NFC nedir ve neden kullanmalıyım?

NFC, yeni akıllı telefonlarla ilgili sıkça duyduğunuz bir şeydir, ancak birkaç kişinin bildiği, hatta kullandığı bir şeydir. Evet, bu bir kısaltma, ama tüm kısaltmalar korkutucu olmak zorunda değil. NFC'nin anlaşılması kolaydır ve inanılmaz derecede faydalı olabilir. NFC'nin ne olduğunu ve neden kullanmanız gerektiğini bilmeniz gereken her şey.

 • Her yerde ücretsiz Wi-Fi nasıl alınır?
 • Bu yüzden kablosuz şarj etmeyi seçmelisiniz

Atlamak:

 • NFC nedir?
 • Android akıllı telefonumun NFC olup olmadığını nasıl anlarım?
 • NFC Android'de nasıl çalışır?
 • Android'de NFC ile ilgili bazı sorunlar
 • NFC'yi kullanmaya nasıl başlarım?
 • NFC'yi ne için kullanabilirim?

NFC nedir?

NFC Yakın Alan İletişimi anlamına gelir. Temel olarak, telefonunuzun yakın bir şeyle etkileşimde bulunmasının bir yolu. Yaklaşık 4 cm'lik bir yarıçap içinde çalışır ve cihazınızla bir diğeri arasında kablosuz bağlantı sağlar. Bu iki yönlü iletişim sağlar, her iki cihaz da bilgi gönderebilir ve alabilir. Bu NFC bağlantısı Wi-Fi, 3G, LTE veya başka bir şekilde kullanılmaz ve kullanım için hiçbir maliyeti yoktur.

What is NFC? Find out here. / © AndroidPIT

Android akıllı telefonumun NFC olup olmadığını nasıl anlarım?

Çok basit. Sadece Ayarlar> Diğer veya Ayarlar> Kablosuz ve Ağlar'ı açın   ve orada saklanan bir NFC seçeneğinin olup olmadığını görün. NFC'ye sahip çoğu akıllı telefon da arka panellerinde küçük bir NFC logosu yerleştiriyor.

The inconspicuous NFC logo below and to the right of the camera. / © AndroidPIT

NFC Android'de nasıl çalışır?

NFC, radyo dalgaları aracılığıyla veri iletir veya alır. Standart bir kablosuz iletişim standardıdır, bu yüzden cihazlar NFC protokollerine yapışırsa, birbirleriyle iletişim kurabilirler. Bluetooth'dan elektromanyetik indüksiyon yoluyla çalıştığı için farklıdır. Bu, akıllı telefonunuz gibi aktif bir cihazla iletişim kurduğunda, veri gönderebilen kendi başına bir güç kaynağı gerektirmeyen, poster veya çıkartma gibi bir pasif cihaz olabileceği anlamına gelir.

Aktif bir NFC aygıtı olarak, bir akıllı telefon NFC üzerinden veri gönderip alabilir. NFC'nin tam aralığını – üç modu – kapsar:

 • Okuyucu / yazıcı (örn. NFC posterlerindeki etiketleri okumak için)
 • Kart emülasyonu (örneğin ödeme yapmak için)
 • Eşler arası (örneğin dosya aktarımı için)

Android'de NFC ile ilgili bazı sorunlar

 • Tüm cihazlar bir NFC yongasını taşımaz, ancak gittikçe daha yaygın hale gelirler
 • NFC yongalarının hepsi aynı yerde değil, cihazlar arasında bazı keşif sürtünmesiyle sonuçlanır.
 • Cihazlar arasında çapraz uyumluluk, özellikle belirli dosya türleri söz konusu olduğunda, evrensel değildir.

Simply find the photo you wish to send on your device, then hold your handset next to another NFC enabled smartphone and tap “touch to beam”.  / © AndroidPIT

Android'de NFC ile başlayın

Öncelikle NFC ve Android Beam'i her iki cihazda da etkinleştirmeniz gerekiyor (Ayarlar> Diğer) , yapmanız gereken tek şey göndermek istediğiniz dosyaya gitmek, bir fotoğraf gibi ve cihazlara dokunmak. Doğru, herhangi bir “gönder” seçeneği seçmenize bile gerek yok. Cihazları arka arkaya, ve aktarımı onaylamak istediğinde, "kirişe dokun" tuşuna basmanız yeterlidir.

