(Muhtemelen) hiç duymadığınız Android özellikleri

Akıllı telefonlar gittikçe güçlendikçe, özellikleri de artıyor: sosyal medyayı kontrol etmek, e-posta göndermek ve hatta çağrı almak! Yine de tüm ciddiyetle, Android akıllı telefonunuzdan tam olarak yararlanabileceğiniz gizli özellikler var. Yakın zamanda Android 9 Pie’de bulunan yeni eklemelerle bu kullanışlı numaraların listesini güncelledik!

    Mevcut en iyi rampalar: Androidinizi dönüştürün 9.0 Android Pie: Bir memnuniyet ve hayal kırıklığı karışımı

Acil kilitleme modunu etkinleştir

Telefonunuzu, güvenmediğiniz insanlarla dolu bir odada bırakmanız hiç oldu mu? Paranoyak gelebilir, ancak Android 9 Pie, istenmeyen tüm gözleri cihazınızdan kapatabilecek bir acil durum kilitleme özelliği ekledi. Güvenlik ve konum ayarlarınıza gidin ve ardından Kilit ekranı tercihlerine gidin. Oradan Kilitlemeyi göster seçeneğini açık konuma getirebilirsiniz. Güç düğmesine bastığınızda mod görünecektir. Acil kilitleme modu, parmak izi tarayıcıyı ve yüz tanıma işlevini devre dışı bırakır ve aynı zamanda hassas verileri kilit ekranınızdan gizler. Kimse giremiyor!

android pie lockdown options english

Aynı anda beş Bluetooth hoparlörü bağlayın

9 Pasta güncellemesi sayesinde, Android cihazınızdan aynı anda beş Bluetooth hoparlörü bağlayabilirsiniz. Birden fazla odada müzik dinlemek ve tek bir akıllı telefondan kontrol etmek istediğiniz bir parti vermek için mükemmeldir. Google’ın yazılımı ayrıca, sıkışmadan kesilirseniz, onları destekleyen bir cihaza otomatik olarak aramalar gönderir. Ses seviyesi tercihleriniz de artık hatırlandığından, hoparlörlerinize her bağlandığınızda ayarlarınızı sürekli olarak değiştirmek zorunda kalmazsınız. Başvuru için, Android daha önce aynı anda sadece iki Bluetooth bağlantısını destekledi.

bluetooth speakers android pie

Hangi uygulamaların sizi en çok rahatsız ettiğini

Kendinizi hiç bakmadan can sıkıcı bildirimlerden çekip çıkardığınızı hiç gördünüz mü? Şimdi Android 9 Pie’de, hangi uygulamaların sizi en çok rahatsız ettiğini görebilirsiniz. Ayarlarınıza ve ardından Uygulamalar ve bildirimler bölümüne gidin. Oradan, cihazınıza gelen son bildirimlerin tümünü görebilirsiniz. Listeyi En sık olarak sıralamak için değiştirin; böylece en çok ihtiyaç duyduğunuz uygulamaların okunması kolay bir listesine sahip olacaksınız. Bunlar engellemek istedikleriniz. Yazılım, sık sık okumadan onları kaydırdığınızı fark ederse, bazı uygulamalar için bildirimleri engellemenizi de isteyecektir.

app notifcations most recent

Uygulamalar arasında daha da hızlı geçiş yapın

Açık olan tüm uygulamalarınızı açmak için gezinme çubuğundaki kare düğmesini kullanabileceğinizi biliyorsunuzdur, ancak kullandığınız son iki uygulama arasında anında geçiş yapmak için iki kez dokunabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu özellik, iki uygulama arasında bir kereden fazla geçiş yapmanız gerekirse, örneğin Chrome’da okurken ve Google Keep ile ilgili notlar alırken son derece kullanışlıdır.

app notifcations most recent

Ekran kilitliyken sesli arama

Bazı kullanıcılar bu numarayı biliyor: bazı Android akıllı telefonlar ekran kapalı olsa bile “OK Google” diyerek sesli arama yapmanıza izin veriyor! Ne yazık ki, yalnızca ses algılama sistemi etkin olan mobil cihazlar bu işlevi yerine getirebilir.

AndroidPIt google pixel 9871

Telefonunuzun bu numarayı yapıp yapamayacağını bulmak için Google Ayarları> Arama ve Google Asistan> Ses> Tamam Google algılama> Her Zaman Açık’a gidin. Sesini tanımak için Google’ı eğitmeniz gerektiğini unutmayın (bu seçenek aynı ekranda). ‘Kapalı ekran’ algılaması sunmayan telefonlarda, “Her Zaman Açık” yerine “Herhangi bir ekrandan” adı verilen bir seçenek bulunur.

Kayıp telefonunuzu uzaktan kapatın ve sıfırlayın

Telefonunuzu kaybetmek yeterince kötü, ancak bir yabancının tüm kişisel bilgilerinize erişebileceğini düşündüğünüzde daha da kötü. Neyse ki, Google yanlış yaparsanız cihazınız üzerinde kontrol etmenizi sağlayan Android Aygıt Yöneticisi adında mükemmel bir özelliğe sahiptir.

AndroidPIT Google Settings Android Device Manager

Android Aygıt Yöneticisi, telefonunuzu takip etmekten çok daha fazlasını yapar: aramanıza, uzaktan kapatmanıza ve hatta fabrika ayarlarına sıfırlamanıza izin verir. Bu özelliği yalnızca Ayarlar> Güvenlik> Telefon Yönetimi seçeneğine giderek etkinleştirin ve telefonunuzu kaybettiyseniz bilgisayarınızdaki siteye erişin.

admconnect

Cihazımı Bul

Kendi karanlık temanızı etkinleştirin

Android Hatmi, şimdilik karanlık temayı bıraktı, ancak kendi karanlık temanızı yaratmanın bir yolu var. Hayalini kurduğunuz karanlık temayı almak için Ayarlar> Erişilebilirlik> Ters Çevirme İşlemi’ne gitmeniz yeterlidir.

androidpit samsung galaxy s5 black wallpaper screenshot

Ekran görüntüleri karanlık modu dikkate almaz ve uygulama simgelerinin görünümünü etkiler. Bu, gece veya parlak ışıkta okumak için mükemmel olduğu için okunabilirlik söz konusu olduğunda tema mükemmeldir.

Diğer cihazlardan Chrome sekmelerine erişin.

Chrome’u varsayılan tarayıcı olarak kullanıyorsanız (çoğu kullanıcının yaptığı gibi), açık Chrome sekmelerinize diğer telefonlarda veya tabletlerde de erişebileceğinizi biliyor muydunuz?

AndroidPIT Chrome recent tabs other devices

Chrome’a bağlı olduğunuz sürece, yeni bir sekme açtığınızda, ekranın sağ alt köşesinde ‘son sekmeler’ seçeneğini göreceksiniz. Diğer cihazlarınızdaki tüm açık URL’leri görmek için buna dokunun.

Telefonunuzu kaybetmeniz durumunda iletişim bilgilerinizi bırakın.

Bu, eşyalarını kaybetme eğiliminde olanlar için (veya telefonlarını bir restoran masasında ya da bir barda bırakma) değerli bir ipucudur. Telefonunuz kaybolursa ve birisinin onu alabileceğini düşünüyorsanız, telefonunuzdaki iletişim bilgilerinizi içeren bir mesaj bırakabilirsiniz.

AndroidPIT Android 6 0 Marshmallow lock screen message

Telefonunuzu zaten kaybettiyseniz, Android Aygıt Yöneticisi ile aynı özelliğe sahipsiniz, ancak kesinlikle ayarlamanız gereken bir güvenlik önlemidir. Kişi ayrıntılarınızı veya talimatlarınızı eklemek için Ayarlar> Güvenlik> Ekranı kilitle mesajına gidin. Telefonunuzu bulan birine ödüllendirmek de fena bir fikir değil!

Belge tarayıcı

Bir zamanlar, dijital çağın şafağında, dijital bir kopya çıkarmak için büyük bir tarayıcıya yatırım yapmanız gerekiyordu. Bugün, akıllı telefonunuz kendi başına çok yönlü bir tarayıcı olarak işlev görebilir. Kalite iyi olmasa da, süreç çok daha pratik.

androidpit camscanner ii

CamScanner – Telefon PDF Oluşturucu

Cep telefonunuzu tarayıcı olarak kullanmak istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz vardır. Dokümanın bir fotoğrafını çekip görüntü olarak kaydedebilir veya dönüştürmek için Google Drive’ı kullanabilirsiniz. CamScanner veya Evernote gibi bunun için de mükemmel uygulamalar var.

