OneDrive vs Google Fotoğraflar: Fotoğrafları Yedeklemek İçin En İyisi Nedir?

Donanım hatası nedeniyle resim ve videoları kaybetmek sizi en çok üzüyor. Bu nedenle, fotoğraf ve video kitaplığınızın özellikle iyi bir bulut depolama alanı için uygun şekilde yedeklenmesi çok önemlidir. Yapılması gerekenden daha kolay – akıllı telefon kameralarıyla ilişkili yüksek çözünürlükler, yanlış depolama önerileriyle birleştiğinde, daha sonra değil de daha kısa sürede alanın tükeneceği anlamına geliyor.

OneDrive ve Google Fotoğraflar, multimedya içeriğini yedeklerken en iyi senkronizasyon özelliklerini sağlayan iki bulut depolama servisidir. Yine de bazı yönlerden, sundukları işlevsellikte oldukça farklıdırlar. Öyleyse, büyük mobil platformlarda birbirlerine nasıl karşı çıkıyorlar? Hadi bulalım.

Kullanılabilirlik

OneDrive, genel olarak tüm dosya türleri için bulut depolama alanı olduğu izlenimini verirken, aynı zamanda bir fotoğraf yedekleme hizmeti olarak da ikiye katlanıyor. Hem iOS hem de Android'de mevcut ve yüksek kaliteli mobil uygulamalar geliştirmek için Microsoft'un esrarengiz yeteneği sayesinde oldukça iyi çalışıyor. App Store'dan veya Play Store'dan alabilirsiniz.

OneDrive (iOS)

OneDrive (Android)

Öte yandan, Google Fotoğraflar yalnızca görüntülere ve videolara odaklanır, diğer dosya türleri Google Drive'a bırakılır. Bu, uygulamanın gerçekte ne yaptığına dair karışıklığı en aza indirir. Google Fotoğraflar, çoğu Android cihazında varsayılan olarak önceden yüklenmiş olarak gelir, ancak bir noktada kaldırmış olmanız durumunda Play Store'dan indirebilirsiniz. İOS cihazları için App Store, bunu alabileceğiniz yerdir.

Google Fotoğraflar (iOS)

Google Fotoğraflar (Android)

Also on Guiding Tech
Google Photos vs Google Drive: Which One To Use for Storing Your Photos?

Read More

Görüntüleri Yedekleme

Hem OneDrive hem de Google Fotoğraflar, görüntülerin ve videoların buluta sorunsuz şekilde yüklenmesini sağlar. İOS ve Android'de, OneDrive uygulamasını yükleyin, Kamera Yüklemesi'ni Ayarlar panelinden etkinleştirin ve gitmekte fayda var. Google Fotoğraflar, yüklemeyle ilgili gerekli izinleri sağladığınızda aynı şeyi yapar. Bunu ayarladığınızda, uygulama otomatik olarak sizi uyarır.

Her iki uygulamanın da nezaketine girelim. OneDrive'ın yükleme yönetimi özellikleri oldukça sınırlı. Android'de, video yedeklemelerini etkinleştirme, yalnızca Wi-Fi yüklemelerini belirleme ve yedekleme için tek tek medya klasörlerini seçme gibi belirli tercihleri yönetebilirsiniz. İOS sürümü, arka plan yüklemeleri, ay veya yıl bazında görüntü organizasyonu ve HEIC görüntülerinin otomatik olarak JPG'ye çevrilmesi gibi ek özellikler içerir. Ama bu konuda.

OneDrive’s Camera Upload options are pretty much bare-bones at best.

Öte yandan Google Fotoğraflar, hem fotoğraflar hem de videolar için yükleme tercihlerini değiştirmeyi, resimleri yüzlerine göre gruplamayı, Asistan kartları özelleştirmeyi vb. İçeren daha fazla seçenek sunar. Ayrıca, kimlerin Fotoğraf kitaplığınızı ve bunların görmesini veya erişmesini istediğiniz öğeleri belirlemenin birden çok yolunu paylaşın.

Just a few among the many options that Google Photos has to offer.

Ancak belki de en kullanışlı özellik, yerel olarak büyük miktarda alanı serbest bırakma yeteneğidir. Bunu yapmak için Serbest Boş Yer seçeneğine dokunun, yedeklenen tüm fotoğraflar ve videolar otomatik olarak silinir. Bu özellik, depolama alanı düşük olan cihazlar için oldukça kullanışlıdır.

Tapping on Free Up Space instantly removes backed up items from local storage.Tip: The Free Up Space option is available both within the Google Photos menu as well as within the app’s Settings panel.

