“Ne yazık ki, Android Klavye durdu” nasıl düzeltilir

Böylece, Android cihazınızı, arkadaşlarınıza, onlarla birlikte planladığınız öğle yemeğine geç kalacağınız ve aniden klavyenizin akıp gideceği mesajını göndermek için gönderirsiniz. Ne kadar denediğiniz önemli değil, çalışıyor gibi görünmüyor. İstediğiniz zaman yollayabileceğiniz tüm aceleci mesajlar için Android’inizi seviyorsunuz ve şimdi “Ne yazık ki, Android klavyesi durdu” mesajını görüyorsunuz.

Kuşkusuz, sorunu çabucak düzeltmek istersiniz. “Ne yazık ki, Android klavyesi durdu” düzeltmek için çözümler arıyorsanız, okumaya devam edin. Çözümler Samsung, HTC, Sony Xperia, Motorola, LG ve diğer Android cihazları dahil olmak üzere çoğu Android cihazında çalışmalıdır.

Ayrıca bakınız: Android’in donma ve çökmesini önleyen uygulamalar nasıl düzeltilir

 

“Ne yazık ki, Android klavyesi durdu” için çözümler

 

1. Çözüm: Klavyeyi yeniden başlatın

Klavyeyi yeniden başlatmak, sorunu çözmede çok etkili olabilir. Bazı okuyucular bunu yararlı buldu. Bazıları sorunun daha sonra geri döndüğünü bildirirken, diğerleri sorunu klavyenin yeniden başlatıldığında çözülen tek seferlik bir sorun olarak buldular.

  Cihazın Ayarlar menüsüne gidin Uygulamalar bölümüne ilerleyin ve “Tüm” sekmesine gitmek için Uygulama Yöneticisi öğesine dokunun

Ayarlar menüsünden çıkın ve klavyeyi kullanmaya geri dönün ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Üçüncü taraf klavyesini kullanıyorsanız veya cihaz üreticisi kendi klavyesini yüklediyse, kullanımda olan klavyeyi aramanız gerekir. Samsung kullanıcıları gibi Samsung klavyelerini kullandıklarını göreceklerdir, bu nedenle, uygulamalar altında Samsung klavyesini aramanız gerekir.

 

2. Çözüm: Cihazı Yeniden Başlatın

Sorun çözülmediyse, uygulamada bir yeniden başlatma yardımı ile çözülebilecek bir hata olabilir. Bir cihazın yeniden başlatılması, temel uygulama sorunlarını çözebilir ve cihazdaki basit hataları giderebilir. Cihazı yeniden başlatın ve klavyenin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Pek çok okuyucu bunun problem için kalıcı bir çözüm olduğunu keşfetti, ancak sorunun geri döndüğünü görenlere diğer çözümleri deneyin.

 

3. Çözüm: Klavye İçin Önbelleği ve Verileri Temizle

Bir uygulamanın önbelleğini ve verilerini temizlemek, muhtemelen bozulmuş olabilecek veya hatalar nedeniyle sorun yaratabilecek dosyaları temizlemenizi sağlar. Önbellek dosyalarını silmek önemli bilgileri silmezken, veri dosyalarını herhangi bir uygulamadan silerken kişisel ayarlarınızı kaybedersiniz. Klavyede belirli değişiklikler yaptıysanız, bu ayarları kaybedeceksiniz. Klavye ayarlarına geri dönmeniz ve değişiklikleri bir kez daha yapmanız gerekecek.

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Uygulamalar bölümünün altındaki Uygulama Yöneticisi’ne dokunun “Tüm” uygulamaları içeren sekmeye kaydırın Şimdi klavye uygulamasını arayın. Bir üçüncü taraf klavyesi taktıysanız veya üreticinin kaplaması Android stokunun üzerinde ise, Android Klavye veya kullandığınız klavye olabilir. Klavye uygulamasına dokunun Önbelleği Şimdi Temizle üzerine dokunun Verileri Temizle üzerine dokunun Onaylamak için Tamam’a dokunun

Önbellek ve veri dosyaları silindikten sonra, cihazınızı yeniden başlatın ve klavyenin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 

4. Çözüm: Sözlük Uygulaması İçin Önbelleği ve Veri Dosyalarını Temizle

Sözlük uygulaması klavye uygulaması ile yakından bağlantılıdır. Herhangi bir nedenle “ne yazık ki klavye durdu” hatası alırsanız, sözlük uygulamasındaki bozuk dosyalar nedeniyle ortaya çıkma ihtimali vardır. Bu dosyaları silmek, sorunu çözmede yardımcı olabilir.

