MIUI vs Pixel Launcher: Hangi Android Launcher Daha İyi

Yıllarca üçüncü taraf OEM’lere güvenen Google, nihayet Google Pixel adlı Android cihaz serisini başlatmaya karar verdi. Bununla birlikte, şirket yepyeni Pixel başlatıcısını da piyasaya sürdü. Google’ın formülü basittir – başlatıcıyı görünüşünü ve hissini stok Android’e yakın tutun ve üzerine faydalı eklemeler ekleyin.

Top 10 Redmi Note 7 Pro Tips To Boost Camera And Miui Experience 1

Color OS ile Oppo ve MIUI ile Xiaomi gibi Çinli OEM’ler Android’in üstündeki değişikliklerle agresifti. Google Pixel 3a ailesinin lansmanı ile şirket, Realme ve Xiaomi gibi uygun fiyatlı amiral gemilerini hedefliyor.

İlk bakışta, teknik özellik sayfasında herhangi bir fark bulmayacaksınız. Pixel daha iyi bir kamera sunarken Xiaomi daha iyi bir yonga seti sunuyor. Ancak bu, yazılım deneyimi arasındaki büyük farkla karşılaştırıldığında göreceli. Ve bu satın alma sonrası deneyimde önemli bir faktör olabilir.

Bu yazıda, çeşitli parametrelerde Pixel deneyimini MIUI ile karşılaştıracağız. Karşılaştırma, kullanıcı arayüzü, özelleştirme, tema, yayın menüsü, paylaşım, hareketler ve daha fazlasını içerir.

Not: For comparison, I used Google Pixel XL with the latest Pixel Launcher based on Android 10 and Xiaomi Redmi Note 7 Pro, which runs MIUI 10 based on Android 9 Pie.

Kullanıcı arayüzü

Google, burada kanıtlanmış formüle sadık kalıyor. Google arama çubuğunun, bildirim alanının ve geçişlerin bulunduğu ana ekran ve Ayarlar menüsü, stok Android telefonlarında bulduklarınıza benzer.

Pixel UiPixel Ui2

Google’ın yaklaşımıyla ilgili tek bir sorunum var. Şirket, Google arama çubuğunu ana ekranda, uygulama çekmecesinde, özet akışı menüsünde ve çoklu görev menüsünde her yere atıyor. Bu sinir bozucu.

Xiaomi burada iOS’tan ilham alıyor. Bildirim çubuğunda renklerin, gölgelerin, simge şekillerinin, yarı saydam efektin kullanımı, paylaşım menüsü ve Ayarlar menüsü iOS’un her yerine yazılmıştır.

MiuiMiui Ui 2

Yine de kötü bir şey değil. Platformları değiştirmek isteyen bir Apple kullanıcısı, MIUI ile evde bulacaktır.

Tema

Xiaomi bunu çiviledi. MIUI tamamen seçenekler hakkında. Şirket, duvar kağıdını, temayı, simge stilini ve yazı tipi türünü değiştirmek için özel bir tema mağazası sunuyor.

Seçeneklerle dolu. Herkes için bir şey var ve Asyalı kullanıcılar arasında popüler.

Miui ThemeMiui Theme2

Google, Android 10 ile özel bir karanlık tema ekledi. Basit bir geçiş anahtarı ile ana ekrandaki, bildirim çubuğundaki ve varsayılan Google uygulamalarındaki karanlık temanın tadını çıkarabilirsiniz.

Pixel Theme

Google ayrıca geliştiricilerin uygulamalarında karanlık modu uygulaması için özel bir API yayınladı. MIUI seçeneklerde daha iyidir, Google’ın tutarlılığı için yolu daha iyi olacaktır.

Hareketler ve Çoklu Görev

Google, Android 10’daki hareketleri tamamen yeniledi. Eve gitmek için hızlıca yukarı kaydırın ve geri dönmek için her iki taraftan hızlıca kaydırın.

Bu benim deneyimimde bir hit ve özledim. Geri çekme hareketi, bazı uygulamalarda hamburger menüsüyle çelişiyor, bu da sinir bozucu. Geliştiricilerin uygulamalarını alt çubuk gezinme menüsü ile güncellemelerini umalım.

Pixel GesturePixel Multitasking

Bundan sonra, şirket varsayılan olarak tam ekran hareketlerini korumak ve yalnızca Ayarlar menüsünde başka seçenekler sunmak için Android OEM’leri zorunlu kılmıştır. Tüketiciler için iyi.

Xiaomi burada daha iyi bir iş çıkardı. Şirket tam ekran hareketler sunuyor ve uygulama yerinde. Android 10 çalıştıran MIUI 11 ile şirketin nasıl ilerlediğini görmek için sabırsızlanıyorum.

