Misafir modu vs ikinci boşluk: fark nedir

Birisi telefonumuzu kısa bir süre için sorduğunda, konuk profiline geçmek oldukça kullanışlı oluyor. Bir konuk profili, yöneticinin verilerine erişemez ve hızlı bir şekilde silinebilir.

İşlevsellik esas olarak hisse senedi Android telefonlarının bir parçası olmakla birlikte, bazı özel Android kaplamaları değiştirilmiş sürümleriyle değiştirildi. Örneğin, yakın zamanda Android'in konuk modunda yayınımızı okuduysanız, onu MIUI çalışan telefonunuzda kullanmayı denemiş olabilirsiniz. Ve konuk modu üzerinde olmadığı için hayal kırıklığına uğramış olmanız gerektiğine eminim. Bunun nedeni, Xiaomi'nin MIUI çalışan telefonlarda Kullanıcılar özelliği yerine İkinci alan sağlamasıdır.

İkinci alanın konuk modundan veya Android'deki Kullanıcılar'dan ne kadar farklı olduğunu merak edebilirsiniz. Bu yazıda birlikte çözelim.

Ana Savaş: Misafir Profili vs Second Space

Her iki özellik de, dosyalarınızı paylaşmadan ayrı bir alan oluşturarak, böylece gizliliğinizi koruyarak telefonunuzu başkalarıyla paylaşmanıza izin verir. Konuk modu her oturumdan sonra çıkarılabilirken, kullanıcılara telefonunuzda İkinci alanda kalıcı, ayrı bir depolama alanı sunulur. Oturumu kapatmak, yüklü uygulamaları, verilerini ve ayarlarını etkilemeyecektir.

Kullanıcı Türleri

Stoktaki Android profili, telefon sahibinin yanı sıra ikincil kullanıcıları da bulabileceğiniz Kullanıcılar özelliğinin bir parçasıdır. Konuk profili, yalnızca geçerli oturum için geçici bir alan sunarken, ikincil kullanıcı, tıpkı İkinci alandaki gibi manuel olarak silene kadar telefonunuzda kalır.

Öte yandan, İkinci alanın kullanıcıları veya konuk modu yoktur; çünkü yönetici veya telefonun sahibi tarafından kullanılandan başka, tek ve ayrı bir alandır. İkinci alan, temel olarak size ikincil kullanıcıları hatırlatır. Hem ikincil kullanıcılar hem de İkinci alan, telefonunuzu çocuğunuz gibi sık kullanan biriyle paylaşmanıza izin verir.

Boşluk ve Konuk Sayısı

MIUI, yalnızca bir İkinci alan oluşturmanıza izin verir (dolayısıyla adı) ve aynı durum Android hisse senedi modu için de geçerlidir. Yenisini başlatmak için mevcut konuk oturumlarını silmeniz gerekir.

Ancak, birden çok ikincil kullanıcınız olabilir. Örneğin, iş veriniz / uygulamalarınız için bir tanesine sahip olabilirsiniz ve çocuklarınız diğerini kullanabilir.

Desteklenen Android Cihazlar

Misafir modu, Android 5.0 Lollipop ve üstünü çalıştıran hisse senedi Android telefonları / tabletlerde mevcuttur. Telefon, Google, Moto, Nokia, vb. Gibi herhangi bir markadan temin edilebilir. Hatta Xiaomi'den Mi A1 desteği gibi Android telefonlar bile konuk modunu desteklemektedir. OnePlus gibi özel kaplamalar kullanan cihazlarda da bulunur.

MIUI 8 ve üzeri sürümlerde mevcuttur, İkinci alan yalnızca Xiaomi bölgesindeki çalışan MIUI telefonları ile sınırlıdır.

Also on Guiding Tech
MIUI vs Stock Android: Which is Better?

Read More

Paylaşmak Önemlidir (Değil)

Her iki özelliğin de oldukça benzer olduğu yer burasıdır. İlk kez İkinci alan veya konuk profiline geçtiğinizde, telefonunuz yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaları (veri olmadan) gösterecek şekilde yeni bir telefon gibi görünecektir.

