Motorola Moto G5 siyah ekran ölüm sorunu nasıl düzeltilir? [Sorun giderme kılavuzu]

Siyah ekran ölüm, Moto G5 cep telefonu olanlar da dahil olmak üzere Android telefon kullanıcılarının karşılaştığı yaygın sorunlar arasında ortaya çıkıyor. Bazıları, telefonun normal kullanımın ortasında gittiğini ve asla geri dönmediğini söylüyor. Bu nedenle, aygıtta bir donanım hasarı olmazsa büyük bir sistem sorununu gösterebilir. Yazılım arızası ile ilişkili ölümün siyah ekranındaki sorunlar, genellikle hatalı uygulamalar, bozuk dosyalar ve buggy yazılım güncellemeleri telefona yüklendikten sonra ortaya çıkar. Bu durumda, geçerli geçici çözümleri kullanarak sorunu sonlandırma olasılığınız düşüktür. Bununla birlikte, bunu başaramazsanız ve Moto G5’inizin yazılım sorunlarını giderdikten sonra siyah ekranda takılı kalması durumunda, telefonunuzu tekrar çalışır duruma getirmek için bir sonraki en iyi umudunuz teknik servisdir. Ancak bir servis merkezine seyahat etmeden önce, neden biraz zaman ayırmaya ve bu geçici çözümleri kullanarak Moto G5’inizi evde tamir etmeye çalışmıyorsunuz? Şansınızı almak zarar vermez, bu nedenle sorun gidermeye hazır olduğunuzda başlayın.

Devam etmeden önce, telefonunuzla ilgili bir soruna çözüm arıyorsanız, cihazınızı destekleyip desteklemediğimizi görmek için sorun giderme sayfalarımıza göz atmayı deneyin. Telefonunuz desteklenen cihazlar listemizdeyse, sorun giderme sayfasına gidin ve benzer sorunları arayın. Çözümlerimizi ve geçici çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Endişelenme ücretsiz. Ancak yine de yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

İlk çözüm: Telefonunuzu şarj edin.

Telefonunuzun tamamen kırılmış olabileceği sonucuna girmeden önce, sadece gücünün tükenmesi ve şarj edilmesi gerektiğini düşünün. Bazı hileli uygulamalar büyük pil tüketimine neden olabilir, böylece telefonunuzun aniden ölmesini tetikler. Bu durumda, telefonunuzu muhtemelen yaklaşık 30 dakika ila 1 saat arasında biraz daha şarj etmeniz gerekebilir. Bu, önyükleme için güç biriktirmesi için yeterli zaman olurdu. Şarj sorunlarını önlemek için orijinal (OEM) şarj cihazını kullandığınızdan emin olun.

İkinci çözüm: Şarj sırasında yeniden başlatmayı zorlayın.

Genellikle şarj göstergesi, cihazınızı şarj cihazına ve güç kaynağına taktıktan birkaç dakika sonra ekranda görünür. Ancak, özellikle telefonunuz belirli hatalar tarafından tamamen boşalmışsa, bu her zaman böyle olmayabilir. Bazı kötü dosyalar veya bozuk veri segmentleri tarafından dengesizleştirildikten sonra telefon sisteminin çökmüş olması mümkündür. Bu sorunun basit bir çözümü zorla yeniden başlatmadır. Ancak telefonunuz siyah bir ekrandan başka bir şey göstermediğinden, cihazınızın gücünün tamamen bitmesi de mümkündür. Her iki sorunu da çözmek için, geçici çözümü şarj ederken zorunlu yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Bunu yapmak için, Moto G5’inizi bir güç kaynağına bağlayın ve yaklaşık 20 dakika boyunca şarj olmasını bekleyin. Cihazınız şarj olurken, Güç ve Sesi Kısma tuşlarına aynı anda basılana kadar yeniden başlatmaya zorlayın.

Bu hiç bir işe yaramazsa, bir sonraki olası çözüme geçin.

Üçüncü çözüm: Harici sıfırlama (fabrika ayarlarına sıfırlama).

