Motorola Moto G5 Plus Windows PC’niz tarafından tanınmıyorsa ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu]

Akıllı telefon dosya yönetimi, özellikle de yedeklemeler söz konusu olduğunda, bilgisayarlar önemli bir rol oynar. Bulut depolama ve SD kartların yanı sıra, birçok kişi telefonun belleğine kaydettikleri önemli dosyaları yedeklemek için bilgisayar kullanmayı tercih eder. Erişilebilirliğin yanı sıra, bilgisayar sürücüleri SD kartlar gibi diğer depolama ortamlarından daha güvenilirdir. Telefonunuzdan bir bilgisayara dosya aktarmak için iki cihazı bir USB kablosuyla bağlamanız gerekir. Bilgisayarın, USB bağlantı noktasına takıldıktan sonra telefonunuzu tanıyabilmesi için gerekli sürücülere sahip olması gerekir. Ancak, bilgisayarın zaten takılı olsa bile telefonu tanıyamayacağı bazı durumlar vardır.

Bunun neden kötü bir USB bağlantı noktasından, hasarlı kablodan veya telefondaki veya bilgisayar sistemindeki yazılım sorunlarından kaynaklanmasının birçok nedeni vardır. Bu yazı, Motorola Moto G5 Plus akıllı telefonda aynı sorunla başa çıkmak için bazı yararlı geçici çözümlerin altını çiziyor. Moto G5 Plus’ınız zaten bağlı olsalar bile Windows PC’niz tarafından tanınmayacaksa ne yapacağınızı öğrenmek için daha fazla bilgi edinin.

Bir çözüm bulmaya çalışırken sitemizi bulan akıllı telefon sahipleri için, telefonunuzun desteklediğimiz cihazlardan biri olup olmadığını görmeye çalışın. Öyleyse, o cihazın sorun giderme sayfasını ziyaret edin, kendinize benzer olan sorunları bulmak ve çözümlerimizi ve geçici çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Ancak, bundan sonra hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

Moto G5 Plus’ı bilgisayara bağlanma sorunları ile giderme

Moto G5 Plus’ınızı bilgisayarınıza bağlamak için orijinal veya OEM USB kablosunu kullandığınızdan emin olun. Ayrıca kabloda hasar olmadığından ve USB bağlantı noktasının çalışır durumda olduğundan emin olun. Diğer bağlantı noktalarının çalışıp çalışmadığını öğrenmek için USB bağlantı noktaları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Bunların hiçbiri yardımcı olmazsa, Moto G5 Plus akıllı telefonunuz ile Windows PC’niz arasındaki bağlantıyı kesmiş olabilecek yazılım sorunlarını gidermek için bu geçici çözümleri deneyin.

Telefonunuzda sorun giderme

Her şey donanım hasarı olmadığı sürece çalışmalıdır, ancak beklendiği gibi çalışmadığından, gerçekten neyin suçlanacağını belirlemelisiniz. Sorunun telefonda olmadığından emin olmak için Moto G5 Plus’ınızdaki sorunları gidermek için aşağıdaki geçici çözümleri deneyin.

İlk geçici çözüm: Yeniden başlatma / yazılımdan sıfırlama.

Bu sadece telefondaki yumuşak sıfırlama veya yeniden başlatma ile kolayca çözülebilen rastgele bir aksaklık olabilir. Yazılımdan sıfırlama, dahili bellekteki kayıtlı verileri etkilemeden rastgele sorunlara neden olan küçük yazılım hatalarını etkili bir şekilde temizler. Moto G5 Plus’ınızda yumuşak bir sıfırlama şu şekilde yapılır:

    Güç düğmesini birkaç saniye basılı tutun ve ardından Güç kapalı menüsü göründüğünde bırakın. Telefonu kapatmak için Kapat seçeneğine dokunun. 30 saniye sonra, Moto logosu görünene kadar Güç düğmesini basılı tutun.

Telefonunuz yeniden başlatıldıktan sonra, USB üzerinden tekrar bilgisayara takın ve zaten tanınıp tanınmadığını görün. Takılı olduğundan emin olun.

İkinci çözüm: Moto G5 Plus’ınızda USB hata ayıklama modunu etkinleştirin.

USB hata ayıklama modu, Android cihazınızın bilgisayarınızla iletişim kurmasını sağlar. Diğer cihazlar bilgisayarın USB bağlantı noktasına takıldığında hemen harici bir cihaz olarak tanınırken, Motorola Z3 gibi bazı Android cihazlar her iki cihazın iletişim kurması için USB hata ayıklamasını etkinleştirmenizi gerektirebilir. Moto G5 Plus’ınızda USB hata ayıklama modunu nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

    Uygulamalar ekranını görüntülemek için Ana ekrandan Yukarı ok sembolünü sürükleyin. Ayarlar öğesine dokunun. Sistem öğesini seçin. Geliştirici seçenekleri öğesine dokunun. Geliştirici seçenekleri kullanılamıyorsa Uygulamalar-> Ayarlar-> Sistem-> Telefon hakkında’ya gidin, ardından Art arda 7 kez Yapı Numarası’na dokunun. Bunu yapmak, telefonda Geliştirici seçeneklerini etkinleştirir. Yapı numarası üzerine dokunduktan sonra, Ayarlar menüsüne geri dönmek için Geri simgesine dokunun. Ardından menü seçeneklerinde Geliştirici seçeneklerini görmelisiniz. Gerekirse, özelliği etkinleştirmek için Geliştirici seçeneklerinin yanındaki anahtara dokunun. Etkinleştirildikten sonra USB hata ayıklama seçeneğini açmak için üzerine dokunun. İstenirse, USB hata ayıklamaya izin ver istemini okuyun ve ardından onaylamak için Tamam öğesine dokunun.

