Opera’daki Haberler ve Diğer Dikkat Çeken Maddeleri Nasıl Kapatabilirim?

Eğer Opera'yı yeni kurduysanız, yüzünüzdeki rahatsız edici miktarlara şaşırmış olabilirsiniz. Doğrusu, tarayıcı sizi en son haber başlıklarıyla selamlıyor. Sonra, küçük resimlerinin yok sayılmasını zorlaştıran Hızlı Arama var. Sol tarafta, sizi her yerde takip eden IM kısayolları bulunan Kenar Çubuğu bulunur. Herhangi bir işi nasıl yapacaksın?

Neyse ki, Opera son derece özelleştirilebilir. Bu nedenle, rahatsız edici kullanıcı arayüzü öğelerini kapatmak için çok fazla zorlamamalısınız. Aşağıda, onları devre dışı bırakmanın en hızlı yollarını bulacaksınız.

Başlangıç Sayfası Haber Kaynağı

Dikkatinizi dağıtmak için yanıp sönen bir grup manşet gibisi yoktur. Ama Opera'yı yükledikten sonra yaptığı şey budur. Ve ne zaman yeni bir sekme açtığınızda haber akışını görmeye devam etmeniz, mutlak bir kabus yaratır. Ondan kurtulmak bir seçenek yerine bir zorunluluktur.

Adım 1: Başlangıç Sayfası veya yeni bir sekmede, ekranın sağ üst köşesindeki Kolay Kurulum simgesini tıklayın.

Adım 2: Görünen Kolay Kurulum menüsünde, Görünüm bölümündeki Haberleri Göster'in yanındaki düğmeyi kapatın.

Ve işte! İşte haber akışı.

Kişisel Haberler

Başlangıç Sayfasındaki ve yeni sekme sayfalarındaki haber beslemesi yeterli değilse, Kişisel Haberler adında başka bir özelliğiniz vardır. Bir RSS okuyucusuna benzer şekilde çalışır ve çevrimiçi olarak çeşitli kaynaklardan sürekli bir makale akışı görüntüler. Kenar Çubuğu üzerinden kolayca erişilebilen yapısı, en kısa zamanda kurtulmanız gerektiği anlamına gelir.

Bunu yapmak için, Kenar Çubuğunu sağ tıklayın ve ardından Kişisel Haberler etiketli seçeneğin işaretini kaldırın. Kişisel Haberler simgesini görünümden gizler.

Personal News'e Opera menüsünden hala erişilebildiği için, Ayarlar panelini kısa bir ziyaretle taze beslemeyi pompalama yeteneğini etkin bir şekilde azaltabilirsiniz. Ayarları adres çubuğuna yazın, Enter tuşuna basın ve ardından Gelişmiş seçeneğini tıklatın.

Kişisel Haberler etiketli kısma gidin ve ardından Yeni İçerik İçin Kaynaklarımı Kontrol Et'in yanındaki açılır menüyü kullanarak Asla'yı seçin.

Kişisel Haberler bir yana, Opera adres çubuğunda görünen küçük Haber simgesi de var. Yalnızca bir sitenin RSS beslemesini görüntüleme seçeneği olsa da, dikkatinizi dağıtırsa onu devre dışı bırakmayı düşünebilirsiniz.

Bunu yapmak için, yukarıdakiyle aynı ekrandan Adres Çubuğunda Kullanılabilir Haber Beslemelerini Göster'in yanındaki düğmeyi kapatın.

Also on Guiding Tech
Opera Mini vs UC Mini: In-Depth Comparison

Read More

IM Bildirim Rozetleri

Opera'nın Kenar Çubuğu, WhatsApp ve Facebook Messenger gibi anlık mesajlaşma programlarını birleştirir. Varlıkları yeterince dikkat dağıtmıyorsa, yeni mesajlar için bildirim rozetleriyle ilgili uyarılar da alırsınız. Neyse ki, bu rozetleri kapatabilirsiniz.

Adım 1: Kenar Çubuğunu sağ tıklayın ve ardından Kenar Çubuğu Ayarları'nı seçin.

Adım 2: Haberciler için Bildirim Rozetlerini Etkinleştir seçeneğinin yanındaki anahtarı kapatın.

Anlık mesajlaşma simgelerinden de kurtulmak istiyorsanız, Kenar Çubuğundaki Elemanları Özelleştir bölümünden ilgili kutuların işaretini kaldırarak onları devre dışı bırakmanız yeterli.

Kenar çubuğu

Kenar Çubuğu, Anında Arama ve Akışım gibi çeşitli kullanışlı özelliklere kısayollarla birlikte, düzgün bir uygulamadır. Ancak, sinir bozucu etrafında sizi takip ediyor. Bunu, üzerindeki dikkat dağıtıcı simgelerle birleştirin ve bazı ciddi erteleme yolundasınız.

Özelliği tamamen devre dışı bırakamazken, yapabileceğiniz en iyi şey 'bağlantısını kaldırmak' tır. Bu, Kenar Çubuğunu Başlangıç Sayfası ve yalnızca yeni sekmelerle sınırlar. Bunu yapmak için, Kenar Çubuğunu sağ tıklatın ve ardından Kenar Çubuğunu Sabitle'yi tıklatın.

Önceki bölümde öğrendiğiniz gibi, büyük dikkat dağıtıcı şeyleri (WhatsApp gibi) kapatabilir ve hala kenar çubuğunu etrafında tutabilirsiniz. Ancak daha çok ekran emlakına ihtiyacınız varsa, sabitlemek daha akıllıca bir seçimdir.

