MIUI'de İkinci Alan Nedir: Belirli Bir Kılavuz

MIUI, Xiaomi'nin neredeyse tüm telefonlarında çalışan özel Android bellenimidir. Onları değiştirilmiş bir şekilde sunmak için Android'in temel özelliklerinin yanı sıra temel ilkelerini de geliştirir. Bu özelliklerden biri, Android'in Kullanıcılar özelliğidir.

Android 5.0 Lollipop'ta tanıtılan Kullanıcılar özelliği, birden fazla kullanıcının aynı Android cihazına erişmesini ve kullanmasını sağlar. Uygulama verileri ve dosyaları aralarında paylaşılmaz ve böylece her kullanıcının ayrı bir alandan yararlanmasına olanak tanır.

Ancak, MIUI çalıştıran telefonlar için işler farklıdır. Onlarda, Xiaomi, Kullanıcılar'ı İkinci alan adı verilen bir kavramla değiştirme özelliğini devre dışı bırakır.

Şimdi Mi telefonlarında İkinci alanın ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını merak edebilirsiniz. Bununla ilgili her şeyi burada bulalım.

İkinci Uzay'ın Temelleri

Çalışan bir MIUI telefonuna sahip olan kişi yönetici veya İlk alanın sahibidir. Adından da anlaşılacağı gibi, İkinci alan telefonunuzda, İlk alandan herhangi bir veri almadan yeni ve yeni bir alan oluşturur. Ancak, verileri taşımak için yerleşik seçeneğini kullanarak İlk alandan veri alabilirsiniz.

İkinci bir alan oluşturduğunuzda, telefon kutudan çıkardığınız gibi görünür veya yalnızca önceden yüklenmiş uygulamalar sizin için kullanılacağı için sıfırlar.

İkinci alanın sahibi, yeni uygulamalar ekleme, farklı bir duvar kağıdı ayarlama, farklı bir başlatıcı kullanma ve hatta ayrı bir kilit açma modunu tutma özelliğine sahip olacak. Her ikisinin de gizliliğini koruyarak iki kişinin aynı telefonu kullanmasını sağlar.

Desteklenen Android Telefonlar

MIUI 8 ve üstünü çalıştıran tüm Xiaomi telefonları, İkinci alanı destekliyor. Xiaomi'nin hazır Android ve Mi A1 ve A2 gibi Android One cihazlarında kullanılamaz.

Desteklenen İkinci Uzaylar

Birden fazla kullanıcı profiline sahip olabileceğiniz Android hisse senedi Android'in özelliklerinden farklı olarak, MIUI'deki boşluk sayısı iki ile sınırlıdır: Birinci ve İkinci boşluk.

Depolama Paylaşımı

İkinci alan, First ile aynı dahili depolamayı kullanır. Yani, telefonunuzda 4 GB depolama alanı yoksa, iki alan arasında paylaşılır. Her alan tarafından kullanılan depolama alanını Ayarlar> Depolama bölümüne giderek kontrol edebilirsiniz. Diğer kullanıcılar altındaki İkinci boşluğu arayın.

Aramalar ve SMS

Boşluklar aramaları veya SMS'leri engellemez. Gelen bir arama geldiğinde, İkinci alanda da gösterilecektir. Benzer şekilde, İkinci alandan arama yapabilirsiniz. Ancak, her iki alan da varsayılan olarak kişileri paylaşmadığından, kişi adını görmezsiniz.

Also on Guiding Tech
MIUI vs Stock Android: Which is Better?

Read More

İkinci Uzayda Dosya ve Uygulama Paylaşımı

Varsayılan olarak, her iki alan da yalnızca arama geçmişini ve önceden yüklenmiş uygulamaları (veriler olmadan) paylaşır. Telefonunuzda indirilen uygulamalar, uygulama verileri (sohbetler, tarihçe), kişiler, dosyalar (fotoğraflar, videolar, ses vb.) Ve diğerleri gibi başka hiçbir şey paylaşmazlar.

Neyse ki, İkinci alan, İlk alandaki dosyaları, fotoğrafları ve kişileri içe aktarmanıza izin verir. Bu, dosyalara erişmek için boşluklar arasında geçiş yapma zahmetinden kurtarır. Bu, iki alanın da aynı dosyaları paylaştığı anlamına gelmez. Bunun yerine, İkinci boşluk içe aktarılan dosyanın bir kopyasını oluşturur. Bir kopya olduğu ve orijinal dosyayla aynı alanı kapladığından, onu bir alandan silmek diğerinden silmez.

Örneğin, İlk alana bir duvar kağıdı indirdiyseniz, onu kullanmak için İkinci alana içe aktarmanız gerekir.

Note: You can export files from Second space to First space as well.

Benzer şekilde, uygulamaları İkinci boşluğa da kopyalayabilirsiniz. Yalnızca uygulama dosyası kopyalanacak, gerçek veriler değil. Ayrıca, hesabınızla tekrar oturum açmanız ve İkinci alanda uygulama izni vermeniz gerekir.

Bildirimlerin Paylaşılması

Bildirimler bile her alan için ayrıdır. Birinci alandaki kullanıcı yeni bir bildirim aldığında, telefon İkinci alanda aynı bildirimi göstermez. Bununla birlikte, İkinci alanda bildirimleri görüntülemek istiyorsanız, Ayarlar> İkinci boşluk altındaki "İlk alandan bildirimleri göster" ayarını etkinleştirmelisiniz.

O zaman bile, gerçek bildirim içeriğini görmezsiniz. Sadece yeni bildirimler hakkında bilgilendirileceksiniz. Ayrıntıları yalnızca İlk boşluğa geçtiğinizde görüntüleyebilirsiniz.

Play Store Paylaşılan mı

Hayır. Ya farklı bir Google hesabıyla tekrar oturum açmanız gerekecek ya da aynı Google hesabını ilk alanla kullanabileceksiniz.

Bunu söyledikten sonra Play Store'u kullanmak için oturum açmanıza gerek yoktur. Bu, yalnızca İkinci alana yeni uygulamalar indirmek istiyorsanız zorunludur.

Uygulamaları paylaşabildiğiniz için, onları İlk alanda mı yoksa İkinci alanda mı yoksa her ikisinde mi göstermek istediğinize karar vermelisiniz. Paylaşılan uygulamalar için güncellemeler, her iki alanın da aynı Google hesabını kullanması şartıyla, İlk alanda kullanılan Google Play Store hesabı tarafından yönetilir.

İkinci Boşluk Ekle

MIUI çalışan telefonlara kullanıcı eklemek için, İkinci alanı etkinleştirmeniz gerekir. Bunun için telefonunuzdaki Ayarlar'a gidin ve Second Space üzerine dokunun. Ardından İkinci boşluğu aç üzerine dokunun.

Bir onay ekranı görünecektir – Devam'a dokunun. Arayüz boşluklar arasında nasıl geçiş yapmak istediğinizi soracaktır: Bir parola veya kısayol kullanma. İstediğiniz yöntemi seçin ve Devam et üzerine dokunun.

Ardından, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaları bulabileceğiniz tamamen yeni bir alana geçeceksiniz.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1278{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/Organised/Cover-Images/1277/how-to-category-guiding-tech-1_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1526653628’);background-size:cover;background-position:center center}

#How-to/Guides

Click here to see our How-to/Guides articles page

Veri Alma ve Verme

Daha önce de belirtildiği gibi, dosyalar (fotoğraflar, videolar, ses vb.) Ve kişileri boşluklar arasında kopyalayabilirsiniz. Ancak, özellik yalnızca Dosyaları ilk alana içe aktarabileceğiniz ve dışa aktarabileceğiniz İkinci alandan kullanılabilir.

Verileri kopyalamak için şu adımları izleyin:

Adım 1: İkinci boşlukta, Ayarlar'ı açın ve İkinci boşluk'a dokunun.

Adım 2: Verileri taşı üzerine dokunun.

Note: If First space is password protected, you will have to enter its password here for data transfer to take place.

Adım 3: Uygulama ayarları ve Alma ve Verme seçenekleri gibi birden çok seçeneği göreceksiniz.

Uygulama ayarları, uygulamaları kopyalamanıza izin verir. Bir uygulamaya hafifçe vurduğunuzda, üç seçenek elde edersiniz: İlk alanda kullanılan, Geçerli alanda kullanılan ve Her iki alanda da kullanılan.

İşte her bir seçenek için olanları:

  • İkinci alana indirdiyseniz, ilk uygulama, uygulamayı İlk alana götürür.
  • İkincisine dokunmak, İkinci boşluk'a taşıyacak ve İlk boşluktan silecektir.
  • Üçüncü seçenek onu her iki alanda da tutacaktır.

Dosyaları içe / dışa aktarırken, orijinal dosyayı silmek ve başka bir yere taşımak veya her iki kopyayı saklamak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Dosyalara, başlangıçta bulundukları diğer alandaki aynı klasörde erişilebilir.

