Moto G ipuçları ve püf noktaları: orta sınıf merakı en iyi şekilde değerlendirin

Moto G serisi, 2013 yılının sonlarında piyasaya sürülmesinden bu yana en çok sevilen fan kaynağı oldu. Moto G sağlam bir donanım paketi, stokta kalmış bir Android deneyimi ve şaşırtıcı derecede uygun fiyat etiketi ile pazara sundu. Google ve ardından Lenovo'ya satılmasına rağmen, Moto G serisi güçlü gidiyor ve şu anda beşinci kuşağındadır. "Küçük Nexus'unuzdan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için ipuçlarının ve hilelerin listesini derledik.

 • Moto G Android güncellemesine genel bakış
 • Moto G5 Plus vs Moto G4 Plus

Moto G ipuçları ve püf noktaları

Increase storage via USBFocus control and Manual exposure
Smart LockFont size
EncryptionColor mode
Developer ModeDisplay Notifications
WallpaperMoto Actions
ScreenshotBattery life
Google AssistantFile explorer
Quick Settings MenuMoto Migrate
Advance Camera settingsImprove headphone audio
Voice SearchHide phone number

USB OTG ile Moto G'nin (2013) depolama kapasitesini nasıl artırabilirsiniz

Orijinal Moto G'nin (2013) zayıf yönlerinden birinin depolama alanı olduğu söylenebilir. Artık bir microSD kart yuvası olan bir Moto G'de ellerinizi kolayca alabiliyor olsanız da, başlangıçta 8GB veya 16GB sürümüyle sınırlıydı. Kullanıcıların çabucak keşfettikleri gibi, bu pek değildi.

Neyse ki, Moto G, örneğin USB OTG (hareket halindeyken) adlı bir servisi kullanıyor ve bu da el cihazının bir fare veya klavye gibi diğer USB cihazlarına ve aksesuarlarına bağlanmasını sağlıyor. OTG, ayrıca Moto G'yi harici bir flash sürücüye veya sabit sürücüye bağlamanıza izin veriyor. Yani, USB sürücüleri Moto G'ye kolayca takıp aralarındaki dosyaları değiştirebilirsiniz. Dahili bir microSD kart kadar uygun olmasa da, yine de depolama kapasitesini genişletmek için kullanışlı bir yol sağlar.

Smart Lock'u kurma

Moto G (2013) 'ten Moto G'ye (3. Gen. 2015) tüm Moto G cihazları, Android Lollipop güncellemesini aldı; bu da Smart Lock adı verilen ilginç bir güvenlik özelliğini getirdi. Yeni bir cihazı Bluetooth veya NFC ile eşleştirirken, bir "güvenilir cihaz" yapmak isteyip istemediğiniz sorulur. Bu, Bluetooth kulaklığınız, akıllı gözlemciliğiniz veya taşınabilir hoparlörünüzle eşleştirilirken bir parola girilmeden cihazınızın kilidini açabileceğiniz anlamına gelir.

Bu özelliğe erişmek için şu adrese gidin: Ayarlar -> Güvenlik -> Ekran kilidi ve güvenli bir ekran kilidi (desen, PIN veya şifre) ayarlayın. Bundan sonra, Smart Lock'u kullanabileceksiniz. "Gelişmiş" bölümüne gidin, "Güven acenteleri" ni seçin; ve sonra Google tarafından sunulan şık güvenlik özelliklerini etkinleştirin.

How to activate Smart Lock on the Moto G / © ANDROIDPIT

Moto G şifrele

Moto G'nizi ve içindeki verileri güvence altına almak için bu ekstra adıma gitmek ister misiniz? Yeni Moto G cihazları, hesaplarınızı, ayarlarınızı, indirilen uygulamalarınızı ve bunların veri, medya ve diğer dosyalarını kolayca şifrelemenize izin verir. Telefonunuzu şifreledikten sonra, her açışınızda telefonunuzun şifresini çözmek için bir iğne veya şifre girmeniz gerekir. İğnenizi veya şifrenizi unuttuğunuzda, tek çözümünüz fabrika ayarlarına sıfırlamak ve yedeklemediğiniz tüm verileri kaybetmektir.

Telefonunuzu şifrelemek için Ayarlar -> Güvenlik -> Şifrele Telefon bölümüne gidin .

