Mobil verileri çalışmıyorsa Galaxy S9 Plus nasıl düzeltilir?

Galaxy S9 Plus (# GalaxyS9Plus) mobil verileriniz çalışmıyor mu? Bu sorun giderme makalesi, sorunun nereden geldiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Çözümlerimizin artık bir kullanıcının bizimle iletişim kurmadan önce yaptığı sorun giderme adımlarını içermediğini unutmayın. Bu sorun giderme adımlarını kendi sorun giderme işleminizde uyguladığınızdan emin olun.

Devam etmeden önce, Android sorunlarına yanıt verdiğimizi hatırlatırız. Kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın alt kısmında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınıza dair bir fikir verdiğiniz hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun: Galaxy S9 Plus mobil veri çalışmıyor

Telefonum verilere bağlanmayacak. LTE dolu çubukları var ama wifi uzak olduğunda bile web sitenizi yüklemek alışkanlık söylüyor. Yeniden başlatmayı, sim’i çekip yeniden başlatmayı, uçak moduna sokmayı ve yeniden başlatmayı, güvenli modda yeniden başlatmayı denedim (sorun hala oradaydı) ve erişim noktalarını sıfırladım.

Çözüm: Bu tür sorunların nedenleri değişiklik gösterir. Şimdiye kadar denediğiniz sorun giderme adımlarının yanı sıra, aşağıdakileri dikkate almak isteyenler:

Doğru ağ modunu kullanın

2G veya 3G gibi daha yavaş bir ağ modu kullanacak şekilde ayarlanırsa, web sayfaları çok az yüklenebilir veya hiç açılmaz. S9 Plus’ınızın LTE veya 4G kullanacak şekilde ayarlanıp ayarlanmadığını iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Ayarlar uygulamasını açın. Bağlantılar’a dokunun. Mobil ağlar’a dokunun. Ağ Modu’na dokunun. En hızlı modu seçin (LTE veya 4G). Telefonu yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

APN’yi kontrol et

Kaçırdığınız bir diğer sorun giderme adımı Erişim Noktası Adlarının doğru olduğundan emin olmaktır. APN ayarları operatöre özgüdür, bu yüzden doğru olanı istemek için şebeke operatörünüze başvurun.

APN Protokolünü iPv4 / IPv6 olarak değiştirin

Bazen, varsayılan APN Protokolünden iPv4 / IPv6’ya geçmek mobil veri sorunlarını çözebilir. Bunun yardımcı olup olmayacağını görmek için APN protokolünü iPv4 / IPv6 olarak manuel olarak değiştirmeyi deneyin. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Ayarlar uygulamasını açın.

Güncellemeyi yükle

Bazı ağ sorunları yalnızca operatör güncellemeleri yüklenerek giderilebilir. S9 Plus’ınız için şu anda mevcut bir yazılım güncellemesi varsa, yüklediğinizden emin olun. Android güncellemelerini kontrol etmek için:

    Ayarlar uygulamasını açın.Yazılım güncellemesi’ne dokunun.

Ağ Ayarları Sıfırlama

Bu durumda başka bir sorun giderme adımı, mevcut ağ kurulumunu silmek ve varsayılanları döndürmektir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Ayarlar uygulamasını açmak için dokunun. Genel yönetim bölümüne gidin. Sıfırla’ya dokunun. Verilen seçeneklerden ağ ayarlarını sıfırla’yı seçin. İstenirse, devam etmek için cihazınızın şifresini veya PIN’ini girin. Ardından onaylamak için Ayarları sıfırla’ya dokunun.

Şebeke operatörünüze başvurun

Her şey başarısız olursa, operatörünüze bildirmenizi öneririz. Sorun cihaza özgü olmayabilir, ancak hesabınızla ilgili bir şey olabilir. Ay için veri sınırınıza ulaşmış olabilir veya hesabınızı etkileyen ve devam eden bir kesinti olabilir. Bunlar yalnızca şebeke operatörünüz tarafından sağlanabilir, böylece yardım almak için en iyi taraf onlar olur.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.