OnePlus 6 Şarj Sorunu Çözümü

OnePlus 6’nız şu anda doğru şekilde şarj olmuyor mu? Bu kısa sorun giderme kılavuzunun bu sorunu çözmeyi amaçladığı için şansınız yaver gidiyor.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Sorununuzu tarif ederken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınız konusunda bir fikir vereceğiniz kesin hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, bunlardan bahsettiğinizden emin olun, böylece cevaplarımızda atlayabilirsiniz.

OnePlus 6 nasıl düzeltilir sorunu çözmez

Bir şarj etme problemini teşhis etmek, göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda değişken olduğu için zor olabilir. Aşağıda OnePlus 6’nızın şarjı durdurmasına neden olan şeyleri bilmek için yapmanız gereken sorun giderme adımları verilmiştir.

Zorla yeniden başlatma

Bazı şarj sorunları, bir cihaz uzun süre çalıştığında ortaya çıkan geçici hatalardan kaynaklanır. Durumun böyle olup olmadığını görmek için, bir pilin çekmenin etkilerini simüle etmenizi öneririz. Çıkarılabilir batarya paketlerine sahip eski cihazlarda, böyle bir sorun, batarya çıkarılarak kolayca çözülebilir. Bu OnePlus 6 için mümkün değil, ancak yalnızca pilin fiziksel olarak çıkarılmasının etkilerini taklit edebilirsiniz. Zorunlu bir yeniden başlatma yapmadan önce, telefonu en az 30 dakika şarj etmeye bıraktığınızdan emin olun. Daha sonra, cihazı yeniden başlatmaya zorlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Telefonun sağ tarafındaki Güç düğmesini basılı tutun
 2. Güç düğmesini 10-12 saniye basılı tutun veya telefon titreyip yeniden başlayana kadar
 3. Telefon kapanırsa bırak gitsin, sonra telefonu yeniden başlatmak için tekrar 1-2 saniye boyunca tekrar basın.

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra OnePlus 6’nız hala yanıt vermiyorsa, güç düğmesini 10 saniye daha basılı tutun. Umarım, bu yeniden başlatmaya zorlar. Değilse, bir sonraki sorun giderme adımına geçin.

Başka şarj aksesuarları kullanın

Gelişmişlikten yoksun ve basit göründüğü için, çoğu Android kullanıcısı, özellikle görünür bir hasar yoksa, şarj kablosunun kötü gidebileceği gerçeğini göz ardı eder. Mesele şu ki, iyi görünümlü bir USB kablosu bile içeriden zarar görebilir. Tipik bir şarj kablosunu oluşturan yüzlerce küçük tel vardır. Bazen, bu küçük tellerin yeterince bozuk olması şarjın bozulmasına neden olur. Daha kötü durumlarda, şarj etmek bile imkansız hale gelecektir. Aynısı, resmi kabloyla gelen adaptörde de olabilir. Sorun giderme amacıyla, başka bir şarj kablosu ve adaptör seti kullanmayı denemek istiyorsunuz. Resmi bir kablo ve adaptör setini kolayca ödünç alamıyorsanız, yerel perakende satış noktanızı ziyaret edin ve cihazınızı uygun aksesuarları kullanarak şarj edin.

Başka bir priz kullanın

Sorunun başlamasından bu yana aynı duvar prizinde şarj ediyorsanız, sorunun cihazınızda değil prizde olma ihtimali vardır. Bunun bir fark yaratıp yaratmayacağını görmek için şarj ederken bir tane daha kullanmayı deneyin.

Şarj portunu kontrol edin

Bazı cihazların maviden şarj etmeyi durdurmasının bir başka nedeni de kirli veya hasarlı bir şarj portundan kaynaklanmaktadır. Sorunu fark etmeden önce limanda belirgin bir hasar varsa, yapabileceğiniz en iyi adım, önerilerin geri kalanını atlamak ve cihazı doğrudan Hizmet Merkezine getirmek.

Limanda gözle görülür bir hasar yoksa, kontrol etmek için bir büyüteç aracı kullanmanızı öneririz. İçinde şarj kablosunu tıkayan kir veya tüy olabilir. Bunu, özellikle cihazı sert veya tozlu ortamlara sürekli maruz bırakıyorsanız yapmanız gerekir. Limanın kirli olduğunu veya dış parçacıkların bulunduğunu düşünüyorsanız, bir kutu basınçlı hava ile temizlemelisiniz. Sisteme zarar vermemek için bağlantı noktasına hiçbir şey sokmayın.

Ekran sorununu kontrol et

Bazen, kullanıcılar Kötü Ekran sorununu Ücret Yok veya Güç Yok olarak kullanabilirler. Bu genellikle kazara düşme senaryolarından sonra gerçekleşir. OnePlus 6 ekranınız siyah kalıyorsa ancak sesli bildirimler veya diğer yaşam belirtileri (titreşir, LED ışığı gösteriyor, numaranızı aradığınızda çalıyor) çalmaya devam ederken hala çalışıyor gibi görünüyorsa, sorun büyük olasılıkla ekranla ilgilidir. Cihazı normal şekilde yeniden başlatmayı deneyin ve ekranı düzeltip düzeltmeyeceğini görün. Aksi takdirde, onarım için göndermeniz gerekir.

