Nokia 6 2019’da SIM kart algılanmadı hatası nasıl giderilir (kolay adımlar)

Yeni bir Nokia 6 2018 akıllı telefonum var ve henüz SIM kart yok mu? Eğer öyleyse, bu içerik tam size göre. Bu hatayı ne aldığınızı ve yeni Nokia akıllı telefonunuzdan nasıl kurtulacağınızı öğrenin.

Ocak 2018’den bu yana teknolojideki ilk önemli noktalar arasında, farklı elektronik devlerden yeni güçlü akıllı telefonlar da dahil olmak üzere en yeni giriş cihazlarının resmi olarak açılması ve piyasaya sürülmesi var. Gerçekten de, birçok insan yakın zamanda piyasaya sürülen bu cihazların ilk birkaç sahibi arasında olmaktan etkilendi ve bunaldı. Ancak sadece birkaç hafta sonra, pil tüketiminden güç sorunlarına, şarj sorunlarına ve SIM kart hatalarına kadar çeşitli sorunlar ortaya çıkmaya başladığında, bu olumlu duygular hayal kırıklığıyla geçiyor. Tüm bunlar, diğer yaygın yazılım hataları ve aksaklıklarla birlikte, Nokia’nın 2018 versiyonunun ilk birkaç sahibi de dahil olmak üzere birçok kişiye ikilem getiriyor.

Bir çözüm bulmaya çalışırken sitemizi bulan akıllı telefon sahipleri için, telefonunuzun desteklediğimiz cihazlardan biri olup olmadığını görmeye çalışın. Öyleyse, o cihazın sorun giderme sayfasını ziyaret edin, kendinize benzer olan sorunları bulmak ve çözümlerimizi ve geçici çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Ancak, bundan sonra hala yardımımıza ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

Nokia 6 2018’inizde SIM kart algılanmadı hatasının oluşmasını tetikleyen nedir?

Bunun neden olabileceğine dair yalnızca iki olasılık olabilir. SIM kart veya SIM kart yuvası hasar görmüş veya telefonun ağ sistemine bazı hatalar bulaşmış.

Hata, cihazınızda düşme veya sıvıya maruz kalma olayından sonra ortaya çıkmaya başladıysa, muhtemelen bir donanım sorunudur. SIM kart düştüğünde yerinden çıkar veya her türlü sıvı hasarına maruz kalır.

Bu arada, hata aniden veya cihazınıza yeni bir uygulama veya yazılım güncellemesi yükledikten sonra ortaya çıkarsa, hata kötü bir uygulama veya yazılım aksaklığına atfedilebilir. Bu, telefonunuzdaki yazılım sorunlarını gidermeniz gerektiğinde ortaya çıkar.

SIM Kart hatalarıyla başa çıkmak için potansiyel çözümler

İşte cihazınızdaki SIM kart yok hatasını düzeltmeyi deneyebileceğiniz olası çözümlerin bir özeti. İlk etapta tam olarak neyin yanlış gittiğini anlamadıysanız kesin bir çözüm yoktur. Bu durumda, doğrudan kök neden üzerinde çalışabilir ve sorunu hemen çözebilirsiniz. Aksi takdirde, bir dizi deneme yanılma prosedüründen geçmeniz gerekir. Yine de, denemek zarar vermez. Bu nedenle, yeni Nokia 6 akıllı telefonunuzda SIM kart algılanmadı hatasını tetikleyen yazılım sorunlarını gidermeye hazır olduğunuzda başlayın.

İlk çözüm: Telefonunuzu yeniden başlatın (yazılımdan sıfırlama).

Telefonunuzun yeniden başlatılması, uğraştığınız şey diğer yazılım hatalarıyla birlikte rastgele ortaya çıkan küçük bir sorunsa yardımcı olabilir. Ayrıca telefonunuzun belleğini de temizler, böylece daha sonra temiz ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Yeni başlayanlar için, Nokia 6 2018 akıllı telefonunuzu nasıl yeniden başlatacağınız (yumuşak sıfırlama):

    Güç tuşuna birkaç saniye veya menü görünene kadar basın. Telefonunuzu kapatmak için menüden Kapat seçeneğine dokunun. 30 saniye kadar bekleyin ve ardından cihaz kapanana kadar Güç tuşuna tekrar basın.

Telefon tamamen açılıncaya kadar bekleyin ve hatanın gidip gitmediğine bakın. Değilse, telefonunuzu bir kez daha başlatın. Aksi takdirde, sonraki yönteme geçin.

İkinci çözüm: SIM kartı çıkarıp yeniden takın.

