‘Ne yazık ki uygulama durdu’ hatası nasıl düzeltilir

Bir uygulama çöktüğünde aşağıdaki mesajı alıyor musunuz? Ne yazık ki, YouTube durdu, ne yazık ki, Facebook durdu veya ne yazık ki, WhatsApp durdu? Aslında belirli bir uygulama önemli değil, herhangi bir uygulama bu talihsizlik yaşayabilir ve benzer bir mesaj verebilir. Fakat bunu çözmenin yolları var. İşte düzeltmek için nasıl Maalesef, uygulama hataları durdurdu.

Çözüme atla:

    Uygulamanın deposunu temizleyin SD kartı kontrol edin Uygulamayı kaldırın ve yeniden yükleyin Kapatın ve tekrar açın Son çare: Fabrika ayarlarına sıfırlama

Uygulamanın deposunu temizleyin

Bu sorun genellikle rehber, galeri ve başlatıcı uygulamalarında ortaya çıkar. Bunu düzeltmek için prosedür genellikle her zaman aynıdır.

    Önce, cihazınızdaki Ayarlar’a gidin. Uygulamalar ve Bildirimler sonra Uygulama bilgisi Sorunlara neden olan uygulamaya gidin ve üzerine dokunun. Sonraki menüde, Storage (Depolama) tuşuna basın. Verileri temizle ve Önbelleği temizle seçeneklerini bulacaksınız.

Önbelleği temizle, başlamanız gereken seçenektir. Uygulamaların başlattığınızda biraz daha hızlı yüklenmesini sağlayan kaydedilmiş verilerden kurtulur. Temizlemek, uygulamanın biraz daha yavaş açılacağı anlamına gelir, ancak temel sorununuz çözülebilir.

Verileri temizle, dosyalar, ayarlar ve hesaplar dahil olmak üzere uygulamanın tüm verilerini siler, bu yüzden gerekmedikçe bunu kullanmayın.

AndroidPIT google play not working 2

SD kartı kontrol edin

Yorum bölümünde Paul, bu hatanın bozuk bir hafıza kartıyla da ilgili olabileceğine dikkat çekti. Hafıza kartı bozulmuşsa, hafıza kartına yazılan uygulamalar bu tür hatalara maruz kalır.

Bunu kontrol etmek için, sadece hafıza kartını çıkarın ve çalışmayı bırakan uygulamayı çalıştırın. İşe yararsa, senin suçluların var. Durum böyle olursa, yeni bir hafıza kartına ihtiyacınız olacaktır, ancak yine de verileri hafıza kartınızdan PC’nize yedek olarak aktarabilirsiniz.

Tabii ki, eğer bir SD kart kullanmıyorsanız, bir sonraki adıma atlayın.

Uygulamayı kaldırın ve yeniden yükleyin

Uygulama yerleşik değilse, uygulamayı kaldırmayı ve ardından Google Play Store’dan yeniden yüklemeyi de deneyebilirsiniz. Sadece Google Play Store uygulamasını açın, sol taraftaki menü çubuğunu açın ve Uygulamalarım ve oyunlarım üzerine dokunun. Söz konusu uygulamayı bulun ve birkaç saniye süren Uninstall tuşuna basın. Daha sonra tekrar kurabilirsiniz.

Kapat ve tekrar aç

Ayrıca, yalnızca cihazınızı yeniden başlatmanız anlamına gelen yazılım sıfırlaması yapmayı da deneyebilirsiniz. Telefonunuz uzun süredir açıksa, bu süper basit ve oldukça etkilidir. Hafif sıfırlama, telefonunuzu kapatıp tekrar açıp kapatacaktır.

Birkaç dakika boyunca birkaç günde bir telefonunuzu kapatmanız iyi bir fikirdir – bu uygulama, uygulama, şebeke, ses veya e-posta ile ilgili olsun, çeşitli sorunlara yol açan halsiz bir telefona yardımcı olacaktır.

Son çare: fabrika ayarlarına sıfırlama

Yukarıdaki çözümler başarısız olduğunda, telefonunuzu sıfırlayarak fabrika ayarlarına başvurabilirsiniz. Fabrika ayarlarına sıfırlama yaparken, tüm verilerinizi önceden yedeklediğinizden emin olun. Tekrar ediyorum: önce tüm verilerinizi yedekleyin. Fabrika ayarlarına sıfırlama, cihazınızı silecek ve herhangi bir hata da dahil olmak üzere her şeyi alarak cihaz fabrika ayarlarına döndürecektir. Uygulamalarınızı ve verilerinizi daha sonra kolayca yedeklediğiniz sürece geri yükleyebilirsiniz.

AndroidPIT google play not working 7

Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlama hakkında daha ayrıntılı bilgi için Android fabrika ayarlarına sıfırlama kılavuzumuza bakın.

Google Play’in çalışmaması durumunda, çözüm biraz daha kapsamlıdır: önbelleği ilk adım olarak silin ve eğer bu işlemleri çözmezse, verilerinizi temizleyin ve sonunda Play Store güncellemelerini kaldırın. Aynı adımlar Google Play Servisleri için de geçerlidir, ancak bunları tek tek deneyin; tüm Play Store tercihlerinizi sebepsiz yere kaybetmek istemezsiniz. Google Play Store daha fazla tavsiye için çalışmadığında ne yapılacağına ilişkin öğreticinin tamamına göz atın.

Bu çözümler sorunu sizin için çözdü mü? Acemi kullanıcılarınızla paylaşabileceğiniz bu küçük sinir bozucu Android sorunları için başka hangi düzeltmeleri biliyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin.