OnePlus Pil Optimizasyonu Sıfırlama Sorunu Nasıl Onarılır

Pil, herhangi bir akıllı telefonun kaderini belirleyen önemli faktörlerden biridir. Ne de olsa, sizi birkaç saatte bir şarj etme noktası avına zorlayan bir telefon taşımak istemezsiniz. Ve bu, çoğumuzun telefonlarımızın batarya ömrünü uzatmanın yollarını araştırmamızın sebeplerinden biri.

Pil optimizasyonu bir zorunluluktur. Ancak, aşırı optimizasyonla denize girmek bütün deneyimi mahvedebilir. Birkaç OnePlus kullanıcısı, son birkaç ayda aynı tehlikeyi keşfetti.

OnePlus, telefonun batarya optimizasyon ayarlarında çarpıcı değişiklikler yapmaya devam ediyor. Bu ayar, pil optimizasyonunda beyaz listeye aldığınızda bile arka planda çalışan uygulamaları öldürür. Daha da kötüsü, Optimize Etmeyin anahtarını elle çevirseniz bile gerçekleşmesi, bu uygulamalar orijinal durumlarına geri dönmeyi başarır.

Başlangıçta küçük bir sorun gibi görünse de, Oxygen OS'nin agresif pil optimizasyonlarının sonuçları oldukça ağır. Yeni başlayanlar için uygulamalardan bildirim almazsınız – önemli postaları size bildirmeyen e-posta uygulaması veya Dashlane veya Truecaller gibi yardımcı uygulamalar size ihtiyacınız olduğunda görünmez.

Birkaç kullanıcı Android Oreo ve Android Pie üzerinde çalışan OnePlus 5 / 5T ve OnePlus 6 / 6T'deki tekrarlayan sorunlardan bahsetti.

Neyse ki, bu sorunu çözmenin akıllıca bir yolu var. Ancak, inmeden önce, bunun neden ilk başta olduğunu görelim.

Ne zaman oldu?

Pil Optimizasyonu ayarları genellikle bir uygulama arka planda otomatik olarak güncelleme yaptığında veya telefon yeniden başlatıldığında veya yeniden başladığında varsayılana döner. Ayrıca, belirli uygulamaları uzun günler boyunca kullanmadığımız zaman meydana geldiğini de farkettim.

Şimdiye kadar, bu sorun bir hata olarak kabul edildi. OnePlus'ın düzeltmek için bir güncelleme yapmasını beklerken, agresif batarya optimizasyon sorunuyla başa çıkmak için birkaç çözümü inceleyelim.

Also on Guiding Tech
6 Best Lock Screen and Home Screen Tips for OnePlus 6T

Read More

OnePlus Pil Optimizasyonu Sorunu Nasıl Giderilir

Şimdiye kadar OnePlus telefonlarında batarya optimizasyon sorunlarını çözmenize yardımcı olacak üç yol bulduk.

1. Apps Lock Özelliğini Kullanma

Android 7.0 Nougat ile, Google Apps Kilidi adında kullanışlı bir özellik sundu. Bu şık ayar uygulamanızı kilitler ve sistem tarafından öldürülmesini önler. Ayrıca, kilitli uygulama, telefon yeniden başlatıldıktan sonra bile veya tüm uygulamaları genel bakış bölümünden sildiğinizde Genel Bakış bölümünde (Son Kullanılanlar menüsü) kalır.

Bu kilitli uygulamalar genel bakış bölümünden yalnızca manuel olarak kilidini açtığınızda kaldırılabilir. Bu tür uygulamalar hakkında iyi bir şey, normal çoklu görev yöntemlerine müdahale etmemeleridir.

Oreo ve Nougat'ın çalıştığı Android telefonlarda, Recents tuşuna uzun basarak genel bakış menüsünü etkinleştirin. Uygulamaya uzun basın ve Kilitle seçeneğini seçin.

Android 9.0 Pie'de yöntem biraz farklıdır. Ana ekranın altından yukarı kaydırın ve istediğiniz uygulamayı görene kadar yatay kaydırın. Üç nokta menüsünde simgesine dokunun ve Kilitle tuşuna basın.