Kablosuz ortak erişim noktası olun

Bağlama, çoğunuzun zaten bileceği bir özelliktir, ancak akıllı telefonunuzu bir Wi-Fi hotspot’a da dönüştürebilirsiniz ve Lollipop ve Marshmallow’dan beri bunu yapmak çok daha kolay hale geldi. İşlem, akıllı telefon bağlantınızı diğer cihazların bağlanabileceği bir Wi-Fi şebekesine dönüştürür.

android 60 wifi settings

Ayarlar> Diğer> Bağlantı paylaş ve Mobil sıcak nokta’ya gidin. Orada, ağ adını ve bağlanmak için şifreyi ayarlayabilirsiniz. Ancak, mobil veri tüketiminize dikkat ettiğinizden emin olun.

Pusula ve barometre

Telefonunuzun sahip olduğu çeşitli sensörleri biliyor musunuz? Hangi yönün kuzey veya güney olduğunu bilmekle kalmaz, aynı zamanda Akıllı Pusula veya AndroiTS Pusula Ücretsiz gibi bir uygulamayı da indirebilir ve cep telefonunuzu pusula haline getirebilirsiniz.

androidpit compass

Bir çok telefonda, cep telefonunuzu taşınabilir bir hava istasyonuna dönüştüren bir barometre bulunur. Barometre Altimetre DashClock ve Barometre Monitörü gibi uygulamalar, atmosferik basınçtaki değişiklikleri tahmin etmenize yardımcı olabilir.

Barkod okuyucu

Telefonunuzun kamerasına geri dönelim: Barkod Tarayıcı gibi uygulamalarla kolayca bir barkod tarayıcıya dönüştürebilirsiniz. Uygulama, barkodların yanı sıra QR kodlarıyla da çalışıyor ve başka birçok alternatif var!

androidpit barcode scanner

Barkod okuyucu

Neden barkod taramak istiyorsun? Hepsi kullandığınız uygulamaya bağlıdır, ancak alışverişin asıl nedeni: bir mağazada bir ürün görürseniz, çevrimiçi fiyatı karşılaştırabilir veya barkodu kullanarak stokta olmayan bir ürün sipariş edebilirsiniz.

Fitness takipçisi

Akıllı telefonunuzda çok fazla sensör var. Bu, bileğinizin etrafına sarılmış veya giysilerinize takılı başka bir ekipmana ihtiyaç duymadan yürüyüş veya koşu rotalarınızı ve diğer aktivitelerinizi izleyebileceğiniz anlamına gelir.

androidpit google fit ii

Başlangıç olarak, Google Fit bu amaç için açık bir uygulamadır, ancak cep telefonunuzda veya bağlı aksesuarlarınızda işe yarayacak başka birçok uygulama vardır. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa, Runtastic Heart Rate Monitor gibi uygulamalar akıllı telefonunuzun kamerasını kullanarak kalp atış hızınızı ölçebilir.


Google Fit – Spor Takibi

Runtastic Nabız Ölçer ve Nabız Kontrolü

Gizli özelliklerin kilidini aç (Geliştirici Seçenekleri)

Geliştirici seçeneklerini açmak korkutucu bir şey gibi görünmesine rağmen, cihazınızın sahip olduğu özelliklerdir ve istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Kendinizi bir geliştirici olarak görmüyorsanız bile, herkes bazı uygun ayarlamalar yapmak için bu gizli özellikleri kullanabilir. Animasyonları kapatarak, oyun oynarken GPU performansını artırarak, USB bağlantısında hata ayıklayarak ve çok daha fazlasını yaparak telefona yeni bir hız hissi vermek mümkün.

androidpit developer options english

Geliştirici seçenekleri cennete doğru ilk adım aslında onları etkinleştirmek. Bunu yapmak için, Ayarlar> Telefon hakkında öğesine gidin, ardından derleme numarasına ilerleyin ve art arda yedi kez dokunun.