İndirilen uygulamalar, uygulama verileri (sohbetler, oyun verileri, giriş bilgileri vb.), Dosyalar (fotoğraflar, ses, video, PDF'ler, vb.) Hiçbiriyle paylaşılmaz, bu nedenle iki kişinin de aynı telefonu kullanmasına izin verir. veri ayrı.

Bununla birlikte, İkinci boşluk, yalnızca yöneticinin izniyle (parola korumalıysa), İlk Alan'dan veri alma işleminin ilginç bir özelliği ile birlikte gelir. Bu sayede dosyalarınıza erişmek için boşluklar arasında geçiş yapamazsınız.

Uygulama yüklemesini (veri olmadan), kişileri ve dosyaları (fotoğraflar, videolar, PDF'ler, belgeler vb.) İçe aktarabilirsiniz. Bil bakalım ne oldu? Dosyaları İkinci alandan Birinci alana bile aktarabilirsiniz.

Dosyaları içe / dışa aktarırken, arayüz orijinal dosyalar hakkında ne yapmak istediğinizi soracaktır – geçerli alan üzerinde tutmak, silmek veya her iki alanda da tutmak istiyorsanız. Bir dosyayı her iki alanda da saklarsanız, sistem orijinal dosyanın bir kopyasını oluşturur ve boşluklar arasında paylaşmaz. Her iki dosyanın da daha fazla depolama alanı kullanması bu şekildedir.

Aramalar, SMS, Rehber ve Çağrı Geçmişi

Bir akıllı telefonun temel kullanımı insanları aramaktır. İkinci alan, varsayılan olarak aramaları cevaplayabilmeniz veya yapabilmeniz için aramalara herhangi bir kısıtlama getirmez. İkinci alanda bile arama geçmişi var. Bununla birlikte, İkinci alandaki kullanıcı, İlk alan kullanıcısının kişisine erişemez (bunları almadığınız sürece).

Benzer şekilde, İkinci alandan SMS gönderebilir ve alabilirsiniz. Tüm önceki mesajlarınız da İkinci alanda görünecektir.

Aksine, konuk modu gelen çağrıları desteklerken, konuk modundan çağrı yapabilme özelliği varsayılan olarak kapalıdır. Kartvizit ve arama geçmişi konuk modunda paylaşılmaz. Kötüye kullanımı önlemek için yapılır. Bununla birlikte, 'Telefon görüşmelerini aç' ayarını kullanarak giden telefon görüşmelerini konuk modunda etkinleştirebilirsiniz.

SMS söz konusu olduğunda, geçmiş mesajlarınız gizlenir ve konuk modunda SMS gönderemez veya alamazsınız.

Note: The ability to view and send SMS is available for secondary users.

Ding Bildirimin Var

Konuk profilindeyken, diğer profillere yüklenen uygulamalardan bildirim almayacaksınız. Ancak, İkinci alan için her şey farklı. Burada, İlk alanda gelen bir bildirim hakkında sizi bilgilendiren bir ayarı etkinleştirebilirsiniz. Neyse ki, bildirim içeriği gizlendi.

Bildirimleri etkinleştirmek için, İkinci alanda iken Ayarlar> İkinci boşluk'a gidin. 'İlk alandan bildirimleri göster' seçeneğini etkinleştirin. Benzer şekilde, "İkinci alandan gelen bildirimleri göster" özelliğini etkinleştirerek, İkinci Alan'dan İkinci Alan'dan gelen bildirimleri gösterebilirsiniz.

Google Hesabı Girişi

Neyse ki, Google hesabınıza giriş yapmak için her iki özellik de zorunlu bir adım değildir. Yalnızca Google Play Store'dan yeni uygulamalar indirmeniz gerektiğinde oturum açmanız gerekir.

