OneDrive ile Android Klasörlerini Otomatik Senkronize Etme

İnsanlar akıllı telefon kameralarını kullanarak her gün milyarlarca fotoğraf çekiyor ve birçoğu farklı bulut hizmetlerinde saklamayı tercih ediyor. Ve neden olmasın? Güvenli, erişilebilir, uygun fiyatlı ve paylaşım işlevi her zamanki gibi pürüzsüz.

Google Foto ücretsiz bir hizmettir, Microsoft ve Dropbox yalnızca birkaç kuruş için 1 TB bulut depolama alanı sunar. Hepsi cihaz klasörlerini destekleyen otomatik kamera yükleme seçenekleri sunar. Ama işlerin karıştığı yer orası. Google Drive veya OneDrive’da fotoğrafları otomatik olarak düzenlemenin bir yolu yok. Her iki şirket de görüntüleri etiketlemek için AI ile övünmekle birlikte, bu genellikle bir isabet veya yanlış bir ilişkidir.

Twitter görüntülerini OneDrive klasöründeki özel Twitter fotoğraf klasörüne otomatik olarak bulamazsınız. Benzer şekilde, belgeleri otomatik olarak bir aygıt klasöründen belirli bir bulut klasörüne taşıyamazsınız. Ve OneDrive için Autosync’in kurtarmaya geldiği yer burasıdır.

OneDrive için Autosync’i indirin

Adından da anlaşılacağı gibi, Autosync bir aygıt klasörünü otomatik olarak bir bulut klasörüne eşitlemenizi sağlar; Klasör çiftlerinin nasıl oluşturulacağı, işlevleri ve ayar seçenekleriyle ilgili adımlar boyunca size rehberlik edeceğim. Başlayalım.

Klasör Kurulumu

Uygulamayı başlattığınızda, OneDrive hesabınızı Autosync’e bağlamanızı ister. Durum, Eşitleme Geçmişi ve Eşitlenmiş Klasörler’i vurgulayan üç sekmeli UI’yi görüntülemek için ayarlayın.

Bir klasör çifti yapmak için, Senkronize Klasörler’e gidin ve ‘+’ simgesine basın. Klasör çifti menüsü, sizden senkronize olmalarını sağlamak için, OneDrive’dan uzak bir klasörü ve cihazdan yerel bir klasörü seçmenizi ister. Aşağıdaki örnekte, uygulamadaki ‘Ekran Görüntüsü’ klasörleri için bir çift oluşturdum. Aygıt deposundan ekran görüntüsünü seçin ve OneDrive’da benzer bir klasör ekleyin, bundan sonra tüm ekran görüntülerinin otomatik olarak yüklenmesi gerekir.

Klasörü sonlandırmadan önce, menü sizden senkronize edilmelerini istediğiniz yolu seçmenizi isteyecektir.

Aşağıdaki seçeneklerden birini seçebilirsiniz:

  • Her iki klasörü de senkronize etmek için iki yönlü
  • Yalnızca buluta cihaz klasörleri eklemek için yükleyin
  • Resimleri yükledikten sonra silmek için PC’den yükleyin, sonra silin
  • Bir aygıt klasörünün tam olarak bir kopyasını buluta oluşturmak için yansıtmayı yükleyin
  • Yalnızca yeni eklenen görüntüleri buluttan cihaza almak için indirin
  • İndir sonra sil görüntüleri buluttan cihaza indirir ve bulut klasöründen siler
  • İndirme aynası, bulut klasörünün tam bir kopyasını bir aygıta yapar

Benim tavsiyem, telefonda çevrimdışı bir kopyasını tutarken işi halledebileceği için Yalnızca yükle seçeneğine gitmek olacaktır. Kaydet düğmesine basın ve gitmek için iyi.

Artık ekran görüntüsü aldığımda otomatik olarak OneDrive> Resim> Ekran görüntüsü klasörüne yükleniyor. Düzgün değil mi?

Durum sekmesi, uygulamanın devam eden işlemlerini, her iki taraftaki son değişiklikleri ve OneDrive hesabınızla ilgili temel bilgileri gösterecektir. Senkronizasyon geçmişi menüsünü ziyaret ederek tüm geçmişteki senkronizasyon işlemlerini de izleyebilirsiniz. Autosync herhangi bir değişiklik tespit ettiğinde, dosya buluttaki seçilen klasörle senkronize edilir ve tüm işlem bir bildirim ile sona erer.

Ne Zaman Başlayacağınızı ve Senkronizasyonu Gecikmeli

Ayarlar> Autosync’e gidin; senkronizasyon işleminin nasıl başlatılacağı konusunda seçim yapabileceğiniz çeşitli seçenekler göreceksiniz. Sadece cihaz sorumluyken görüntü yüklemek istiyorsanız, şarj cihazını güç kaynağı olarak seçin. Ayrıca, pil ve şarj cihazı seçeneğini tercih ederseniz, hangi pil seviyesinde senkronize edeceğinizi seçebilirsiniz.

Autosync servisi sizin için güvenilir değilse, Servisi ön planda seç seçeneğini açın. Hizmeti aktif tutacak ve kalıcı bir bildirim simgesi gösterecektir. Son seçenek, Wi-Fi, Ethernet veya mobil bağlantıdaki klasörleri senkronize etmeyi seçmenizi sağlar.

Güvenlik hakkında Autosync, güvenli erişim için parola veya parmak izi doğrulamasını açmanıza olanak sağlar. Ayarlar> Güvenlik’e gidin ve Şifre seçeneğini etkinleştirin. Ayrıca Şifre zaman aşımını seçebilir ve yalnızca ayarlar menüsüne erişmek için bir şifre belirleyebilirsiniz.

Yedekle ve yeniden yükle

Telefonları değiştirirken, yeni cihazda bir kez daha klasör çiftleri ayarlamak istemeyeceksiniz. Sorunu çözmek için, uygulama ayarlarını Settings (Ayarlar)> Yedekle’den yedekleyin, cihaz klasöründe yedek dosyayı oluşturacaktır. Klasör çiftlerini otomatik olarak eklemek için bu dosyayı yeni cihazda geri yükleyin.

Fiyatlandırma modeli

Uygulamanın ücretsiz sürümü reklamlarla birlikte gelir ve yalnızca bir klasörü eşlemenizi sağlar. Eklenen işlevler, birden fazla uygulama çiftinin kilidini açan, 10 MB’den büyük dosyalar için destek yükleyen, reklam yok, birden fazla hesap ve bir şifre seçeneği sunan Pro sürümünde yatmaktadır. Ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta menüye dokunun, pro yükseltme seçeneğini seçin ve oradan premium sürümü satın alabilirsiniz.

Bu Senkronizasyon Duygusu

Uygulama açıklamasında belirtildiği gibi, bu tür işlevsellik her bulut uygulamasında yerleşik olmalıdır. Ve nedense, popüler seçeneklerin hiçbiri bunu sağlamaz. Her resmi OneDrive’a yükleyen benim gibi biri için, Autosync ihtiyaçlarıma mükemmel bir uyum sağlıyor. Bulut klasörlerini cihaz klasörleri gibi düzgün bir şekilde otomatik olarak düzenlemek isteyen biriyseniz, o zaman sizin için de olması gereken bir uygulama.