Bunu yaparak, bir geliştirici olduğunuz bildirilecektir (evet). Şimdi normal ayarlar menüsüne dönün ve aşağıya doğru kaydırın. Hemen “Telefon hakkında” üstünde Geliştirici seçeneklerini göreceksiniz. Yeni bulunan güçlerin tadını çıkarma zamanı.

Ekran videosu kaydet

Yıllarca Android’de ekran kaydı yapabildik, ancak şaşırtıcı bir şekilde geliştiriciler, YouTubers ve uzman basın dışındaki pek az kişi bu özelliği kullanıyor. Birine nasıl bir şeyler yapılacağını göstermek için çok basit bir yol.

Ekrandaki videolar nasıl yakalanır

Tarafından görüşAngela PalmerStatik ekran görüntülerinin yanı sıra video ekran görüntüleri almanın gerçekten yararlı olduğunu düşünüyorumWhat do you think?5050148 katılımcı

Etkinleştirmek için hiçbir şey yok, sadece AZ Ekran Kaydedici gibi bir uygulama yükleyin ve o kadar. Oyun Başlatıcısı olan Galaxy S8 gibi bazı cihazlar bile oyunlar için bu standart seçeneği getiriyor.


AZ Ekran Kaydedici – Kök Yok

Güvenliğinizi kolaylaştırın

Akıllı Kilit, Android Lollipop ile birlikte gelen bir özellik ve 3 Android sürümünden sonra programa başlamanızın zamanı geldi. Bu az kullanılan ancak kullanışlı özellik, çok basit (ve otomatik) ayarlarla telefonunuzu kilitlemenizi veya kilidini açık tutmanızı sağlar:

Ayarlar> Güvenlik> Güvenilir Ajanlar’a gidin ve Akıllı Kilit özelliğini etkinleştirin. Etkinleştirildiğinde, güvenilir cihazları (akıllı kol saatleri veya Bluetooth kulaklıklar gibi), güvenilir siteleri (ev veya ofisiniz gibi), güvenilir yüzleri (yüz kilidini açma), ses kilidini açma veya sahibinin kullanım tespitini seçebilirsiniz.

AndroidPIT dash smart earphones 6915

Android büyütecini kullanın

Bu, Android Erişilebilirlik Ayarlarında bulunan basit ama çok kullanışlı bir özelliktir. Etkinleştirildiğinde, ekrana üçlü dokunmak Android sisteminin herhangi bir yerinde yakınlaştırmanıza izin verir. Fotoğrafları paylaşmak veya yakınlaştırmayacağınız anlık görüntüleri okumak için uygulamalarda yakın çekim yapmak için idealdir.

Büyütme moduna girmek için geçici bir zoom veya üçlü musluk için üçlü dokunup basılı tutun ve çıkmak için tekrar üçlü dokunup basılı tutun. Büyütme modunda gezinmek için iki parmağınızla sürüklemeniz gerekir. Ayarlar> Erişilebilirlik> Görme> Yakınlaştırma’ya dokunun (veya Ayarlar> Erişilebilirlik> Büyütme Hareketleri).

Telefonun sana okumasını sağla

Metinden sese çıkışı, ahizesiz etkileşimi çok daha kolaylaştıran başka bir küçük araçtır. Cep telefonumda çevrimdışı okumak için tonlarca makale biriktiriyorum, ancak çok meşgulüm ve oturup okumak için her zaman vaktim yok. Bu yüzden akşam yemeği pişirirken veya evin etrafında bir şeyler yaparken hikayelerimi anlatmak için Metin Okuma özelliğini kullanıyorum.

AndroidPIT Accessibility Text To Speech Pocket

Ayarlar> Erişilebilirlik> Metinden konuşmaya çıktısına gidin ve dil paketinin kurulu olduğundan emin olun. Metinden konuşmaya motorunuzun ayarlarına gidebilir ve yeni ses verilerini güncellemelerini sağlayabilirsiniz.

Kaçırdığımızı bildiğiniz başka Android sırları var mı? Onları bizimle paylaşmak ister misin? Aşağıdaki yorumlarda ne olduklarını bize bildirin.