Opera Mini vs UC Mini: Derinlemesine Karşılaştırma

Mini tarayıcılar harika çünkü hızlılar. Bu tür tarayıcılar daha az hafıza, depolama alanı ve düşük güçlü yonga setleri olan telefonlar için en uygunudur. Fantezi ve kaynak ağırlıklı özellikler ortadan kalktığından, Opera Mini ve UC Mini gibi mobil tarayıcıların mini sürümleri daha yavaş ağlarda bile çalışır.

UC Mini popüler bir tarayıcıdır çünkü bant genişliğinden tasarruf sağlar, daha az yer ve bellek harcar, birçok dili destekler ve bir reklam engelleyici barındırır.

Pek çok Reddit kullanıcısı, Alibaba'nın sahibi olduğu uygulamanın veri çalmak ve gizlilik politikasını ihlal etmekle suçladığı için UC tarayıcısının Play Store'dan çekildiğini unutmayın. Daha sonra, UC Tarayıcı resmi bir açıklama gönderdi ve o zamandan beri uygulama Google Play Store'da yeniden ortaya çıktı.

UC Mini hiçbir zaman yasaklanmadıysa da, özellikle UC Tarayıcısı ile olanlardan sonra hala tavsiye etmekte tereddüt ediyorum.

UC Mini'yi İndirin

Opera Mini, reklam engelleme, daha az alan, daha az bellek gereksinimi ve daha düşük bant genişliği kullanımıyla daha hızlı sayfa yükleri sunar.

Opera Mini'yi indirin

Bakalım bu iki tarayıcı birbirleriyle nasıl karşılaştığını ve hangisinin daha iyi olduğunu görelim.

1. Uygulama Boyutu ve İzinler

Opera Mini'nin Play Store'daki listesi dosya boyutundan bahsetmiyor, ancak Redmi Note 5 Pro'mda 35 MB yer alıyor. UC Mini 85 MB alır ve hala küçüktür ve Opera Mini'nin iki katından daha büyüktür.

Play Store'daki UC Mini'nin içerik derecelendirmesi, 12 yaşın üzerindeki çocuklar için uygun olduğunu ve sınırsız internet erişimi sağladığını söylüyor. UC Mini tarayıcı çocuklar için ideal değildir.

Nedense hem Opera Mini hem de UC Mini telefon kayıtlarına erişmek ve kontrol etmek istiyor. UC Mini, telefon görüşmesi işlevlerine erişime izin vermediğiniz sürece çalışmayı reddeder. Şaşırtıcı bir şekilde, bir açılır pencere, telefonunuzun Müşteri Gizlilik Politikası ile korunduğunu belirtir.

Doğrudan uygulamadan numaraları aramak istemiyor ancak verilerimi özel tutmak istiyorsam ne olur? Bunun isteğe bağlı olması gerektiğini düşünüyorum. İdeal olarak, mobil web tarayıcılarının çalışması için bu izinlere gerek yoktur.

Hem UC Mini hem de Opera Mini reklamları gösterse de, uygulamayı ilk kez açtığınızda ikincisi varsayılan bir uyarı ile gelir.

Gereksiz izinlerde ısrar eden her iki uygulama da beni mutsuz ediyor. Neyse ki, Google arama kayıtları ve SMS izinleri gerektiren uygulamaları kaldırmayı ilan etti. Gelecekte nasıl oynandığını görelim.

Also on Guiding Tech
How to Change Download Location in Opera Mini on Android

Read More

2. UI ve Tasarım

Opera Mini, ana ekranda pek çok bağlantı ve seçenek içeren karışık bir tasarıma sahiptir. Google tarafından desteklenen adres çubuğunun hemen altında bir dizi varsayılan yer imi göreceksiniz. Aşağıda Opera tarafından toplanan hikayeler ve haberler yer almaktadır. Onları etkisiz hale getirmenin bir yolunu bulamadım. Ne yazık ki, yalnızca tercih ettiğiniz dili ve varsayılan haber kategorilerini seçebilirsiniz.

Altta, tanıdık Opera logosu var ve üzerine tıkladığınızda ayarlara, yer imlerine, reklam engelleyicisine, çevrimdışı sayfalara ve indirmelere erişebilirsiniz. Veri tasarrufu seçeneği menünün en üstündedir.

UC Mini'nin bile haberleri olan eşit derecede karışık bir kullanıcı arayüzü ve çeşitli kategorilerde ve dil seçeneklerinde kaydırma yapan video yayınları vardır. Daha önce de belirtildiği gibi, UC Mini Yetişkinler için içeriği tavsiye et sekmesi altında varsayılan olarak gösterir.

Videolar, yer imleri ve sekmeler gibi ek seçeneklere ekranın altından erişilebilir. Sağ alt köşedeki ana sayfa düğmesine basmak, adres çubuğunu bazı varsayılan yer imleriyle açacaktır.

