MIUI Galeri vs Google Fotoğraflar: Hangisi Daha İyi Bir Galeri Uygulamasıdır

Günün geri kalanında, Galeri uygulamaları tek bir işlevle geldi: fotoğrafları aygıt klasörleri içinde azalan sırayla verimli bir şekilde yönetmek ve düzenlemek için. Bugün, Galeri uygulamaları sadece fotoğraf yönetimi ile sınırlı değildir. Görüntü düzenleme, yüz düzenleme, otomasyon, AI ve daha fazlasını paketlemelidirler.

Images 382006 1920

2015 yılında Google Foto’nun tanıtılmasıyla birlikte Arama devi, AI özelliklerinin ortalama bir tüketici için Galeri deneyimini geliştirmeye nasıl yardımcı olabileceği konusunda örnek olmaya başladı.

Her zaman olduğu gibi, diğer OEM’ler Google’ın izini sürdü. Samsung, LG, Huawei ve Xiaomi gibi önde gelen telefon yapımcıları, hisse senedi galeri uygulamasında AI eklemeleri ve diğer işlevler üzerinde dururlar.

Tüm Xiaomi telefonları MIUI Galerisi ve Android’den Google Foto ile entegre olarak geliyor. Her iki uygulama da başlangıçta aynı görünüyor, ancak ana işlevlere göre de farklılık gösteriyor.

Bu yayında, Google’ın çözümüne geçmeniz gerekip gerekmediğini görmek için MIUI Galeri’yi Google Foto ile karşılaştıracağız.

Kullanıcı arayüzü

Her iki uygulama da kullanımı kolay fonksiyonlarla minimal tasarım yaklaşımını takip ediyor. Varsayılan olarak, MIUI Galeri uygulaması sizi albümü ve üst kısımdaki diğer ana seçenekleri içeren Fotoğraflar sekmesine götürür. MIUI 10’da şirket tek elle deneyimle uğraştığından beri garip buluyorum.

Miui HomeMiui Album

Değişiklik için iyi bir hamburger menüsü yok.

Google Asistan kısa bir süre önce Material Theme 2.0 tasarım makyajını aldı ve geliştirmeler uygulama genelinde görülebilir. Varsayılan tema alt sekme UI’sini kullanır, ancak sol üstteki seçenekler menüsünden ve bir hamburger menüsünden diğer işlevleri de keşfedebilirsiniz.

Photos HomePhotos Albums

Google Foto’daki tek sorunum, varsayılan ana sayfada Google Cloud’a yüklenmemiş resimleri (daha sonraları daha fazla göstermeyecek). Erişmek için albümler menüsüne gitmeniz gerekir.

Fotoğraf Düzenleme Seçenekleri

Fotoğrafları her iki hizmette de istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. MIUI, kırpma, filtreler, güzellik efektleri ekleme, çıkartmalar, çizim doodling ve metin gibi çeşitli seçenekler sunar.

Miui EditMiui Video

MIUI Galeri ayrıca birkaç eğlenceli unsurla oynamanıza izin veriyor. Kolaj görüntüsü farklı stilde ve daha da iyi hale getirmek için birden fazla fotoğraf seçebilir, özel müzik, arka plan efektleri, stiller ve daha fazlasını içeren videolar oluşturabilirsiniz.

Miui Image Editing

MIUI, fotoğrafların iyileştirilmesi / düzenlenmesi için kullanıcı girişine daha fazla odaklanırken, Google Foto da aynı şekilde AI özelliklerine güvenmektedir. Elbette, resimleri yerleşik bir resim düzenleyiciyle el ile düzenleyebilirsiniz, ancak asıl sihir Google’ın AI’sında gerçekleşir.

Photos EditingPhotos Image Editing

Google Cloud’a daha fazla resim yüklediğinizde, sistem onları otomatik olarak tarar ve ayarlar. Örneğin, Google Foto panoramik bir resmi, kolaj stilini bir araya getirebilir ve çeşitli müzik ve animasyon stilleriyle bir video oluşturabilir.

Paylaşım

Galeri fotoğraflarını paylaşmak, onları düzenlemek kadar önemlidir. Ve ah oğlum, Google Foto bunu çiviledi. Başka bir kişinin kimliğini ekleyebilir ve kitaplığın tamamını veya seçilenleri paylaşabilirsiniz.

Photos SharePhotos Share Menu

Google Foto ayrıca bir grup oluşturmanıza da olanak sağlar. Aile üyeleri için faydalıdır. Bir grup oluşturun ve tüm üyeler içindeki resmi ekleyebilir, düzenleyebilir ve kaldırabilir.

MIUI, fotoğrafları paylaşmak için varsayılan paylaşım menüsüne yapışıyor.

Miui Share

Genel olarak, Google’ın paylaşımı sorunsuz hale getirmek için Android platformunu nasıl kullandığını açıkça görebilirsiniz.

Yedekle

İşlerin ilginçleştiği yer burası. Daha önce, görüntüleri yedeklemek için OneDrive, Dropbox ve Google Drive gibi üçüncü taraf bulut hizmetlerini tercih ediyorduk. Ve şimdi, tüm büyük OEM’lerin benzerleri var ve hepsi de Galeri uygulamalarında uyguluyorlar.

Xiaomi Mi Cloud seçeneği ile böyle bir ek sunuyor. Hizmet açıldığında, servis tüm görüntüleri Mi Cloud’a yedekler. Bir veri bir web üzerindeki webden erişebilir.

Mi Cloud

Google Foto da aynı şeyi yapar. Gelişmiş AI işlevlerini kullanmak için görüntüleri Google bulutuna yüklemeniz gerekir. Web’den veya Google Drive uygulamasındaki varsayılan klasörden erişebilirsiniz.

Uygulama, platformu değiştirirken kaybetme konusunda endişelenmenize gerek olmadığı için iOS platformunda da mevcuttur.

Photos Backup

Varsayılan olarak, Google yüksek kalitede çözünürlükte sınırsız fotoğraf yedeklemesi sunar. Orijinal kaliteyi yüklerseniz, yüklenen veriler 15GB ücretsiz Drive depolama alanına dahildir.

Ekstra Özellikler

Cihaz üstü fonksiyonlar söz konusu olduğunda, MIUI Google’dan çok daha iyi bir iş çıkarıyor. Uygulamaya, resimleri gizlemenizi sağlar. Basitçe ana ekrandan aşağı doğru kaydırın ve gizli resimlere erişebilirsiniz. App şifre parmak izi kimliği ile bölümü korumak sağlar.

Photos LensPhotos Ai

Google Foto şimdi, kesinlikle geceleri güzel görünen karanlık bir tema sunuyor. Şirket ayrıca uygulamada Asistan ve Objektif gibi diğer Google hizmetlerini de entegre etti.

App yüklenen görüntülerden insanların yüzünü otomatik olarak tanır. Bunları adlandırabilir ve üst kısımdaki arama çubuğundan doğrudan bir kişiyi arayabilirsiniz.

Google Foto için MIUI Galerisini Görevlendirmeli misiniz?

Kısacası evet. Google Foto, Google’ın kullanıcılara sağladığı tüm verileri kullandığı düzeyde olgunlaştı. Bunun üzerine, şirket sınırsız bir yedekleme özelliği sunuyor. Paylaşım işlevi de kusursuz. MIUI Gallery’nin savunmasında, uygulama resim gizleme konusunda üstündür ve kullanıcının gizliliğinden ödün vermeden cihaz üstü işlevler sunar.

Sıradaki: Huawei, tüm EMUI cihazlarında çekici bir Galeri sunuyor. Google Foto’ya karşı nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki yazıyı okuyun.