Aynı sorunla uğraşan birçok Moto G5 kullanıcısı, harici bir sıfırlama veya kurtarma modu aracılığıyla fabrika ayarlarına sıfırlama yoluyla çözüm bulabildi. Ancak, bu yöntem çalışırken veri kaybına da yol açtığına dikkat etmek gerekir. Tüm önemli verileriniz ve kişisel bilgileriniz telefonunuzdan silinir ve fabrika varsayılanlarına geri yüklenir. Ancak parlak tarafta, cihazınız da hatalardan, yazılım hatalarından ve hatalardan temizlenir. Denemeye değer olduğunu düşünüyorsanız, devam edin ve şu adımları izleyin:

    Cihaz açılana kadar Sesi Kısma ve Güç düğmelerini aynı anda basılı tutun. Güç düğmesinin yanındaki bayrak Kurtarma Modu’nu okuyana kadar Sesi Kısma düğmesine basın. Cihazınızı Kurtarma Moduna yeniden başlatmak için Güç düğmesine basın. Ekranda Komut Yok etiketi bulunan bir Android logosu görünecektir.Güç düğmesini basılı tutarken Sesi Açma düğmesine basın ve bırakın. Ardından Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğine gitmek ve vurgulamak için Sesi Kısma düğmesine basın. Seçimi onaylamak için Güç düğmesi. Evet – tüm kullanıcı verilerini silme ve vurgulamak için Sesi Kısma düğmesine basın. Ardından seçimi onaylamak için Güç düğmesine tekrar basın.

Sıfırlama tamamlanana ve telefonunuz yeniden başlatılana kadar bekleyin. Sıfırlama başarılıysa ve Moto G5’inizi tekrar hayata geçirebiliyorsanız, ilk kuruluma devam edin ve ardından telefonunuzu normal şekilde kullanın. Aksi takdirde, onarım seçeneklerini göz önünde bulundurun.

Dördüncü çözüm: Telefon sisteminize erişmek için bir bilgisayar kullanın.

Diğer tüm akıllı telefonlar gibi, Moto G5’inize erişmek, önemli verilerinizi yedeklemek ve telefonunuzu özel bir Android kurtarma yazılımı kullanarak geri yüklemek için bir bilgisayar da kullanabilirsiniz.

Başlamak için Moto G5’inizi birlikte verilen USB kablosunu kullanarak bilgisayarınıza bağlamanız gerekir. Bilgisayar telefonunuzu harici bir depolama ortamı olarak algılayana kadar bekleyin. Şöyle çalışır:

    Telefonunuz bağlıyken bilgisayarınızdaki Dosya Gezgini’ni veya Windows Gezgini’ni açın. Taşınabilir Aygıtlar bölümünün altındaki XT1028-> Dahili Depolama klasörüne gidin. Bilgisayarınız telefonunuzu tanıyabiliyorsa, bu klasörü görüntüleyebilir ve bu klasöre erişebilirsiniz. Klasöre erişmeyi başardıysanız, tüm önemli videolarınızı, fotoğraflarınızı ve diğer dosyalarınızı kopyalayıp bilgisayarınızın sabit diskinde istediğiniz bir klasöre taşıyın.

Her şey yedeklendikten sonra, Android kurtarma / onarım yazılımınızı bilgisayarda başlatın ve ardından bu araçla cihazınızı onarmaya çalışın. Genel olarak, cihaz onarımını ve veri kurtarmayı tamamlamak için basit ekran komutları istenir, böylece yapmanız gereken tek şey verilen talimatları takip etmektir.

Onarım seçeneklerini arayın

Bulunduğunuz yerdeki en yakın Motorola servis merkezini veya herhangi bir yetkili servis merkezini ziyaret edin ve telefonunuzun bir teknisyen tarafından teşhis edilmesini sağlayın. Moto G5’inizin önemli bileşenlerinden herhangi birinde fiziksel veya sıvı hasar görmüş olması ve telefonunuzun ölümün siyah ekranına yapışmasına neden olması muhtemeldir. Teknisyen hasarı inceleyebilecek ve ardından gerekli çözümü önerecektir.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.