Motorola Moto G5 cihazınıza mesaj gönderemiyor veya alamıyorsanız ne yapmalısınız (kolay adımlar)

2017’deki en iyi bütçeli akıllı telefonlardan biri olarak kabul edilen Motorola’nın 5 inçlik okta çekirdekli ahizesi olan Moto G5, iyi performans ve cazip tasarımın yanı sıra birçok teknoloji ile doludur. Genel olarak harika bir cihaz ama diğerleri gibi mükemmel değil. Bunun kanıtı, pilin boşalması, aranması ve mesajlaşma gibi çeşitli konularda şikayette bulunan Moto G5 kullanıcılarının sayısıdır.

Bu yazıda, Moto G5 el cihazının birçok sahibi tarafından karşılaşılan en yaygın sorunlardan biri ve bu mesajlaşma ile ilgileneceğiz. Siz de aynı Motorola telefonda metin (SMS) veya resimli mesaj (MMS) gönderip alırken sorun yaşıyorsanız, bu içerik size yardımcı olabilir. Okuyun ve bu sorunun ortaya çıkmasına neden olan ve bunları düzeltmek için ne yapılması gerektiğini öğrenin.

Bir çözüm bulmaya çalışırken sitemizi bulan akıllı telefon sahipleri için, telefonunuzun desteklediğimiz cihazlardan biri olup olmadığını kontrol etmeye çalışın. Öyleyse, o aygıtın sorun giderme sayfasını ziyaret edin, kendinizinkine benzer sorunları bulmak ve çözümlerimizi ve çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Ancak, daha sonra yine de yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder düğmesine tıklayın.

Moto G5’inize neden SMS veya MMS mesajı gönderemiyor veya alamıyorsunuz?

Mobil cihazlardaki manifatura sorunları genellikle, cihazınızı zaten şebeke kapsama alanı dışında olan bir alanda kullanırken olduğu gibi ağ hatalarına bağlanır. Kullanılamayan veya erişilemeyen ağlara neden olabilecek başka bir ağla ilgili faktör, zamanlanmış bakım veya ağ tabanlarını, hücresel kuleleri ve ağ sistemlerini etkileyen ani teknik sorunlardan dolayı bir kesintidir. Metin veya resimli mesaj gönderme veya alma ile benzer sorunlarla karşılaşan diğer kişiler, sorunun bozuk bir SIM karttan kaynaklandığını tespit etti. Mesaj ayarlarının yanlış yapılandırılması, özellikle sorun telefondaki bazı seçenek ve ayarları değiştirdikten hemen sonra yüzeye çıkmaya başladığında suçlanması muhtemel bir faktördür. Hatalı güncellemeler ve kötü uygulamaların yüklenmesi gibi yazılım hataları, telefonunuzun mesajlaşma işlevlerine de hatalar verebilir.

Moto G5’inizde SMS ve MMS sorunlarını düzeltmek için olası çözümler

Gördüğünüz gibi, yalnızca Moto G5’te değil, Android veya iOS’taki diğer akıllı telefonlarda da mesajlaşma problemleriyle uğraşırken dikkat etmeniz gereken birçok şey var. Bu sorunla başa çıkmak için, sorun giderme sürecinde yardıma ihtiyacınız olduğunda başvurmanız için olası çözümleri ve uygulanabilir geçici çözümleri bir araya getirdim.

Başlamadan önce, cihazınızın hücresel şebekenize bağlı olduğundan ve iyi bir sinyal gücü aldığından emin olun. Değilse, önce ağ sorunlarıyla ilgilenmeniz gerekir. Aksi halde, tüm Motorola Moto G5 cihazınızdaki yazılım sorunlarını gidermeye hazır olduğunuzda başlayın.

İlk çözüm: Messaging uygulamasından çıkın ve yeniden başlatın.

Moto G5, Hangouts ve Mesajlaşma uygulaması dahil olmak üzere önceden yüklenmiş mesajlaşma uygulamalarıyla birlikte gelir. Hangouts’u varsayılan mesajlaşma uygulamanız olarak kullanıyorsanız ve bu, SMS veya MMS mesajlarını gönderirken veya alırken ilk kez sorun yaşıyorsanız, uygulamadan çıkıp tekrar açmayı veya yeniden açmayı deneyin. Bunu yapmak, uygulamayı yeniler ve uygulamanın işlevlerini etkileyen küçük aksaklıkları temizler. Moto G5’inizdeki Hangouts uygulamasını nasıl kapatmaya veya kapatmaya zorlayacağınız:

    Giriş ekranından Tüm Uygulamalar simgesine dokunun. Ayarları Dokunma Aşağı kaydırın ve Uygulamalar’a dokunun. Uygulamalar listesinden Hangout’ları seçmek için dokunun. Zorla Durdur öğesine dokunun.

Ana / Başlat ekranına geri dönün ve ardından Hangouts uygulamasını tekrar başlatmayı deneyin. Bir test mesajı oluşturun ve şimdi mesaj gönderip alabileceğinizi görün.

İkinci çözüm: Telefonunuzu yeniden başlatın (sıfırlama).

