MIUI vs One UI: Hangi Android Launcher Sizin İçin Daha İyi?

Hem Samsung hem de Xiaomi, çeşitli ülkelerde bir numaralı akıllı telefon markası için aktif olarak savaşıyor. Xiaomi, giriş seviyesi Redmi akıllı telefonlarıyla Samsung’u geri itti. Buna karşılık Samsung, Galaxy M serisi ve A serisinin lansmanı ile kendisini canlandırıyor.

Best Galaxy S10 S10 Plus Wallpaper Apps 2

Formül burada aynı. Teklifi çekici donanım seçenekleriyle paketleyin ve büyük bir pili birleştirin. Kağıt üzerinde, burada ve oradaki küçük değişikliklerle aynı olan farklı modelleri bulacaksınız, ancak şeytan ayrıntıda gizlidir. Evet, Samsung ve Xiaomi telefonlarındaki yazılım deneyiminden bahsediyorum.

Samsung One UI ve Xiaomi ‘MIUI, Android’in en ağır değiştirilmiş sürümleri arasında.

Bu yazıda, satın alma kararınızı buna göre verebilmeniz için, bu özel görünümler arasındaki temel farkları göstereceğiz.

Kullanıcı arayüzü

Her iki fırlatıcı da kullanıcı arayüzünde felsefelerine sahiptir. Ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Google’ın malzeme tasarım kurallarından uzak.

Samsung ile başlayarak, şirket Samsung kullanıcı deneyimini One UI ile tamamen yeniledi. Cihazın kıvrımlı köşeleri ile mükemmel ritimler oluşturan her bölümde yuvarlatılmış köşeler vardır.

App Drawer DrawOne Ui Settings

Simgeler, Ayarlar menüsü, bildirim çubuğu ve Samsung uygulamaları, kesinlikle hoş görünen yuvarlak UI’yi benimsemiştir. Tutarlılığı bulacak ve Samsung’un kullanıcı arayüzünü tasarlarken ne kadar düşünceli olduğunu kabul edeceksiniz.

Örneğin, tüm Samsung uygulamaları alt çubuk sekmelerini benimsemiş ve en üstte büyük bir afiş görüntülemektedir. Uygulamanın üst kısmına her zaman erişilebilir, bu da uzun akıllı telefonlarda nimet.

Miui HomeMiui Notification

MIUI ile Xiaomi bir denge kurmaya çalıştı. Kullanıcı arayüzü çok az, ancak iOS’a yakından benziyor. Hiçbir uygulama çekmecesi yoktur, paylaşım menüsü ve bildirim paneli doğrudan Apple’ın tasarım kitabından alınmıştır.

Özelleştirme Seçenekleri

Her iki rampa, her bir UI parçasını çeşitli seçeneklerle değiştirmenize izin veriyor.

MIUI ile geçiş efektleri, ana ekran düzeni, simge düzeni ile oynayabilir ve hatta Play Store’dan yeni bir simge paketi uygulayabilirsiniz.

Miui CustomisesMiui Theme

Xiaomi, duvar kağıdını, sistem aksanını, simgeleri, yazı tiplerini ve genel görünümünü değiştirmek için özel bir tema mağazası sunar. Herkes için bir şey var.

Samsung da çok geride değil. Bir UI, Ana ekran ızgarasını, uygulama düzenini, bildirim geçişlerini, Bixby düğmesini, simge rozetlerini ve daha fazlasını yeniden ayarlamanıza izin verir.

CustomisationTheme Storestir

Samsung’un tema mağazasını MIUI’den daha iyi buldum. Sadece duvar kağıdını, aygıt temasını ve simgeleri değil, AoD’yi (Daima Ekranda) özelleştirmenize de olanak tanır.

Hiçbirinin Nova’ya benzer işlevler sunmadığı açık, ancak bu başka bir günün hikayesi.

Özellikleri

Stokta Android üzerinden OEM kaplama kullanmanın avantajlarından biri, varsayılan olarak elde ettiğiniz fonksiyonların sayısıdır.

One UI ile, sistem genelinde karanlık modu uygulayabilir, gece okumak için mavi bir filtre kullanabilir ve ekranı kaydedebilirsiniz.

FunctionsFunctions 3

Samsung’un kavisli kenarları ayrıca Edge paneline erişmenizi sağlar. Bununla, en sevdiğiniz uygulamalara, rehbere, yardımcı programlara ve uygulama widget’larına kaydırma yoluyla erişebilirsiniz.

Samsung, güvenli klasör adı verilen bir üretkenlik aracı uyguladı. İçerisindeki uygulamaları, görüntüleri ve belgeleri güvenle gizleyebilirsiniz. Biri telefonda normal sosyal uygulamaları kullanabilir ve aynı uygulamaları güvenli bir klasörde farklı bir hesapla kullanabilir.

Miui Features

Xiaomi’nin MIUI’sı okuma modu, karanlık mod, uygulamaları gizlemek için bir uygulama kasası, uygulamaları biyometri ile kilitleme yeteneği, ekran görüntülerini kaydırma ve daha pek çok şey ekledi.

Şirket ayrıca AoD sunuyor, ancak bir avuç cihazla sınırlı ve kişiselleştirme seçenekleri One UI’den çok uzak.

Mimik

Hem Samsung hem de Xiaomi, Android’in berbat hareketlerini ele alıyor. Ayrıca, her ikisi de ilk etapta ezici bir kullanıcı arayüzü ile karşı karşıya. Neyse ki, jestler tasarruf lütuftur.

Miui GesturesMiui Multitasking

Eve gitmek için yukarı kaydırın, çoklu görev menüsüne erişmek için yukarı kaydırın ve basılı tutun ve geri gitmek için her iki yan ekrandan kaydırın. İyi çalışıyor, ancak animasyonlar tutarlı değil. Genellikle daha düşük güçlü cihazlarda gecikme buldum.

GesturesMultitasking

Samsung’un almak basittir. Çoklu görev için sağa kaydırdığınız gezinti göstergelerini görüntüler ve geri gitmek için göstergede sola kaydırın. Ardından, ana ekran için ortadan yukarı kaydırın.

Benim besleme

Samsung ve Xiaomi, uygulamalarıyla geleneksel Google Asistan yayınlarını değiştirdi.

Galaxy cihazlarında sola kaydırın ve kişiselleştirilmiş bir Bixby Home ile işlem görürsünüz. Sık kullanılan uygulamaları, kişileri, Bixby Rutinler, Haberler, uygulama widget’larını ve daha fazlasını görüntüler.

Bixby HomeMiui Feed

Xiaomi’nin alması da benzer. Profili, hava durumunu, en çok kullanılan uygulamaları ve kişileri, yerleşik uygulamalardan akıllı eylemleri, Kriket widget’ını ve daha fazlasını gösterir.

Bu çözümleri standart bir Google Asistan yayınına kıyasla tercih ediyorum. Google, yayın kullanıcı arayüzünde reklam göstermeye başladı ve bu, anlamlı bilgilerden çok haberler tıklamasıyla ilgili.

MIUI veya Bir UI?

Yukarıdaki listeden gördüğünüz gibi, her iki rampa çeşitli özelleştirme seçenekleri ve özellikleri ile doludur. Kullanıcı arabiriminde daha tutarlı ve sorunsuz olduğundan Samsung’un çözümünü tercih ediyorum.

Sıradaki: OnePlus Oxygen OS, Android’de temiz bir şekilde çalıştığı için bilinir. Samsung One UI’ye karşı nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki karşılaştırmayı okuyun.