Telefonunuzu yeniden başlatın ve Windows PC’nize USB kablosu ile bağlanmak için tekrar deneyin.

Üçüncü çözüm: Telefon yazılımını en son sürüme güncelleyin.

Senkronizasyon sorunları da dahil olmak üzere yazılımla ilgili hataları düzeltmenin başka bir yolu da güncelleme işlemidir. Yazılım güncellemeleri sadece yeni özellikler getirmekle kalmaz, aynı zamanda telefonda rastlanan hatalardan kaynaklanan hataları ve yazılım sorunlarını gidermek için düzeltme eklerini de düzeltir. Moto G5 Plus’ınız için yeni güncelleştirmeyi el ile denetlemek ve yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

    Tüm uygulamaları göstermek için Ana ekrandan Yukarı ok simgesine dokunun. Ayarlar’a dokunun. Sistem’i seçin. Sistem güncellemeleri’ne dokunun. Sistem güncelleme geçmişi istemi görünecektir.Güncellemeyi kontrol et seçeneğine dokunun. İstenirse, bilgileri okuyun ve ardından Tamam’a dokunun.

Güncelleştirmeyi yüklemek için sizden başka yönergeler istenir. Geri kalan adımları takip etmeniz yeterlidir.

Dördüncü çözüm: Moto G5 Plus’ınızdaki önbellek bölümünü silin.

Yazılım sorunları, hatalı sistem önbelleğine de atfedilebilir. Bunlar, önbellek bölümünde depolanan geçici sistem dosyalarıdır. Çoklu görev açısından faydalı olmalarına rağmen, özellikle bozulduklarında da sorunlara neden olabilirler. Bozuk sistem önbelleğini temizlemek için önbellek bölümünü silmek yardımcı olabilir. İşte böyle yapılır:

    Telefonunuz kapalıyken Sesi Kısma düğmesini ve Güç düğmesini aynı anda yaklaşık 3 saniye basılı tutun ve ardından Önyükleme Seçenekleri ekranı göründüğünde her iki düğmeyi de bırakın. seçmek için Sesi Açma düğmesine basın. Telefon daha sonra Motorola logosunu ve ardından Android kurtarma ekranını gösterecektir.Android kurtarma ekranında olduğunuzda, Sesi Açma düğmesini yaklaşık 10 ila 15 saniye basılı tutun.Daha sonra hızlı bir şekilde Güç düğmesine basıp bırakın. Menü seçeneklerinin bulunduğu Android kurtarma ekranı görüntülenecektir. Önbellek bölümünü sil seçeneğini vurgulamak için Sesi Kısma düğmesine basın.Ardından seçimi onaylamak için Güç düğmesine basın.

Önbellek bölümünü sildikten sonra telefonunuzun yeniden başlatılmasına izin verin ve ardından Windows PC’nize yeniden bağlanmayı deneyin.

Bilgisayarınızda sorun giderme

Bilgisayarınız önceki geçici çözümleri gerçekleştirdikten sonra hala Moto G5 Plus’ınızı tanıyamadıysa, muhtemelen sisteminde Moto G5 Plus’ınızı harici bir cihaz olarak okumasını engelleyen bir şey vardır. Ve bunu ekarte etmeniz gerekir. İşte ortak suçlulardan kurtulmak için ilk önce uygulayabileceğiniz bazı temel çözümler.

İlk geçici çözüm: Bilgisayar sisteminizi yeniden başlatın / kapatıp açın.

Bilgisayarınızı yeniden başlatmak, program arızalarından kaynaklanan küçük sorunların giderilmesine yardımcı olur. Bunu yapmak için Başlat menüsüne gidin, ardından Kapat veya Yeniden Başlat seçeneğini seçin. Yeniden başlattıktan sonra, diğer USB aygıtlarını bilgisayarınızın USB bağlantı noktalarından çıkarın ve Moto G5 Plus’ınızı tekrar bağlayın.

İkinci çözüm: Bilgisayarınızdaki güvenlik yazılımını devre dışı bırakın.

Güvenlik duvarları ve antivirüs gibi güvenlik yazılımları da telefonunuzla bilgisayar sisteminiz arasındaki bağlantıyı engelleyebilir. Bilgisayar sistemine erişmek için telefonunuza erişim izni vermek üzere güvenlik duvarınızı veya virüsten koruma programınızı yapılandırmanız gerekebilir. Yapılandırma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, güvenlik yazılımınızın geliştiricisine başvurun.

Üçüncü çözüm: Motorola sürücülerinin bilgisayarınıza yüklendiğinden emin olun.

Yine, Motorola telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlamak için USB sürücüleri ve özel bir yazılım (Motorola Aygıt Yöneticisi) gereklidir. Moto G5 Plus’ınız için hangi sürücülerin gerekli olduğunu ve nereden indirileceğini kontrol etmek için Motorola destek web sitesini ziyaret edin ve ardından sürücüler bölümüne gidin.

Diğer seçenekler

Windows PC’nizi Motorola Moto G5 Plus akıllı telefonunuzu okuyabilecek şekilde yapılandırmayla ilgili daha fazla yardım için bilgisayarınızın üreticisine veya Microsoft Destek’e başvurun. Bilgisayar sisteminde değiştirilmesi gereken bazı gelişmiş ayarlar olabilir.

Doğru sürücülerin yüklü olup olmadığını belirlemek için, bunun yerine Motorola desteğinden daha fazla yardım ve bilgi isteyebilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.