatiftir.

Sıradaki: Mi Tarayıcı’nın Google Chrome’a karşı nasıl bir ücret alacağını merak mı ediyorsunuz? Sizin için bir karşılaştırma yaptık.