How to Encrypt your Moto G / © ANDROIDPIT

Geliştirici seçeneklerini açın

Moto G'nizde geliştirici modunu açtığınızda bir dizi gelişmiş özellik ve ayar kilidi açılır. Yeni kullanıcıların yanlışlıkla bu özelliklerin kilidini açmasını önlemek için Google, çok zor olmasa da onları gizlemiştir. Moto G'nizde geliştirici modunu açmak için, Ayarlar -> Telefon Hakkında'ya gidin ve şimdi geliştirici olduğunuza dair bildirim alıncaya kadar yapı numarasına birkaç kez hafifçe dokunun.

How to turn on the Developer Mode on your Moto G / © ANDROIDPIT

Moto G'nuzdaki duvar kağıdını değiştirme

Motorola'daki stok duvar kağıtlarını Moto G'nizde kullanmak istiyorsanız, Ayarlar -> Ekran'a gitmeniz gerekir. Ardından, kendi fotoğraf galerisinden, motorumuzun duvar kağıtlarından veya canlı duvar kağıtlarından fotoğraf seçme seçeneğine sahipsiniz.

Hareketli duvar kağıtları bakmak harika olsa da, pil ömrünüzü gerçekten hızlı bir şekilde bozar.

Seçilecek bazı serin duvar kağıtları arıyorsanız şu tavsiyeleri kontrol etmekten çekinmeyin:

 • En iyi ücretsiz duvar kağıdı uygulamaları

Moto G'de nasıl ekran görüntüsü alabilirim?

Bir resim bin kelime değerinde bir olup. Bazen bir resimden çok bilgi paylaşmanın etkili bir yolu yoktur. Ekran görüntülerini almanın birden çok yolu varken (aynı cihazla bile olsa), Moto G ile ekran görüntüsü almak süper basittir.

Tek yapmanız gereken güç düğmesine basın ve basılı tutun ve aynı anda ses seviyesi düğmesine basın. Telefonunuzda ses var demektir, bir deklanşör sesi duyarsınız. Her durumda, bir ekran görüntüsü almayı başardıysanız, resmin kısa bir önizlemesini alırsınız.

Google Assistant

Artık Google Assistant'a (chatbot, sesli komut ve Google aramaları arasında bir karışım) hızlı bir şekilde erişebilirsiniz; ekran üstü ev düğmesine uzunca basarak. Google Asistanı ilk kez tetiklediğinizde, onu ayarlamanız istenir. Bundan sonra, Google Asistan'ı elinizin altında olacaksınız.

Using the Google Assistant on the Moto G / © ANDROIDPIT

Hızlı Ayarlar menüsüne erişim

Ana ekrandan Hızlı Ayarlar menüsüne erişmek için, iki parmağınızı ekranın üstünden kaydırmanız yeterlidir. Tek bir parmağınızı kullanırsanız, Wi-Fi durumunuz, sim kartlarınız ve pil ile küçük bir menü elde edersiniz. İki parmak kullanarak, seçeneklerin tümünü bir kerede tetikleyerek fazladan parmak hareketi kazandıracaktır.

Gelişmiş kamera ayarlarını açma

Not: Bu özellik Moto G (2013), Moto G 4G (2013) ve Moto G (2014) ile uyumludur.

XDA Forumundaki geliştiriciler, 1. ve 2. Nesil Moto G sahiplerine çok güçlü bir hediye verdi – gelişmiş kamera ayarlarını çözme imkanı. Ve en iyi şey: kamera ayarını kök ile veya kök olmadan açabilirsiniz!

Bunu yapmayı seçerseniz, bunun ek bir uygulama olduğunu unutmayın (yani mevcut kamera uygulaması değiştirilmeyecektir ve orijinal yazılımı Motorola'dan kullanmaya devam edebilirsiniz).

Yazılımı yükledikten sonra, kamera ayarlarına erişmek için, (sağ alt köşedeki resimde gösterildiği gibi) bir böcek kuşu göreceksiniz. Bunun üzerine hafifçe dokunmanız yeterlidir ve ekranınızda gelişmiş ayarlar listesi görünecektir.

The advanced settings won’t instantly make you a better photographer, but they will give you more control over your photos. © ANDROIDPIT

Sesli arama

Google, arama ürününe bir süre önce (henüz yeni olmayan) özelliği ekledi ancak hala birçok kişinin gerçek potansiyelinin farkında olmadığı bir şekilde gizli özellik.

