Mobil verileri çalışmadığında Not 8’inizde sorun giderme

# GalaxyNote8 cihazınızın internete mobil veri bağlantısıyla bağlanması konusunda sorun yaşıyorsanız, bu sorun giderme makalesi tam size göre. Aşağıda verdiğimiz sorun giderme adımlarını uyguladığınızdan emin olun.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, bize nereden başlayacağınıza dair bir fikir verdiğiniz hata mesajlarını da ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Bugünün sorunu: Galaxy Note 8 mobil verilerinin çalışması durdu

Kısa bir süre önce Not 8’i aldım. Mobil veri almak dışında her şey işe yarıyor gibi görünüyor. Wi-Fi ile bağlanabiliyorum. Ama sıcak noktaların yakınında değilsem, zaten sahip olduğum SIM kart üzerinden kendi internete sahip olmak istiyorum. Ancak bazı nedenlerden dolayı sim kart telefonda olduğunda, telefon bunu tanıyacak, ancak mobil veriler açılmayacak. – Shelley B

Mobil verileri çalışmadığında Not 8’inizde sorun giderme

Yeni Note 8’in mobil veri bağlantınızın neden çalışmadığını bilmek bazı sorun giderme işlemleri gerektirir. Bir cihazın mobil veri bağlantısına sahip olmamasının birçok olası nedeni vardır, bu yüzden gerçek nedeni bulmak için yapmanız gereken adımları tartışalım.

1. Adım: Cihazınızı yeniden başlatın

Cihazın yeniden başlatılması gibi basit bir sorun giderme adımının sorunları nasıl çözebileceği şaşırtıcı. Basitliği nedeniyle, sorunlarla karşılaşan birçok kullanıcı genellikle atlar, bu yüzden onlardan biri olmadığınızdan emin olun. Not 8’inizi normal olarak yeniden başlatabileceğinizi anlıyoruz, ancak bu durumda, cihazınız yanıt vermiyormuş gibi bir “pil çekme” simülasyonu yapmanızı istiyoruz. Bunu yapmak için, Güç tuşunu ve Sesi Kısma tuşunu aynı anda 7 saniyeden uzun süre basılı tutun. Ardından, cihazın yeniden başlamasını bekleyin.

2. Adım: Mobil verilerin etkin olup olmadığını doğrulama

Bazı durumlarda, mobil veri bağlantılarının çalışmadığını düşünen kullanıcılar, özellikle de ilk etapta açmayı unutmaları durumunda, aslında doğru olabilir. Kullanmadan önce mobil verileri açmayı unutmadığınızdan emin olun. Kulağa beyinsiz gibi geliyor ama bize güven, birçok insan bunu yapmayı hala unutuyor.

Adım # 3: Yavaş bağlantı kontrolü yapın

Bazen kullanıcılar, hücresel bağlantılarının çalışmadığını düşünebilir, çünkü internet bağlantısı gerektiren uygulamalar, aslında bağlantı çok yavaş olduğunda çalışamaz gibi görünebilir. Mobil veri bağlantısını zaten etkinleştirdiyseniz ve veri göstergesi (2G, 3G, 4G, LTE, H gibi) iyi sinyal çubukları gösteriyorsa, sorun büyük olasılıkla iyi bir bağlantının olmamasıdır, ancak düşük indirme hızıdır. İnternet hızınızı kontrol edebilecek bir uygulamanız varsa, şüphemizi onaylamak için uygulamayı deneyin. Alternatif olarak, telefonunuzdaki indirme hızını doğrulamak için web tarayıcınızı açabilir ve speedtest.net veya fast.com gibi siteleri ziyaret edebilirsiniz. İnternet hızınız çok düşükse, neler olduğunu öğrenmek için operatörünüze başvurun. Bölgenizde bilmediğiniz ağ ile ilgili bir sorun olabilir.

4. Adım: SIM kartı yeniden yerleştirin

SIM kartın çıkarılması ve tekrar takılması bazen bu gibi durumlarda işe yarayabilir, bu nedenle bunu yaptığınızdan emin olun. SIM kartı fiziksel olarak çıkarmadan önce cihazınızı kapatın. Ardından, yeniden takmadan önce en az 15 saniye bekleyin.

