Müzik Çalarken Android Bildirimlerini Devre Dışı Bırakmak

Kaç kez oturdunuz ve Android’inizde ruh karıştırıcı bazı şarkıları dinlemek için oturdunuz ve saçma bir promosyon mesajının sesi sizi rahatsız etti! Bu gibi durumlarda, en belirgin geçici çözüm Sessiz moda geçmektir. Bu otomasyon çağında fazla manuel görünmüyor mu? Yani başka bir yol olmalı, değil mi?

İşte bu makalenin amacı bu. Android’inde müzik çalarken bildirimleri otomatik olarak devre dışı bırakmanın bir yolu var. Sadece bir defalık bir kurulum gerektirir ve bittiğinde, rahatsız edici bildirimlere veda edebilirsiniz.

MacroDroid adlı bir uygulamanın, Tasker gibi bir otomasyon uygulamasının yardımını alacağız, ancak komplikasyon olmadan.

MacroDroid Nedir?

2012’den bu yana Play Store’da olan bir otomasyon uygulaması. İster serin otomasyon için NFC etiketlerini yapılandırmak isterse sistem düzeyinde işleri otomatikleştirmek olsun, MacroDroid hayat manifoldlarını kolayca anlaşılabilir makrolar aracılığıyla kolaylaştırabilir.

MacroDroid’i indirin

MacroDroid Play Store’dan indirmek ücretsizdir. Tasker’ın aksine, bu uygulamada makro oluşturma karmaşık değildir. Uygulamanın makro oluşturmak için iki gerekli öğeye ihtiyacı var – Tetikleyiciler ve Eylem.

Tetikleyiciler, bir uygulamayı başlatmak veya bir cihaz ayarını açmak gibi cihaz olaylarıdır. Öte yandan, tetikleme aktive edildikten sonra cihazın yaptığı eylemdir.

Dahası, uygunluğunuza göre ayarlayabileceğiniz birçok hazır şablon vardır. MacroDroid’ün ücretsiz sürümü beş farklı makro oluşturmanıza olanak sağlar. Daha fazla makro için Pro sürümüne 2.50 $ bir kerelik ödeme ile yükseltme yapabilirsiniz.

Artık uygulama hakkında bildiğinize göre, Android’de müzik dinlerken bildirimleri devre dışı bırakmak için nasıl kullanabileceğimizi görelim.

Müzik çalarken Android Bildirimlerini Devre Dışı Bırakma

Bu yöntemin uçtan uca kesintisiz çalışması için iki makro yaratacağız – biri müzik çalarken DND modunu etkinleştirmek için diğeri müzik durduğunda aynı devre dışı bırakmak için.

Adım 1: Makro Ekle> Cihaz Olayları’na dokunun ve Müzik / Ses Çalma’yı seçin.

Şimdi, Başlat seçeneğini seçin.

Adım 2 : Daha sonra, Eylemler sekmesine dokunun, aşağı kaydırın ve Ses> Öncelik Modu / Rahatsız Etmeyin seçeneğini seçin ve Öncelikli Bildirimlere İzin Ver’i seçin.

MacroDroid’i ilk kez kullanıyorsanız, sistem seviyesi izinlerini vermeniz gerekir. Sadece düğmeyi değiştirin ve bir kez etkinleştirildiğinde, Geri düğmesine dokunun.

Adım 3: Kısıt eklemek zorunlu değildir. Ancak, eğer seçerseniz, bunu yapabilirsiniz. Kısıtlamalar, makronun tetiklenmesini istemediğinizde aygıtın durumu veya saat / tarih gibi bir şey olabilir.

Örneğin, ofisteyseniz ve bildirimlerin normal şekilde gelmesini istiyorsanız, Tarih / Saat kısıtlamasını etkinleştirebilirsiniz.

İlgili tüm ayrıntıları girdikten sonra, Kene simgesine dokunun. Bir isim verin ve bir kategori seçin. Tebrikler, ilk makronuzu yeni oluşturdunuz!

Şimdi en sevdiğiniz şarkıyı Spotify’da veya YouTube’da bir videoda çalmaya başlayın. Promosyon bildirimi veya düzenli uygulama güncellemeleri yapın; istenmeyen bildirimler sizi rahatsız etmeyecektir.

DND Modunu Tweak

Aynı zamanda, telefonunuzdaki DND ayarlarını da ayarlamayı unutmayın. Varsayılan olarak, her şeyi yasaklar. Dolayısıyla, aramalara, hatırlatıcılara ve kısa mesajlara izin vermek istiyorsanız, bunların tümü DND ayarları altında değiştirilebilir.

Ayarlar’a gidin ve Rahatsız etmeyin’i arayın. Üzerine dokunun ve ayarları istediğiniz gibi değiştirin.