Mevcut Ücretsiz Depolama

Kullanılabilir ücretsiz depolama alanı, dikişlerin her iki hizmet arasında gerçek anlamda görünmeye başladığı yerdir. OneDrive, fotoğraflarınız için 5GB depolama alanı sunar, ancak kota yükleyebileceğiniz diğer dosyalarla paylaşıldığı için, oldukça hızlı bir şekilde dolmasını bekleyebilirsiniz. Ancak, Google Fotoğraflar, OneDrive'ın üç katı olan 15 GB'lık ücretsiz bir depolama alanı sunuyor. Google Drive'la da paylaşılıyor, ancak bu hikayenin sonu değil.

OneDrive’s free storage quota should fill up in record time.

Google Fotoğraflar, fotoğraflarınızın bir yedeğini almak için iki moda sahiptir: Yüksek Kalite ve Orijinal. İlk bakışta kafa karıştırıcı bir şekilde birbirine çok benziyorlar. Bununla birlikte, seçtiğiniz modun Google Fotoğraflar'ın depolama alanınızı nasıl tüketeceği üzerinde doğrudan bir etkisi olabilir. Orijinal, beklendiği gibi çalışır. Google, fotoğrafları orijinal çözünürlüklerine yükler ve böylece çok fazla depolama alanı tüketir.

Google Photos’ High Quality mode is the real deal.

Öte yandan, Yüksek Kalite, dosyalarınızı sıkıştırır, ancak büyük ölçüde değil – fotoğraflar ve videolar, normal kullanım için yeterli olan, sırasıyla maksimum 16MP ve 1080p'ye yeniden kodlanır. Ancak bu modu favori yapan şey, hiç bir depolama gerektirmediğidir. Doğru. Binlerce resim ve video yükleyin ve 15 GB'lık depolama alanınızı başka amaçlarla bırakabilirsiniz.

Also on Guiding Tech
Google Drive Storage Guide: What Counts and What Doesn't

Read More

Yüklenen Fotoğrafları Görüntüleme

Bazı küçük farklılıklar için de olsa OneDrive ve Google Fotoğraflar, hem Android hem de iOS'ta oldukça benzer şekilde çalışır. OneDrive uygulamasında, Fotoğraflar'a dokunarak kullanıcı arayüzünü bir fotoğraf görüntüleme moduna geçirir. Tüm Fotoğraflar, Albümler ve Etiketler etiketli sekmeler görünür; bu, platformunuza bakılmaksızın tüm cihazlarınızdan yüklenen fotoğrafları kolayca görüntülemenizi sağlar.

OneDrive categorizes your images under three separate tabs.

Özellikle OneDrive'daki Albümler sekmesi oldukça kullanışlıdır – kendi albümlerinizi sıfırdan oluşturabilirken, yeni yüklenen resim setlerini veya geçmiş görüntüleri bellek şeklinde gösteren otomatik olarak oluşturulmuş albümleri bulmayı da beklersiniz. Aynı fotoğraf tarar ve bunları etiketlerle kategorilere ayıran Etiketler sekmesi için de geçerli – kişi, hayvan, şehir vb.

Google Fotoğraflar, işleri daha yüksek bir çentik alır. İşyerindeki gelişmiş makine öğrenme algoritmaları sayesinde, tüm resimlerinizin akıllıca analiz edilmesini ve kişiye, coğrafi simgesel yapıya, konuma, nesne türüne göre gruplandırılmasını bekleyebilirsiniz. OneDrive'ın önceden ayarlanmış etiketleri, aynı kavramı öne çıkarmayı amaçlayan Google Fotoğraflar'dır. Örneğin, OneDrive tüm fotoğrafları geniş #person etiketi altındaki kişilerle kategorilere ayırırken Google Fotoğraflar, kişileri tek tek gruplamak için yüz tanıma teknolojilerini kullanır.

Tüm görsellerinizi kişi tarafından, coğrafi işaret, konum, nesne türü vb.

Ardından, kendi albümlerinizi, filmlerinizi ve animasyonlarınızı kolayca sıfırdan oluşturmanızı sağlayan Asistan özelliği de var. Bir film yapmak için birkaç video klibi birleştirmek mi istiyorsunuz? Ya da görüntülerin bir karışımını kullanarak havalı bir kolajı canlandırmak ister misiniz? Problem değil!

The Google Photos Assistant lets your imagination shine.

Ayrıca, tek dokunuşla dokunma seçeneklerine ve temel düzenleme araçlarına erişebilirsiniz. Yapılan tüm değişiklikler buluta yeniden yüklenebilir veya hemen başkalarıyla paylaşılabilir.

Google Photos’ image-editing toolset in action.

OneDrive ile karşılaştırıldığında, Google Fotoğraflar, elinizde bulunan görüntü yönetim araçları açısından önemli ölçüde daha iyi.

