NFC nedir ve neden kullanmalıyım?

NFC, akıllı telefonlar ile ilgili olarak söylenebilecek bir şeydir, ancak NFC’nin özellikle telefonunuz için ne anlama geldiğini veya NFC’nin ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Bu yazıda, NFC’nin ne anlama geldiğini ve Android telefonunuzda NFC ile yapabileceklerinizi, smartwatch’larınızı ve NFC etiketlerini açıklayacağız.

Atlamak:

    NFC nedir? Android akıllı telefonumda NFC olup olmadığını nasıl bilebilirim? NFC Android’de nasıl çalışır? Android’de NFC ile ilgili bazı sorunlar NFC kullanmaya nasıl başlayabilirim? NFC’yi ne için kullanabilirim? NFC güvenli midir?

NFC nedir?

NFC Yakın Alan İletişimi anlamına gelir. Temel olarak, telefonunuzun yakın bir şeyle etkileşime girmesinin bir yoludur. Yaklaşık 4 cm’lik bir yarıçap içinde çalışır ve cihazınız ile bir başkası arasında kablosuz bağlantı sağlar. Bu, her iki cihazın da bilgi gönderip alabilmesiyle iki yönlü iletişime izin verir. Bu NFC bağlantısı Wi-Fi, 3G, LTE veya diğerlerine bağlı değildir ve kullanımı hiçbir ücrete tabi değildir.

AndroidPIT best ways to use nfc 5

Birleşik Krallık’ta yaşıyorsanız, muhtemelen farkında bile olmadan yıllardır NFC kullanıyorsunuz. Kredi kartınızdaki veya bankamatik kartınızdaki bu üç eğri çizgiyi, bugünlerde hemen hemen her yerde temassız ödeme yapmanıza olanak tanıyor musunuz? İşte bu NFC. Tanıtılan ilk yüksek cadde perakende zinciri Eat idi, 2008’e geri döndü. Şimdi, aynı teknoloji mevcut, çoğu Android akıllı telefon, yani tüm cüzdanınızı dijitalleştirmek için Google Pay gibi hizmetleri kullanabiliyorsunuz.

credit card 1730085 1920

Android akıllı telefonumda NFC olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Çok basit. Sadece Ayarlar> Diğer veya Ayarlar> Kablosuz ve Ağlar’ı açın ve orada saklanan bir NFC seçeneği olup olmadığını görün. NFC’ye sahip akıllı telefonların çoğu arka panellerine de küçük bir NFC logosu yerleştiriyor.

androidpit sony xperia Z3 9

NFC Android’de nasıl çalışır?

NFC, radyo dalgaları aracılığıyla veri iletir veya alır. Yerleşik bir kablosuz iletişim standardıdır, bu nedenle cihazlar NFC protokollerine sadık kalırlarsa birbirleriyle iletişim kurabilirler. Elektromanyetik endüksiyonla çalıştığı için Bluetooth’tan farklıdır. Bu, akıllı telefonunuz gibi aktif bir cihazla temasa geçtiğinde veri iletebilecek kendi güç kaynağına ihtiyaç duymayan, poster veya çıkartma gibi pasif bir cihaz olabileceği anlamına gelir.

Aktif bir NFC cihazı olarak, bir akıllı telefon NFC üzerinden veri gönderip alabilir. NFC’nin üç farklı modunu (üç modu) kapsar:

    Okuyucu / yazar (örneğin, NFC posterlerinde etiketleri okumak için) Kart emülasyonu (örneğin, ödeme yapmak için) Eşler arası (örneğin dosya transferleri için)

Android’de NFC ile ilgili bazı sorunlar

    Tüm cihazlar bir NFC yongası taşımamaktadır, ancak gittikçe daha yaygın hale gelmektedir. NFC yongaları aynı yerde bulunmaz, bu da cihazlar arasında keşifsel bir ovuşturarak sonuçlanır. türleri

AndroidPIT best ways to use nfc 3

Android’de NFC ile başla

Öncelikle, her iki cihazda da NFC ve Android Beam’i etkinleştirmeniz gerekir (Ayarlar> Diğer), sonra tek yapmanız gereken bir fotoğraf gibi göndermek istediğiniz dosyaya gidip birlikte cihazlara dokunun. Doğru, herhangi bir “yolla” seçeneği seçmenize gerek yok. Cihazları arka arkaya yerleştirin ve transferi onaylamanız istendiğinde “ışınlamak için dokun” düğmesine basın.

