OnePlus Launcher vs Nova Launcher: Geçmeli

2015 yılında Cyanogen OS’yi çıkardıktan sonra, OnePlus, Oxygen OS adlı özel bir Android cildi tanıttı. Küçük bir deney olarak başlayan şey, Android arabirimine hayran olan coşkulu izleyici kitlesi arasında oldukça popüler olduğu ortaya çıktı.

Best Oneplus 6 T Lock Screen

OnePlus’ın tarifi oldukça basittir – bazı özel lezzetler eklerken yazılımın görünümünü ve hissini Google’ın Android’ine yakın tutun. Nova ve Action gibi en popüler rampalar da başarı için aynı yolu takip ediyor.

Son birkaç yıldır, Nova tartışmasız kişiselleştirme kralı olmuştur. Birçok yorumcuyu ilk günden itibaren yeni cihaza taktığımızı gördük. Ancak Öte yandan, OnePlus ayrıca, Oxygen OS’de başlatıcısıyla birlikte pürüzsüz ve stoklara yakın bir Android deneyimi sunuyor.

Bu yayında, değiştirmeniz gerekip gerekmediğini veya varsayılan seçeneklerin sizin için yeterli olup olmadığını görmek için varsayılan OnePlus Launcher ile Nova Launcher’ı karşılaştıracağız.

Ana ekran

Varsayılan ayar basittir. Nova başlatıcısı, varsayılan ayarları, geçerli olan başlatıcıdan içe aktarmanıza olanak tanır; Nova ile, ana ekran düzeni, duvar kağıdı kaydırma ve arama çubuğu dahil olmak üzere UI’nin her yönünü değiştirebilirsiniz.

Nova Home ScreenNova Dock

Masaüstü ızgara seçenekleri, simge düzeni, arama çubuğu tasarımı ile oynayabilir ve hatta arama motorunu tercih ettiğiniz seçeneğe göre değiştirebilirsiniz.

OnePlus kullanıcıları ana ekrana uzun süre basabilir ve ayarlar menüsüne erişebilir. Oradan, uygulama ızgara düzenini, simge boyutu değişikliğini ve simge stilini özelleştirebilirsiniz. OnePlus, üçüncü taraf simge paketlerini entegre etmenizi sağlayan az sayıdaki OEM rampasından biridir.

More SetttingsOne Plus Colums

Her zamanki gibi, OnePlus Nova’dan daha az seçenek sunar. Ama sonra tekrar, orada ortalama bir kullanıcı için fazlasıyla yeterli.

Uygulama Çekmecesi

Üçüncü taraf başlatıcısının gerçek potansiyelini varsayılan olanın üzerinde göreceksiniz. Renkler ekleyebilir, yatay menüye dönebilir, kart stiline geçebilir ve saydamlık seçenekleriyle uğraşabilirsiniz.

Nova App DrawerOne Plus App Drawer

Üçüncü taraf başlatıcısı kullanmanın en büyük avantajlarından biri, UI öğelerini önceki Android sürümüne değiştirmenize izin vermesidir. OEM tarafından yapılan bazı değişikliklerin hayranı olmadığınızı ve geri dönmek istediğinizi varsayalım. Nova gibi başlatıcılar bu tür senaryolara mükemmel şekilde uyar.

OnePlus hakkında konuşurken, uygulama çekmecesine yeni simgeler ekleyebilir ve bir uygulamayı hızlıca bulmak için en üste hızlı bir arama çubuğu ekleyebilirsiniz.

Karanlık modu

Nova iki tür karanlık modu sunar. Gece moduna gidin ve seçmek için koyu gri veya saf siyah bir tema seçin. Seçilen tema arama çubuğuna, uygulama çekmecesine, çekmece simgelerine ve klasörlere yansıyacaktır. AMOLED ekranlı bir telefon kullanıyorsanız, ekstra meyve suyu tasarrufu için saf siyah temayla geçin.

Nova ThemeOne Plus Display

OnePlus yukarı çıkıyor ve vurgu renklerini de değiştirmenize izin veriyor. Tabii ki, gündüz / gece modunu otomatikleştirebilirsiniz, ancak vurgu renklerini değiştirme yeteneği kullanıcılar için bir avantajdır. OnePlus bunu çiviledi.

Besleme Menüsü

OnePlus, Google Asistan besleme menüsünü Raf adı verilen ile değiştirdi. Sola kaydırın, şirketten gelen varsayılan bilgi sayfasına bakacaksınız. En çok kullanılan uygulamalara, sık kullanılan kişilere hızlı bir şekilde erişebilir, widget ekleyebilir ve hatta canlı Kriket puanını görebilirsiniz.

One Plus Shelf

OnePlus’ın yaklaşımını burada seviyorum. Gereksiz unsurları diğer OEM’lerin şişirilmiş alımından kaldırmış ve kullanıcı odaklı özellikler eklemiştir.

Nova, kutudan böyle bir işlev sunmuyor. Şirket, Google Asistan işlevselliğini başlatıcıya entegre etmenize olanak tanır. Varsayılan olarak kullanamazsınız, ancak işlevselliği genişletmek için Nova Google Companion uygulamasını APKMirror’dan indirebilirsiniz.

Ekstralar

Bir başlatıcıyı diğerinin üzerinde kullanmanın kazancı ve kaybı hakkında konuşalım. Özelleştirme söz konusu olduğunda, Nova silahları ateşler. Farklı hareketlerle uğraşabilirsin, dock seçenekleri ve hatta klasör ayarları şimdiye kadar gördüğüm her şeyden daha fazla.

Nova GesturesNova Animation

Bir de uygulama açma / kapama animasyon hızlarını kendi beğenilerine göre değiştirebilir. Çocuklar, Nova Özelleştirme kralı olarak adlandırmamızın bir nedeni var ve bunun nedenini görebilirsiniz.

Nova Folder

OnePlus, son tüketicilere doğrudan yararlı olan işlevleri eklemeye odaklanmıştır. Sıkıcı stok Android üzerinde sahip olmaya değer özel bir Oyun modu, okuma modu, ekran kaydırma ve ekran kaydedici vardır. Artı tarafta, Nova başlatıcısını tercih etseniz bile, OnePlus hediyeler sizin için de geçerli.

Gaming ModeReading Mode

Öyleyse, yine, OnePlus Nova’ya karşı nereye yürüyor? Çoklu görev menüsü ve genel pürüzsüzlük. Nova hızda daha iyi olabilir, ancak OnePlus başlatıcısı daha iyi dokunma gecikmesi ve pürüzsüzlüğü sunar.

Ayrıca, bir nedenden ötürü, gezinme hareketleri üçüncü taraf başlatıcısıyla önemsiz ve Nova’da da aynı kalıyor.

Hangisini Tercih Etmelisiniz?

Yukarıdaki karşılaştırmadan görebileceğiniz gibi, OnePlus’ın varsayılan özelleştirme seçenekleri sizin için yeterli değilse, Nova boşlukları dolduruyor olabilir. Fakat bir kez daha, OnePlus başlatıcısı ile fazla kaybetmiyorsunuz ve şirket sadece tempolu hızda yeni ilaveler ekliyor. Şu an itibariyle, Oxygen OS’in kutudan çıkanlara bağlı kalıyorum ve Nova’nın yaklaşmakta olan gelişmelerine devam edeceğim.

Sıradaki: Nova’nın ayrıca ilave fonksiyonlara sahip bir premium fiyat etiketi ile birlikte geldiğini biliyor musunuz? İkisi arasındaki farkı bulmak için aşağıdaki yazıyı okuyun.