OnePlus 6 nasıl düzeltilir sorunu çözmez

OnePlus 6’nız şu anda doğru şekilde şarj olmuyor mu? Bu kısa sorun giderme kılavuzunun bu sorunu çözmeyi amaçladığı için şansınız yaver gidiyor.

Devam etmeden önce, size kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Sorununuzu tarif ederken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınız konusunda bir fikir vereceğiniz kesin hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, bunlardan bahsettiğinizden emin olun, böylece cevaplarımızda atlayabilirsiniz.

OnePlus 6 nasıl düzeltilir sorunu çözmez

Bir şarj problemini teşhis etmek, göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda değişken olduğu için zor olabilir. OnePlus 6’nızın şarjı durdurmasına neyin neden olduğunu bilmek için yapmanız gereken sorun giderme adımları aşağıda verilmiştir.

Zorla yeniden başlatma

Bazı şarj sorunları, bir cihaz uzun süre çalıştığında ortaya çıkan geçici hatalardan kaynaklanır. Durumun böyle olup olmadığını görmek için, bir pilin çekmenin etkilerini simüle etmenizi öneririz. Çıkarılabilir batarya paketlerine sahip eski cihazlarda, böyle bir sorun, batarya çıkarılarak kolayca çözülebilir. Bu OnePlus 6 için mümkün değil, ancak yalnızca pilin fiziksel olarak bağlantısını kesmenin etkilerini simüle etmeye çalışabilirsiniz. Zorunlu bir yeniden başlatma yapmadan önce, telefonu en az 30 dakika şarj etmeye bıraktığınızdan emin olun. Daha sonra, cihazı yeniden başlatmaya zorlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

    Telefonun sağ tarafındaki Gç düğmesini basılı tutun Gç düğmesini 10-12 saniye basılı tutun veya telefon titreyip yeniden başlatana kadar bekleyin.

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra OnePlus 6’nız hala yanıt vermiyorsa, güç düğmesini 10 saniye daha basılı tutun. Umarım, bu yeniden başlatmaya zorlar. Değilse, bir sonraki sorun giderme adımına geçin.

Başka şarj aksesuarları kullanın

Gelişmişlikten yoksun ve basit göründüğü için, çoğu Android kullanıcısı, özellikle görünür bir hasar yoksa, şarj kablosunun kötü gidebileceği gerçeğini göz ardı eder. Mesele şu ki, iyi görünümlü bir USB kablosu bile içeriden zarar görebilir. Tipik bir şarj kablosunu oluşturan yüzlerce küçük tel vardır. Bazen, bu küçük tellerin yeterince bozuk olması şarjın bozulmasına neden olur. Daha kötü durumlarda, şarj etmek bile imkansız hale gelir. Aynısı, resmi kabloyla gelen adaptörde de olabilir. Sorun giderme amacıyla, başka bir şarj kablosu ve adaptör seti kullanmayı denemek istiyorsunuz. Resmi bir kablo ve adaptör grubunu kolayca ödünç alamıyorsanız, yerel perakende satış noktanızı ziyaret edin ve cihazınızı uygun aksesuarları kullanarak şarj edin.

Başka bir priz kullanın

Sorunun başlamasından bu yana aynı duvar prizinde şarj ediyorsanız, sorunun cihazınızda değil prizde olma ihtimali vardır. Bunun bir fark yaratıp yaratmayacağını görmek için şarj ederken bir tane daha kullanmayı deneyin.

Şarj portunu kontrol edin

Bazı cihazların maviden şarj etmeyi durdurmasının bir başka nedeni de kirli veya hasarlı bir şarj portundan kaynaklanmaktadır. Sorunu fark etmeden önce limanda belirgin bir hasar varsa, yapabileceğiniz en iyi adım, önerilerin geri kalanını atlamak ve cihazı doğrudan bir Servis Merkezine getirmek.

Limanda gözle görülür bir hasar yoksa, kontrol etmek için bir büyüteç aracı kullanmanızı öneririz. İçinde şarj kablosunu tıkayan kir veya tüy olabilir. Bunu özellikle de cihazı sert veya tozlu ortamlara sürekli maruz bırakıyorsanız yapmanız gerekir. Limanın kirli olduğunu veya dış parçacıkların bulunduğunu düşünüyorsanız, bir kutu basınçlı hava ile temizlemelisiniz. Sisteme zarar vermemek için porta hiçbir şey sokmayın.

Ekran sorununu kontrol et

Bazen, kullanıcılar Kötü Ekran sorununu Ücret Yok veya Güç Yok olarak kullanabilirler. Bu genellikle kazara düşme senaryolarından sonra gerçekleşir. OnePlus 6 ekranınız siyah kalır ancak ses bildirimleri veya diğer yaşam belirtileri (titreşir, LED ışığı gösterir, numaranızı aradığınızda çalıyor) yanıp sönmeye devam ederken hala çalışıyor gibi görünüyorsa, sorun muhtemelen ekranla ilgilidir. Cihazı normal şekilde yeniden başlatmayı deneyin ve bunun ekranı düzeltip düzeltmeyeceğini görün. Aksi takdirde, onarım için göndermeniz gerekir.