Öneriler

Öneriler, Hızlı Arama'nın altında görünen can sıkıcı küçük resimlerdir. Onlar sadece son tarama geçmişinizden çıkarıldı. Ürünü de mahvedebilecek potansiyel gizlilik etkilerinden bahsetmiyorum bile.

Önerileri devre dışı bırakmak için, Kolay Kurulum menüsünü açın ve ardından Hızlı Arama Önerileri Göster'in yanındaki düğmeyi kapatın.

Hızlı arama

Hızlı Arama özelliğinin özelleştirilebilir doğası, çok büyük bir verimlilik artırıcı araç olabileceği anlamına gelir. Ancak, tarayıcıyı her ateşlediğinizde veya yeni bir sekme açtığınızda temiz bir sayfa açmak istiyorsanız, ondan kurtulmanız en iyisidir.

Hızlı Arama içindeki kısayolları el ile silebiliyorken, neden bu özelliği devre dışı bırakmayı düşünmüyorsunuz? Bu şekilde, fikrinizi daha sonra değiştirirseniz, tüm kısayollar bozulmadan geri alabilirsiniz.

Opera Ayarları panelini açın ve Gelişmiş'i tıklayın. Başlangıç Sayfası bölümüne gidin ve ardından Hızlı Aramayı Gizle seçeneğinin yanındaki anahtarı açın.

Also on Guiding Tech

.camp-list-901{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/WordPress-Import/2017/04/121769/opera-free-vpn_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1518470825’);background-size:cover;background-position:center center}

#opera

Click here to see our opera articles page

Yer imleri çubuğu

Yer imleri çubuğu, her zaman adres çubuğunun altında gösterilir. Yoluna girdiğini fark edersen, saklamayı düşün.

Bunu yapmak için, Kolay Kurulum menüsünü çıkarın ve ardından Yer İmleri Çubuğunu Göster'in yanındaki düğmeyi kapatın.

Alternatif olarak, Yer İmleri Yöneticisini getirmek için Ctrl + ÜstKrkt + B kısayolunu kullanın. Daha sonra gizlemek veya göstermek için Yer İmleri Çubuğunu Göster'in yanındaki kutunun işaretini kaldırabilir veya işaretleyebilirsiniz.

Uzantılar Çubuğu

Opera, Google Chrome'a da güç veren Chromium motorunu temel almaktadır. Bu, binlerce havalı uzantıya erişiminiz olduğu anlamına gelir.

Ancak, birkaç eklenti yüklemeye başlayın; ekranın sol tarafındaki dikey bir çubuk içinde göründüklerini göreceksiniz. Extensions Bar yalnızca değerli ekran gayrimenkullerini almakla kalmaz, aynı zamanda Kenar Çubuğunun yanında yığılmış rahatsız edici ve rahatsız edici görünüyor.

Kapatmak için, Uzantı Çubuğu'nu sağ tıklatın ve ardından Uzantı Çubuğunu Gizle'yi tıklatın. Alternatif olarak, hızlı bir şekilde açmak ve kapatmak için Ctrl + Shift + S kısayoluna basın.

Açılır Pencerede Ara

Opera'nın Arama Açılır Penceresi özelliği, web sayfalarındaki metni vurguladığınızda kullanışlı bir dizi seçenek (Ara, Kopyala ve Akışım) içeren küçük bir araç çubuğu görüntüler. Ancak, biraz rahatsız edici – söylemeyi bırakmamak – tek yapmanız gereken klavye kısayollarını kullanarak panoya metin kopyalamak.

Özelliği kapatmak için Opera Ayarları paneline gidin, Arama Açılır Penceresi bölümüne gidin ve ardından Metin Seçerken Arama Açılır Penceresini Etkinleştir seçeneğinin yanındaki anahtarı kapatın.

Web Bildirimleri

Web bildirimleri gerçek bir tehlikedir. Tarayıcı simge durumuna küçültülmüş halde masaüstünde görünürler. Sitelerin, bildirimlerle sizi bombalayabilecekleri aşağıda belirtilen açık izninizi gerektirdiğinden emin olmak için aşağıdaki adımları kullanın.

Adım 1: Opera Ayarları panelinde, Gelişmiş'i ve ardından Gizlilik ve Güvenlik altındaki İçerik Ayarları'nı tıklatın.

Adım 2: Bildirimler'i tıklayın.

Adım 3: Göndermeden Önce Sor (Önerilen) 'in yanındaki anahtarı açın. Bu kısıtlama zaten uygulanmışsa ve belirli bir siteye ilişkin bildirimlere yanlışlıkla izin vermişseniz, rahatsız edici siteyi İzin Ver altındaki listeden kaldırın.

Kara listeye site eklemek için, Blok bölümünün yanındaki Ekle düğmesini de kullanabilirsiniz. Bu, sitelerin ilk başta izninizi bile istemesini engeller.

Also on Guiding Tech
How to Get Rid of Cookie Warnings on Chrome, Firefox, and Opera

Read More

Daha fazla dikkat dağıtma yok

Opera çok iyi bir masaüstü tarayıcısıdır ve Chrome'un muhtemelen en iyi Chromium tabanlı alternatifidir. Ancak, sahip olduğu çeşitli dikkat dağıtıcı ifadeler, üretken bir deneyim için biraz fazla. Birçoğunu kapatmak senin elinde.

Sıradaki: Web sayfaları yavaş yükleniyor? Opera ile göz atma deneyiminizi nasıl turbo şarj edebileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.