Noel için bir ses asistanı almalı mısın?

Noel'den önce önemli bir soru geliyor: Hangi hediye doğrudur? Hediyenin birkaç hafta sonra oturup toz toplamayacağından ve aslında verdiğim kişinin hayatını zenginleştireceğinden nasıl emin olabilirim? Amazon Alexa, Google Assistant veya Apple Siri gibi dijital asistanlar, hayatını gerçekten zenginleştirmek için büyük bir teşvik edilmektedir. Meslektaşım Pierre'le Noel ağacına ait olup olmadıklarını konuştum ve sonuçta bu oldu.

  • Akıllı bir eve yatırım yapmanızın dört nedeni
  • Amazon Alexa, eviniz için en iyi yardımcı mısınız?

Şu anda, eviniz için kompakt ve uygun fiyatlı ses asistanlarının lider sağlayıcıları Apple, Amazon ve Google'tır. Amazon ve Google, özellikle ekosistemlerini, sesli komutlarla kontrol etmek için cihazların çok sayıda elektronik cihaza bağlanacak şekilde açtı.

Geçtiğimiz haftalarda Pierre ve ben Amazon Yankılarını ve Google Ana Sayfasını kapsamlı bir şekilde kullandık. Bu nedenle, Google Asistanı, Amazon Alexa ve Echo cihazları ile Google Home / Mini üzerinde yoğunlaşacağız.

The Google Home Mini is tiny. / © tink

Amazon ve Google'da büyük bir güven meselem var. Bunlar, doğrudan ya da dolaylı olarak reklamcılık ortakları aracılığıyla ürün satışlarından kazanç sağlayabilecek iki internet devidir. Ve işin aslı: Ne Echo cihazları ne de Google Home ailesi bu ürünler. Bunlar, Amazon ve Google'ın uzun vadede evinizdeki kârlı işlerini sürdürmek için kullandıkları ek kanallardır.

Pierre: Evet, ancak kullanıcın katma değerini unutamazsın, Eric. Arkasındaki yapay zeka sayesinde, bu asistanlar bir bilgi hazinesi sunar. Vikipedi makalelerini okudular, hava tahminlerini yapıyor, randevularınızı planlıyor, alışveriş listenizi yönetiyor, haberler ve radyo dinliyor, yatmadan önce mağazalar okuyor ve ertesi sabah en sevdiğiniz şarkıyla sizi uyandırıyorlardı.

Philips sells numerous smart light bulbs. / © AndroidPIT

Gerçekten güzel ve züppe bir ses, Pierre, ama iş modellerine bir göz atalım. Amazon, tüketiciler için Prime programı ve işletme sahipleri için kapsamlı veri hizmetleri yelpazesine sahiptir. Google'ın milyarlarca akıllı telefon üzerinde yaptığı uygulama ve hizmetleri vardır ve topladığı kullanıcı verilerini reklamverenlere satmaktadır. Böylece yardımcılar sadece bir sonraki gerekli adım: Her zaman dinleyen Yankı Noktaları ve Google Ana Ana Ligi'ni kullanarak, yapay zekanın ses tanımayı eğitiyorlar.

Ancak mikrofonu kapatabilirsiniz, Eric ve elbette şirketlerin ürünlerden bir şekilde para kazanmaları gerekir. Aksine, yardımcının işlevselliği sürekli olarak artacaktır. Yeni ürünler ve yazılım güncellemeleri, telefonunuza veya hands-free kitinize entegre olmasını sağlar; bu asistanların diğer kullanıcılarına ücretsiz telefon görüşmeleri yapılabilir veya planlanabilir. Bu asistanlar birkaç kullanıcıyı birbirinden ayırmayı ve haklarını yönetmeyi öğrenirler: Çocuklar artık Amazon'da pahalı ürünleri sipariş edemiyor.

Evet harika. Yani, Yankı Nokta artık çocuklar için bir tüketici tuzağı değil. Bundan ayrı olarak, ses kalitesinin özellikle küçük asistan cihazlarında zayıf olduğunu düşünüyorum; Radyoyu başka bir şekilde dinlemek isterim. Ne yazık ki, Alexa, Asistan veya Siri'ye uygun, kar amacı gütmeyen bir alternatif düşünemiyorum. Kârının seçimine bırakıldım. Aynı zamanda, heyecanla Mozilla Voice'un eşdeğer bir uygulamasını bekliyorum. Bunu çabucak oturma odama koyardım.