Bilgisayar kullanarak şarj

Geçmişte bazı kullanıcılar, şarj olurken cihazlarını bir bilgisayara bağlayarak şarj sorunlarını çözmeyi başardılar. Bazen bir aygıtı bir bilgisayarla şarj etmek, resmi aksesuarları kullanarak düzenli şarjın çalışmasını önleyen bir sistem hatasını temizleyebilir. Bu sorun giderme adımını yaparken, bilgisayarınızın açık ve gerekli sürücülere sahip olduğundan emin olun.

Güvenli moda yeniden başla

Güvenli Mod, teknisyenler için genellikle yararlı olan ayrı bir yazılım ortamıdır. Kullanımı, üçüncü tarafları veya indirilen uygulamaların çalışmasını askıya alması gerçeğinde yatmaktadır. Teknisyenler bu modu, indirilen uygulamalardan birinin sistemde sorun yarattığından şüphelenip şüphelenmediklerini kontrol etmek için kullanır. Telefonunuz güvenli moda yeniden başlatıldığında açılırsa, uygulamalardan birinin suçlu olacağına bahse girebilirsiniz.

OnePlus 6’nızı güvenli modda başlatmak için:

    OnePlus 6.Long telefonunuzdaki güç düğmesini basılı tutun Telefonunuzdaki güç kapatma düğmesine basın. Bu mesajı ekranda görebilirsiniz: Güvenli modda yeniden başlatın. OnePlus 6’yı güvenli modda girmek için Tamam’a dokunun. Aygıtınızın yeniden başlatılmasını bekleyin. Bundan sonra ekranın sol alt köşesinde güvenli mod sembolü görebilirsiniz

Telefonu başarıyla güvenli modda yeniden başlatabilirseniz, uygulamalardan birinin suçlu olduğu anlamına gelir. Hangi uygulamalarınızın soruna neden olduğunu belirlemek için, telefonu tekrar güvenli moda getirin ve aşağıdaki adımları izleyin:

    Güvenli moda önyükleme yapın. Sorunu denetleyin. Üçüncü taraf bir uygulamanın suçlu olduğunu onayladığınızda, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediklerinizle başlamanızı öneririz. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda getirin ve sorunu kontrol edin. OnePlus 6’nız hala sorunluysa, 1-4. Adımları tekrarlayın.

Taşınabilir bir şarj cihazı deneyin [powerbank]

Bilgisayar kullanarak şarj etmenin yanı sıra, bir powerbank aracılığıyla şarj edildiğinde cihazın nasıl çalıştığını da kontrol edebilirsiniz. Bir bankanız varsa, cihazın birkaç saat şarj olmasını sağlayın.

Yazılım ayarlarını varsayılanlara döndür

Şanslıysanız ve sorunun nedeni bilinmeyen bir yazılım hatasından kaynaklanıyorsa, fabrika ayarlarına sıfırlama yardımcı olabilir. Sistemi yenilemek ve yeni bir cihaz olarak ayarlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

    Cihazı kapat. Bu önemli. Kapatamazsanız, hiçbir zaman Kurtarma Moduna ön yükleme yapamazsınız. Cihazı Gç düğmesi üzerinden düzenli olarak kapatamıyorsanız, telefonun pili bitene kadar bekleyin. Ardından, Kurtarma Moduna geçmeden önce telefonu 30 dakika şarj edin. Ses Kısma ve Güç düğmelerine (aynı anda) basıp basılı tutarak kurtarma moduna başlayın. Telefonunuzda görüntülenen OnePlus simgesini gördüğünüzde, tüm tuşları serbest bırakın. .Sorulursa PIN kodunuzu girin. Kurtarma işleminde, seçenekler arasında gezinmek için Sesi Açın ve Aşağı tuşlarını kullanın ve seçeneklerinizi seçmek için Güç düğmesini kullanın. ‘Verileri fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini seçin ve silme işlemi sırasında bekleyin. İsteğe bağlı: ‘önbellek bölümünü sil’ i ve ardından ‘dalvik önbelleğini sil’ i seçin. İşlem tamamlandığında ana kurtarma menüsüne dönün ve ‘sistemi şimdi yeniden başlat’ seçimini yapın.

Telefonunu gönder

Yukarıdaki sorun giderme adımlarından hiçbiri işe yaramazsa, cihazınızın onarı için garantisini kullanmayı düşünün. Garantili bir düzeltme sağlamak için OnePlus Servis Merkezi’nin işi yapmasına izin vermek önemlidir. Son kullanıcı olarak, bu durumda yapabileceğiniz çok fazla şey var. Fabrika ayarlarına sıfırlamadan sonra hiçbir şey değişmezse, bunun en olası nedeni donanım arızasıdır, bu nedenle uzmanların işi sizin için yapmasına izin vermek iyi bir fikirdir.

 


Bizimle meşgul

Cihazınızla ilgili bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurmanız yeterlidir ve cevaplarımızı sonraki yayınlarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmek için başka bir yol bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. DroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu nedenle topluluğumuzla Facebook ve Google+ sayfalarımızda etkileşimde bulunmak isteyebilirsiniz.