Bildirimleri yeniden etkinleştir

Galaxy Note 9 ve OnePlus 6T gibi birkaç telefonda, DND modunu kapatmak, Hızlı Ayarlar menüsünde bir geçiş yapmak kadar kolaydır. Ancak, bu basit görevi unutmak kolaydır. Geçen gün, üç önemli telefon konuşmasını kaçırdım.

Yukarıda belirtildiği gibi, sistem ayarlarını ikinci bir makro ile normale getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ilk makroyu tersine çevirmek.

Adım 1: Yeni bir makro oluşturarak başlayın. Tam bu sefer, Müzik / Ses Çalma seçeneği için Durduruldu seçeneğini seçin.

Adım 2: İşlemler sekmesinde, Ses Seviyesi üzerine dokunun ve Tümüne İzin Ver seçeneğini seçin.

Doğal olarak, bu makro için etkinleştirilmiş herhangi bir kısıtlamaya gerek yoktur. Sadece Tick butonuna dokunun ve yeni makroyu kaydedin.

Şu andan itibaren, telefonunuz en sevdiğiniz ses parçalarını her dinlediğinizde yalnızca öncelikli bildirimler konusunda sizi uyaracaktır. Ve onları dinledikten sonra, telefonunuz normal moda geri döner. Ve bunların hepsi parmaklarınızı kaldırmadan gerçekleşecek.

En iyi şey, yeni bir müzik uygulaması her yüklediğinizde makroyu yeniden yapılandırmanıza gerek kalmamasıdır.

Bir şey daha

Gücün aç kaldığı uygulamalar sayesinde, dahili pil optimizasyon özelliği daha verimlidir. Sistem, daha fazla pil suyu tüketen uygulamaları veya kullanmadığınız uygulamaları algılarsa, otomatik olarak uykuya almalarını sağlar.

Böylece, sistem MacroDroid’i uyku moduna geçirirse, makrolarınızın tetiklenmemesi ihtimali yüksektir. Bu nedenle, yapmanız gereken ilk şey, uygulamayı En iyi duruma getirilmemiş listesine koymak.

Bunu yapmak için telefonunuzun batarya ayarlarına gidin. Samsung kullanıcısıysanız, seçeneği Device Maintenance altında bulabilirsiniz. Şimdi, Pil optimizasyonu üzerine dokunun, MacroDroid bulana kadar aşağı kaydırın ve Optimize etme seçeneğini seçin. Bu kadar kolay!

Alternatif Yöntem: Duraklatma

Müzik uygulamanızı her başlatışınızda bir DND modunu etkinleştirme için tek dokunuşla bir yöntemle gitmek isterseniz, en iyi seçenek Duraklatma’yı seçmemek.

Bu uygulama ne diyorsa onu yapıyor. Rahatsız edici sesler olmadan tüm ihtişamıyla müzik dinlemenizi sağlar. Ancak, bu uygulama Google Play Store’da değil, ama neyse ki, aşağıdaki XDA Geliştiriciler Forumu’ndan bir bağlantı yoluyla indirebilirsiniz.

XDA Geliştiricilerini Ziyaret Edin

Sideload yaptıktan sonra, yapışkan bir bildirim göreceksiniz. Tek yapmanız gereken Oynat düğmesine basmak ve diğer tüm seslere elveda demek. Ancak bunu yapmadan önce, ayarlar menüsüne gidin (sağ üst köşedeki Paylaş simgesine dokunun) ve Yalnızca Sessizlik Bildirimleri seçeneğini işaretleyin.

Tabii ki, bu MacroDroid olan gibi kusursuz bir yöntem değil. Ancak, OnePlus cihazlarında olduğu gibi şık bir Alert kaydırıcınız yoksa, bu akıllıca bir saldırı.

Kalıcı bir düzeltme var mı?

Alışveriş uygulamalarını, resim düzenleme uygulamalarını ve birkaç garip oyunu atarsanız, bildirimlerin rahatsız edici olmadığını fark edersiniz. Ancak gerçeği söylemek gerekirse, uygulamaları olmayan telefonlar oldukça sıkıcıdır.

Android 8.0 Oreo güncellemesinin yayınlanmasından bu yana, bireysel uygulamalar için bildirimleri kapatmak bir engellemedir. Sadece Ayarlar> Uygulamalar ve Bildirimler bölümüne gidin, uygulamaları seçin ve bildirim düğmesini kapatın.

Merhaba Zen!

Yani, müzik çalarken Android’inizdeki bildirimleri devre dışı bırakabilir veya engelleyebilirsiniz. İyi bir şey, MacroDroid’in tüm görevi otomatik hale getirmesi ve telefonun DND moduna geçtiğinde ve geri geldiğinde olduğu gibi arka plan geçişini bilmemenizdir. Müziği kapattıktan sonra, cevapsız bildirimleri bir kerede görebileceksiniz. Bu, uygulama bildirimlerini kalıcı olarak durdurursanız yapamayacağınız bir şeydir.

Hangi yöntemi tercih edersiniz? Bir makronun işi yapmasına izin vermek çok daha serin!