5. Adım: APN ayarlarını kontrol edin

Bir cihazın bir ağın mobil veri sinyalini kullanabilmesi için önce doğru yapılandırılması gerekir. Cihazınızın mobil veri kullanması için gereken bu ağ yapılandırmasına Erişim Noktası Adı ayarları veya APN denir. Genellikle, bir SIM kart takıldıktan sonra bir cihazın APN ayarlarını değiştirmesi gerekir, ancak bunun gerçekleşmemesi veya bir şeyin olmasını engellemesi durumunda, Not 8’inizdeki APN ayarlarını manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Bu nedenle operatörünüzü nasıl doğru şekilde kuracağınızı aradığınızdan emin olun.

6. Adım: Ağ modunu değiştirin

Ağ modlarını (LTE, 3G, 2G) değiştirmek bazen ağ ayarlarının daha iyi olmasını sağlamaya zorlayabilir. Not 8’inizdeki kullanılabilir ağ modları arasında geçiş yapmayı deneyin ve sorunun çözülüp çözülmeyeceğini görün. Bir ağ modunu değiştirmek için, Ayarlar> Bağlantılar> Mobil ağlar> Ağ modu altına gidin.

7. Adım: Üçüncü taraf uygulama müdahalesini kontrol edin

Telefonunuzun geçmişi hakkında yeterli bilgimiz yok, ancak üçüncü taraf uygulamalarının bazen sorunlara neden olabileceğini biliyoruz. İndirdiğiniz uygulamalardan birinin işletim sistemine müdahale edip etmediğini görmek için telefonu güvenli moda getirin. Bu modda, Not 8’iniz yalnızca önceden yüklenmiş uygulamalara izin verecektir, bu nedenle mobil veriler çalışırsa, bir uygulamanın suçlanacağının açık bir işaretidir. Güvenli moda geçmek için aşağıdaki adımları izleyin:

    Cihazı kapatın.Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” göründüğünde, Güç tuşunu bırakın.Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar ses kısma tuşu Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

8. Adım: Uçak modunu aç / kapat

Eski Samsung Galaxy cihazlarında, Uçak modunu değiştirmek bazen ağ hatalarını temizleyebilir, bu yüzden şu anda denemediyseniz atlamayın. Uçak Modu, cihazınızın tüm bağlantı işlevlerini devre dışı bırakır, böylece cihazı kapatıp tekrar açmak sorununuzu çözebilir. Uçak Modu’na geçmek için Ayarlar> Bağlantılar> Uçak Modu’na gidin.

9. Adım: SIM kartta mobil veri olup olmadığını kontrol edin (yalnızca çift SIM modeli için)

Çift SIM modeliniz varsa, mobil veriler için doğru SIM kartı aday gösterip göstermediğinizi kontrol etmeye değer. Bazen, kullanıcılar mobil verilerin tekrar kontrol edilmesine izin vermek için doğru SIM kartı seçmeyi unutabilir, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

    Ayarlar uygulamasını açın. Bağlantılar’a dokunun. SIM kart yöneticisi’ne dokunun. Tercih edilen SIM kartı bölümünde Mobil veri’ye dokunun. Etkin bir mobil veri aboneliği olan SIM kartı seçin.

Adım # 10: Operatöre başvurun

Her şey başarısız olursa, operatörünüzün teknik destek ekibiyle iletişim kurmak en son çözümünüz olmalıdır. Yalnızca kontrol edebilecekleri hesapla ilgili bir sorun olabilir. Ayrıca devam eden bir ağ sorunu da olabilir, bu nedenle tahmini çözümleme süresini doğrudan onlardan alabiliyorsanız iyi olur. Tabii ki, özellikle de telefonunuz onlarla aboneliğinizin bir parçasıysa, sorunu gidermenize yardımcı olmakla yükümlüdürler. En kötüsü, sorunun nedenini belirleyemezlerse size yeni bir cihaz gönderebilirler.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.