Bu kolay ve kullanışlı yöntem, arka plan uygulamalarınızın rastgele öldürülmesini önler. Böylece, telefonunuzu yeniden başlatsanız veya bölgeyi temizleseniz bile, seçilen uygulamalar orada kalacaktır.

Cool Tip: You can lock your personal files using the built-in Lockbox feature.

2. Uygulamalar için Otomatik Güncelleştirmeleri Duraklatma

Pil optimizasyonu ile ilgili bu sorun, uygulamalar arka planda otomatik olarak güncellenirken de oluşur. Dolayısıyla, bu güncellemeleri duraklatabilir / engelleyebiliriz. Elbette bu, güncellemeleri manuel olarak uygulamak için Google Play Store'u ziyaret etmeniz gerekeceği anlamına gelir.

Çoğu zaman, çoğu uygulama dil kutusu güncellemesi ya da küçük hata düzeltmeleri biçiminde küçük güncellemeler içerir. Önemli bir güvenlik güncelleştirmesi veya önemli bir UI değişikliği olmadıkça, OnePlus bu sorunu çözene kadar otomatik güncellemeleri kaldırabilirsiniz.

Uygulama güncellemelerini duraklatmanın uygun bir çözüm olmadığını biliyorum, ancak uygulamalar rasgele öldürülüyorsa sizi çok rahatsız ediyorsa, kurşunu ısırmanız gerekebilir.

Bu değişiklikleri yapmak için, Play Store> Settings bölümüne gidin ve Genel altındaki Uygulamaları otomatik güncelle üzerine dokunun. Şimdi, Uygulamaları otomatik güncelleme.

Uygulamalarınızı manuel olarak güncellemek için hala bir gün zamanlayabilirsiniz. Play Store'u açın ve soldaki menüye erişmek için sola kaydırın. Uygulamalarım ve oyunlarım üzerine dokunun ve istediğiniz uygulama için Güncelle düğmesine basın.

Bir miktar el işi var, ancak pil optimizasyonu sorununu çözmenize yardımcı olabilir.

3. Derin Optimizasyonu Devre Dışı Bırak

Yukarıdaki yöntemler sorununuzu çözmezse, Gelişmiş optimizasyon özelliğini ziyaret etmenin zamanı geldi. Kapatılması, pil ömrünün kısalmasına neden olabilir, ancak uygulamalarınızın Optimize Edilmemiş listesinde kalmasına yardımcı olur.

Bunu yapmak için, Ayarlar> Batarya> Batarya optimizasyonu bölümüne gidin ve üç nokta menüsünde simgesine dokunun. Gelişmiş optimizasyon'u seçin ve Derin optimizasyon için düğmeye geçin. Bu uygunsuz bir seçenektir ve bunu yalnızca yukarıdaki ikisi çalışmadığında devre dışı bırakmalısınız.

Genellikle, OnePlus uygulamalardan gelen bildirimleri devre dışı bırakır, ancak Deep Optimization'ı devre dışı bırakmak gereksiz bildirim puanlarına açılan kapıları açar. Her uygulamanın bildirimini manuel olarak devre dışı bırakmaya istekli olmalısınız, aksi takdirde spam olanları huzur içinde yaşamanıza izin vermez.

Also on Guiding Tech
10 Useful Play Store App Tricks and Tips for Power Users

Read More

Daha İyi Pil Ömrü için Her Şey

Neyse ki, ilk iki numara benim için iş yaptı. Şimdilik, DashLane, Slack ve Truecaller beklendiği gibi çalışıyor. Umarım, OnePlus aygıtlarınız için de çalışırlar.

OnePlus 6T bir OTA güncellemesi aldıktan sonra senaryoyu test etmedim. Umarım, yeni güncellemeler daha iyi pil optimizasyonu sağlamak için örs içindedir.

Bu konuyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa veya başka çalışan çözümler bulduysanız, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Sıradaki: Android Erişilebilirlik ayarları otomatik olarak kapanıyor mu? İşte bu konunun rastgele gerçekleşmesini çözmek için mükemmel bir sorun giderme rehberi.