Motorola Moto G7’nin WiFi bağlantısı kesiliyor. İşte düzeltme.

Motorola Moto G7’nin bazı sahipleri şikayet ediyorlar çünkü telefonlarının ağla ilgili sorun yaşamaya başladığı bildirildi. En yaygın olanı, cihazın elbette birçok hizmet ve işlevin kesintiye uğramasına neden olacak WiFi ağından bağlantısını kesmeye devam etmesidir. Bu sorun oldukça can sıkıcı olsa da, düzeltilmesi o kadar da zor değil. Aslında, aşağıda belirttiğim çözümlerden birini yaparak sorunu çözebilirsiniz.

Bu yazıda, WiFi ağından bağlantıyı kesen Moto G7’nizde sorun gidermeye çalışacağız. Eylemimiz, tüm olasılıkları göz önünde bulundurmak ve sonra gerçek sorunun ne olduğunu belirleyene ve umarım düzeltebilene kadar bunları birbiri ardına dışlamaya başlayacaktır. Şu anda benzer sorunu olan sahiplerden biriyseniz, bu makale size bir şekilde yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Farklı bir soruna çözüm arayan kullanıcılar için, bu cihazla ilgili en yaygın sorunlardan bazılarını zaten ele aldığımız için sorun giderme sayfamıza uğrayın. Sizinkine benzer sorunları bulmak için sayfaya göz atın ve önerdiğimiz çözümleri kullanın. Çalışmazlarsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

WiFi ağından bağlantıyı kesen bir Moto G7’de sorun giderme

Bu tür bir soruna sahip bir akıllı telefonla ilgili sorunları giderirken, sorunun gerçekte ne olduğunu doğru bir şekilde teşhis edebilmeniz ve kalıcı bir çözüm sunabilmeniz için kapsamlı olmak en iyisidir. Bununla birlikte, Moto G7’niz WiFi ile bağlantıyı kesmeye devam ederse yapmanız gereken şeyler …

İlk çözüm: Telefonunuzu yeniden başlatmaya zorlayın

Her zaman ve sonra aksaklıklar meydana geldiğinden, ürün yazılımı ile ilgili olası bir sorundur. Bu nedenle, yapmanız gereken ilk şey zorunlu yeniden başlatmadır. Bu da dahil olmak üzere, ürün yazılımı ile ilgili tüm küçük sorunları giderecek ve düzelecektir. Zorla yeniden başlatma, aslında tüm hizmetleri yeniden yüklerken telefonunuzun belleğini yenileyen simüle edilmiş bir pil çıkarma işlemidir. Telefonunuzun tekrar mükemmel çalışmasını sağlamak için yapmanız gereken tek şey bu olabilir. İşte böyle yapılır:

    Açma / kapatma tuşunu 15 saniye boyunca veya Moto logosu gösterilip ekran maviye dönene kadar basılı tutun.

Telefonunuz kilit ekranına veya ana ekrana ulaşıncaya kadar olağan önyükleme işlemine devam eder. Yeniden başlatma tamamlandığında ve telefonunuz hazır olduğunda, telefonun WiFi’ye bağlı olduğundan emin olun ve hala bağlantısının kesilip kesilmediğine bakın. Sorun devam ederse, bir sonraki çözüme geçin.

AYRICA OKUYUN: Motorola Moto G7 kablosuz ağa bağlanmaz. İşte düzeltme.

İkinci çözüm: Ağ cihazınızı yeniden başlatın

Modeminizin veya yönlendiricinizin (veya her ikisinin) de zaman zaman yenilenmesi gerekir. Bu cihazların yayın sinyalini kilitlediği veya durdurduğu durumlar vardır ve bu, telefonunuzun ağla rastgele bağlantısının kesilmesinin nedeni olabilir. Ağ cihazlarınızı yeniden başlatmak için biraz zaman ayırın ve bu kadar basit bir prosedür uygulayarak bu sorunu çözüp çözemeyeceğinizi görün. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Modeminizi veya yönlendiricinizi duvar prizinden çıkarın veya güç kablosunu ana üniteden çıkarın. Bir iki dakika güçsüz bırakın. Bundan sonra, elektrik prizine yeniden takın veya kabloyu yeniden bağlayın. Cihazın çevrimiçi olmasını bekleyin ve telefonunuzun yeniden bağlanmasına izin verin.

