MIUI vs Oxygen OS: Hangi Android Launcher Sizin İçin Daha İyi?

Hem Xiaomi hem OnePlus, 600 $ ‘lık akıllı telefon segmentini kazanmak için giderek daha fazla mücadele ediyor. Xiaomi, Mi9 serisi sunarken OnePlus, 2019 servetini artırmak için OnePlus 7 ikilisine bahis yapıyor. Donanım hikayesi neredeyse aynı. Birden fazla kamera, bol miktarda RAM / depolama seçeneği ve Snapdragon yonga setinin en üstünde olacak. Ayrıntılara dikkat yazılım alanında.

Best Oneplus 6 T Lock Screen

Kişisel tercihlerinize göre, yazılım deneyimi satın alma kararını sizin için verebilir veya bozabilir.

OnePlus Android üzerine Oxygen OS’ı entegre ederken Xiaomi MIUI ile birlikte geliyor. Ve oğlan onlar UI, jestler ve animasyonlar farklı. Bunları yan yana kullanmak, yaklaşımlarının Android için ne kadar farklı olduğunu anlamamı sağladı.

Bu yazıda, ikisi arasındaki temel farklara dikkat edeceğim ve hangisinin ihtiyaçlarınız için daha uygun olduğunu görmenize yardımcı olacağım.

Kullanıcı arayüzü

Hem MIUI hem de Oxygen OS farklı bir rota izliyor. MIUI, olası tüm tasarım öğelerini değiştirmeyi seçmiş olsa da, OnePlus, çoğu zaman Google’ın yönergelerine uymuştur.

Miui HomeMiui Notification

MIUI ile, iOS arayüzüne ne kadar benzediğini görebilirsiniz. Şeffaf bildirim menüsü, paylaşım menüsü, ayarlar, vb. Apple kitabının hemen dışındadır. Sevdim, ama iOS’ta, Android’de değil. Üzgünüm Xiaomi.

OnePlus’ın Oxygen OS’ı, çoğunlukla görmek güzel Malzeme tasarımını takip etti. OnePlus, ancak bazı alanlarda bazı değişiklikler yaptı. Ayarlar menüsü farklı görünüyor.

Oneplus HomeOneplus Settings

Genel olarak, OnePlus’ın yaklaşımını burada seviyorum. Xiaomi’nin sadece diğerlerinden farklı görünmek için değişiklikler yaptığını hissediyorum.

Unutulmaması gereken bir şey: Sık sık Xiaomi’nin yerleşik uygulamalarında reklamlar buldum. Hizmet, yerleşik uygulamalardan gelen bildirimleri zorlamaya devam ediyor.

Özelleştirme Seçenekleri

Xiaomi, arabirimin olası tüm ayrıntılarını eklenen seçeneklerle değiştirmenize olanak sağlar. Geçiş efekti, ana ekran düzeni, simge şekli ve düzen ile oynayabilirsiniz.

Miui CustomisesMiui Theme

Xiaomi ayrıca özel bir tema mağazası sunuyor. Bununla, eşleşen duvar kağıdı, simgeler, tema ve yazı tiplerini kullanıcı arabirimine uygulayabilirsiniz. Bu cihaza kişisel bir dokunuş verir.

OnePlus’ın yaklaşımı basittir. Ana ekran düzenini değiştirmenize, üçüncü taraf simge paketleri, bildirim noktaları ve jestler eklemenize izin verir.

Oneplus IconsOneplus Customization

OnePlus özel bir tema mağazası sunmayacak ancak karanlık bir temaya geçmenize izin veriyor. Şirket, bildirim düğmelerini ve düğmeleri en sevdiğiniz renge dönüştüren çeşitli vurgu renklerini entegre etti. Bunu sevdim, sıkıcı mavinin üzerinde canlandırıcı bir dokunuş.

Hareketler ve Çoklu Görev

Beklendiği gibi, hem MIUI hem de Oxygen OS, iOS’a benzer tam ekran hareketleri sunar.

OnePlus üç seçenek sunar. Standart üç düğmeli gezinme, iki düğmeyle ve tam ekran hareketleriyle Google’ın yaklaşımına benzer bir uygulama.

Oneplus GesturesOneplus Multitasking

Oxygen OS, çoklu görev kartlarını tam ekran olarak görüntüler; bu, bir seferde yalnızca tek bir kart görebileceğiniz anlamına gelir. Burada Xiaomi’nin çözümünü daha iyi buldum. Açılan uygulamaları dikey kaydırma menüsünde gösterir. Burada bir bakışta daha fazla bilgi görebilirsiniz.

Miui MultitaskingMiui Gestures

Xiaomi’nin tam ekran hareketleri de OnePlus’tan daha parlak. Hareketler parmakları takip ediyor ve doğal geliyor. Diğer OEM’lerden daha düşünceli olan geri dönmek için ekranın iki tarafına kaydırın.

Özellikleri

Her iki rampa, sıkıcı stok Android üzerinden çeşitli eklentiler sunuyor. Oxygen OS, Uygulama dolabı, Oyun modu, Paralel uygulamalar, farklı ekran modu, ekran kaydedici, kayan ekran görüntüleri ve daha fazlasını entegre etti.

Oneplus FeaturesOneplus Reading

Benim favorim Okuma modu. Açıldığında, ekran gece okumak için yararlı olan siyah ve beyaz temaya geçer.

Xiaomi’nin MIUI’sı okuma modu, karanlık mod, uygulamaları gizlemek için bir uygulama kasası, uygulamaları biyometri ile kilitleme yeteneği, ekran görüntülerini kaydırma ve daha pek çok şey ekledi.

Miui Features

Şirket ayrıca AoD sunuyor, ancak bir avuç cihazla sınırlı.

Benim besleme

Her iki rampa, geleneksel Google Asistan yayınını sürümleriyle değiştirdi. Xiaomi’nin yayın kullanıcı arayüzü profil resimleri, hava durumu, takvim ve diğer temel bilgileri gösterir.

Panelden yerleşik uygulamalar kısayollarına hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Xiaomi ayrıca Kriket widget, haber entegrasyonu uyguladı ve yüklü uygulamalardan widget ekleyebilirsiniz.

Miui Feed

OnePlus’ın alması Raf olarak bilinir. Xiaomi’ye benzer, ancak her yönden daha iyidir. Yeni başlayanlar için, kullanıcı arayüzü güzel ve temiz. Sola her kaydırdığınızda verileri yüklemez. Sık kullanılan uygulamalara, kişilere, hızlı tetikleyicilere erişebilir ve uygulama widget’ları ekleyebilirsiniz.

Oneplus Feed

Bu yaklaşımı Google Asistan’dan daha çok seviyorum. Google Feed reklamları gösteriyor ve Google AI’dan önerilen haber makaleleri isabet ediyor ve benim için özlüyor.

Tüm uygulama widget’larını dikey kaydırma kullanıcı arayüzünde bulundurmayı tercih ederim.

Hangisini Kullanmalısınız?

Yukarıdaki listeden görebileceğiniz gibi, her iki rampa çeşitli açılardan farklıdır ve belirli alanlarda güçlü ve zayıf yanlara sahiptir. Tercihim Oxygen OS, çünkü stok Android deneyimine yakın, daha temiz ve minimal bir görünüm veriyor. MIUI özelleştirilmiş bir görünüm isteyen insanlar için iyidir ve onlardan biriyseniz emin olun, MIUI ile gidin.

Sıradaki: Samsung, One UI ile Android deneyimini sarstı. Xiaomi’nin MIUI’sine karşı nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki yazıyı okuyun.