Also on Guiding Tech

.camp-list-536{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/217783/Email_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1551276073’);background-size:cover;background-position:center center}

#comparison

Click here to see our comparison articles page

Depolamayı Görüntüle

Telefonunuzda depolama alanı azalıyorsa ve ana hesap mı yoksa konuk profili mi olduğundan emin değilseniz / Depoyu işgal etmekten sorumlu olan ikinci alan, işgal edilen depolamayı kontrol edebilirsiniz.

Bunun için telefonunuzdaki Ayarlar> Depolama bölümüne gidin. Sırasıyla Kullanıcı ve İkinci boşluk özelliğine sahip telefonlar için Misafir ve İkinci boşluğu Diğer kullanıcılar altında bulabilirsiniz.

Anahtarlama Modları

Kullanıcılar durumunda, konuk moduna geçmeniz için üç yol sunulur.

Yöntem 1:

İlk yöntemde, Ayarlar bölümünde Kullanıcılar altında bulunan Misafir seçeneğine dokunun.

Yöntem 2:

Hızlı ayarlar panelini açın ve Kullanıcı simgesine dokunun. Ardından Konuk üzerine dokunun.

Yöntem 3:

Son olarak, konuk profiline doğrudan kilit ekranından geçmek için Kullanıcı ayarı altında bulunan 'Kullanıcıları kilit ekranından ekle' ayarını etkinleştirin.

MIUI ayrıca üç yol kullanarak farklı bir alana geçmenizi sağlar. Bununla birlikte, yöntemler aşağıda belirtildiği gibi farklıdır.

Yöntem 1:

Boşluk değiştirmek için ana ekranda 'Anahtar' simgesine dokunun.

Yöntem 2:

Ayarlar> İkinci Boşluk'a gidin. Boşluklar arasında geçiş yapma (İkinci alanda) üzerine dokunun veya İkinci alana git (İlk alandaysanız) üzerine dokunun.

Yöntem 3:

Kilit ekranında girmek istediğiniz boşluğun şifresini girin, oraya götürüleceksiniz.

Note: While you can set a different lock screen password for the guest profile too, you cannot switch to it by directly entering the password.

Herşeyi Silme Zamanı

Bir konuk profilini konuk profili içinden veya ana hesaptan silebilirsiniz. Aynısı İkinci alan için de geçerlidir.

Ancak, bir konuk profilini sildiğinizde, profildeki tüm verileri kaybedeceksiniz. Ancak, İkinci alan için işler farklıdır, çünkü size silme işlemini başlatmadan önce dosyaları İlk alana aktarma yeteneği sunulur. Bu özellik yalnızca İkinci alandan sildiğinizde kullanılabilir. İlk alandan yaparsanız, daha önce dışa aktarmazsanız verileri kaybedersiniz.

Also on Guiding Tech
13 MIUI 9 Tips and Tricks That You Should Know

Read More

Benzer henüz farklı

Yukarıda gördüğünüz gibi, her iki özellik de temel olarak benzer olsa da, onlar da oldukça farklıdır. Kişisel amaçlarla kullanırken, içerisindeki uygulamaları gizleyebilir veya cihazınızı bir kardeş veya çocukla paylaşabilirsiniz. Kişisel ve iş uygulamalarınızı / verilerinizi ayırmak için de kullanabilirsiniz.

Konuk modunu, İkinci alana benzer ayrı bir kalıcı alana sahip olmak yerine kullanmak yerine ikinci bir kullanıcı oluşturmanızı öneririm.

Şifreyi doğrudan girerek farklı bir alana geçiş yapma kabiliyetini sevmeme rağmen, MIUI'da daha fazla kullanıcı ve ayrıca misafir modunda – birinin uzun süre yerine kısa süre telefon kullanmasına izin vermek istiyorum.

Hangisini seviyorsunuz – İkinci mekan mı yoksa konuk modu mu? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Sıradaki: Çalışan MIUI telefonunuzda pil sorunu var mı? Bu kolay çözümlerle düzeltin.