AndroidPIT best ways to use nfc 4

NFC’yi ne için kullanabilirim?

NFC’yi nasıl kullanacağınızı öğrenin:

    Telefon numarası gönder Resim gönder Belge gönder Yol tarifini gönder Başka birinin telefonunda bir uygulama başlatın Ödeme yapın NFC etiketleriyle bağlan

1. Bir telefon numarası gönderin

“Hey, seninle yeni tanıştım ve bu çılgınca, işte bu benim numaram, NFC aracılığıyla”. NFC, bir kişiye rakamlarınızı vermenin en kolay yoludur, çünkü aslında herhangi bir rakam yazmanız gerekmez.

Adres defterinizdeki bir kişiye gidin (bu sizin veya bir başkasınınki olabilir), ardından alıcıya telefonunuzu basın. Telefonunuz “ışınlamak için dokunun” dediğinde, sadece ekrana dokunun.

Ne zaman işe yarar?

Numara yazmak için fazla sarhoş olduğunuzda.

AndroidPIT best ways to use nfc 1

2. Bir resim gönder

Snapchat, hızlı bir şekilde yeni bir görüntüyü göndermenin tek yolu değildir – NFC’yi de kullanabilirsiniz. Göndermek istediğiniz resmi resim görüntüleyicide açın, ardından telefonları bir araya getirin.

Ne zaman işe yarar?

Telefonunuzda bir resim isteyen birinin yanındayken.

AndroidPIT best ways to use nfc 3

3. Bir belge gönderin

Bu biraz zor bir işlem olabilir. Örneğin, okuduğunuz bir PDF belgesini göndermeyi denerseniz, PDF dosyasının kendisinden ziyade PDF görüntüleme uygulamasını ışınlayacaktır.

Bu durumlarda, Android Beam kullanmanız gerekir. Paylaşmak istediğiniz dosyaya gidin, üç üstteki (hamburger) simgesine dokunun, Paylaş’a dokunun ve ardından Android Beam’i seçin. Cihazları bir araya getirmek için artık netsiniz.

Ne zaman işe yarar?

Carcassonne “çiftçi puanlaması” kurallarını açıklamak istediğinizde ve cihazınızda açık bir dijital kural kitabı bulundurun.

4. Birisini yeni favori uygulamanıza yönlendirin

“Yo, bu hava durumu uygulaması harika görünüyor, sorun nedir?” Sadece telefonuma seninle basmama izin ver, öğreneceksin. Evet, NFC ile, sevdiğiniz uygulamaları veya oyunları seçmek için Android hayranlarını doğrudan Google Play Store’a yönlendirebilirsiniz. O sırada uygulamayı veya oyunu kullandığınız sürece, NFC alıcıyı uygulamanın Google Play sayfasına yönlendirir.

Ne zaman işe yarar?

Biri sizi harika bir Android oyun oynarken görüyor ve harekete geçmek istiyor.

AndroidPIT best ways to use nfc 7

5. Yol tarifini gönderin

Birine yol tarifini açıklamanız gereken birçok durum vardır, ancak NFC ile mecbur değilsiniz. Bazı yol tarifleri oluşturmak için Google Haritalar’ı kullanın, ardından telefonunuzu başka birine tokatlayın. Güzel.

Ne zaman işe yarar?

Birini bulunduğunuz yere yönlendirirken işe yaramaz. Aktarımı tamamlamak için zaten senin yanında olmak zorunda kalacaklardı …

AndroidPIT best ways to use nfc 6

6. Başkasının telefonunda bir uygulama başlatın

Bir uygulamayı kullanıyorsanız veya başka bir cihaza zaten yüklü olan bir oyun oynuyorsanız, onlar için başlatabilirsiniz. Google Foto’yu kullandığınızı ve arkadaşınızın da fotoğraflarını kontrol etmek istediğini ancak bu uygulamayı bulamadığını söyleyin: telefonlara birlikte dokunun ve ışınlayın.

Ne zaman işe yarar?

