MMS gönderemeyen Samsung Galaxy S9 nasıl düzeltilir (kolay adımlar)

Samsung Galaxy S9 gibi güçlü bir telefon kısa mesaj gibi en temel işlevleri yerine getirebilmelidir. Telefonunuzu bir servis sağlayıcıdan aldıysanız, o zaman sorunsuz çalışacak şekilde ayarlanmış olmalıdır. Ancak MMS veya resimli mesaj gönderememek, küçük bir uygulamanın veya ürün yazılımı ile ilgili sorunların işareti olabilir veya ağda bazı sorunlar olabilir.

Bu yazıda, Galaxy S9’unuzda resimlerle metin mesajları gönderemeyen sorun giderme konusunda size yol göstereceğim. S9’un selefleri de dahil olmak üzere diğer telefonlarla benzer sorunları çözmek için her zaman kullandığımız temel sorun giderme yöntemlerini veya çözümlerini vereceğim. Bu telefonun sahiplerinden biriyseniz ve şu anda benzer bir sorunla karşılaşıyorsanız, bu gönderi size bir şekilde yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Daha ileri gitmeden önce, sorununuza bir çözüm bulmaya çalıştığınız için bu yayını bulduysanız, telefonla sıkça bildirilen sorunların çoğuna zaten değindiğimiz için Galaxy S9 sorun giderme sayfamızı ziyaret etmeyi deneyin. Okuyucularımız tarafından bildirilen bazı sorunlara zaten çözümler sunduk, bu nedenle sizinkine benzer sorunları bulmaya ve önerdiğimiz çözümleri kullanmaya çalışın. Sizin için işe yaramıyorlarsa ve daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve gönder’i tıklayın.

Galaxy S9’unuz resimli mesaj gönderemiyorsa ne yapmalı

Her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için telefonunuzda kontrol etmeniz gereken birkaç ayar var, ancak bunları kontrol ettikten ve Galaxy S9’unuz hala MMS gönderemiyorsa, servis sağlayıcınızın sizin için bir cevabı olabilir. Sonuçta, MMS iletimi, telefonunuzun servis sağlayıcınızın şebekesine olan bağlantısına bağlıdır. Ama işte bu konuda yapmanızı öneririm…

İlk çözüm: Telefonunuzu yeniden başlatın

Bu yalnızca MMS gönderebilen ancak bir noktada durmuş cihazlar içindir. Ürün yazılımı ile ilgili küçük bir sorun veya sistemdeki bir aksaklık olabileceğinden, yeniden başlatma gereklidir. Bu nedenle, o güç tuşuna basın ve cihazınızı yeniden başlatın ve sorun bundan sonra hala çözülmediyse, zorunlu yeniden başlatmayı deneyin:

Sesi kısma ve açma / kapatma tuşlarını aynı anda 10 saniye boyunca veya telefon yeniden başlatılana kadar basılı tutun. Bu yöntem pil bağlantısını kesmeyi simüle eder ve telefonunuzun belleğini yeniler. Bu sorunu çözmek için yapmanız gereken tek şey olabilir. Bu nedenle, telefon yeniden başlatıldıktan sonra aktif hale geldiğinde, sorunun çözülüp çözülmediğini öğrenmek için kendi numaranıza bir MMS göndermeyi deneyin. Hala hayırsa, bir sonraki çözüme geçin.

İkinci çözüm: Mobil verileri kapatıp tekrar açın

Zaten uzun süredir MMS gönderip alıyorsanız, bu tür mesajları iletmek için mobil verilerin gerekli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Bazı temel işlevlerde bir aksaklık meydana geldiği zamanlar vardır ve bu durumda, etkilenen mobil veri işlevi olabilir. Bu nedenle, Ayarlar menüsüne gidin ve mobil verileri birkaç saniye kapatın ve tekrar açın.

Bundan sonra, geçip geçmediğini ve gerçekten alıp alamayacağınızı öğrenmek için bir MMS oluşturup kendi numaranıza gönderin. Ancak sorun devam ederse bir sonraki adımı deneyin.

İLGİLİ YAZILAR:

    Samsung Galaxy S9’unuz bilgisayarınız tarafından tanınmıyorsa ne yapmalı? [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy S9’unuzu Güvenli modda yeniden başlatma ve sorunlu uygulamaları kaldırma (kolay adımlar) Samsung Galaxy S9’unuz bilgisayarınız tarafından tanınmıyorsa ne yapmalı? [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy S9 üzerinde önbellek bölümü nasıl silinir ve faydaları nelerdir? Samsung Galaxy S9’unuzu Fabrika Ayarlarına Sıfırlama veya Master Sıfırlama (kolay adımlar)

Üçüncü çözüm: Mesajları Sıfırla uygulaması

Dışlamak zorunda olduğumuz bir başka olasılık, belki de sorunun kullandığınız mesajlaşma uygulamasıyla ilgili olmasıdır. Galaxy S9 söz konusu olduğunda, varsayılan mesajlaşma uygulaması Mesajlar olarak adlandırılır, bu nedenle bu uygulamanın önbelleğini ve verilerini temizlemeniz ve ardından tekrar MMS göndermeyi denemeniz gerekir.

    Bir Ana ekrandan, tüm uygulamaları görüntülemek için dokunun ve yukarı veya aşağı kaydırın. Ana ekrandan, şuraya gidin: Ayarlar> Uygulamalar. Uygulama Yöneticisi’ne ve ardından Mesajlar’a dokunun. Depolama’ya dokunun. Önbelleği TEMİZLE üzerine dokunun. Önbellek verisine dokunun.

Bunu yaptıktan sonra, sorunun hala devam edip etmediğini görmeye çalışın ve hala devam ederse, sıfırlamayı yapmanızı öneririm.

Dördüncü çözüm: Dosyalarınızı ve verilerinizi yedekleyin ve telefonunuzu sıfırlayın

Bu, diğer tüm olasılıkları ortadan kaldırmak içindir, çünkü bir ürün yazılımı aksaklığının böyle sorunlara neden olduğu zamanlar vardır. Telefonunuzu sıfırlamadan önce dosyalarınızı ve verilerinizi silinecek şekilde yedeklediğinizden emin olun. Bundan sonra, sıfırlamadan sonra kilitlenmemeniz için Fabrika Sıfırlama Korumasını devre dışı bıraktığınızdan emin olun. Bu adımları takip et…

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere hızlıca kaydırın.Ayarlar> Bulut ve hesaplar’a dokunun. Hesaplar’a dokunun. Google’a hafifçe vurun. Birden fazla hesap ayarınız varsa, bu adımları her hesap için tekrarlamanız gerekir. 3 nokta simgesine dokunun. Hesabı kaldır’a dokunun. HESABI KALDIR öğesine dokunun.

Şimdi telefonunuzu sıfırlamak için şu adımları izleyin:

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Google hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirmişsinizdir ve Ana sıfırlamayı bitirmek için Google kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Cihazı kapatın. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Sıfırlama ve sorun devam ettikten sonra servis sağlayıcınızı arayın. Temsilci telefonda size yardımcı olamazsa, telefonu mağazaya geri getirin. Tüm kişisel dosyalarınızı ve verilerinizi zaten sildiğiniz için artık hazır.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.