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin “Tüm” sekmesine gitmek için Uygulamalar Yöneticisine dokunun Kaydırın ve Sözlük uygulamasını arayın ve üzerine dokunun. Önbelleği temizle üzerine dokunun.

Önbellek ve veri dosyaları silindikten sonra, sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 

5. Çözüm: Google Klavyeyi güncelleyin (veya kullandığınız diğer klavyeleri)

Okurlarımızdan biri, Google klavyesini güncelleyerek sorunun çözülebileceğini belirtti. Başka bir klavye kullanıyorsanız, güncelleyin. Klavyeyi güncellemek için, Play Store’u açın, üç yatay çizgiye ve ardından Uygulamalarım ve oyunlar’a dokunun. Klavye için bir güncelleme varsa, Güncelle’ye dokunun.

 

6. Çözüm: Klavye Ayarlarını Sıfırlayın

Samsung cihazları gibi bazı cihazlar Samsung klavyesini kullanır. Sorunu çözmede yardımcı olabilecek klavye ayarlarını sıfırlama olanağına sahip olacaksınız. Samsung kullanıcısıysanız, ayarları sıfırlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Dil ve Giriş için Sistem bölümüne bakın ve ona dokunun Samsung Klavye üzerine dokunun Şimdi aşağı kaydırın ve Ayarları Sıfırla üzerine dokunun

Klavye ayarları sıfırlandıktan sonra, sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 

7. Çözüm: Bir Üçüncü Taraf Uygulaması Kullanın

Kullandıkları klavye uygulamasını bırakabilecekler için, varsayılan klavye için üçüncü taraf bir uygulama seçin ve onun yerine kullanın. Klavyenizde yaşadığınız sorunu çözmeyecek, ancak size klavyeyi kullanma yeteneği verecektir. Size uygun bir klavye için Play Store’u kontrol edin. Klavyeyi taktıktan sonra, varsayılan olarak ayarlanmasını isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Yeni kurulan klavyeyi varsayılan olarak seçin.

 

8. Çözüm: Aygıt Yazılımını Güncelleyin

Cihazınızın yazılımı, tüm uygulamaların sorunsuz çalışmasını sağlamada önemli bir rol oynar. Bir yazılım güncellemesini uzun süre geciktirdiyseniz, güncellemeleri yüklemelisiniz. Güncellemeler, bilinen tüm hataların ve hataların güncellemeyle sabitlendiğinden emin olun.

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Cihaz Hakkında seçeneğine dokunun Yazılım Güncellemesi veya Sistem güncellemesi üzerine dokunun Cihaz yeni güncellemeleri kontrol etmeye çalışacaktır.

Cihazınız güncellendiyse, cihazınızın en son yazılımı kullandığına dair bir onay alırsınız. Ancak, güncellemeler mevcutsa, en son güncellemeleri yüklemeniz ve ardından güncellemeden sonra telefonunuz yeniden başlatıldığında sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmeniz gerekir.

 

9. Çözüm: Google Klavye için Güncelleştirmeleri Yükleyin

Okurlarımızdan biri tarafından önerildiği gibi, Google klavye için güncellemeler yükleyerek bu sorunu gidermeyi deneyebilirsiniz. Bunun için android telefonunuzdaki mağazayı oynayın ve güncellemeleri arayın.

 

10. Çözüm: Güvenli Modda Yeniden Başlatın

Sorun devam ederse, nispeten daha karmaşık olan sorun giderme adımlarını denemeliyiz. Bu adımda, cihazınızı güvenli modda yeniden başlatarak, üçüncü taraf uygulamalardan biri nedeniyle bir sorun olup olmadığını tespit edebiliriz. Bu, hisse senedi Android klavyenizin Güvenli Modda çalışacak olan olduğu anlamına gelir.