Bundan sonra telefonunuzun bağlantısı hala kesiliyorsa, bir sonraki çözüme geçin.

AYRICA OKUYUN: Motorola Moto G7 açılmaz veya siyah ekrana yapışmaz. İşte düzeltme.

Üçüncü çözüm: Moto G7’nizdeki ağ ayarlarını sıfırlayın

Önceki çözüm, yönlendiriciden bağlantıyı yenileyecek, ancak bu, telefonun kendisinden yenileyecektir. Şebeke ayarlarını sıfırlamak, telefonunuzun kablosuz yapılandırmasını varsayılan değerlere geri döndürür ve telefonunuzun telsizleri tarafından kullanılan tüm servisleri sıfırlar. Bu, söz konusu hizmetlerle ilgili küçük bir sorunsa, bu prosedür her şeyin tekrar mükemmel çalışmasını sağlamalıdır. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Ana ekrandan, uygulama çekmecesini yukarı çekmek için yukarı kaydırın. Ayarlar öğesini bulup dokunun. Sistem’e ve ardından Gelişmiş’e dokunun. Seçenekleri sıfırla’ya dokunun. Şimdi Kablosuz, mobil ve Bluetooth’u sıfırla’ya dokunun. Ayarları Sıfırla’ya dokunun. İşleminizi onaylamak için Ayarları Sıfırla’ya tekrar dokunun.

Bu yordamı uyguladıktan sonra telefonunuzda WiFi’yi etkinleştirin ve ağa yeniden bağlanmasına izin verin. Hala ağ bağlantısı kesilmeye devam ederse, bir sonraki çözüme geçin.

AYRICA OKUYUN: WiFi bağlantısını kesmeye devam eden bir Motorola Moto G7 nasıl düzeltilir?

Dördüncü çözüm: Master, bağlantıyı kesen Moto G7’nizi sıfırlayın

İlk üç çözümü yaptıktan sonra cihazınız hala ağ bağlantısını kesiyorsa, ancak sorunun ağınız veya yönlendiricinizle olmadığından emin olduysanız, muhtemelen sadece bir bellenim sorunu olduğundan sıfırlama gerekecektir. Sıfırlamadan önce, önemli dosyalarınızın ve verilerinizin tümü silinecek bir kopyasını oluşturduğunuzdan emin olun. Yedeklemeden sonra, sıfırlama işleminden sonra cihazınızdan kilitlenmemeniz için google hesabınızı kaldırın. Hazır olduğunuzda, telefonunuzu sıfırlamak için şu adımları izleyin:

    Moto G7’nizi kapatın. Güç tuşunu ve Sesi kısma düğmesini 3 saniye süreyle veya Android robotu bozuk bir ekranda olana kadar basılı tutun. GERİ KAZANIM MODU’na gitmek için Sesi Kısma veya Yukarı düğmesini kullanın ve ardından seçmek için açma / kapatma tuşuna basın. Ekran üzerinde Motorola logosu ile maviye dönecek ve ünlem işareti ile kırık Android ile başka bir siyah ekrana getiriyor. Güç düğmesini basılı tutun ve Sesi aç düğmesine basın ve ardından her iki düğmeyi de bırakın. ‘Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’yı vurgulamak için Sesi Kısma düğmesini kullanın ve ardından seçmek için güç tuşuna basın. ‘Evet’i vurgulamak için Sesi Kısma düğmesine bir kez basın ve seçmek için açma / kapatma tuşuna basın. Sesi azaltma düğmesini kullanarak Userdata + kişiselleştirilmiş içeriği vurgulayın ve seçmek için açma / kapatma tuşuna basın. Sıfırlama başlar ve bittiğinde Sistemi şimdi yeniden başlat seçeneğini vurgulayın ve açma / kapatma tuşuna basın. Telefonunuzun yeniden başlatmayı bitirmesini bekleyin ve ardından telefonunuzu yeni bir cihaz olarak ayarlayın.

Sıfırlamadan sonra telefonunuzu yeni bir cihaz olarak ayarlayın ve keyfini çıkarın.

Umarız ağ bağlantısını kesen Moto G7’nizi düzeltmenize yardımcı olabiliriz. Kelimeyi yaymamıza yardımcı olsaydınız çok memnun oluruz, bu yüzden yararlı bulduysanız lütfen bu yayını paylaşın. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim!

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın. Her hafta faydalı videolar yayınladığımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.