Tamam, bunun için kullanım durumları oldukça sınırlıdır; eğlence için her şeyden daha fazla. Bir insan milyonlarca uygulamaya sahip değilse ve gerçekten ihtiyacı olanı bulamıyorsanız, siz de bulabilirsiniz.

    Tek bir kullanışlı listedeki en iyi Android uygulamaları

7. Ödeme yapın

NFC, akıllı telefonunuzdan veya smartwatch’ınızdan mobil ödeme yapmak için de kullanılabilir. Aşağıdaki bağlantıdan Google Pay’i indirin, kredi kartı veya banka kartı bilgilerinizi ekleyin, sonra temassız ödeme terminali olan herhangi bir mağazada kullanın.


Google Pay

Temassız ödeme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için Google Pay – Samsung Pay – Apple Pay makalesine gidin ve bağlantıdaki Google’ın özel Ödeme sayfasını ziyaret edin.

Ne zaman işe yarar?

Nakit bittiğinde.

AndroidPIT best ways to use nfc 5

8. NFC etiketleriyle bağlanma

NFC etiketleri, akıllı telefonunuza her türlü bilgiyi sağlayacak şekilde programlanabilen NFC yongalarını içeren küçük fiziksel “etiketler” veya “etiketlerdir”. Genellikle, bir NFC etiketi bir web adresine bağlantılar içerir, ancak Wi-Fi’yi açmak veya zil sesini kısmak gibi akıllı telefonunuzla belirli işlemleri gerçekleştirmek için de ayarlanabilir. NFC’nin mevcut QR teknolojisine göre avantaj sağladığı yerde, “tarayıcı uygulamasına” ihtiyaç duyulmamasıdır: bilgi hemen kullanılabilir durumdadır.

Ne zaman işe yarar?

Teoride, bu etiketler hemen hemen her şey içine gömülü olabilir. Örneğin, bir NFC etiketi bir restoran menüsünde, telefonunuzda en güncel sürümünü kullanabilmek için kullanılabilir. Yapmanız gereken tek şey, akıllı telefonunuzu fiziksel menüye yaklaştırmak ve beslenme değerleri veya içerikler gibi belirli menü öğelerine ilişkin daha ayrıntılı bilgilere göz atabilirsiniz.

Kişisel kullanım için, NFC etiketleri telefonunuzdaki cihazları kontrol etmek için de ayarlanabilir; örneğin, telefonunuzla bir etiket taramak bilgisayarınızı başlatabilir ya da masanızı otomatik olarak gece moduna geçiren bir komodin üzerinde olabilir. .

NFC etiketlerini denemek istiyorsanız, bazı NFC etiketleri satın almanızı ve olanaklarla oynamanızı engelleyen hiçbir şey yoktur.

SmartTags NT3 sony w628

NFC güvenli midir?

NFC iletişimi havadan gerçekleşiyor ve gizlice dinlenmeye karşı ve genellikle ortadaki adam saldırıları olarak adlandırılan şeylere karşı gerçek bir koruma yok. Bununla birlikte, NFC’nin çalışması için gereken yakınlık nedeniyle, bu güvenlik açıkları çok büyük bir sorun değil. Ne de olsa, bir hırsız, verilerinizi NFC aracılığıyla taramak için aldatmanızın santimetre yakınında olmalıdır. Google Pay kullanıyorsanız, kredi kartı numaranızın asla iletilmediğinden emin olabilirsiniz. Bunun yerine, ödeme ayrıntılarınızı tanımlamak için ayrı bir dijital hesap numarası kullanılır.

İşte aldın. NFC, elektronik cihazlar arasında bağlantı kurmanın en hızlı yolunu sunar ve yakın telefonlar arasında dosya aktarımı için en hızlı çözümü sunar. NFC, krediniz bittiğinde, veri dışında, Wi-Fi veya taşıyıcı sinyaliniz olmadığında veya PC aktarımı yapacak bir kablonuz olmadığı için idealdir. Hızlı, kolay ve iki telefonu bir araya getirmek eğlenceli.

Akıllı telefonunuzda NFC kullanıyor musunuz? Bunun için hangi kullanımları buldunuz? Bilmemize izin ver!

Tarafından görüşScott Adam GordonNFC kullanışlıdır.What do you think?50501989 katılımcı