Basit bir yeniden başlatma genellikle mobil cihazlardaki küçük hataları ve yazılım sorunlarını çözer. Mesajlaşma uygulamanızın aksaklığı olabilir ve bu aksaklık, uygulamanın mesaj gönderip almak için ana işlevlerini gerçekleştirmesini engellemiş olabilir. Durum böyle olmadığından emin olmak için cihazınızı yeniden başlatmayı deneyin. Yeni başlayanlar için, işte Moto G5’inizde yumuşak sıfırlama veya yeniden başlatma işlemlerinin yapılması:

    Gç düğmesini basılı tutun. Gücü Kapat seçeneğine dokunun, ardından Tamam’a dokunun. Yaklaşık 30 saniye bekleyin, ardından cihaz açılıncaya kadar Gç düğmesini tekrar basılı tutun.

Başlatıldığında, mesajlaşma uygulamanızı başlatın ve çalışıp çalışmadığını kontrol etmeye çalışın.

Sorun ilk yeniden başlatmadan sonra da devam ederse, o zaman muhtemelen en az 3-5 kez daha fazla çekim yapın ve olumlu sonuçlar verip vermediğini görün.

Üçüncü çözüm: Uygulama önbelleğini ve verilerini temizleyin.

Uygulama önbelleğini temizlemek, geçici dosyaları siler ve kişisel ayarlarınızı veya bilgilerinizi etkilemeden belleği siler, ancak uygulama verilerini siler. Bu temizleme yöntemlerinin her ikisi de, uygulamanın belleğinde size bu soruna neden olabilecek bozuk bölümleri veya bozuk dosyaları ortadan kaldırmak konusunda yardımcı olur. Moto G5’inizdeki mesajlaşma uygulaması önbelleğini ve verilerini silmek için:

    Ana ekrandan Tüm Uygulamalar simgesine dokunun. Ayarlar öğesine gidin ve dokunun. Uygulamalar öğesini seçin. Tüm sekmesine gelin. Kullandığınız Mesajlaşma uygulamasına gidin ve dokunun. Uygulama hafızasında kayıtlı verileri silmek için Verileri Temizle’ye dokunun.

Mesajlaşma uygulamasındaki önbelleği ve verileri temizlemeyi tamamladığınızda, telefonunuzu yeniden başlatın ve ardından artık istediğiniz gibi mesaj gönderip alabileceğinizi test etmek için uygulamayı yeniden başlatın.

Dördüncü çözüm: Yazılım güncellemelerini kontrol edin ve yükleyin.

Yazılım güncellemeleri ayrıca hata düzeltmelerini de içerir. Başa çıkacağınız sorun bazı hatalardan kaynaklanıyorsa, bir güncelleme yüklemek muhtemelen sorunu çözecektir. Moto G5’inizdeki havadan (OTA) güncellemelerini kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

    Başlat / Ana ekrana gidin ve ardından Tüm Uygulamalar simgesini sürükleyin. Aşağı kaydırın ve Ayarlar’a dokunun. Telefon hakkında öğesini seçin.

Bir güncelleme bildirimi görürseniz, yazılım güncellemesini yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin. Aksi takdirde, cihazınızın yazılımı günceldir.

Güncelleme başarıyla yüklendiğinde, telefonunuzu yeniden başlatın ve sonra mesajlaşma uygulamanızın doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Diğer seçenekler

    Şüpheli mesajları silin. Bazı kötü amaçlı yazılımları yerleştiren iletiler var. Mesajı aldığınız veya açtığınız an, kötü amaçlı yazılım mesajlaşma sistemine girmeye başlar ve sonunda işlevlerini mahveder. Bilinmeyen göndericilerden, içinde linkleri olan mesajlar gibi olağandışı mesajlar alırsanız, bu suçlu olabilir. APN ayarlarını manuel olarak yapılandırın. APN ayarları varsayılan olarak otomatik olarak yapılandırılır ve çalışması gerekir. Ancak sonunda işler ters gidebilir, bu yüzden bu ayarları cihazınızda manuel olarak yapılandırmanız gerekebilir. APN ayarları, çalıştıkları cihaz türleri ve platformlar (OS) arasında değişebilir. Cihazınız için doğru APN ayarlarını kullandığınızdan emin olmak için, daha fazla doğrulama için operatörünüze danışın. Diğer mesajlaşma uygulamalarına geçin. Sorunun kullandığınız geçerli mesajlaşma uygulamasına izole edilip edilmediğini belirlemek için farklı bir mesajlaşma uygulamasına geçmeyi deneyin. Farklı bir uygulamayı kullanarak SMS ve MMS gönderip alabilirseniz, önceki uygulamanın hatalı olduğunu açıkça belirtir. Servis / onarım. Diğer mesajlaşma uygulamalarını kullanarak SMS veya MMS gönderip alamıyorsanız, daha karmaşık bir sistem hatası veya donanım hasarı olabilir. Bu noktada, en iyi seçenek, teknik servis veya donanım onarımı değilse, fabrika ayarlarına sıfırlamadır (ana sıfırlama).

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, soru ve önerilerinize her zaman açığız, bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve sizden bunun için bir kuruş talep etmeyiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olun. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen gönderilerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da Twitter’da takip ederek sözleri yayınlayın.