Fiyatlandırma Katları

5GB OneDrive bulut depolama alanı hiçbir zaman tükenmek zorunda kalıyor. Ayrıca, Google Fotoğraflar'ın 15 GB'lık teklifiyle bile orijinal kalitede fotoğraf ve video yüklemeye başlarsanız kotanızı hızlı bir şekilde doldurabilirsiniz. Depolama alanınızı yeni sürüme geçirme zamanı geldiğinde, ücretli planların her ikisi için de nasıl işlediğini görebilirsiniz.

OneDrive'ın anında yükseltme katmanı 50GB'da ve aylık 1,99 dolar. Bunu, aynı fiyata iki kat depolama (100 GB) sağlayan Google Foto ile karşılaştırın ve açık bir kazanan elde edersiniz.

OneDrive’s storage tiers cost more compared to Google Photos.

Durum, üst katmanlarda biraz karışık hale geldi. Google Fotoğraflar, OneDrive'ın aylık 1 TB depolama alanı için 6,99 ABD Doları (veya 69,99 ABD Doları) aylık ücretinin tersine, sırasıyla 2,99 ABD doları ve 9,99 ABD doları için 200 GB ve 2 TB sağladı. Sonuçta, Google Fotoğraflar, GB başına değer bakımından hala en üst sırada yer alıyor.

Note: The prices are based on Google’s revamped Google One storage plans. Certain regions may still use the older Google Drive pricing structures.This isn’t the whole picture – expect additional tiers at 10TB, 20TB, and 30TB.

Ancak OneDrive, 1TB depolama planıyla bir tür orta zemin sağlıyor. Katman ayrıca Office 365'e ücretsiz bir abonelik de sağlıyor. Ayrıca 6TB'de başka bir plan var, ancak altı kullanıcı arasında eşit bir şekilde paylaşılıyor.

Günün sonunda, Google Foto 'Yüksek Kalite modunu kullanmayı planlıyorsanız depolama için ödeme yapmayı düşünmeniz gerekmeyecek. Ancak OneDrive ile yükseltme, hareket halindeyken sağduyulu bir gerçektir.

Masaüstünde

Medya kitaplığınızı daha geniş bir ekranda kolayca kontrol edebilmek her zaman daha iyidir, ancak hangi bulut belleğini seçtiğinize bakılmaksızın, endişelenmenize gerek olmayan bir şeydir. Hem OneDrive hem de Google Fotoğraflar, fotoğrafları gerçek zamanlı olarak yerel olarak senkronize eden özel masaüstü uygulamalarına sahip PC'ler ve Mac'ler için destek sağlıyor. OneDrive, OneDrive eşitleme istemcisini (Windows 10'da varsayılan olarak önceden yüklenmiş olarak) kullanırken, Google Fotoğraflar Yedekleme ve Senkronizasyon istemcisinin yüklü olmasını gerektirir.

Tip: Alternatively, you can also make use of the OneDrive or Google Photos web apps to access your images via a browser at any time.

Bir masaüstüne senkronize edildikten sonra, OneDrive grupları yıllarca (veya ay) Fotoğraf Makinesi Rulo klasöründe fotoğraf yüklerken, Yedekleme & Senkronizasyon bunları Google Fotoğraflar etiketli bir klasör altında sınıflandırır.

OneDrive and Google Photos let you automatically sync pictures on local storage mediums to the cloud.

Hem OneDrive hem de Google Fotoğraflar'ın masaüstü sürümleri, yerel olarak depolanan görüntülerin ve videoların otomatik olarak algılanmasını ve alınmasını sağlamanın yanı sıra bağlı SD kartlardan, kameralardan ve USB aygıtlarından buluta kopyalamayı buluta da sunar.

Google Photos uploads your images on a desktop just as it does on mobile.

Yüksek Kalite modunu kullanarak Google Fotoğraflar'a resim yükleyebileceğiniz olmasının yanı sıra, iki bulut deposunun masaüstü sürümleri arasında dikkate değer başka hiçbir fark yoktur.

Also on Guiding Tech

.camp-list-536{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/209616/grammarly-vs-hemingway-editor-comparison-final_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1544278034’);background-size:cover;background-position:center center}

#comparison

Click here to see our comparison articles page

Peki, en iyisi nedir?

Google Foto, kesinlikle en iyi iki tanesidir – OneDrive'ın Sınırsız görüntü ve video yedeklemeleriyle Yüksek Kalitesini geçme şansı yoktur. Bir noktada yükseltmek isteseniz bile, daha ucuz katmanları ve daha iyi görüntü yönetimi özellikleriyle Google Fotoğraflar'a doğru işler hala düşüyor.

OneDrive'a bağlı kalmak için sağlam bir nedeniniz olmadıkça (belki de Windows 10 ve Office 365 ile sıkı entegrasyonundan dolayı), Google Fotoğraflar'ı birincil multimedya depolama ortamınız olarak kullanmamanız için hiçbir neden yoktur.