  • En iyi Bluetooth hoparlörleri

The Hue Bridge (left) can be voice-controlled using the Echo Dot (right). / © AndroidPIT

Philips Hue lambaları gibi bazı akıllı ev cihazları, sesli komutlar olmadan rahatça kontrol edilebilir, bu nedenle yalnızca asistanları kullanarak bunlardan tam olarak faydalanabilirsiniz. Ve bir kez evinizle konuşmaya başladıysanız, çabucak alışırsınız. Meslektaşımız Steffen el ele incelemesi yaptı ve çocukları bile Alexa'nın emirlerini veriyor. Yeni nesil onu hayatımızın tamamıyla normal bir parçası olarak kabul edecektir.

Evet, ama bu aynı saflık beni çok endişelendiriyor; özellikle bu yardımcılar büyük bir saldırı yüzeyi yarattığından. Amaçları ev elektroniklerimizi bağlamak ve bunları merkezi olarak kumanda edilebilir kılmaktır. Bununla birlikte, bu ağ, istismar için büyük bir potansiyel gerektirir. Sonuçta, bu ağdaki her şey, internetteki şeyler evimde potansiyel bir arka kapıdır. Birisi benim akıllı kilidimi savunmasız Wi-Fi buzdolabımdan açarsa ne olur?

Walmart

Google Home

$79.00

Go To Shop

Walmart

Google Home Mini

$29.00

Go To Shop

Hangi asistan daha iyidir?

Ses hizmetleri kalitesine gelince, Google'ın ve Amazon'ın hepsinden önemlisi boyun ve boğum yarışında. Üçüncü şahıs akıllı ev donanımı ile entegrasyonun yanı sıra temel işlevler çoğunlukla eşit olarak uygundur. Maalesef aynı dezavantajlar ve gizlilik kaygısı için de geçerlidir. Pierre ve ben Alexa'yı ve Google Asistan'ın özel farklılıklarını ayrı bir makalede analiz edeceğiz.

Google hizmetlerinin kullanıcıları, Google Ana'daki asistanla daha hızlı bir başlangıç ​​yapacaktır. Kurulumdan sonra, mevcut takviminize hemen erişebilir ve haber önceliğinizi eski Google Asistan verilerinizden zaten biliyor.

Google Home now integrates itself with Google Cast-compatible loudspeakers via Wi-Fi and simultaneously controls several compatible devices latency-free as part of a multi-room setup. / © AndroidPIT

Google, talep üzerine müzik akışı kadar sizin için önemli değilse muhtemelen bir Yankı Noktası satın almalısınız. Uygun fiyatlı Alexa paketi stereo sisteminize Bluetooth veya stereo jak kablosu ile bağlanarak düşük ses kalitesi sorununu hemen hemen çözebilir. Öte yandan, çok odalı ses yalnızca Google Cast ile kullanılabilir, ancak Google Ana Sayfa gerektirmez.

Peki alt satır ne?

Yardımcıların mini sürümleri uygun fiyatlara sahip olduklarından, hem bir kez risksiz hem de onlarla biraz oynayabilirsiniz. Ancak, sadece bazı akıllı ev aksesuarları ile gerçekten parlıyorlar. Akıllı lambaları IKEA veya Best Buy'dan temin edebilirsiniz ve diğer her şey zamanında gelecektir.

  • Philips Hue'yu Google Asistan'ı kullanarak kontrol etme

Cihazların kendileri ve sahnelerin arkasındaki AI sunucularına yönelik yazılım güncellemeleri, asistanları her geçen gün daha iyi hale getirir. Bu nedenle, katma değerinin önümüzdeki yıllarda ne derece artacağı konusunda henüz bilgi veremiyoruz. Ancak belki de bunu tam olarak bunun nedeni buydu: Yapay zeka sayesinde makineleri yavaşça insanların anlamayı öğrenmeyi nasıl öğrendiğinizi görebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun? Akıllı bir ses asistanı kendiniz veya aileniz için mükemmel bir Noel hediyesi midir?