Arama çubuğunda, ana ekranda veya Google arama uygulamasında görünen mikrofona dokunmanız yeterlidir. Ardından, Google'a bilmek veya aramak istediğinizi bildirin. Google'ın tüm arama ürünlerinde olduğu gibi, o kadar çok şey kullanırsanız, doğru içeriği sağlamada o kadar iyi olur.

Google Voice search on the Moto G / © ANDROIDPIT

Odak kontrolü ve manuel pozlama

Kamera uygulamasını açtığınızda, ekranınızda kısaca bir küçük daire olduğunu göreceksiniz. Bu kameranın odaklama ve pozlama kontrolü. Parmağınızı ekran boyunca kaydırırsanız, fotoğraf makinesinin nereye ve neye odaklanacağını dikte edebilirsiniz. Ayrıca, dairenin altındaki küçük güneşi de farkedeceksiniz. Bu pozlama kontrolü. Güneşi yukarı veya aşağı doğru kaydırarak fotoğraf makinesine giren ışık miktarını değiştirebilir, almak istediğiniz fotoğrafın parlaklığını artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Manually controlling focus and exposure on the Moto G / © ANDROIDPIT

Yazı tipi boyutunu artırın

Moto G'deki metin çok kolay okunamayacak kadar küçükse yazı tipi boyutunu artırmayı düşünebilirsiniz. Bu, Ayarlar -> Ekran -> Yazı tipi boyutu seçeneğine giderek yapılabilir. Yazı tipi boyutunu artırmak veya azaltmak için sola veya sağa hareket ettirebileceğiniz bir kaydırıcı sunulur.

Increasing the Font size on the Moto G / © ANDROIDPIT

Renk modunu değiştirme

3. Nesil ve daha üstteki Moto G cihazlarında bulunabilen renk modu, canlı renklerin ekranınızda nasıl göründüğünü değiştirmenizi sağlayan güzel bir özelliktir. Ayara erişmek için, cihazınızın Ekran ayarlarına gidin ve Renk moduna dokunun. Daha sonra Standart ve Canlı arasında seçim yapabilirsiniz.

Opinion by Georg SeebodeThe Vibrant mode really makes a differenceWhat do you think?505046 participants

Changing the color mode on the Moto G / © ANDROIDPIT

Moto ekranı bildirimleri

Yeni Moto G cihazlarının cihazlarına önceden yüklenmiş "Moto" uygulaması olacaktır. Moto İşlemleri ayarlamanıza yardımcı olmak için orada ancak ekran bildirimlerini ayarlamanıza yardımcı olmak için de var. Bu bildirimleri bir bakışta görebilmeniz oldukça yararlı bir özelliktir, çünkü telefonunuzu kolayca yatırıp itebilir ve almış olabileceğiniz tüm bildirimler soldurulup gider. Bu özelliği ayarlamak için, Moto uygulamasına geri dönüp Ekranda dokunun. Buradan özelliği açıp kapatabilirsiniz.

Moto İşlemleri

Fotoğraf makinesini bir hareketle başlatın

Bazen, mükemmel eylem atışını yakalamak için kameranızı hemen başlatmanız ve o zamanlarda telefonun kilidini açmak, uygulamayı bulmak ve başlatmak sadece çok uzun sürüyor. Neyse ki Motorola'nın bir çözümü var. Moto App ile kamerayı cihazın iki hızlı dönüşüyle ​​açabilirsiniz. Bu özellik otomatik olarak etkinleştirilmez ancak ayarları değiştirebilirsiniz.

Feneri bir hareketle başlatma

Ayrıca, MotoG el fenerini (2015 telefonları ve açık için) başlatmak için bir jest kullanabilirsiniz; bu, telefonun yalnızca iki hızlı sallamasıyla yapılabilir. Yine, otomatik olarak etkinleştirilmez, ancak Moto uygulaması içindeki ayarlarda açılabilir.

Activating Moto Actions on the Moto G / © ANDROIDPIT

Moto G pil ömrünü uzatma

Moto G'nin pil boyutu ilk kez piyasaya çıktığından beri artarken, pillerin hızlı bir şekilde boşaltılması her akıllı telefon kullanıcısının mücadele etmesi gereken şeydir. Şans eseri akülü güçten tasarruf etmenin çeşitli yolları vardır, bunlar tüm akıllı telefonlar için geçerlidir. Aşağıdaki makalede pil ömründen tasarruf etmek için en iyi ipuçlarını ve püf noktalarını topladık:

 • Android telefonunuzdaki pil ömrünü nasıl uzatabilirsiniz?