Note: If the files aren’t visible in gallery or music apps after import or export, locate them via the file explorer.

Boşluklar Arası Geçiş

Bir uzaydan diğerine geçmenin üç yolu vardır.

Yöntem 1: Giriş Ekranından

İkinci alanı etkinleştirdiğinizde, giriş ekranında Anahtar olarak bilinen yeni bir simge belirecektir. Üzerine dokunduğunuzda sizi İkinci uzaya götüreceksiniz. Aynı simge İkinci alanda da bulunacaktır. Oraya dokunduğunuzda sizi İlk uzaya geri götüreceksiniz.

Note: If you keep going to Second space first after unlocking the device, that’s because it isn’t password protected.

Yöntem 2: Kilit Ekranından

Her iki alan için de bir şifre varsa, doğrudan kilit ekranından geçiş yapabilirsiniz. Bunun için erişmek istediğiniz alanın şifresini girin.

Tip: If you’re in either of the spaces, lock the phone and then enter the password of the desired space to switch.

Yöntem 3: Ayarları kullanma

Boşlukları ayarlardan da değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, Ayarlar> İkinci boşluk'a gidin. İkinci boşluktaysanız, Alanlar arasında geçiş yapma üzerine dokunun ve İlk alandaysanız, İkinci alana git üzerine dokunun.

İkinci Boşluğu Sil

İkinci boşluğu silmek, Birinci boşluktan ve İkinci boşluktan da mümkündür.

Yöntem 1: İkinci uzaydan silme

Neyse ki, işlemi İkinci alanın kendisinden başlattığınızda, sistem, dosyaları İlk alana götürmek ya da bunları yapmadan silmek isteyip istemediğinizi soracaktır.

Alanı silmek için şu adımları izleyin:

Adım 1: Ayarlar> İkinci boşluk'a gidin.

Adım 2 : İkinci Boşluğu Sil üzerine dokunun. Bir pop-up görünecektir – Devam'a dokunun.

Adım 3: Daha sonra taşımak istediğiniz dosyaları seçmeniz gerekecektir. Onları seçin ve Devam et üzerine dokunun. Uygulamalar söz konusu olduğunda, verileri değil, yalnızca uygulamayı taşıyacaktır.

Yöntem 2: İlk uzaydan silme

Adım 1: Ayarlar'ı açın ve ikinci alana gidin.

Adım 2 : En üstteki Sil simgesine basın. Bir onay penceresi açılacaktır. İkinci boşluğu kalıcı olarak silmek için Sil üzerine dokunun.

Note: You cannot import files from Second space if you initiate deletion form First space.

Düzelt: Ayarlar Altında Kullanılabilen Kullanıcılar

MIUI tabanlı telefonunuzdaki Ayarlar altındaki Kullanıcılar seçeneğini görürseniz, çalışmaz. Yani, içerisindeki kullanıcılara dokunmak hiçbir şey yapmaz, çünkü İkinci alan Kullanıcılar özelliğini değiştirir.

OKB'niz devreye girerse ve çalışmayan Kullanıcılar ayarını kaldırmak istiyorsanız, Ayarlar'ın altındaki Geliştirici Seçeneklerine gidin. Burada 'MIUI optimizasyonunu aç' seçeneğini etkinleştirin.

Also on Guiding Tech
10 Tips to Solve Battery Drain Issue on MIUI 9

Read More

İyi ve kötü

İkinci alanı birden fazla amaç için kullanabilirsiniz – çocuğunuzun veya misafirinizin aynı telefonu uygun kısıtlamalarla kullanmasına izin vermek için. Ayrıca, işinizi ve kişisel uygulamalarınızı ve verilerinizi ayrı tutmak için kullanabilirsiniz.

İkinci alan RAM'inizi olumsuz etkiler. Dosyaları içe ve dışa aktarma özelliğini seviyorum, ancak daha iyi depolama kullanımı için boşluklar arasında dosya paylaşabiliyor olmalısınız. Benim tek yakınmam, İkinci boşlukla, yalnızca bir İkinci boşluk yaratabilirsiniz.

MIUI çalışan telefonunuzdaki İkinci alanı nasıl kullanırsınız? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Sıradaki: Hisse senedi Android'sinde konuk modunun ne olduğunu merak ediyor musunuz? Bununla ilgili her şeyi bilmek için aşağıdaki kesin rehberimize bakın.