3. Reklam Engelleyici

Opera Mini ve UC Mini tarayıcıları dahili reklam engelleyicileriyle birlikte gelir. Ancak, yalnızca bir tanesi reklamları engellemek için daha iyi bir iş çıkarır.

Alexander Zverev geçenlerde Avustralya Açık'ta raketini parçaladı. Bakalım bunun hakkında ne diyecekmiş.

Gördüğünüz gibi, Opera, reklamları engelledikten sonra içerik arasında bir boşluk olmadığı yerlerde kusursuz bir deneyim sunuyor. Diğer yandan, UC Mini reklamları etkili bir şekilde engellese de, içerik arasında hala önemli bir boşluk var. Ekranı daha küçük olan telefonlarda, aynı makale size makalenin sonuna geldiğiniz izlenimini verebilir.

Also on Guiding Tech
How to Get Rid of Cookie Warnings on Chrome, Firefox, and Opera

Read More

4. Veri Tasarrufu

Her iki uygulama da değerli bant genişliğinden tasarruf etmede oldukça iyidir ve sayfaları hızlı bir şekilde yükler. Her iki uygulamayı da son birkaç gündür kullanıyorum ve fark önemsizdi. Kullanımım çoğunlukla birkaç site açmak ve birkaç makale okumaktan ibaretti. Opera Mini sonuçları.

Opera ikonuna tıkladığımda 1,5 MB veri kaydettiğimi ve iki reklamı engellediğimi ortaya koyuyor. Yüksek kaliteli görüntüler dahil olmak üzere varsayılan ayarları kullanarak göz attı.

İstatistiklere tıklarsanız, görüntü kalitesi ve veri kaydetme ayarlarıyla günlük bir döküm görebilirsiniz. Bu ayarların ince ayarlanması daha fazla veri kaydetmenize yardımcı olabilir.

İşte UC Mini'nin sonuçları.

UC Mini, tek bir KB veriyi kaydetmedi! Bant genişliğinden tasarruf etmenin oldukça iyi olduğunu duyduğumdan bu şaşırtıcıydı. Uygulamayı doğru kullandığımdan emin olmak için Google'ı kullanarak giriş yaptım ve tekrar bir sayfa açtım. Hala şans yok.

Sonra hatamı farkettim ve Wi-Fi'den mobil verilere geçtim. İşe yaradı.

Böylece UC Mini, yalnızca telefonunuzdaki mobil verileri kullanırken verileri kaydeder.

Mobil etkin nokta kullanıyorsam ne olur? Bu Wi-Fi ama yine de mobil veri. İki cep telefonuna sahibim ve bir başkasını da iş yapmak için diğerini bir sıcak nokta olarak kullanıyorum. Eminim ki benim gibi başkaları da vardır. Kuşkularımı test etmek için telefonumu bir mobil bağlantı noktası kullanarak bağladım ve doğru buldum.

Telefonda internete erişmek için Wi-Fi şebekesi kullanıyorsanız, bir etkin nokta üzerinden bile olsa, UC Mini veri kaydetmez.

5. Diğer Özellikler

Hem UC hem de Opera birkaç ek özellik sunar. Her iki mobil tarayıcıyı da popüler karanlık modda kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, Opera Mini karanlık modun etkinleştirilmesinde parlaklık ayarını azaltmıştır. Bu aptalca! Neyse ki, UC Mini doğru yapar ve karanlık bir arka plana sahip web sayfalarını görüntüler.

Opera varsayılan teması kırmızı olsa da, Ayarlar'daki Temalar altındaki diğer renklere değiştirebilirsiniz.

UC Mini, ücretsiz olarak indirmeyi seçebileceğiniz önceden yüklenmiş bir arka plan duvar kağıdına sahiptir. İstediğiniz duvar kağıdını aramak için farklı kategorileri kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, telefonunuzdaki fotoğrafları UC Mini'de arka plan olarak kullanabilirsiniz.

UC Mini, web sayfalarını resim olarak kaydetmek için Screenshot, URL'leri kopyalamak ve kaydetmek için Clipboard ve bir QR kod tarayıcı gibi birkaç kullanışlı araç sunar. Bu seçenekleri Araçlar menüsünde bulabilirsiniz.

Yeni Bir Dünyaya Göz Atmak

Her iki tarama uygulamasının da üçüncü taraf sitelerdeki reklamları engellemesi ve ardından sponsorluk içeriği ve ana sayfalarında reklam göstermeye devam etmesi ironik. Opera Mini'nin çoğunlukla iyi çalışan sınırlı sayıda özelliğe odaklandığını gördüm.

UC Mini, çalışan ancak sorgulanabilir geçmişle gelen ve gereksiz uygulama izinleri gerektiren karanlık bir mod sunar.

Mini mobil tarayıcılardan herhangi birini kullanma ve kendi takasları ile yaşamayı seçme şansınız var.

Sıradaki: İkisinden de memnun değil misin? Dolphin tarayıcısını incelemelisin. İşte size arama yapmanıza yardımcı olacak 5 şaşırtıcı özellik.