In the Settings > More, make sure NFC is enabled. / © AndroidPIT

NFC'yi ne için kullanabilirim?

NFC'yi nasıl kullanacağınızı öğrenin:

 • Bir telefon numarası gönder
 • Bir resim gönderin
 • Bir belge gönderin
 • Yol tarifi gönder
 • Bir başkasının telefonunda bir uygulama başlatın
 • Bir ödeme yapmak
 • NFC etiketleriyle bağlantı kurun

1. Bir telefon numarası gönderin

“Hey, seninle tanıştım ve bu çılgın, işte benim numaram, NFC ile” yuan yılın hit şarkısı olarak. NFC, bir kişiye rakamlarınızı vermenin en kolay yoludur, çünkü aslında herhangi bir rakam yazmanız gerekmez.

Sadece adres defterinizdeki bir kişiye gidin (sizin veya başka biri olabilir), ardından telefonunuzu alıcının adresine basın. Telefonunuz “ışınlamak için” yazdığında, ekrana dokunun.

Ne zaman yararlı olur?

Rakam yazmak için çok sarhoşken.

That’s me sending my friend David’s contact details. / © AndroidPIT

2. bir resim gönderin

Snapchat, birisine hızlıca resmini göndermenin tek yolu değildir – NFC'yi de kullanabilirsiniz. Tercih ettiğiniz resim görüntüleyiciye göndermek istediğiniz fotoğrafı açın, ardından telefonları bir araya getirin.

Ne zaman yararlı olur?

Telefonunda bir fotoğrafını isteyen birisinin yanında olduğun zaman.

Quickly share photos with NFC. / © AndroidPIT

3. Bir belge gönderin

Bu biraz zor bir süreç olabilir. Örneğin, okuduğunuz bir PDF dokümanı göndermeyi denerseniz, PDF dosyasının kendisinden ziyade PDF görüntüleme uygulamasına daha fazla ışık verecektir.

Bu durumlarda Android Beam'i kullanmanız gerekir. Paylaşmak istediğiniz dosyaya gidin, üç üst kısımda (hamburger) simgesine dokunun, Paylaş'a dokunun ve ardından Android Beam'i seçin. Şimdi cihazları bir araya getirmeye hazırsınız.

Ne zaman yararlı olur?

Carcassonne "çiftçi puanlama" kurallarını açıklamak ve cihazınızda bir dijital kural kitabı açmak istediğinizde.

4. Yeni favori uygulamanıza birisini yönlendirin

“Yo, hava durumu uygulaması harika görünüyor, ne var?” Sadece telefonuma bastığımda bana izin ver ve öğrenirsin. Evet, NFC ile sevdiğiniz uygulamaları veya oyunları almak için diğer Android hayranlarını doğrudan Play Store'a yönlendirebilirsiniz. Uygulamayı veya oyunu o anda kullandığınız sürece, NFC, alıcının uygulamanın Google Play sayfasına yönlendirilir.

Ne zaman yararlı olur?

Birisi size harika bir Android oyunu oynarken ve harekete geçmek istediğinde görür.

If somebody is interested in an app you’re currently using, beam them to the Play Store. / © AndroidPIT

5. Yol tarifi gönder

Birisi için tarifleri açıklamanız gerektiğinde birçok durum vardır, ancak NFC ile yapmanız gerekmez. Birkaç yol tarifi oluşturmak için Google Haritalar'ı kullanın, ardından telefonunuzu bir başkasına karşı tokatlayın. Güzel.

Ne zaman yararlı olur?

Birini bulunduğunuz yere yönlendirdiğinizde işe yaramaz. Transfer işlemini tamamlamak için yanınızda olmalılar …

Second star to the right, and straight on till morning. / © AndroidPIT

6. Bir başkasının telefonunda bir uygulama başlatın

Bir uygulamayı kullanıyorsanız veya başka bir cihaza önceden yüklenmiş bir oyunu oynatarak, onlar için başlatabilirsiniz. Google Fotoğraflar'ı kullandığınızı ve arkadaşınızın da fotoğraflarını kontrol etmek istediğini, ancak bu uygulamayı bulamıyor olduğunuzu varsayalım: telefonları birbirine bağlayın ve ışınlayın.