Dahili dosya gezgini

Orijinal Moto G (2013) hariç tüm Moto G cihazları, Android Marshmallow'da veya sonrasında Android güncellemeleri aldı. Bu güncelleme sayesinde Moto G yerel bir dosya keşfe çıkmış. Bu düzgün küçük özelliğe erişmek için Ayarlar -> Depolama Alanı -> Dahili paylaşılan depolama alanına gidin ve keşfetmek için aşağı ilerleyin. Artık akıllı telefonunuzdaki tüm dosyaları tarayabilir ve arayabilirsiniz.

How to use the built in file explorer on the Moto G / © ANDROIDPIT

Kartvizitlerinizi, mesajlarınızı ve resimlerinizi aktarın

Maalesef, Moto Migrate uygulaması Android Marshmallow'dan itibaren desteklenmiyor. Uygulama yönergesi için orijinal talimatları bıraktık, ancak her şeyi yeni telefonunuza nasıl aktardığınızın talimatlarını izlemenizi öneririz.

Motorola Migrate, üreticinin en kullanışlı uygulamalarından biri haline geldi ve eski bir Android akıllı telefondaki kişileri, mesajları, resimleri ve müzikleri Moto G'ye aktarmak mümkün oldu.

Kullanabilmek için, her iki telefonda da indirilen Taşıma'ya ihtiyacınız var. İlk olarak, yeni cihazdaki uygulamayı açın ve 'Bu cihaza veri aktarma' seçeneğini belirtin. Ardından, eski cihazda 'Bu cihazdan veri gönder' seçeneğini belirtin. Taşıma işlemini tamamlamak için her iki telefon da aynı Wi-Fi şebekesine bağlanmalıdır.

Kulaklıklarınızın sesini geliştirin

Moto G'nin önceki sürümleri, müzik ve videoları oynatmayı iyileştirmek için bir ses ekolayzır ile birlikte gelir. Varsayılan olarak, daha fazla yankı ve üç kat fazla ton veren 3D stereo ses seçeneği etkin değildir.

Açmak için Ayarlar -> Ses -> Ses Seçenekleri başlığına gidin ve kulaklık seçeneklerinde ses efektlerini etkinleştirebilir, devre dışı bırakabilir veya özelleştirebilirsiniz.

Motorola, yeni Moto G sürümlerinde Google Play Müzik uygulamasında ses ekolayzerini taşıdı. Play Müzik uygulamasını açmanız ve Ayarlar -> Oynatma bölümüne gitmeniz gerekecek ve ardından Ekolayzır'ı göreceksiniz.

Improving the sound quality of your headphones on the Moto G. / © ANDROIDPIT

Telefonunuzun numarasını Moto G'de gizleyin

Birisini aradığınızda telefon numaranızı göstermek istemiyorsanız, kolayca gizleyebilirsiniz.

 • Telefon çeviricisini aç
 • Kişiler arama kutusunun sağ tarafındaki üç noktaya hafifçe vurun
 • Ayarlar'a dokunun
 • Arama hesapları'na dokunun
 • SIM karta dokunun
 • Ek ayarlar diyalog kutusuna dokunun
 • Arayanın Kimliği üzerine dokunun ve ardından Numarayı gizle'yi seçin

How to hide your phone number on the Moto G / © ANDROIDPIT

Bu ipuçları ve hileler makaleleri bir emek emesidir. Özel bir Moto G kullanıcısıysanız ve kaçırdığımız bir numarayı biliyorsanız, listemizi neleri güncelleyebileceğimizi bize bildirin.

Moto G5 nereden alınır

Best price

Moto G5 XT1676 16GB Dual sim SIM FREE/ UNLOCKED – Gold

£135.00

£135.00 total

Check Offer

GRADE A1 – Motorola Moto G5 Lunar Grey 5 16GB 4G Unlocked & SIM Free

£138.91

£138.91 total

Check Offer

Sim Free Motorola Moto G5 5 Inch 16GB 13MP Mobile Phone – Grey

£149.95

£149.95 total

Check Offer

Motorola Moto G5 Fine Gold 5 16GB 4G Unlocked & SIM Free

£149.97

£149.97 total

Check Offer

Motorola Moto G5 Fine Gold 5 16GB 4G Unlocked & SIM Free

£149.97

£149.97 total

Check Offer

Compare prices