Miui GestureMiui Mutitasking

Google, yatay kaydırma menüsüne sahip büyük kart tarzı kullanıcı arayüzüne sahip. Aynı anda yalnızca bir uygulama görüntülediğinden hayranı değilim. Xiaomi, ekranda dört kart tarzı uygulama içeren dikey kaydırma çubuğu menüsünü gösterir.

Paylaşım

Normalde, çoğu OEM varsayılan paylaşım menüsüne bağlı kaldığı için başlatıcı karşılaştırmasında paylaşım bölümleri yapmıyorum. Ancak, Xiaomi bunu daha da kötüsü için değiştirmek zorunda kaldı. MIUI 10 paylaşım menüsü temel, hantal ve bir uygulama seçmek için çok fazla tokatlamak gerektirir.

Share Miui

Google, Android 10’daki paylaşım menüsünü tamamen yeniledi. Kişiler ve uygulamalarla tarihe dayanan doğrudan öneriler gösterir. Yeni menü daha iyi görünüyor ve şimdi daha tutarlı.

Özelleştirme

Google temel özelleştirme seçenekleri sunar. Google feed menüsünü etkinleştirebilir / devre dışı bırakabilir, ana ekrana yeni uygulamalar ekleyebilir, açma-kapama bildirim noktalarına geçiş yapabilir ve Ayarlar menüsünden geleneksel Android gezinme düğmelerine geri dönebilirsiniz.

Pixel Customise

MIUI tamamen seçenekler hakkında. Geçiş efektlerini değiştirebilir, ızgara boyutuyla oynayabilir, simge stillerini değiştirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Ve hey, tema mağazasını unutma.

Customize 2Miui Customise

Feed Menüsü

Google’ın yayın menüsü, hava durumu, takvim, paket bilgileri, uçuş bilgileri ve hisse senedi ayrıntıları hakkında bilgilendiriciydi. Ve şimdi, ilginç bulabileceğiniz uzun bir haber makalesi listesi.

Pixel FeedPixel Feed 2

Diğer ayrıntılar Google Asistan ana sayfasına gömülür.

Xiaomi, Google’ın sürümünü feed menüsüyle değiştirdi. Hava durumunu, takvim bilgilerini, sık kullanılan uygulamaları ve kişileri görüntüler, yardımcı programlara kısayollar verir, kriket bilgilerini gösterir ve daha fazlasını yapar.

Miui FeedMiui Feed 2

Kullanıcılar bunu özelleştirebilir, ancak listeye Android cihaz widget’ları eklenemez, bu bir bummer.

Ek özellikler

Stok Android’e kullanışlı işlevler eklemek, çoğunluğun Nokia ve diğer stok Android telefonlar üzerinde Xiaomi ve Oppo’dan cihazları seçmesinin nedenlerinden biridir.

Xiaomi, doğal ekran kaydedici, kaydırma ekran görüntüleri, biyometri ile uygulama kilidi ve daha fazlasını ekledi. Şirket ayrıca, telefonda ayrı bir alan oluşturmanıza izin veren ikinci alan sunuyor. Hassas bilgi ortamlarını ve uygulamaları burada saklayabilirsiniz.

Miui FeatureMiui Clone

Uygulama klonu, ikinci hesabı tek bir cihazda kullanmak için telefonda başka bir sosyal medya uygulaması oluşturmanıza olanak tanır.

Google, Ayarlar uygulamasına Dijital Esenlik ekledi. Mobil kullanım verilerini takip etmenizi, belirli uygulamalarda sınırlar belirlemenizi ve daha fazlasını sağlar.

Google ayrıca, kilit ekranında her zaman açık şarkı tanıma özelliği sunar. Söylentiler, şirketin şu anda yaklaşmakta olan Pixel başlatıcısı için bir ekran kaydedici uygulamasını test ettiğini gösteriyor.

Digital Wellbeing

Pixel başlatıcısının bilinmeyen en iyi özelliklerinden biri dokunma gecikmesidir (ekranınızın dokunmaya yanıt verme şekli). Google buna çok çaba gösterdi ve sonuçlar bunu gösterdi. Kaydırma, kaydırma ve genel gezinme düzgün.

MI veya Piksel

Gördüğünüz gibi, her iki fırlatıcı da neredeyse her şekilde oldukça farklı. Pixel başlatıcısı, genel kullanıcı deneyimini geliştirmek için minimalist bir yaklaşım benimser. MIUI tamamen özelleştirme ve vanilya Android üstüne ekstra şeyler ekleme ile ilgilidir.

Sıradaki: Samsung, tüm Galaxy cihazlarında One UI ile oyunu değiştirdi. Xiaomi’nin MIUI’sine nasıl karşılık geldiğini görmek için aşağıdaki yazıyı okuyun.