Ne zaman yararlı olur?

Tamam, bunun için yararlı durumlar oldukça sınırlıdır; Başka her şeyden daha eğlenceli. Bir kişinin bir milyon uygulaması olmadıkça ve ihtiyaç duydukları şeyi bulamıyorsa, ancak yapabilirsiniz.

 • Tek bir kullanışlı listede en iyi Android uygulamaları

7. Ödeme yap

NFC mobil ödeme yapmak için de kullanılabilir. Google Pay'i aşağıdaki bağlantıdan indirin, kredi veya banka kartı bilgilerinizi ekleyin, ardından temassız ödeme terminaline sahip herhangi bir mağazada kullanın.

Google Pay

Temassız ödeme seçenekleriyle ilgili daha fazla bilgi için Google Pay ile Samsung Pay vs Apple Pay makalemize gidin ve Google'ın adanmış Pay sayfasını ziyaret edin.

Ne zaman yararlı olur?

Zor paran yokken.

NFC payments are becoming more and more common. / © AndroidPIT

8. NFC etiketleriyle bağlantı kurma

NFC etiketleri, akıllı telefonunuza herhangi bir bilgi sağlamak için programlanabilen NFC yongalarını içeren küçük fiziksel "etiketler" veya "çıkartmalar" dır. Tipik olarak, bir NFC etiketi bir web adresinin bağlantılarını içerir, ancak akıllı telefonunuzdaki belirli eylemleri gerçekleştirmek için de kullanılabilir, Wi-Fi'yi açmak veya zil sesini kısmak gibi. NFC'nin mevcut QR teknolojisine göre bir avantaj sağlaması durumunda, “tarayıcı uygulaması” na gerek yoktur: bilgi derhal kullanılabilir.

Ne zaman yararlı olur?

Gelecekte, bu etiketler hemen hemen her şeye gömülebilir. Örneğin, bir NFC etiketi, en güncel sürümünü telefonunuzda hemen kullanıma sunmak için bir restoran menüsünde kullanılabilir. Yapmanız gereken tek şey, akıllı telefonunuzu fiziksel menünün yakınlığına getirmektir ve potansiyel değerler veya içerikler gibi belirli menü öğelerinin daha ayrıntılı bilgilerine göz atabilirsiniz.

Telefonunuzdaki cihazları kontrol etmek için NFC etiketleri de ayarlanabilir, örneğin telefonunuzla bir etiket taramak PC'nizi açabilir ya da başucunuzda telefonunuzu gece moduna otomatik olarak geçiren bir etiketiniz olabilir.

NFC etiketleriyle denemeler yapmak isterseniz, bazı NFC etiketlerini almanızı ve olanaklarla oynamanızı engelleyecek hiçbir şey yoktur.

NFC tags can trigger predetermined actions on your smartphone. / © Sony

İşte aldın. NFC, elektronik cihazlar arasında bağlantı kurmanın en hızlı yolunu sunar ve yakın çevredeki telefonlar arasında dosya aktarımı için en hızlı çözümü sağlar. NFC, krediniz bittiğinde, verilerin dışında, Wi-Fi veya taşıyıcı sinyali olmadığında veya PC aktarımı yapmak için bir kablo olmadığında mükemmeldir. Hızlı, kolay ve iki telefonu birbirine çarpmak eğlencelidir.

Akıllı telefonunuzda NFC kullanıyor musunuz? Bunun için hangi kullanımları buldunuz? Bilmemize izin ver!

Opinion by Scott Adam GordonNFC is usefulWhat do you think?50501269 participants

 

Google Pixel 2 XL'yi nereden satın alabilirim?

Best price

Google Pixel 2 XL 64gb Black & White Model: G011C.

£580.00

£580.00 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL 64gb – Black&White

£620.00

£620.00 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL 64GB Black Smartphone Unlocked

£629.00

£629.00 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL 64GB Black Smartphone Unlocked

£629.00

£629.00 total

Check Offer