Bilgisayar kullanarak şarj

Geçmişte bazı kullanıcılar, şarj olurken cihazlarını bir bilgisayara bağlayarak şarj sorunlarını çözmeyi başardılar. Bazen bir aygıtı bir bilgisayarla şarj etmek, resmi aksesuarları kullanarak düzenli şarjın çalışmasını önleyen bir sistem hatasını temizleyebilir. Bu sorun giderme adımını yaparken, bilgisayarınızın açık ve gerekli sürücülere sahip olduğundan emin olun.

Güvenli moda yeniden başla

Güvenli Mod, teknisyenler için genellikle yararlı olan ayrı bir yazılım ortamıdır. Kullanımı, üçüncü tarafları veya indirilen uygulamaların çalışmasını askıya alması gerçeğinde yatmaktadır. Teknisyenler bu modu, indirilen uygulamalardan birinin sistemde sorun yarattığından şüphelenip şüphelenmediklerini kontrol etmek için kullanırlar. Telefonunuz güvenli moda yeniden başlatıldığında açılırsa, uygulamalardan birinin suçlu olacağına bahse girebilirsiniz.

OnePlus 6’nızı güvenli modda başlatmak için:

 1. OnePlus 6’nızdaki güç düğmesini basılı tutun.
 2. Uzun Telefonunuzdaki kapatma düğmesine basın. Bu mesajı ekranda görebilirsiniz: Güvenli moda yeniden başla.
 3. OnePlus 6’yı güvenli moda girmek için Tamam’a dokunun.
 4. Cihazınızın yeniden başlatılmasını bekleyin. Bundan sonra ekranın sol alt köşesinde güvenli mod sembolü görebilirsiniz

Telefonu başarıyla güvenli modda yeniden başlatabilirseniz, uygulamalardan birinin suçlu olduğu anlamına gelir. Hangi uygulamalarınızın soruna neden olduğunu belirlemek için, telefonu tekrar güvenli moda getirmeli ve aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 1. Güvenli moda önyükleyin.
 2. Sorunu kontrol et.
 3. Üçüncü taraf bir uygulamanın suçlu olduğunu onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğinizlerle başlamanızı öneririz.
 4. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.
 5. OnePlus 6’nız hala sorunluysa, 1-4. Adımları tekrarlayın.

Taşınabilir bir şarj cihazı deneyin [powerbank]

Bilgisayar kullanarak şarj etmenin yanı sıra, bir powerbank aracılığıyla şarj edildiğinde cihazın nasıl çalıştığını da kontrol edebilirsiniz. Bir bankanız varsa, cihazın birkaç saat şarj olmasını sağlayın.

Yazılım ayarlarını varsayılanlara döndür

Şanslıysanız ve sorunun nedeni bilinmeyen bir yazılım hatasından kaynaklanıyorsa, fabrika ayarlarına sıfırlama yardımcı olabilir. Sistemi yenilemek ve yeni bir cihaz olarak ayarlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Cihazı kapat. Bu önemli. Kapatamazsanız, hiçbir zaman Kurtarma Moduna ön yükleme yapamazsınız. Cihazı Gç düğmesi üzerinden düzenli olarak kapatamıyorsanız, telefonun pili bitene kadar bekleyin. Ardından, Kurtarma Moduna geçmeden önce telefonu 30 dakika şarj edin.
 2. Ses Seviyesini Azalt ve Güç düğmelerini basılı tutarak (aynı anda) kurtarma moduna yeniden başlayın.
 3. Telefonunuzda OnePlus simgesi görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın.
 4. Sorulursa PIN kodunuzu girin.
 5. Kurtarma işleminde, seçenekler arasında gezinmek için Ses Açma ve Aşağı düğmelerini kullanın ve seçeneklerinizi seçmek için Güç düğmesini kullanın.
 6. ‘Verileri fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini seçin ve silme işlemi sırasında bekleyin.
 7. İsteğe bağlı: ‘önbellek bölümünü sil’ seçeneğini ve ardından ‘dalvik önbelleğini sil’ seçeneğini seçin.
 8. İşlem tamamlandığında ana kurtarma menüsüne dönün ve ‘sistemi şimdi yeniden başlat’ seçimini yapın.

Telefonunu gönder

Yukarıdaki sorun giderme adımlarından hiçbiri işe yaramazsa, cihazınızın onarı için garantisini kullanmayı düşünün. Garantili bir düzeltme sağlamak için OnePlus Servis Merkezi’nin işi yapmasına izin vermek önemlidir. Son kullanıcı olarak, bu durumda yapabileceğiniz çok fazla şey var. Fabrika ayarlarına sıfırlamadan sonra hiçbir şey değişmezse, en muhtemel sebep donanım arızasıdır, bu nedenle uzmanların işi sizin için yapmasına izin vermek iyi bir fikirdir.