  Güç düğmesini ekranda görüntüleyebilmek için Güç düğmesini basılı tutun Şimdi menüdeki Güç seçeneğine basın ve Güvenli modda yeniden başlatmak isteyip istemediğinizi soran bir açılır kutu görene kadar basmaya devam edin. Tamam ve onayla

Cihaz Güvenli modda yeniden başlatıldığında, onaylamak için ekranda yazılan Güvenli Mod kelimelerini göreceksiniz. Şimdi klavyenin Güvenli modda çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

İşe yararsa, kullandığınız üçüncü taraf uygulamalardan biri de suçlu olabilir. Soruna neden olabilecek uygulamayı tanımlamak için önce bir şekil bulmanız, ardından son zamanlarda yüklediğiniz uygulamaları devre dışı bırakmayı denemelisiniz. Uygulamaları birer birer devre dışı bırakın ve belirli bir uygulamayı devre dışı bıraktıktan sonra klavyenin çalışmaya başlayıp başlamadığını bulun. Hangi uygulamanın soruna neden olduğunu öğrendikten sonra, kaldırın.

İşe yaramayan bir üçüncü taraf klavyesi kullanıyorsanız, o klavyeyi kaldırıp Android stok klavyesini kullanmayı ya da Play Store’dan farklı bir üçüncü taraf klavyesini kullanmayı deneyebilirsiniz.

 

11. Çözüm: Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Klavyeniz hala çalışmıyorsa, cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamayı düşünmelisiniz. Böylece, cihazın yazılımını kutudan çıkarıldığında ilk durumuna getirebilirsiniz. Cihazınızdaki tüm verileri silecek ve cihaza yüklediğiniz tüm üçüncü parti uygulamaları da kaybedeceksiniz. Tüm verileri yedeklediğinizden emin olun, böylece cihazı sıfırladıktan sonra önemli verilerinizi kaybetmezsiniz.

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Yedekle ve Sıfırla’ya dokunun. Google Hesabınızı yedeklemenizi sağlayan kutuyu işaretleyin Fabrika Ayarlarına Sıfırla’ya dokunun Telefon Sıfırla’ya dokunun

Aygıt fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra, sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilir ve deneyebilirsiniz. Daha sonra verileri geri yükleyebilir ve cihazı her zamanki gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

“Ne yazık ki, Android klavyesi durdu” için çözümler Android cihazların çoğunda çalışacaktır.

 

“Ne yazık ki, Samsung klavye çalışmayı durdurdu”

Samsung Galaxy S serisi veya Samsung Galaxy Note serisindeki cihazlardan birini kullanıyorsanız, “Maalesef, Samsung klavyesi çalışmayı durdurdu” mesajını görebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, yukarıda belirtilen çözümler tüm Android cihazlarda etkilidir ve Samsung istisna değildir.

“Ne yazık ki, Samsung klavye çalışmayı durdurdu” düzeltmek için aşağıdakileri deneyin:

  Klavyeyi yeniden başlatın. Samsung cihazınızı yeniden başlatın. Kullanmakta olduğunuz klavye uygulamasının önbelleğini temizle ve bu sorunu çözmezse uygulamanın verilerini temizle. Sözlük uygulamasının önbelleğini ve verilerini temizleyin. Klavye ayarlarını sıfırlayın. Ayarlar> Dil ve Giriş> Samsung Klavye> Ayarları Sıfırla’ya gidin. Cihazınızdaki yazılımı güncelleyin. Bazı kullanıcılar Sözlük Sağlayıcı’yı devre dışı bırakarak sorunu çözdü. Bunu yapmak için, Ayarlar> Uygulama Yöneticisi> Tüm Sekmeler’e gidin, uygulamalar arasında Sözlük Sağlayıcı’yı bulun, üzerine dokunun ve Devre Dışı Bırak’a tıklayın. Fabrika verilerine sıfırlama işlemi gerçekleştirin.

Bu çözümlerden biri işe yarayacak ve kolaylıkla hatadan kurtulacaksınız.

 

 

Ayrıca okuyabilirsiniz: Açılmayan Android telefon veya tablet nasıl düzeltilir