SIM kartın çıkarılması ve yeniden takılması, SIM tepsisinde yerinden çıkmış bir SIM kartın hatanın görünmesine neden olma olasılığını ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. İşte böyle yapılır:

    Cihazınızı kapattığınızdan emin olun. Kapalıyken, sağlanan tepsi açıcıyı tepsinin yanındaki deliklere yerleştirerek SIM kart tepsisini ve hafıza kartı tepsisini açın. Tepsi dışarı çıktığında, SIM kartı ve SD kartı çıkarın (varsa) tepsideki ilgili yuvalarından. SIM kartta hasar olup olmadığını kontrol edin. Hiçbiri yoksa, tekrar SIM tepsisine yerleştirin. Cihazınız çift bir SIM varyantıysa, yuva 2’ye ikinci bir SIM veya hafıza kartı takabilirsiniz. Tek bir SIM varyantıysa, hafıza kartını yuva 2’ye yerleştirin. SIM kartı ve hafıza kartını yerine oturtun. Her şey düzgün bir şekilde sabitlendiğinde, telefonunuzu açın.

Bunun hatayı düzeltip düzeltmediğine bakın. Hala SIM kart yok hatası görüyorsanız, bir sonraki geçici çözümü deneyin.

Üçüncü çözüm: Ağ ayarlarını sıfırlayın.

Şebeke hataları da suçlular arasında görülebilir. Telefonunuzun ağ menülerindeki bazı ayarları ve yanlış veya çakışan seçenekleri değiştirdiyseniz, büyük olasılıkla budur. Yaptığınız değişiklikleri birer birer izlemeniz çok zor olabilir, böylece bunu yapmak yerine telefonunuzdaki ağ ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. Ancak bu, Wi-Fi şifreleri de dahil olmak üzere mevcut tüm ayarlarınızı silecektir, bu nedenle ağ kurulum işlemi sırasında daha sonra tekrar ihtiyacınız olacağından bu bilgileri önceden not ettiğinizden emin olun. Nokia 6 2018’inizdeki ağ ayarlarını sıfırlamak için şu adımları izleyin:

    Ana Menüye gidin.Ayarlar’a dokunun. Aşağı kaydırın ve Yedekle ve Sıfırla’ya dokunun. Verilen seçeneklerden Ağ Ayarlarını Sıfırla’yı seçin.

Cihazınızın ağ ayarlarının sıfırlanmasını tamamlamasını bekleyin. Bittiğinde, yeniden başlatın ve hatanın hala görünüp görünmediğini kontrol edin.

Dördüncü çözüm: Cihaz yazılımını güncelleyin (varsa).

Nokia 6 2018, Android 7.1.1 (Nougat) ile birlikte başlatılan bir işletim sistemi olarak geliyor, bu da Android 8.0’a (Oreo) yükseltilebileceği anlamına geliyor. Yeni yazılım güncellemesinin yüklenmesi, özellikle mevcut sistemdeki bazı hatalardan kaynaklanıyorsa, sorunu çözmenin anahtarı olabilir.

Nokia 6 2018’inizde kablosuz (OTA) güncellemelerini kontrol etmek için Ayarlar-> Telefon hakkında-> Sistem güncellemeleri-> Güncelleme olup olmadığını kontrol edin menüsüne gidin.

Bir güncelleme varsa bir bildirim göreceksiniz. Güncelleme bildirimini okuyun ve gözden geçirin; hazırsanız güncelleme dosyasını indirip yüklemek ve yeni yazılım sürümünü cihazınıza uygulamak için ekrandaki talimatları izleyin.

Son seçenek: Donanımdan sıfırlama veya fabrika ayarlarına sıfırlama.

Sabit sıfırlama veya fabrika ayarlarına sıfırlama, diğer herkes sorunu çözemezse denemeniz için son seçenek olabilir. Soruna neden olan karmaşık bir yazılım hatası olabilir ve bu daha zor bir çözüm gerektirir. Bu sıfırlamanın kişisel ayarlarınız, bilgileriniz ve dahili belleğe kaydedilen diğer kritik veriler de dahil olmak üzere cihazınızdaki her şeyi sileceğini unutmayın. Bu sıfırlamaya devam etmek isterseniz, bunları önceden yedeklediğinizden emin olun. Her şey ayarlandıktan sonra, devam edin ve donanımdan sıfırlama yapın.

Ayarlar menüsünden donanımdan sıfırlamak için Ana Menü-> Ayarlar-> Yedekle ve Sıfırla-> Fabrika Verilerine Sıfırla-> seçeneğine gidin, ardından Cihazı Sıfırla seçeneğini seçin. Son olarak, fabrika ayarlarına sıfırlamayı onaylamak için Her şeyi Sil’e dokunun.

Sıfırlamadan sonra, ağınızı kurun ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Hata devam ederse, servis sağlayıcınızdan daha fazla yardım istemenin zamanı geldi.

Diğer seçenekler

Donanımdan sıfırlama yaptıktan sonra bile Nokia 6 2018’inizde SIM kart yok hatası gösterilmeye devam ederse servis sağlayıcınıza veya operatörünüze başvurun. Daha karmaşık ve son kullanıcılar tarafından ele alınamayan bir şey olabilir. Gerekirse, yeni bir SIM kartın değiştirilmesini de isteyebilirsiniz. Alternatif olarak, sadece bir servis merkezine ziyaret planlayabilir ve telefonunuzun donanım hasarı için bir teknisyen tarafından teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.